SKI.BG > SKI in Bulgaria - http://www.ski.bg

. бг ски новини : Ски курортите в България преди началото на сезон 2006/2007 - 15 October 2006 - 16:03

Чепеларе пусна цените за скиори

Чепеларци започнаха да пишат ценоразписите за ски-услугите на пистите под връх Мечи чал. Няма покачване на атракционите, обявиха от местното сдружение на хотелиерите, ресторантьорите и търговците - 60 лв. остава полетът с делтапланер, а 90 лв. е час с моторна шейна. За групи обаче до 10 човека има намаление с 10 лв. на час. Решилите да се почувстват като на Чукотка, могат да се повозят с кучешки впряг. Километър разходка с шейната тук е 15 лв. , но и в този случай има намаления при 10 души група, стойността вече е 12 лв. на човек, каза председателят на сдружението Съби Маданков.
Пакетите за ски-оборудване също са готови - месеци преди сезона. 6-дневното ски-оборудване е 90 лв., ски с щеки е 75 лв., а само скиорски обувки излизат 50.
Находчивите чепеларци от града на олимпийската шампионка от Нагано Катя Дафовска вече са "отсекли" и цените за хотелите. Най-скъпи са коледните празници - седмична почивка в хотел до 10 януари излиза 429 лв. Във високия сезон - до края на февруари, 7 дни излизат 341 лв. А в ниския сезон - до април, - 282 лв.
Децата до 12 години обаче навсякъде ползват преференции. И тук, както в Пампорово, мераклиите за ски могат да направят първи стъпки със ски учител. Малкият пакет - лифт-карта и училище излиза 273 лв., а големият, който включва и пълно оборудване със ски, е 322 лв. на човек.

Анета Кисьова
В-к Монитор, 13 Октомври 2006

***

Продават 500 хотела, сложиха на тезгяха и "Перелик" в Пампорово, искат 10 млн. евро

500 хотела са обявени за продажба. Това става ясно от обявите на агенциите за недвижими имоти. От лятото досега броят на офертите се е увеличил с близо 200. Най-голямо е предлагането в планинските курорти - Банско, Разлог, Пампорово, както и във Велинград, Априлци и Троян. На тезгяха са и много ваканционни комплекси по морето.
 Причина за бума в предлагането е свръхстроителството на хотели, за които няма достатъчно туристи. За миналата година например бяха заети едва около 30% от леглата. Собствениците не могат да си плащат кредитите, нито пък да си върнат инвестициите.
 От два месеца се продава и хотел "Перелик" в Пампорово, съобщи агенция Фокус. Собственикът СИБанк иска за него 10 млн. евро.

В-к Стандарт, 15 Октомври 2006

***

СИБанк продава хотел “Перелик” за 10 млн. евро

Курортът “Пампорово” продължава да се радва на интерес на инвеститори.
СИБанк продава хотел "Перелик" в курорта Пампорово за 10 млн. евро, съобщи агенция "Фокус".
Според информацията четиризвездният хотел е пуснат на пазара от почти два месеца, но запознати твърдят, че исканата цена от собственика е твърда висока. Според тях потенциалните кандидати не са съгласни на сделка без въжените линии и ски-влековете. От банката обаче са били категорични, че инфраструктурата, която също е в капитала на приватизираното преди 6 години "Пампорово" АД, не се продава.
Кандидати да купят хотела са някои от най-големите предприемачи в Пампорово и по Черноморието.
Хотелът бе спряган за продажба още през лятото на миналата година, когато руски издания съобщиха, че правителството на Москва планира да купи част от български ски курорт. Според тях интерес е бил проявен към хотел "Перелик" и няколко лифта в "Пампорово", а предлаганата цена е била 6 млн. долара.
Два месеца преди зимния сезон в Чепеларе обявиха, че няма да има покачване на цените за ползването на атракционите в курорта. Една от най-атрактивните услуги, които се предлагат на туристите ­ полет с делтапланер остава 60 лв., а 90 лв. е едночасова разходка с моторна шейна. За групи до 10 човека има намаление с 10 лв. на час.

В-к Монитор, 15 Октомври 2006

***

Лифт сменя рейса от Смолян до Пампорово
Въжената линия ще реши проблема с паркирането през зимата

СМОЛЯН. Лифт ще свърже Смолян с Пампорово. Общината е възложила на два екипа да подготвят проекти за новия транспорт по маршрута. Техническите проучвания за съоръжението вече са направени, каза кметът на Смолян Дора Янкова. Предвижда се да има междинна станция на 5 км от Смолян в местността Райковски ливади, която активно се застроява с хотелчета и вилички. По тази отсечка ще се движи кабинков лифт, като всяка клетка ще е с 6 места. От Райковски ливади ще се продължава със седалков лифт до връх Снежанка, който е на 2,4 км. Той ще се ползва предимно от скиори и туристи, които ще се качват на Пампорово значително по-бързо. Капацитетът на въжения път ще бъде около 720-750 души на час. Цялата инвестиция, която се предвижда за монтаж, изграждане и пускане в експлоатация на съоръжението, е в размер на 24,9 млн. лева.
 Въжената линия ще облекчи поне наполовина потока от автомобили и ще реши проблема с паркингите, които са крайно натоварени през зимата. През лятото лифтът ще се използва предимно за атракция.
 Екип начело с архитект Веселина Троева вече е подал своето предложение за проект. Очаква се в скоро време да е готова разработката и на втората експертна група. След това общинският съвет ще гласува и ще избере един от двата проекта.

Щиляна Чакърова
В-к Стандарт, 10 Октомври 2006

***

Банско настъпва към Разлог
Британски вестник нарича курорта бъдещия Вал д'Изер
5000 дка ниви стават земя за строителство

Общо 5000 дка нови площи за застрояване ще има напролет в югозападната част от землището на Банско, в посока Разлог и Предела, съобщи пред "Монитор" кметът на града Александър Краваров.
Той очаква инвестициите в зимния курорт да се насочат към новите територии, които обхващат местностите Шипоцко, Белизмата, Забиница, Герасими улици и Овиначе.
"Милиони евро се харчат, за да се превърне този малък български град в нещо, към което биха се отправили Анджелина и Брад, ако са в Европа и им се прииска сняг", писа пък вчера британският "Обзървър" в репортаж за Банско с под заглавияе "Бъдещият Вал д'Изер?"
 До месец общината ще възложи изработването на подробни устройствени планове за новите терени, а догодина се предвижда да започне и изграждането на инфраструктурата, съобщи още Краваров.
Районът обхваща земеделски земи, чиито статут лесно ще може да бъде променян след изготвянето на подробните устройствени планове. Той включва терени в близост до строящото се в рамките на разложкото землище голф игрище на "Балканстрой" и "Бараж и Ко". В съседство до него, но в землището на Банско, се очаква да стартира подобен проект на общината и дружеството "Голф плюс", в което участва "Ер София" на бившия космонавт Георги Иванов. По предварителна информация то ще се простира на 365 дка и ще привлече около 30 млн. евро инвестиции.
Предвижда се на по-късен етап в района да бъде изграден и панорамен път, който да свърже Банско със ски писта Кулиното на Предела.
В момента земята в тази част на землището на ски-курорта върви по 80-100 евро/кв. м, но интересът все още е слаб, тъй като инвеститорите изчакват да тръгне проектът за голф игрището, съобщи управителят на агенция "Виктория Пирин Инвест" Пепа Астинова.
Плановете на общината са в новите територии да се допуска само строителство до 10 метра, които се равняват на 3 етажа, при максимална плътност на застрояване 30%. В част от района ще бъдат обособени вилни зони с височина на строителството до 7 метра. Там се предвижда изграждане основно на еднофамилни къщи за по-заможни купувачи.
Очакванията на брокерите и общината са районът около бъдещото голф игрище в Банско да привлече солидни капитали през следващите години, тъй като парцелите в най-атрактивните територии на ски-курорта - около първата станция на кабинковия лифт, вече са изчерпани. В момента там се изграждат апартаментни сгради, започнати с разрешителни за строеж от 2003-2005 г. - периодът на най-големия строителен бум в курорта. Очаква се започнатите там обекти да бъдат завършени до края на следващата година, като успоредно с това ще се изгражда и инфраструктурата на района.
Според кмета Александър Краваров интерес към инвестиции във ваканционни имоти в Банско, освен британците, вече проявяват и скандинавци. През последните месеци има доста запитвания от шведи, норвежци и финландци - както за покупки на жилища, така и за изграждане на апартаментни комплекси, обясни той.
По данни на инвеститорите в района около 80-90% от купувачите в Банско все още са от британския пазар. През последната година обаче нараства броят на руснаците, които търсят имот в Банско. Гърци, македонци и сърби също вече проявяват интерес към имотите в зимния курорт.

“Обзървър”: на лифта могат да завидят и световни курорти
Евтината почивка, добрите хотели и поддържаните ски-писти на Банско най-много са впечатлили автора на репортажа "Вал д`Изер на бъдещето?" в британския "Обзървър" Джейми Дауард.
Няколко души, с които говорих, споделиха, че за седмица ски, плюс екипировка, карта за лифт и нощувки са платили по-малко от 500 паунда, което си е повече от изгодна почивка. Храната също е евтина: греяното вино струва около 70 пенса, пицата е под 4 лири, бирата ­ около 1 лира, описва британецът.
Според Дауард пистите в курорта са широки и отлично поддържани, а на кабинковия лифт могат да завидят повечето световни курорти. Ски-пистите обаче още са малко ­ само 65 км., т.е. ако пропуснеш обяда, можеш да ги обиколиш за ден. За щастие до няколко години се очаква да бъдат изградени нови, обобщава "Обзървър".
Вестникът се спира и на развлеченията след ските ­ Банско има 10 000 жители, но 150 бара. Повечето са разположени в старата част на града, издържани са в старинен стил и някои биха били съвсем на място в кадър от "Властелина на пръстените", разказва Дауард.
Сред слабите места на курорта той посочва многобройните дупки по улиците, които правят шофирането из града доста опасно, незавършените строежи, които са неприятна гледка за почиващите, както и намръщените лица на служителите в офиса на кабинковия лифт, докато си купуваш карта.
Разбира се, след няколко години, като се имат предвид парите, влагани в него, Банско ще бъде неузнаваем. Неизбежно обаче това ще доведе до покачване на цените, заключава "Обзървър".

Влагат 50 млн. евро в най-големия апартаментен комплекс
 
Първата част от най-големия апартаментен комплекс в Банско включва общо 58 апартамента, които вече са изцяло продадени.
Общо 50 млн. евро ще достигне инвестицията в най-големия апартаментен комплекс в Банско ­ "Маунтин парадайз", съобщи неговият управител Лъчезар Динев.
Мащабният проект включва четири апартаментни хотела, категория 4 звезди, с 550 жилища и обща разгърната застроена площ от над 50 000 кв. м. Първата част от него бе открита тази седмица в северозападната част на Банско, в близост до река Глазне и на 270 м от кабинковия лифт. Хотелът е 4-звезден и включва 58 апартамента, ресторант, билярд и лоби бар, СПА&уелнес център, басейн, фитнес и детски кът. В съседство до него се изгражда втората част ­ "Маунтин парадайз ­ юг", която ще бъде готова до декември. До юли догодина ще бъдат завършени третата и четвъртата част "Маунтин парадайз ­ при ореха" и "Маунтин парадайз ­ на лифта" с общо 280 апартамента. Инвеститор в проекта е дружеството "Интернет България" чрез регистрираната за целта компания "Планински рай" ЕООД.
Почти всички жилища в апартаментния комплекс вече са продадени, като над 90% от сделките са на британския пазар. В момента цената на свободните апартаменти е между 1300 и 2000 евро/кв. м. От компанията предлагат пропърти и рентал мениджмънт на купувачите при годишна доходност от 8%. За целта са сключени договори с няколко туроператора, сред които "Солвекс" за руския пазар, "Зорпидис" за гръцкия и "Болкан холидейз" за британския. Намеренията са отдаваните апартаменти в комплекса да постигнат заетост, както по време на ски-сезона, така и през лятото с превръщането на Банско в целогодишен курорт. През есенните месеци ще се разчита на конферентен туризъм.

Радостина Маркова
в-к Монитор, 09 Октомври 2006

***

Банско в топ 6 на световните курорти
В Пирин е по-красиво и от Франция, писа "Гардиън"

Банско се нареди в топ 6 на зимните курорти. Това писа вчера авторитетният вестник "Гардиън", цитирайки бившия британски шампион по сноуборд Крис Морган.
 Според Морган този спорт непрекъснато се развива и вече настига по популярност ските. Официалната статистика показва, че 12 млн. души всяка година отиват на зимна ваканция, за да се спускат с дъската, се казва още в статията на "Гардиън".
 Сноубордистите не държат на големите курорти. Те оценяват и малките, които обаче инвестират в съответните писти, обяснява Морган.
 Изброяват се "шестте скрити съкровища" за любителите на сноуборда, които са известни като най-подходящи за този спорт. Според "Гардиън" едно от тях е именно Банско. Като предимства на българския град се посочват ниските цени и това, че там е запазена красивата природа. За друг сериозен коз на курорта се счита и обилният сняг.
 "Гардиън" препоръчва на читателите си още механите и многобройните снек-барове в Банско.
 Изброяват се имената на клубовете, където кипи нощният живот в градчето. Вестникът не пести похвали и пише, че природата в района на Банско е по-добра от повечето френски курорти.
 Другите 5 топ места за любителите на сноуборда са Силврета Нова в Австрия, Сен Фоа във Франция, Кикинг Хорс в Канада, Аркалис в Андора и Багейра Берет в Испания.

В-к Стандарт, 8 Октомври 2006

***

Шампион по сноуборд пред “Гардиън”: Банско - по-добър от френските курорти
 
"Банско има много по-добър парк от повечето френски курорти". Това пише във в. "Гардиън" бившият британски шампион по сноуборд Крис Моран. Спортистът е написал книга, в която представя своите любими дестинации за добра сноуборд-ваканция. Сред световно-известните зимни курорти като The Block, САЩ, Kicking Horse, Канада, Bourg St Maurice, Франция, The Yucatan в Швейцария, той класира и Банско."Най-добрият български курорт е евтин и е постигнал учудващ баланс между запазване на местните традиции и лудата надпревара на модерността , заявява Моран. "Веднъж стъпил на пресния сняг на курорта, всеки ще се учуди колко е добър и колко малко конкуренти за него има. Но няма да е задълго", прогнозира бившият шампион. Според него курортът е идеалното място за щуро зимно прекарване в планината. Англичанинът твърди, че цените са ниски, храната е вкусна, а нощният живот е "просто навсякъде".
Моран обяснява още, че сноубордът вече е пораснал и вече не се движи по скиорските трасета. Хората, които предприемат ежегодни сноуборд пътешествия са около 12 милиона. Те предпочитали нещо по-различно от вече доказаните ски-пазари. Обикновено ключ към привличането на сноубордисткия контингент, са малките писти. Не много пренаселени курорти с добри инвестиции в парковете със забавления, могат да задоволят по-голяма част от тях.

В-к Монитор, 08 Октомври 2006

***

Благой Рагин: Правим още 4 курорта като Банско
При добра инфраструктура можем да приемем до 12 млн. туристи годишно, твърди председателят на Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация

Благой Рагин е роден 1945 г. в с. Ярлово, Софийска област. През 1993 учредява Съюза на частните хотелиери и ресторантьори в България, по-късно преименуван на Българска хотелиерска и ресторантьорска асоциация (БХРА). Председател на асоциацията от зараждането й досега. През 2005 г. е един от инициаторите за създаването на Балканския алианс на хотелиерските асоциации (ВАНА). Женен, с две деца.

    - Г-н Рагин, какви са проблемите, които стоят пред българския туризъм преди членството ни в ЕС?
    - Най-големите проблеми са състоянието на инфраструктурата и рекламата. Но дори да си направим добра реклама, нашата инфраструктура е направо антиреклама. Проблем е и подготовката на кадрите в отрасъла. Има два варианта. Единият е да преквалифицираме кадрите, които са вече на пазара, другият да готвим нови кадри или да внесем от чужбина. В отрасъла има нужда поне от 10 хиляди души, които да запълнят нишата. Предстои среща през ноември в Банско с кметове на общини, които развиват туризъм, и със социалното министерство. Ще обсъждаме усвояването на средствата от фондовете за подготовка на кадри и за "Красива България". Трябва ефективно да използваме всички възможни ресурси.
    - Презастрояването на курортите не е ли също антиреклама?
    - Опасенията, които имахме пролетта, че презастрояването ще попречи на ръста на туристите, не се потвърдиха. Резултатите са по-добри от очакванията - между 8 и 10% са се увеличили летовниците. Не е толкова важна сухата статистика, а това, че туризмът показва, че има потенциал. Той може да генерира много повече приходи от сега реализираните. С оскъдната си инфраструктура, с неукрепналите си летища, недоизградения имидж на страната, с недобрата култура на обслужване отрасълът реализира едва 1/3 от възможностите си. Трябва да се развият всички видове туризъм освен морския и зимния.
    - Кои са неразработените туристически пазари?
    - В момента разработваме програма за речен туризъм. Влизайки в Европейския съюз, планираме да използваме река Дунав за връзка с Централна Европа - Австрия, Унгария, Германия. Интересът към новите "провинции" на Европа ще бъде голям. Това трябва да го използваме, за да може и Западна България да има поминък. Има голям резерв и ловният туризъм. Една Унгария, където няма планини, прави около 500 млн. евро годишно от ловен туризъм. Предстои изграждането на още 3-4 зимни курорта от типа на Банско. Това са връх Перелик в Смолян, връх Снежанка в Пампорово и връх Мечи чал в Чепеларе. Те могат да се вържат с лифтове швейцарски тип. Примерно с една карта се качваш на единия връх, слизаш, обядваш в Чепеларе и се връщаш обратно. Има вече проекти и тази есен предстои първа копка на връх Перелик. Друг голям проект с потенциал е проектът за спортно-туристически център "Сютка", намиращ се в пределите на общините Ракитово и Велинград. Във Велинград има над 100 минерални извора. Спа-услугите, които се развиват там, балнеологията плюс зимния туризъм могат да направят курорта втори Банско. Перспективен зимен курорт, който може да носи добри приходи, са Сапарева баня и Паничище. Не са разработени нишите и за голф туризма, а от него се реализират големи печалби, на културния, историческия, църковния туризъм. Трябва да бъдем по-активни и да привлечем летовници за уикенда - петък, събота и неделя. Голям интерес към нашите манастири проявяват католиците. Може да се строят курорти и около Камчия.
    - Какви туристически националности привличаме?
    - Тази година не успяхме да обхванем добре балканския пазар. Бяхме по-активни на румънския пазар и докарахме 200 хиляди румънци. Този месец предприемаме атака към сръбските летовници.
    - Въпреки ръста на туристите доста хотелиери се оплакаха от празна леглова база?
    - През август цялото Черноморие беше пълно. Сега се стремим да насочим потока от туристи във вътрешността на страната.
    - Имате ли данни за чужденци, които притежават хотели в България, и българи с подобни вложения зад граница?
    - Процентът не е голям. В момента капиталът по нашите хотели и курорти е 90% български. Ние сме отворена система и сме готови за предложения. Има интерес на български колеги, които искат да инвестират в хотели в Македония, Сърбия и Румъния. Курортът Албена има хотел в Швейцария примерно. В Македония в момента търсят български инвеститори. Другата седмица българска бизнес група заминаваме за Охрид.
    - Какво става със Закона за черноморската територия? Кое е лобито, което спира приемането на закона?
    - По принцип всички са "за", но явно законът пречи на нечии интереси. Не знам къде буксува и кога ще види бял свят. Явно не му идва редът.
    - Какъв е смисълът от този закон, след като по-голямата част от крайморските терени са застроени?
    - От Слънчев бряг до Варна са около 100 км, които не са застроени, освен малко в Обзор и в Бяла.
    - Какво е състоянието на българския туризъм в момента?
    - В момента се стягаме за зимния сезон. Хубаво е, че летищата са дадени на концесия и германците са обещали добра инвестиция, за да се реши проблемът с инфраструктурата, държавата разчита на наши средства и на европейските фондове. Надяваме се по-скоро да се пусне в движение поне автомагистрала "Тракия". Да се свърже Карнобат със Стара Загора, за да може туристите да се придвижват по-бързо до морето.
    - Доста по-евтино излиза, ако българин си купи пакет за почивка в роден курорт през чужда агенция, а не директно от България. Защо се получава така?
    - Големите туроператорски вериги с една година напред си определят цените, изкупуват нашите легла на преференциални цени. С тези пари българските хотелиери строят, реновират, обновяват. Но вече всички са узрели по въпроса, че трябва да се запазят легла първо за българите, защото се установи, че именно те са сред най-добрите ни клиенти, а парите си остават в страната. За следващия сезон - лято 2007 г. Слънчев бряг, Албена и други курорти заявиха, че има тенденция нашият летовник да ползва преференциални цени в сравнение с чужденците. Проблемът е, че българинът решава да пътува от днес за утре.
    - Каква сума горе-долу харчат българите по чуждите курорти и чужденците по нашите?
    - Става дума за много пари. В момента работим как да привлечем българския турист. Една Сърбия субсидира вътрешния си туризъм с 20 млн. евро. Ако сърбин донесе фактура, че е спал в хотел в страната, той получава 10% бонус от тяхното финансово министерство.
    - Презастрояването на Черноморието не отблъсква ли туристическия поток?
    - В Албена, Златни пясъци, Св. Константин и Елена и Слънчев бряг вече нямат такъв проблем. Слънчев бряг след презастрояването се превърна в купонджийски курорт. Там отиват младите да купонясват. Нужни са повече барове, казина. Имаме идея да посадим много зеленина, трайни насаждения, които така силно да израснат, че да закрият строителството. За всеки има вид туризъм. Ако един иска спокойствието, друг иска адреналина и купона.
    - Как ще се справим с конкуренцията на останалите страни, които предлагат сходен на нашия туризъм - като Турция?
    - Турция ни превъзхожда по много неща, но климатът у нас е по-умерен. Не всички хора над 40 г. могат да понесат влагата на Средиземно море и търсят нещо по-меко. Освен това на този етап сме по-сигурни от ислямските страни. Храната ни все още не е мутирала, липсва химия. Ако се оправи инфраструктурата, можем да привлечем 10-12 млн. туристи годишно и между 8 и 10 млрд. евро годишен оборот.
    - Има ли рекламации от чужди туристи по Черноморието?
    - В рамките на нормалното е - към 6-7%.

Интервю на Десислава Янкова
В-к Новинар, 9 Октомври, 2006 г.

***

Чепеларе няма да спре строежите в Пампорово
Нов хотел изникна само за два месеца непосредствено до 5-звездния хотел "Орловец", собственост на "Пампорово АД.

Община Чепеларе няма да прекрати строителството в Пампорово заради ски-сезона. Това обяви кметът на града Тодор Бозуков, след като колежката му от Смолян Дора Янкова, стопанисваща част от курорта, посочи, че ще пусне заповед за спиране на строителството. Нейният мотив е, че почиващите през зимата не се чувстват комфортно.
В задълженията на строителите влиза да оградят своите площадки и да разчистят строителната техника по улиците, подчерта Бозуков. Пампорово в момента е строителна площадка, а пътните платна навсякъде са на половина заети. Забрани и парични санкции, според него, не решават проблема, тъй като за инвеститор, който влага милиони, глоба от 500 лв. е символична. Още миналата година той предложил да се направи информационна карта, според която да са ясни отговорностите на всички институции - общините Смолян и Чепеларе и Областното пътно управление. Той не одобрява идеята за обособяването на Пампорово в самостоятелна община, както предложи преди около 2 години вицепремиерът тогава Лидия Шулева. Вина за това две общини да отговарят за курорта и за липсата на координация между тях имало още при възлагането на Общия устройствен план през 1994 г. на арх. Веселина Троева. Тогава не били отчетени два съществени проблема - реституцията на горите и земите в курорта и приватизацията на "Пампорово" АД. Срещу него има над 200 обжалвания.
Не може да говориш за развитието на курорта и да игнорираш собствениците на земи, още повече че на територията на община Чепеларе, всичко е частно на 100%, казва кметът на Чепеларе. Тези, които са създали курорта още през 1933 г, са обособили 90 дка за курортно дело. До преди 9 септември тук са се изградили десетки вили и частни пансиони за развитие на туризма. По данни на ДНСК само за тази година община Чепеларе е издала 92 разрешителни за строеж. 32 пък е издала община Смолян.
И докато полиция и прокуратура по разпореждане на МВР проверяват произхода на парите, вложени в растящите хотели, а ДНСК и общините - спазването на разрешителния режим заради пропадналия главен път насред курорта, то управата на управата на Дора Янкова е категорична, че от 1 декември няма да се строи.

Анета Кисьова
В-к Монитор, 04 Октомври 2006

***

Изграждат канализацията на Грамадето в Банско
 
Започна изграждането на канализацията в местността Грамадето, където се строят много нови хотели и къщи, съобщи кметът на Банско Александър Краваров. След седмица-две ще започне работи и по водопроводите. Това стана възможно, след като инвеститорите внесоха за около седмица около 1 млн. лв.
Междувременно стана известно, че общината на най-големия ни зимен курорт ще предостави нови 26 дка земя на фирма „Юлен" за изграждане на втора кабинкова линия на лифта, стана ясно след заседание на Общинския съвет. Теренът попада в местността Средореко и представлява два имота, през които минава електропровод от 20 киловата, което налага ограничения при използването му - на по 10 метра от двете му страни не може да се застроява.
Общинарите предоставиха имота на „Юлен" при условие, че той се използва единствено за изграждане на втора кабинкова линия, свързваща Банско със ски-центъра. Общината участва с апортна вноска, срещу която ще придобие 6337 обикновени поименни акции с право на глас и номинална стойност на всяка акция 1000 лв., и няма да може да блокира взимането на решения на смесеното дружество.
По същата схема, с апорт на парцел от страна на общината, се изгражда и мостът на околовръстното шосе на Банско, каза още кметът на курортното градче. Инвестицията за строежа на съоръжението се осигурява от фирма "Голф клуб". Проектът включва и изграждането на канализацията и водопроводите на пътя, добави кметът.
Прогнозите на туроператорите сочат, че през следващия зимен сезон в Банско ще има най-малко 25 процента повече туристи. Голям прираст се очаква на гостите от Русия.

В-к Монитор, 04 Октомври 2006

***

Банско събира 2 млн. лв. от инвеститори

До края на месеца инвеститорите в местността Грамадето ще трябва да внесат в общинската хазна спешно по 10 лв. на квадратен метър разгърната застроена площ, съобщи кметът на Банско Александър Краваров. За това се разбрахме на среща в общината със собствениците на строежи в тази зона на града, добави той.
Нужно е бързо да съберем 2 млн. лв. за да направим канализацията и водопровода в местността, уточни градоначалникът на най-големия ни зимен курорт. Инвеститорите разбират, че държавата за подобни начинания много трудно отпуска пари и рискуват хотелите им да останат без клиенти. Още от тази седмица започваме работа и се надяваме до началото на зимния сезон да можем да свържем към водоснабдителната и канализационна мрежа поне тези обекти, които ще са вече завършени и ще бъдат открити преди края на годината. Останалата част от инфраструктурата ще бъде довършена през пролетта, добави той.
След време инвеститорите от Грамадето ще трябва да внесат и останалите по 20 лв. за всеки квадрат разгърната застроена площ, добави кметът на Банско. Събраните средства ще се използват и за други инфраструктурни проекти в курортния град, уточни градоначалникът.
Една от най-важните инвестиции на общината е изграждането на резервоара за водоснабдяване на високата зона на Банско. Регионалното министерство е осигурило средствата, а общината ще даде терена.

ВАСИЛ ТАШЕВСКИ
В-к Монитор, 25 Септември 2006

***

Дора Янкова: Инвеститорите трябва да бъдат отговорни пред нашата община, пред гражданите и туризма в България
Кметът на община Смолян Дора Янкова пред радио „Фокус” – Смолян.

Фокус: Г-жо Янкова, новостроящият се туристически комплекс “Гранд Манастира” стана причина за пропадане на част от писта в курорта Пампорово. Какъв е Вашият коментар в тази връзка?
Дора Янкова: Съгласно плана на ядро “Студенец” “Гранд Манастира” има издадено от нас строително разрешение. Искам да направя едно пояснение, че след строителното разрешение независимият строителен надзор поема ангажимента по изпълнението на проекта до въвеждането му в експлоатация. Във връзка с това притеснение, което имаме преди зимата, искам да споделя, че през седмицата ми предстоят няколко срещи. Първата ще бъде с фирмата, която упражнява независимия надзор и с директора на РДНСК – Смолян, за да могат да ни докладват как се изпълняват ангажиментите по изпълнението на самия проект. Въпреки че има строително разрешение, строителният надзор трябва да ни информира как върви изпълнението на проекта. Другата ми среща ще бъде с инвеститорите. Фактът е неприятен, но ние ще наложим стриктните мерки. Независимият надзор трябва да влезе в ролята си. Второ, инвеститорите трябва да бъдат отговорни пред нашата община, пред гражданите на България и пред туризма в България. Аз смятам, че има достатъчно време до започването на зимния сезон – 16 декември и през този период ще упражним целия си административен потенциал, който имаме като законов ресурс, за да могат инвеститорите да подготвят зимата за един нормален зимен сезон Пампорово 2006/2007.
Фокус: Как върви подготовката за зимния сезон на Пампорово, ще се зазимят ли строителните обекти?
Дора Янкова: Имах своето вътрешно опасение по подготовката за зимния сезон и за това за втори път ние сме издали заповеди всички фирми да приведат обектите си до първи декември за работа при зимния условия и да направят курорта достъпен за туристите. Искам допълнително да кажа, че съм разпоредила на зам.-кмета Янчевска с особено внимание да следи изпълнението на моята заповед. Ще направим проверка на всички свлачища и поражения, които са активирани след миналогодишните наводнения на територията на общината, за да имаме яснота с каква ситуация ние влизаме в зимата. За обекта на братя Диневи “Гранд Манастира” ще се следи стриктно как се възстановяват щетите и дали в срок до започването на зимния сезон те ще направят укрепването на пистата, която граничи с техния имот. Искам да заявя категорично, че независимо, че поощряваме бизнес интересите, за да има инвестиции и работни места в Смолян и България, трябва да кажа, че съм на страната на гражданите, които трябва през зимата да изпитат насладата от пистите на курорта Пампорово.
Фокус: Ще бъдат ли подготвени пистите до настъпването на сезона?
Дора Янкова: Искам да уверя туристите, че през зимния сезон пистите ще бъдат подготвени и обезопасени. С действията си ще гарантираме зимния сезон, както сме го правили и друг път. Очаквам сериозен ангажимент да поеме и фирмата, която в момента стопанисва пистите, това е “Пампорово АД”. Те трябва да информират българския туризъм какво прави дружеството за поддържане на пистите, които със заповед са им предоставени за стопанисване от Министерството на земеделието и горите.

02 октомври 2006, 17:12, радио "Фокус" - Смолян

***

Банско заприлича на Бевърли Хилс
Половин милиард са налети в курорта за последните години

Банско изкуши политици, бизнесмени, спортисти и шоу звезди. Те се надпреварват да влагат парите си в най-големия ни ски курорт. Разширяването на пистите и новите съоръжения, направени в последните години, дадоха тласък и на строителството в региона. Градчето отесня и инвеститорският интерес се пренесе и в околните Разлог, Добринище, с. Баня. Бившият министър на вътрешните работи Богомил Бонев, шефката на Надзорния съвет на СИБанк Цветелина Бориславова, руският музикален продуцент Ованес Мелик-Пашаев, футболната звезда Христо Стоичков са малка част от имената на известни персони, които са вложители в терени и сгради в региона.
Луксозен хотел в Банско строи Бонев, стана ясно още преди година. Модерната сграда е край местностите Средореко и Аланица. През седмицата от общината съобщиха, че ексминистърът е инвеститор и в модерен апартаментен комплекс, близо до началната станция на кабинковия лифт. Сградата ще е готова за новия зимен сезон.
 Известният музикален продуцент и собственик на ферибота "Оряхово" Ованес Мелик-Пашаев ще инвестира в комплекс "Даунтаун". Той ще е разположен на над 56 хил. кв. метра площ, което е най-голямото строителство в Банско.
 В комплекса "Тамплиер" жилище има футболната ни звезда Христо Стоичков. То обаче му е подарък от собствениците. Вложения има и "Кемпински", която изгради първия 5-звезден хотел в наш ски курорт.
 Ски легендата Марк Жирардели също е сред инвеститорите в Банско. Общинските съветници вече приеха предложението на "Жирардели спорт център" за създаване на съвместно акционерно дружество за изграждане на спортно-туристически център. Инвестицията се предвижда да достигне 8 млн. евро.
 Над половин милиард лева са вложени в Банско от 2003 г. досега. За последните три години в курорта са издадени близо 700 разрешения за строителство на хотели и ваканционни комплекси с обща площ от 430 хил. кв. м. Пиринският курорт разполага с около 10 хил. легла. По данни на "Адрес недвижими имоти" до началото на следващия зимен сезон легловата база в курорта ще нарасне с още 20 хиляди.
 Други големи проекти са "Белведере холидей клуб" с над 35 хил. кв. м площ (инвестиция на "КП Имобилен") и "Сапфир резиденс" с около 30 хил. кв. м. Най-много са издадените строителни разрешения отново за местността Грамадето, където се намира кабинковият лифт. По данни на местния клон на "Виктория инвест" в момента там има над 50 големи обекта в строителство. Сред активните инвеститори в района са "Балканстрой" (хотелите "Перун", "Глазне", "България", "Стражите" и "Гранд Арена"), "Галчев инженеринг груп" с проектите за хотелските комплекси "Тринити" и "Вихрен", както и благоевградският клон на "Главболгарстрой". "Галчев инженеринг" е на Николай Галчев, един от шефовете на футболен клуб "Пирин"-Благоевград.
 В момента заедно с "Бараж и ко" "Балканстрой" изгражда голф комплекс между Банско и Разлог - "Пирин голф холидейз клуб". Инвестицията е на стойност 62 млн. евро. Комплексът се изгражда на площ от 900 дка и ще бъде завършен до края на 2007 г.
 До края на годината се очаква да бъде завършен комплексът на английската компания "Макантъни" "Ски спа голф" срещу входа на голф игрището, който предвижда изграждането на две основни сгради с обща площ от около 6 хил. кв. м. Първата сграда вече е завършена, а жилищата в нея се продават основно на граждани на Острова на цени от 1300-1500 евро/кв. м.
 Тези дни "Феърплей интернешънъл" купи в строеж един от хотелите в комплекс "Св. Иван Рилски спа и апартаменти", в който ще бъдат инвестирани около 7 млн. евро.
 Изчерпването на свободните терени за строителство в Банско вече насочи инвеститорите към Разлог, Добринище и село Баня. В Разлог най-атрактивната инвестиция е "Катарино СПА" на СИБанк. Вложението е за 12 млн. евро. Комплексът има 114 двойни стаи, 4 двойни стаи лукс и 21 апартамента. Плюс още 64 апартамента в еднофамилни къщи.
 Стотици инвеститори атакуват всеки ден кметството на Разлог, сподели общинският кмет Любен Татарски. Към момента са представени мащабни проекти в областта на туризма. Инвестициите за тях надхвърлят 600-700 млн. евро. Земи за застрояване в общината има достатъчно. Само в местността Бетоловото те са с площ над 5500 дка, а в местността Кулиното са над 6000 дка. Само в района около голф игрището в местността Бетоловото са закупени над 150 имота от частни лица. Предвижда се вдигането на хотели и ваканционни селища с 30 хил. легла. Поне още толкова легла ще има в местността Кулиното, където са ски пистите, и в района на Катарино. Над 150 са изтъргуваните частни имоти и в прочутото с минералната си вода село Баня.

Елена Маркова
Владимир Симеонов
В-к Стандарт, 14 Август 2006

***

Планини за всеки вкус

Трудно е да се измисли причина защо да не се ходи на планина. Оправданията са малко, защото възможностите, които предлагат българските планини за целогодишен туризъм, са практически неограничени. Дали ще обикаляте с раница по върховете, или ще се наслаждавате на горите и езерата, ще карате ски или просто ще се отдадете на СПА процедури - всеки може да намери своя начин да изпита удоволствието от контакта с природата. И то по всяко време на годината. Зимата предлага превъзходни възможности за ски спорт, а през лятото планините са достъпни за всеки, пожелал да ги покори с множеството маршрути и природни забележителности.
Едва ли има сфера в България, където промяната да е толкова видима, колкото туризмът. Зимните курорти не правят изключение, те са част от правилото. Само за няколко години Банско, Боровец и Пампорово се превърнаха в модерни ски- центрове с мащабна инфраструктура и

възможности за всеки - от начинаещия до професионалиста

Благодарение на сериозните инвестиции се разшири както броят и дължината на пистите, така и на помощните съоръжения като лифтове и влекове. Хотелите вече не отстъпват по лукс и удоволствия на тези по черноморското крайбрежие, а развитието на спа-туризма им гарантира целогодишна заетост.
Напълно променен и непрекъснато развиващ се е Банско, който преди 10-ина години представляваше обикновен планински град с няколко семейни хотела и ресторанта. Благодарение на огромните инвестиции днес разположеният в подножието на красивата планина Пирин град е напълно конкурентен на алпийските курорти туристически център. Множество нови хотели от всякакъв ранг, жилищни сгради от съвременен тип и безброй заведения събират целогодишно туристи от цяла Европа.
Градът се утвърди успешно като място за отдих през всички сезони благодарение на множеството спа-комплекси и летни музикални фестивали. Съвсем скоро в района ще заработи и голф игрище, сякаш, за да оправдае девиза на Банско "Курорт за всички сезони". Благодарение на прекрасните гледки и благоприятното разположение (само на 150 км от София) селището стана притегателен център за желаещите да инвестират в недвижима собственост.
Истинското удоволствие обаче си остава почивката през зимата. Спечелил си сред българите славата на място за ски-спорт със само 2 писти и 1 седалков лифт, днес курортът разполага с

11 писти и 4 ски-пътя, чиято дължина е над 55 км

Тук всеки може да намери своето място - от начинаещия, до майсторите на сноуборда и ските. Перлата в короната продължава да бъде пистата, известна преди като "Балканиада", но днес изборът е наистина огромен. За начинаещите са подходящи плацовете и множеството нови трасета, докато за майсторите на ските е трудната "Томба", открита лично от легендарния алпийски скиор. Банско продължава да е и предпочитаното място за сноубордистите с множеството диви зони за максимално екстремно удоволствие.
Опашките по лифтовете са минало, забравен в миналото е и тежкият път до сърцето на ски-курорта благодарение на кабинковия лифт от самия град. Голямото предимство пред всички останали ски центрове е изключително дългият сезон. Тук той започва от средата на декември и нерядко завършва след средата на април. Снежната покривка обичайно е над метър, а в слънчеви дни удоволствието от спорта в планината е незаменимо.
Не е необходимо да сте скиор, за да изберете Банско. Тези, които идват за пръв път, откриват чара на пиринския край с неговите типични ястия и характерната архитектура. Градът предлага една разходка в традициите и историята на Югозападна България. Тези, които веднъж вече са били в Банско, няма как да не знаят, че тук от всяка къща и всеки камък лъха история, а също и че десетки механи очакват с гостоприемство и домашен уют своите гости.
Боровец е първият и все още един от най-популярните български планински курорти. Разположен на 1350 м над морското равнище в подножието на най-високия връх на Балканите Мусала и само на 70 км от София, той е най-лесно достъпният от големите български летища.
Прохладното лято, меката и снежна зима и здравословният климат превръщат курорта в привлекателно място за почивка и спорт. Ски пистите са с дължина над 45 км, а в последните години иначе богатият арсенал от съоръжения бе допълнен с още няколко лифта, които направиха достъпа до пистите "Ситняково" и "Ястребец" още по-лесен. Това са и най-известните трасета, тъй като са били домакини на множества състезания, дори и на кръг от световната купа по алпийски ски. Пистата са ски бягане и биатлон домакинства световни първенства. Във високата планина, където се стига лесно благодарение на кабинков лифт с капацитет 1200 души на час за 23 минути, пък се намират трайно заснежените писти "Маркуджици". Първата от тях е за начинаещи, втората - за напреднали, а третата - за истинските майстори на ските. Местните специалисти по поддръжка на пистите пък се славят като най-добрите в България.
Чуждата реч тук е по-скоро правило, отколкото изключение. Ски училището в Боровец е с международна известност и разполага с

над 200 ски-инструктори

Обучението преминава през 5 нива, от А до Е, групово или индивидуално, 4 часа дневно, от 6 до 12 дни. След завършване на курса се издава сертификат. Немалко англичани се научиха да карат ски на Боровец, а особено привлекателни за тях са множеството заведения за хранене и развлечения. Едно от големите предимства е умереното застрояване на комплекса с нови хотели, като наличните бяха основно ремонтирани.
Коренно различен като природа е родопският курорт Пампорово. Много популярен сред английските туристи в миналото, той винаги е бил любимо място за скиорите. Най-вече заради по-различната природа и голямото разнообразие от писти.
Зимата там е

истински рай за скиори и сноубордисти

Може да се спортува от края на ноември до края на април дори и при най-ниско ниво на снежната покривка. Общо снежните дни са над 150, а снежната покривка достига и до над 2 м. Ски-пистите са с различна дължина и с различна трудност. За начинаещи скиори са построени няколко (зелени) писти и няколко плаца, оборудвани с минивлекчета. Напредналите могат да открият няколко много стръмни трасета. За любителите на ски-бягането и биатлона има изградени писти около връх Снежанка и спортно стрелбище в местността Язовира. В Пампорово работят няколко ски-училища с висококвалифицирани преподаватели. Около пистите и в хотелите се намират около 15 ски-гардероба с общо над 8000 комплекта модерна ски- и сноуборд екипировка.
За Пампорово не са характерни нито резките промени във времето, нито лавините, така че спокойствието и безопасността ви по време на почивката са гарантирани. И тук, както в Боровец, собствениците на хотели и заведения са с богат опит в обслужването на туристи. Местните хора са приветливи и отзивчиви и ще ви предложат цялото богатство на родопската кухня и култура. Едно от най-интересните места е панорамният бар на кулата Снежанка на 2030 м надморска височина. Гледката при ясно време е фантастична. Като на длан се вижда целият курортен комплекс и ски-писти. На юг се вижда Смолянската тераса със Смолянските езера, а в далечината - гръцката част на Родопа планина. На запад - връх Голям Перелик, село Стойките, село Гела, както и панорамна гледка към Рила и Пирин. На север се вижда Стара Планина, на изток - платото Рожен, куполът на Националната астрономическа обсерватория и ридовете на Източните Родопи.
Тези, които смятат, че туризмът на планина е само зимно преживяване, грешат. Цялата приказност на планинската природа и забележителности могат да се видят само през лятото. За туристите, любители на походите, възможностите са неизчерпаеми. Немалка част от най-красивите части на планините са природни резервати със запазена автентична природа. Родопите са за желаещите спокойни разходки, алпийският релеф на Рила и Пирин предлагат повече възможности за екстремни изживявания. За подслона на туристите се грижат множество хижи и туристически домове, повечето от които са ремонтирани през последните години. Французи, чехи, унгарци - това са редовните ви компании в прохладните летни вечери сред природата на българските планини.

Георги Филипов
В-к Сега, 15.09.2006 г.

 [xt] ski

Return

Powered by [xt] , PHP & MySQL