. бг ски новини : Ски училищата в България - 14 November 2006 - 13:17
според Капитал
Развитието на зимните курорти води до недостиг на квалифицирани инструктори
Всеки начинаещ скиор, решил сам да овладява този спорт, всъщност избира най-краткия път към контузията, както и риск да помете останалите скиори на пистата.
Същевременно новите техники и методики на обучение дават сравнително добро начално ниво на каране само след десетина урока.
Иначе човек може и сам да направи първите стъпки в този спорт, но така рискува да скъси пътя между пистата и болницата.
По тази причина търсенето на ски учители всяка зима се оказва толкова голямо, колкото и динамичното развитие на зимните курорти в България.
Нарастването на интереса към този тип услуга през последните няколко години доведе дотам, че на пазара вече има недостиг на квалифицирани кадри. Само на Витоша през уикендите ски училищата приемат над 1500 клиенти. Подобно е положението и в останалите курорти, в които работят общо 40 центъра за обучение на скиори (виж. www.ski.bg) с над 1200 инструктори, официално регистрирани в Българското сдружение на ски училищата (БССУ). Това е близо 50% ръст в сравнение с 2004 г., което се дължи на развитието на ски курортите, усъвършенстването на екипировката и навлизането на новата геометрия на карвинг ските, както и на популяризирането на сноуборда.
Петър Янков, председател на БССУ, отбелязва: "Повечето от клиентите започнаха да търсят тази услуга, защото се смята за много модерно да се показва стил на пистите. За друга немалка част от хората това е начин за релаксация в природата, а трети търсят екстремни усещания."
Витоша с детска клиентела
Според това за какъв клас скиори са подходящи пистите съществува условно разделение на курортите в страната. Смята се, че Пампорово е за начинаещи, Банско - за майсторите, Боровец е универсален, а Витоша заради близостта до големия град е най-доброто място за масово обучение на подрастващи. Общо тринадесетте училища на Витоша са тясно специализирани да работят с деца. Борбата за клиенти на ски центровете там е свързана с разпределение на територията на учебните заведения и детските градини в София. Договорите между тях се сключват още през есента. "Стана модерно родителите масово да изпращат децата си на седмични ски курсове. През изминалия сезон едва успявахме да поемем всички желаещи. Наложи се да удвоим броя на инструкторите и екипировката в гардеробите, тъй като през уикендите при нас идват по 400 ученици дневно. Същото е и положението в останалите ски училища на територията на Витоша. Очакваме още по-голям наплив тази зима, тъй като имаме много заявки", обясни Ели Димитрова, директор на ски училище "Мотен".
Преди седем години "Мотен" започва с 9 инструктори, а сега има 45. Пикът на клиенти е бил миналия сезон, в който училището е трябвало да наема по десет автобуса дневно, за да транспортира всички желаещи. Тази зима потокът на клиенти се очаква да бъде още по-голям, тъй като лифтовете на Витоша вече ще работят с единна карта. "Друг сегмент от клиентелата са многобройните групи за възрастни. Интересното е и това, че все повече фирми търсят ски обучение за служителите си", допълва Ели Димитрова, която е бивш национален състезател по ски. Според статистиката на "Мотен" най-възрастният клиент е 83-годишен мъж, дошъл специално на едноседмично обучение от Русе, а най-малкият е ненавършил три години малчуган.
Какъв е потребителският профил? Адвокат Пепа Начкова кара ски от 16 години насам, като всеки сезон задължително наема и инструктор. "Винаги научавам нещо ново. Така удоволствието и чувството за сигурност върху ските става по-голямо. Качих и дъщеря ми на ски. Инструкторите, освен че й дадоха добра техника, развиха в нея нужната дисциплина и култура за упражняването на този спорт - уважение и респект към планината, както и към другите скиори по пистите."
Конкуренция в цените
Витоша се слави като най-евтиното място за организирани ски курсове. Училищата предлагат транспорт от София, ски екипировка, 4-часово обучение и планинска застраховка за общо 25 лв. на ден. Отделно клиентите ползват 30% отстъпка на картата за лифта. За сравнение - един час индивидуално обучение на Пампорово е около 25 лв., а на Боровец достига 49 лв. За групи цените са между 22 и 30 лв. за два часа. За извънпистово каране цената е от 95 лв. до 120 лв. на ден. На черно индивидуално обучение може да се намери за 50 лева на ден. Такива "местни кадри", които сами предлагат услугите си, не липсват при началните лифтови станции.
Практика е големите училища в Банско, Боровец и Пампорово да работят предимно с чужденци, чието обучение е включено в пакетна услуга, а малките да поемат местната клиентела. Ако при най-натоварените периоди от сезона през едно голямо ски училище, каквото е "Юлен" в Банско със 120 инструктори, минават 1700 души на седмица, малките работят с по 50 клиенти при петима инструктори. Такова малко училище, което е ангажирано предимно с постоянни клиенти, е "Охо". "Това, което кара хората всяка година да търсят своя инструктор, е стремежът към все по-високо ниво на владеене на карвинг техниката. Когато станат достатъчно добри на пистата, мнозина излизат да карат извън нея и там задължително за по-голяма сигурност трябва инструктор", обяснява Мая Стоилова, директор на "Охо" и петкратен републикански шампион по извънпистово ски каране (ski freeride). Извънпистовото каране е новата мания на скиорите заедно със спускането и скоковете в специално изградените снежни паркове, чието успешното преодоляване също изисква компетентна помощ от инструктори.
Тенденция към покачване
Българските скиори по пистите ще продължат да се увеличават, въпреки че всяка година цените на този вид услуга ще растат, докато стигнат тези на курортите в Европа, прогнозира Петър Янков. Според него хората ще се ориентират поне за началния етап на обучение към по-малките курорти като Добринище, Чепеларе, Мальовица др., тъй като там ще могат да карат по-дълго време за по-малко пари. Такава е практиката и по австрийските курорти, обяснява Андрей Балевски, инструктор в "Охо". "Там съседни по-малки курорти привличат клиенти с голяма разлика в цените. Освен това за начинаещите по-добре е да избират по-леки писти, а не да се хвърлят по стръмни склонове като тези в Банско. За целта обаче тези малки местности трябва да подобрят качеството на пистите и лифтовете." В плановете на ски училищата е да привлекат още повече клиенти, като предлагат нови програми в обучение за каране по снежни паркове, както и на осветена писта.
Елеонора ГУНЧЕВА
в-к Капитал, Брой 45, Ноември 2006