. бг ски новини : Българските ски курорти са сред най-добрите в Европа според проучване - 19 November 2012 - 15:39
Българските ски курорти се нареждат сред най-добрите в Европа. „Българските курорти са от най-евтините и предлагат едни от най-изгодните условия в Европа като съотношение между цена и предлагани услуги”. Това заяви пред агенция „Фокус" Игнат Арсенов - директор на Европейски потребителски център-България. Той се позова на проучване на центъра върху разликите в цените и инфраструктурата на ски курортите в Европа.
Така например в категорията от 51 км до 100 км на първо място е Банско - най-евтиният курорт в тази категория от всички изследвани 400, обясни Арсенов. Българският курорт Чепеларе е на 3-то място в най-разпространената категория ски писти - от 11 км до 25 км, посочи Игнат Арсенов. „Пред Чепеларе се намират два курорта - от Словакия и от Чехия, като те предлагат двойно по-къси писти. Въпреки това, те попадат в тази категория и цените са малко по-ниски от нашия курорт", заяви Арсенов
Мрежата от Европейски потребителски центрове направи проучване на ски курортите в Европа, в което попадат над 400 зимни курорта в цяла Европа, отбеляза директорът на Европейски потребителски център - България.
„Основните резултати показват, че използвайки такива доклади и такива ценови проучвания, ние можем да направим сравнение между отделните курорти в цяла Европа", отбеляза Арсенов.
„Това сравнение, ако го направим от достатъчно по-отдавна, може да ни спести доста пари и да изберем най-изгодната оферта, която ни се предлага на територията на целия Европейски съюз. Така че един от основните изводи е потребителите да се възползват от единния пазар на целия Европейски съюз - наистина има много изгодни оферти", каза още той.
Пред БНТ Анелия Генова, директор на дирекция „Маркетинг, реклама и информация в туризма” в Министерството на икономиката, енергетиката и туризма, изрази надеждата си тези данни да отговарят абсолютно на истината.
„Всяка година се забелязва прогрес в състоянието на пистите и инфраструктурата за ски туризъм.Не бих могла да кажа дали ще се увеличават цените на ски картите през настоящия сезон, но мога да заявя, че курортите работят по създаването на все по-гъвкави варианти за пакети и карти, с което да са по-атрактивни за потребителите”, обясни Генова.
Експертите обаче се обединиха около това, че не трябва да се гледа само цената, а е необходимо е да сме изключително внимателни, защото прекалено ниската цена може да крие много рискове.
Manager.bg
19/11/2012 - 12:58
Игнат Арсенов: Българските потребители трябва да се възползват от единния пазар на Европейски съюз, има много изгодни оферти
Игнат Арсенов - директор на Европейски потребителски център – България, в интервю за Агенция „Фокус” във връзка с второто проучване на ски курортите в Европа.
Фокус: Г-н Арсенов, мрежата Европейски потребителски центрове проведе мащабно проучване върху разликите в цените и инфраструктурата на ски курортите в Европа. Изготвен бе доклад с резултатите, какво показват те и какви изводи могат да се направят на база на тях?
Игнат Арсенов: Мрежата от европейски потребителски центрове, част от която е и Центърът в България, който е към Комисия за защита на потребителите, се състои от 29 центъра - във всяка държава членка на Европейския съюз плюс Исландия и Норвегия. Ние изготвяме доклади за определени сектори от икономиката и за тази година направихме проучване за над 400 зимни курорта в цяла Европа, като основните резултати, които показва нашето проучване, са, че използвайки такива доклади и такива ценови проучвания, ние можем да направим сравнение между отделните курорти в цяла Европа. Както знаем, българинът може да пътува свободно наистина навсякъде. Това сравнение, ако го направим от достатъчно по-отдавна, може да ни спести доста пари и да изберем най-изгодната оферта, която ни се предлага на територията на целия Европейски съюз. Така че един от основните изводи е потребителите да се възползват от единния пазар на целия Европейски съюз - наистина има много изгодни оферти. Разбира се, има и други изводи, до които достигнахме. Това е проучване най-вече на цени в над 400 курорта. Оказа се, че българските курорти са от най-евтините и предлагат едни от най-изгодните условия като съотношение между цена и предлагани услуги. Те са и сред първите места на най-евтините курорти в Европа. Нашето изследване обхваща само курорти, които са заявили желанието си доброволно да участват в нашата анкета, т.е. не е представително за абсолютно всички курорти.
Фокус: Колко държави участваха в проучването? На какъв принцип бяха избрани курортите и каква беше методологията на изследването?
Игнат Арсенов: Проучването включваше 26 държави членки на Европейския съюз плюс Норвегия. Различна бройка курорти участваха. Прави впечатление, че определени държави, каквито са Австрия, Чехия, Унгария – взеха най-дейно участие в изготвянето на доклада, най-много курорти са отговорили от там. Тамошните курорти са свикнали на такива ценови проучвания и участват с желание в тях. Докато във Франция са участвали само 4 курорта, а в България също много малко курорти – мисля, че три. В различните държави - различен брой курорти. Въпреки че не участват всички курорти, потребителят пак може много лесно да се ориентира най-общо в цените, тъй като това е една представителност – какво се предлага в съответната държава.
Правили сме такова проучване преди две години, така че сега запазихме най-добрите практики. Методологията, която избрахме, е следната – изготвихме един въпросник, който касае информация най-общо за всяка държава за това какви ски дестинации предлага. Въпросникът съдържаше въпроси относно това какво е наименованието на курорта, каква дължина писти има, какви услуги предлага с подробна разбивка на това какви са услугите, какви са пистите, колко са сложни, колко са дълги, какви екстри се предлагат. След като този въпросник беше изготвен, беше преведен на всички езици на Европейския съюз и след това всички 26 държави, които участваха в този доклад, представиха данни за контакт с курортите в съответните държави. В България ние сме избрали над 12 курорта, до които изпратихме въпросници. За почти всички, които са ни известни, успяхме да намерим информация в интернет. След което организаторите от европейския център в Австрия изпратиха въпросниците до съответните курорти на съответния национален език. В България бяха изпратени на български, с молба, който курорт желае да участва, да попълни въпросника и съответно да го върне на нашата мрежа, за да можем да го включим в доклада. Участието беше изцяло доброволно. Опитали сме се да обхванем абсолютно всички курорти. Тези, които са изявили желание, са почти 400 в цяла Европа. По този начин резултатите от тези, които са отговорили, бяха обобщени в доклада.
Фокус: Курортите на какъв принцип са разделени при оценката и анализа на резултатите?
Игнат Арсенов: Това е много важен въпрос, тъй като при изследването трябва да се вземе предвид и големината на курорта. Това за ски курортите означава най-вече дължината на пистите, които се предлагат. Ние разделихме курортите в шест категории – такива, които са с писти до 2 км, следващите – от 3 км до 10 км, от 11 до 25 км, от 25 км до 50 км, от 51 км до 100 км и над 100 км. На база на това деление изготвихме и сравнителните таблици. Прави впечатление, че на първо място сред най-малките курорти, такива до 10 км и най-големите – такива над 100, не участват български курорти. Явно курортите в България, които са с такива размери, не са изявили желание да участват, за това и ги няма в самата класация.
За сметка на това в най-разпространената категория – от 11 км до 25 км - българският курорт Чепеларе е на 3-то място, предлагайки се като най-добра цена. В тази категория са средните по големина курорти, най-предпочитани от семействата и хора, които умеят да карат ски добре. Пред Чепеларе се намират два курорта – от Словакия и от Чехия, като те предлагат двойно по-къси писти. Въпреки това, те попадат в тази категория и цените са малко по-ниски от нашия курорт. Но наистина от 400 курорта българският Чепеларе е на трето място като най-евтин. Най-скъпият курорт в тази категория е в Норвегия. Следващата категория е от 51 км до 100 км – също доста разпространена. Тя е предпочитана от напреднали скиори, от майстори в спорта. Тук попада българският курорт Банско. Всъщност се оказа, че той е на първо място в изследването, това е най-евтиният курорт в тази категория от всички изследвани 400. Съответно най-скъпият курорт от тази категория се намира в Швейцария.
Фокус: Какви съвети бихте могъл да дадете на скиорите?
Игнат Арсенов: Това се връзва с въпроса и за изводите от доклада. Ние винаги накрая на доклада представяме и списък със съвети, от които потребителите могат да се възползват. Първият съвет, който даваме, е потребителите наистина да помислят добре от какво действително имат нужда. Нашият съвет е, ако вие сте потребители от семейство с малки деца, няма нужда да избирате най-големия, най-модерния курорт. Там обикновено би било по-скъпо. Това не е нужно за такова семейство. Или например един малък и много евтин курорт е идеален за начинаещи скиори. Нека първо наистина оценим това, от което имаме нужда, и да изберем курорта според това, което искаме, за да изберем най-разумната цена. Нека по-отрано да мислим за резервацията в курорта, да отделим време да планираме своята почивка. Съветвам потребителите да прегледат и нашия доклад, да сравнят цените и да видят къде би им било най-изгодно. Такива проучвания помагат на хората да се подготвят по-отрано, да направят своята резервация, да проверят информацията за самите курорти в техните интернет страници. Също така нека потребителите да проверят и за намаления. Те трябва да се запознаят предварително и с изискванията, за да се ползва дадено намаление. Например, ако има намаление за студенти, може да се изисква да се предостави студентска карта. Или ако се ползва намаление затова, че сме гости на даден хотел, ще е нужно да представим карта за гости. За да не сме изненадани, когато отидем и да не можем да се възползваме от тези намаления, нека предварително да прочетем какви са точно изискванията. Друг съвет е да се обърнат към Европейските потребителски центрове, в частност – към центъра в България, за да им дадем повече информация, ако имат нужда или да проверят на нашия интернет сайт. Не пожелавам на никого, но ако възникнат проблеми с курорти в чужбина и не могат да ги решат, не могат да получат обезщетение – нека да се обърнат към Европейския потребителски център. Ние ще съдействаме за това да бъдат разрешени техният проблем или жалба.
Златина ДИМИТРОВА
Агенция "Фокус"
18 ноември 2012 | 13:09