. бг ски новини : Банско филм фест 2012 започна - 23 November 2012 - 17:14
Кукери танцуваха на откриването на Международния фестивал на планинарския филм „Банско филм фест” снощи. До неделя курортният град ще бъде домакин на ХII издание. В конкурсната програма ще участват 120 филма от 27страни и 5 континента. За първи се включват документални ленти от страни като Афганистан, Белгия, Боливия, Дания, Португалия, Швеция.
На старта на проявата в читалище „Никола Вапцаров” имаше много музика, песни и танци. Настроението на публиката вдигнаха фолклорни състави от общината, както и формация „София” със своите църковнославянски песнопения – един от бисерите на българската музикална традиция.
„Банско филм фест” 2012 събира отново световни знаменитости от планинарските спортове алпинизъм, екстремни ски, парапланеризъм, рафтинг, бейз джъмпинг, планинско колоездене. Зрителите ще имат възможността да гледат филмовите портрети на едни от най-великите алпинисти в историята - Валтер Бонати, Райнхолд Меснер, Ерар Лоретан, които са били гости на фестивала. Няколко от филмовите ленти са посветени на уникални постижения - първият околосветски полет на самолет, задвижван изцяло от енергията на слънцето или смайващите световни рекорди на французина Серж Авиот за проникване в ледникови пещери. Ще се насладят и на кадри от най-затънтените, красиви и диви кътчета на света.
„Следващите няколко дни ще се чувстваме като в Дискавъри ченъл”, това каза зам.-кметът на община Банско Сашка Въчкова, която откри събитието. „Винаги съм говорила за Международния фестивал на планинарския филм с възторг и малко завист. Смятам, че във филмите можем да открием всичко - от простите човешки отношения до смелостта и недостижимото, до което много от нас не могат да се докоснат”, допълни тя.
Владимир Симеонов
Агенция Стандарт нюз
22.11.2012, 10:20
Фестивал на планинарското кино в Банско
Няколко велики личности, постигнали върхове в своята сфера събра фестивалът за планинарското кино в Банско.
Австриецът Волфганг Фашинг е алпинист, изкачил седемте най-високи върхове на всички континенти и рекордьор по екстремно колоездене. Във визитката му освен покоряването на Еверест, фигурират и няколко победи в състезанието за прекосяване на Съединените щати от Атлантическия до Тихия океан с велосипед. Но като какъв се възприма повече самият той - алпинист или колездач.
„Всъщност гледам на себе си повече като мотиватор. Искам да вдъхновя хората, искам да ги мотивирам да постигат своите цели. Това не означава непременно Еверест. Просто всеки трябва да постигне своя Еверест, своята цел. Човек трябва да напусне зоната си на уют, в която се е разположил и тогава ще постигне целта си”, казва Фашинг.
А каква е представата на Волфганг за най-доборото екстремно преживяване?
„Всъщност аз не свързвам думата "екстремно" с някакво положително изживяване. За мен беше прекрасно, когато се състезавах в прекосяването на Америка с велосипед. Но най-важното и хубаво е, когато работиш силно и след това постигнеш това, което си желал”, добавя той.
Точно това прави и един от най-добрите спортни катерачи в Европа Адам Пустелник. Съдбата му е свързана с планините, както и цялото му семейсто - майка му, брат му и най-вече баща му, известният полски алпинист Пьотр Пустелник.
„На практика аз израстнах на скалите. Когато станах тинейджър, много исках да се катеря с баща ми, но в този момент той правеше експедици на осемхилядници в Хималаите. Така че майка ми беше тази, която беше с мен и ми помогна да изуча спорта. И така разбрах, че катеренето е моята голяма страст", споделя катерачът.
Преди време Адам претърпява сериозен инцидент, в който оцелява с късмет. При катерене в Испания, се откътва скала, осигоровката му се откача и той лети в продължение 7 метра, след това още около 15 се търкаля по скалите. В резултат счупва опашната си кост, гръдната кост и прешлен. Падането обаче не може да го откаже от катеренето, просто го кара да цени живота повече.
„Нещо като това те кара да цениш живота си. Можеш да ходиш, да говориш, да се опиташ да се катериш. Скоро имах още една операци и сега се възстановявам, но ще се катеря отново със сигурност. Ще бъде по-предпазлив, не че преди не бях, но сега ще се пазя още повече”, казва още Адам.
А за да видим в пълна степен красотата и трудността на пътешествията на хора като Адам и Волфганг трябва да има големи сценаристи и режисьори, които да пресъздадат магията на лента.
Един от най-добрите в тази сфера е Йежи Порембски. Полякът е председател на журито на Банскофилмфест.
„Най-важното е да видим един разрез на планинарската култура, не само филми за катерене, за ски и други дейности, а филми, които показват живота на хората на трудни места, например Непал и подобни”, обяснява Порембски.
Какво е най-важното послание, което Порембски иска да направи със своите филми: „Опитвам се не толкова да правя послания с филмите си, а да задавам въпроси и то такива въпроси, на които зрителите биха се постарали да си отговорят.”
Автор: Цветелина Абрашева
БНТ
23.11.2012 / 09:29