. спорт : Българската следа в проекта за скока на Феликс от ръба на Космоса - 17 October 2012 - 11:43
RED BULL STRATOS. "Докато Феликс Баумгартнер изпълняваше мечтата си и пишеше нови страници в историята, скачайки от ръба на Космоса, един друг мъж седял пред телевизора в дома си във Виена и преживявал изпълнението като открадната мечта" - пише австрийският таблоид Kurier, цитиран от българския вестник "24 часа".
Иван Андре Трифонов
Баумгартнер постави няколко нови рекорда, скачайки от височина 39045 метра. Той стана първият човек, преминал звуковата бариера при свободно падане, достигайки скорост от 1342,8 км/ч.
"Не завиждам на Феликс за успеха, но просто искам да отбележа - проектът беше мой" - казва Иван Трифонов пред Kurier. "Работя по проекта още от 1992 г., а Феликс ми го открадна и искаше да не се разбира, че аз съм бащата на тази идея. Не смятам да го съдя, искам само да се знае истината" - казва Трифонов специално за българския вестник "Стандарт".
67-годишният Иван Трифонов е сред най-известните пилоти на балони в света. Роден е в София, но от 1963 г. живее във Виена. Майка му е австрийка, а баща му е от Кнежа. Обиколил е с балон почти целия свят. За първи път в човешката история той прелита с балон с горещ въздух над Средиземно море и над двата земни полюса и така три пъти влиза в книгата на Гинес. Излитал е от Червения площад и е висял над Кремъл, преминавал е над Китайската стена, Еверест, Сахара. През 1995 г. военните у нас му забраняват да лети над Стара планина, но той нарушава заповедта и осъществява първото пресичане с балон на Балкана. Преди 12 години българинът разказа за проекта си за скок от космоса в интервю за в. "Стандарт", озаглавено "Българин ще лети в Космоса с балон" (04.09.2000 г.).
"Аз нямах финансовата подкрепа на Red Bull, за да изпълня мечтата си. Затова трябваше да видя как Феликс представя моя проект като свой" - допълва той.
"От друга страна се радвам, че Феликс остана жив. Това е доказателство, че моят проект е реален, а не е фантастика" - допълва българинът.
Трифонов имал мечтата да се изкачи на 50 км в Космоса и да счупи скоростта на звука. Той нарекъл проекта си "Мисия Уран". Обсъждал го с руски космонавти през 1992 г. Трябвали му 6,5 млн. евро, за да реализира плана си. В скока на Феликс "Ред Бул" вложи 50 млн. евро.
"Трите пъти се обръщах за помощ към компанията - последния път през 2002 година. И трите пъти обаче получих отказ" - разказва Трифонов.
През 2005 г. той трябвало да приключи с проекта си. Тогава се свързал с Баумгартнер. Показал му всички документи и изчисления.
"Феликс си преписа всичките ми изчисления и адреса ми. Условието беше да ме вземе в екипа си. То обаче не бе включено към договор. Разчитах на честността на спортистите" - допълва още българинът.
"Скоро ще чуеш за мен" - казал му Феликс в края на разговора им. Това обаче не се случило. Трифонов изпратил коледна картичка до пилота с въпроса кога ще осъществят съвместния си проект. Баумгартнер му отговорил, че не се нуждае от него, твърди 67-годишният парашутист.
В интервю за pure.skydive в началото на 2010 г. Феликс Баумгартнер потвърждава, че е взел идеята от Иван Тодоров, но допълва, че "българинът вече се бил чувствал твърде остарял, за да реализира своята мечта". В същото интервю Баумгатнер споделя още, че по-късно отново е чул за идеята за скок от стратосферата от Пер Линдстранд - друг летец с балони, който работел заедно с Ричард Брансън по проект за околосветско пътешествие с балон. Те двамата също се заели с подготовка за подобряване на рекорда на Джо Китинджър, но в последствие се отказали поради други свои планове. В крайна сметка Феликс се запознал с Арт Томсън, проектант на самолети и аерокосмически експерт, който по това време участвал в програмата B2 Stealth. В крайна сметка Томсън станал главно координационно звено на проекта на Баумгартнер, естествено с неоценимата подкрепа на Red Bull, който влезли в ролята на основен двигател на мисията Red Bull Stratos.
Иван Трифонов трябвало да бъде в Ню Мексико при скока на австриеца. "Осигурих си виза, по-късно обаче ми каза, че няма място за мен, вероятно са се страхували, че ще разкрия, че не Феликс е инициатор на проекта" - разказва още българинът.
Идеята за скок в свободно падане от стратосферата е поне на 50 години, казват от Red Bull и допълват, че Иван Трифонов не е преследвал достатъчно мечтата си.
В интерес на истината, има и други подобни претенции към Red Bull относно идеята за рекорден скок от стратосферата. Дори се стигна до временно спиране на мисията. На 12-ти октомври 2010 г. от Red Bull обявиха, че "замразяват" проекта Red Bull Stratos за неопределен срок, след като австрийският промоутър Даниел Хоган е подал иск за 1 милион щатски долара във Върховния съд на Калифорния в Лос Анджелис (Калифорния, САЩ) през април същата година, твърдейки, че през 2004 г. той е дал началото на идеята за скок с парашут от ръба на Космоса и че Red Bull са откраднали идеята от него. Делото беше прекратено от съда по взаимно съгласие през юни 2011 г. и на 5-ти февруари 2012 г. беше официално съобщено, че проектът продължава.
В крайна сметка историческото постижение на Феликс Баумгартнер е неоспоримо. И никой не може да му го отнеме. Важното е не толкова кой е дал идеята, а кой е имал не само желанието, но и смелостта, уменията, хъса, силите и е намерил вярната подкрепа да го осъществи.
Оставяйки настрана изключителните ползи за спорта, космонавтиката и науката като цяло, несъмнено Red Bull Stratos е и огромен маркетингов успех. "Една малка стъпка за Red Bull, една огромна крачка за бизнес маркетинга" - перефразират известното изречение множество специализирани издания. Red Bull Stratos може би е най-успешната маркетинг кампания на всички времена. Дори по стандартите на екстремните спортове, скокът на Феликс Баумгартер от ръба на Космоса е изключителен успех не само за него и неговия екип, но и за глобалния маркетинг на спонсора му Red Bull.
[xt] ski