SKI.BG > SKI in Bulgaria - http://www.ski.bg

. БФСки новини : Преглед на постигнатото от БФСки за сезон 2014/2015 - 28 May 2015 - 16:25

Българската федерация по ски публикува в SKI.BG Отчетния доклад на Председателя на БФСки г-н Цеко Минев пред Общото събрание на БФСки, което се проведе на 28-ми май 2015 г.

БЪЛГАРСКА ФЕДЕРАЦИЯ ПО СКИ
ОТЧЕТЕН ДОКЛАД
НА ПРЕДСЕДАТЕЛЯ НА БФСКИ – ОБЩО СЪБРАНИЕ
София, 28 май 2015г.

Уважаеми дами и господа,
Уважаеми приятели на ски спорта,

Добре дошли на днешното Общо събрание на БФСки, което е свикано съгласно ЗЮЛНЦ и разпоредбите на действащия устав.

Разбира се, както всяка година ние представяме на вашето внимание, както отчет за дейността, така и годишния счетоводен отчет, доклад на експерт счетоводителя и бюджет за следващия период, както се изисква по закон.

Отчетният период за дейността на БФСки, обхваща периода май 2014 до май 2015. Преди всичко бих искал да очертая с няколко думи важните за нас, като федерация моменти през изминалата година.
Най-впечетляващото спортно събитие в Българаия беше отлично организираната Световна купа по ски алпийски дисциплини, жени в Банско, а в международен план Световните първенства по ски алпийски дисциплини, сноуборд, ски скок и ски бягане и за първи път взехме участие в Световното юношеско първенство по Фристайл ски.

СПОРТНО – ТРЕНИРОВЪЧНА И СЪСТЕЗАТЕЛНА ДЕЙНОСТ

СНОУБОРД

А.Жекова

Най-важната цел на Световното първенство в Краичберг, Австрия на Александра Жекова беше да докаже, че е сред десетте най-добри в света и тя бе постигната!

Извоюваното четвърто място е най-доброто постижение за България на Световно първенство в алпийските спортове досега. Отличното представяне в състезания от най- висок ранг продължи с победа в Зимната универсиaда 2015 в Сиера Невада.

Представянето на Александра в стартовете за Световната купа също може да се отчете, като много добро - две от три възможни класирания в призовата десетка. При участието си в Държавното първенство тя спечели титлата за дванадесети път в кариерата си!

Целите и задачите на подготовката бяха основно представени в годишния план.

Всички цели на подготовката бяха изпълнени, задачите решени. В края на подготвителния период Жекова подобри нивата на всички измерими показатели, определящи подготовката и спрямо предходния сезон, когато те бяха на високо ниво. Избегнати бяха контузии, което от своя страна позволи да се постигнат, максимални обем и качество на тренировките. Работи се стриктно по план, Александра бе дисциплинирана и силно мотивирана. Контролните тестове за проверка на физическите качества, адаптирани към дисциплината SBX показваха отлично ниво и ръст спрямо предходните години. Специфичната подготовка на сняг, започна през септември и бяха изпълнени 100% от плануваните цели, като нямаше загуба на тренировки поради твърде лошо време.

Международният спортен календар претърпя сериозни промени спрямо предварително обявения, най-вече поради лоши атмосферни условия.

Постигнатите резултати от А. Жекова са следните:
На Световното първенство в Австрия, тя завоюва 4-то място на дисциплината соуборд крос. С много добро каране, изпреварвания и победи в сериите, достигна до голям финал.

На Зимната универсиада в Испания направи едно отлично, безгрешно каране и това доведе до спечелването на златния медал!

На X-Games в САЩ Александра не успя да се класира, както очаквахме, като зае 12 място.
На Световната купа в Швейцария постигна 5-то и 7-мо място.

Сноуборд - Паралелни дисциплини

Целта за сезона на Радослав Янков бе влизане в първите 20 на СП, класиране в първите 32-ма за СК, на Зимната универсиада до 4 място и подобряване на FIS точките.

През подготвителния период беше подобрена физическата му подготовка. По време на трениривъчните лагери на сняг, той работи основно за подобряване на линията в търсене на най-добрия път. Друг елемент, върху който работихме беше бързината и експлозивността, както и максимално изчистване на излишните движения.

Този сезон към екипа се присъедини Паскал Дичев, като кондиционен треньор.Той изготви план за подготовката на състезателите. Още преди лагера на Белмекен, той проведе редица тренировки запозна се с нивото на всеки състезател по отделно и направи индивидуални програми. Височинният лагер бе отново изключително ползотворен. Радослав успя да покаже още по-добри резултати, като подобри с 15-20% постиженията си от предходния сезон. През този подготвителен период се работеше изключително много за баланса и гъвкавостта на състезателя, като и в двата елемента той показа голям напредък и отлични резултати.

Тренировъчните лагери на Белмекен бяха изключително ползотворни. Показателите на Радослав бяха значитено по-добри от предходната година. Системната работа през този период даде едни отлични резултати и е една много добра основа.

През месеците септември и октомври бяха проведени два лагера на сняг. За съжаление още на първия тренировъчен ден от втория лагер, Радослав си счупи ръката и тази контузия доведе до промяна в план- програмата. През месец ноември подготовката продължи на сняг в Колорадо(САЩ). Лагерът беше съвместен с националните отбори на Франция, Канада, Япония, Кореа, Швейцария, като по този начин имахме възможност да сравним резулатите на Радослав с тези на водещите атлети в паралелните дисциплини. Добрата подготовка разбира се се отрези на резултатита на Янков. Още в първият старт за сезона - СК в Италиянския курорт Кареза, той зае отличното 18-то място в крайното класиране, като по-малко от половин секунда не му достигна за да попадне на финали. Този резултат е и най-доброто класиране на българин в паралелните дисциплини. Следващите няколко старта не бяха толкова успешни, но въпреки това състезателят показа значително израстване.

В Япония отново СК, две отлични спускания отредиха на Радослав 18-та позиция в паралелния слалом, като за втори път този сезон той влезна в първите 20 на световният елит. В Москва, СК -19 място. На финалите на СК в Германия с 23-то си място, състезателят затвърди добрата си форма и зае 29-то място в крайното класиране за големия кристален глобус. По този начин изпълни поставените цели в началото на сезона и е първият българин с толкова предно класиране. Сезонът за отбора бе най-добрия до момента, проведохме отлична физическа и предсезонна подготовка. Изключително ползотворен бе лагерът в Америка, който ни даде отличен старт за сезона. Янков показа израстване не само в техническо отношение, неговата психическа подготовка, нагласа и мислене изиграха също много голяма роля в постигането на крайните цели.

Сноуборд свободен стил

Формиран беше отбор от 8 състезатели с двама треньори, Христо Ахтаподов и Богдан Кабасанов. Проведени бяха планираните лагери, както в България, така и на сняг на глетчер. Те преминаха на едно добро ниво и бяха ползотворни за израстването на състезателите. Впечатление направиха най-младите състезатели, които за кратък период показаха голямо развитие и повишиха уменията си. Всичко това рефлектира в представянето на момчетата в състезанията от международния календар. Поставените цели, по възрастови групи на състезателите от националния отбор по фрийстайл сноуборд в голяма степен бяха изпълнени:

Европейска купа

Нашите състезатели се представиха отлично, като дори надвишиха поставеното за цел класиране в първите 12. Петър Гьошарков стана вицеевропейски шампион, след като направи два подиума на Европейската купа-2ро място в Копалник(Сърбия) и 1-во място Сръбске Плесо(Словакия). Симеон Митрев остана 20-ти.
Юношески Световен Шампионат – Ябули (Китай)
Симеон Митрев за съжаление не успя да вземе участие, тъй като отново получи контузия по време на тренировките и не успя да покаже потенциала си в този шампионат. Константин Славов и Камен Петров участваха за първи път в такава проява и покриха поставените цели спрямо възрастта им.

Световни финали Руки Тур – Ишгъл, Австрия-младежи.

Тук и двамата ни състезатели от категория младежи се представиха много добре, като Симеон Митрев успя да влезе във финалите и се класира на 15-то място, сред най-добрите 80 атлети от цял свят, а Константин Славов стана на 24-ти.

Георги Георгиев не успя да покрие целите си поради здравословни проблеми, съпровождащи го през целия състезателен период.

Бордъркрос - мъже

Отборът беше съставен от 3-ма мъже Алекс Иванов, Виктор Кузов и Валентин Миладинов, като подготовката започна с треньор Виктор Димитров, а от месец януари работиха със Сотир Марков.
Проведени бяха 3 тренировъчни лагера в Австрия и един на Белмекен. Поради отложените стартове за Световната Купа много от елитните състзатели, взеха участие в Европейските купи, което вдигна нивото на състезанията и създаде много голяма конкуренция. На две ЕК, поради лошите метеорологични условия, състезанията бяха проведени без тренировъчен ден на състезателното трасе, а само с 2-3 ръна тренировка, преди самия старт. Като цяло трябва да отчетем, че е необходимо много по- целенасочена, на професионално ниво работа с момчетата, защото те имат потенциал.

Трябва да кажем няколко думи и новосвормираното направление към федерацията „Ски свободен стил”. През миналата година на свое заседание УС взе решение за създаване на ново направление „Ски свободен стил”. Кандидатствахме с проект за финансиране по „Програма за развитие и детско юношески спорт” и получихме финансиране. През сезона оганизирахме Държавно първенство и състезателите взеха участие в Световно юношеско първенство в Крайчберг, Австрия и едно международно състезание.

Държавен спортен календар

За първи сезон Направление Сноуборд организира самостоятелно Държавния календар на дисциплините сноуборд крос, сноуборд свободен стил, паралелни дисциплини и ски свободен стил (халфпайп и слоупстайл). Домакините от Пампорово бяха много гостоприемни. Предоставиха възможно най-добрия терен и профил за изграждане на състезателното трасе. На отборите и техническите лица бяха осигурени отлични условия за работа.

Материално техническо осигуряване

През този сезон разполагахме с отлична екипировка и добро материално - техническо осигуряване, което не може да се каже единствено за отбора сноуборд свободен стил. Това, което липсваше при Радослав Янков бе времеизмервателна уредба, която е изключително важна, както в подготвителния, така и състезателния период.

Медицинско осигуряване и възстановяване.

Това е една от областите, в които има много, какво да се направи в посока подобряване. За наше най-голямо съжаление за поредна година по време на лагерите липсваше медицинско осигуряване и физиотерапевт. Това е нещо, без което постигането на високи спортни резултати е немислимо. Възстановяването също е един много важен елемент от тренировъчния процес, а парите които се отпускат са крайно недостатъчни.
Слоупстайлът бе определен, като дисциплината с най-много травми на Олимпиадата в Сочи. С оглед на този факт е редно да се обърне сериозно внимание на медицинското подсигуряване и възстановяване.

АЛПИЙСКИ ДИСЦИПЛИНИ

Със започването на новия олимпийски цикъл се формираха следните национални отбори със съответни цели. Изготвиха се и едногодишна, с три основни върха - СП във Вейл 2015г., Европейски младежки олимпийски фестивал в Лихтенщайн, СП за юноши в Норвегия и дългосрочна програма до следващите ЗОИ.

„А” национален отбор мъже

Състав: К.Златков, С.Присадов, А.Попов
Треньори: Грубелник, Христов, Божич, Пумпалов

Цели на отбора:
 Класиране до място15/17 на СП 2015 в Супер Комбинация и техн.д-ни
 Класиране до място 20 Европейска купа / точки /
 Класиране до място 30 Световна купа / точки /
 Класиране в първите 15 в една дисциплина на Световно Юношеско Първенство 2015
 Потвърждаване на точките от предходен сезон

„Б ” национален отбор

Състав: Г.Нушев, Й.Тодоров, Р.Дурев, Т.Дурев, Г.Околски
Треньори: Кощумай, Чолев, Банков

Цели на отбора:
 Утвърждаване на стабилни позиции ФИС ранглиста
 До 20 точки в техничните дисциплини за Нушев (слалом )
 До 25 точки в техничните дисциплини за Тодоров
 До 50 точки в техничните дисциплини за Дуреви и Околски.
 Класиране до 25-то място в една дисциплина на Световно Първенство за юноши и девойки 2015

Национален отбор жени

Състав: Мария Киркова, Михаела Кехайова, Верка Асенова
Треньори: Георгиев, Ангелов

Цели на отбора:
 Класиране до 25 място на СП 2015 в една дисциплина
8
 Класиране до 25 място на Европейска купа / точки /
 ФИС ранглиста до 25 точки в техничните дисциплини и до 40 точки в скоростните
 Покриване на всички тестове за физическа подготовка
 Под 45 точки за ранглиста в техничните дисциплини за Асенова
 Под 55 точки за ранглиста в техничните дисциплини за Кехайова

Детски национален отбор

Цели на отбора:
 Участие във водещите межд. състезания
 Класиране в първите 10 на к.Тополино и к.Пинокио
 Класиране до 3-то място на к.Шкофия Лока и други

Подготовка

Основната цел на подготовката беше свързана с подобряване на позциите в Световната ранглиста, както и добро представяне в основните състезания за сезона СП, ЗЕМОФ и СЮП.

След запознаване с нивото и възможностите на състезателите, включени в съставите на представителните ни отбори, бяха изготвени адекватни цели, които всеки от тях трябваше да постигне през сезона.

Лагерите на сняг бяха на очакваното ниво и качество. Като отлично проведени можем да отличим тeзи в Хинтертукс, Австрия и по-късно този в Скандинавия (Швеция и Финландия), където алпийците ни, успоредно с добрите атмосферни условия имаха и редкия шанс да тренират с водещи скиори като Янка, Кристоферсен, Свиндал, Италианския национален отбор, Костелич и други. Заложените основни и специфични показатели в спортно- тренировъчната план-програма бяха изпълнени.

През април бе проведен подготвителен лагер за всички гарнитури на Банско, където беше свършена голяма по обем работа. Условията бяха отлични, за което трябва да благодарим на домакините от „Юлен” АД.

Международен спортен календар

В края на м.октомври А.Попов взе участие и в първия старт за сезона в Зьолден, Австрия. Две седмици по-късно той и Присадов със своят треньор Грубелник, заминаха за първите стартове за Европейската купа в Швеция и Финландия, a К.Златков се контузи и се наложи да бъде върнат в България. Другите състезатели от „Б” националния отбор и нац. отбор жени останаха да се подготвят на глетчера Хинтертукс (Австрия), a по – късно в края на м.ноември взеха участие в първите състезания за сезона. През месец декември, програмата на водещите ни състезатели изцяло бе съсредоточена в стартове за Европейската купа и много силни ФИС състезания. Определено можем да кажем, че добрата лятна подготовка оказа своето влияние върху резултатите на отборите. Попов навлезе в отлична спортна форма и успя да спечели старт от календара на ФИС в Зьолден, Австрия и успя да намали своите точки. В края на м. декември се проведе и старт за ФИС в Банско, където състезателите в лицето на Попов, Нушев и Тодоров направиха силни резултати и свалиха сериозно точките си за световна ранглиста. В началото на 2015г. календарът на националите ни бе наситен със състезания, като връх за м.януари можем да отбележим ЗЕMОФ в Малбун, където Попов успя да вземе два сребърни медала, а Тодоров един бронзов. Представянето на Р.Дурев, М.Кехайова и Д.Елинова, бе под очакваното. В края на месеца, Присадов участва без особен успех в старта за СК в Китцбюел на слалом, но ясно можеше да се забележи, че изпитва болки в оперираното коляно. Като слабо можем да оценим представянето на женския национален отбор от самото начало на сезона, като дори и водещият състезател Киркова, не успя да се доближи до планираните класирания. ”Б” отбора ни взеха участие в силни международни състезания за придобиване на опит и точки.
В края на януари се проведоха и международните стартове за к.Пампорово и к.Бороспорт, където целта беше да се заздравят позициите на младите състезатели в световната ранглиста и те го постигнаха.

През месец февруари състава за участие в СП 2015г. замина за САЩ. Водещ треньор Грубелник, помощник Христов и Георгиев, състезатели Попов, Присадов. По – късно към тях се присъедини и М.Киркова. С изключение на единични маншове по време на официалните стартове, както и в тези на квалификациите, можем да кажем, че представянето ни не беше на очакваното ниво. Присадов завърши 35-ти в гиг.слалом и 28-ми в слалома. Алберт Попов не успя да реализира потенциала си и не завърши и двата старта. Мария Киркова зае 41-во място на гиг.слалом, а на слалома отпадна първия манш.

Младите ни надежди Мавриков, Ляпев, Ергин и Досева взеха участие в международните състезания за к.Шкофия Лока и Загреб, където представянето им беше на планираното ниво. В края на февруари се проведе и Световната купа в Банско. Мария Киркова бе под нивото си и завърши на последно място.

В края на сезона Алберт Попов и Йоан Тодоров участваха в СЮП в Норвегия. В гиг.слалом заеха съответно 31-во и 37-мо място. В по-силната дисциплина на Попов - слалом, първият манш имаше 5-то време след победителя Кристоферсен, но втория влоши карането си и остана 16- ти, Тодоров не завърши.

При най – малките, в състезанието за к.Тополино, най – добре се представи Г.Ергин, който се класира на 12-то място. С оглед подготовката и изпълнението на план - програмата на момчета старша възраст, можем да кажем че отстъплението е сериозно и това е едно от най-слабите класирания в последните 10 години.

В края на месец март се проведоха Държавните първенства и стартовете за к.Пирин, където имаше силното международно участие, състезателите Присадов, Попов, Тодоров, Дуреви и Околски направиха силно представяне. Женският национален отбор не успя да проведе в последния месец адекватно своята състезателна програма и резултатите им са доста под желаното ниво.

В заключение оценките, които можем да дадем за представянето на водещия ни „А” национален отбор бе много добро, „Б” е добро, на женския отбор слабо.

Детско-юношески спорт - анализ

След 2012/2013 г. и обобщавайки последните няколко сезона при децата, трябва да се обърне внимание на няколко основни пункта:
По данни на Направление алпийски дисциплини резултатите в последните години са неудолетворителни, което поставя на дневен ред серизони дискусии относно работата с подрастващите в клубовете. Наблюдава се изключително масово участие на деца във възрастите 8-12г, което дава индикации за нарастнала популярност. Не така стоят нещата при по – големите (14-16г.), където има сериозен отлив на състезатели, както при момичетата, така и при момчетата. Във вътрешния спортен календар има привидно ниво на конкуренция, но когато състезателите ни карат на международен форум, се вижда огромната разлика в сравнение с връстниците им от водещите алпийски страни. Изключение правят в младша възраст Ергин, Досева и Вукадинова, а при старша възраст с малко изключение на Мавриков, няма нито един, който да постъпи в националния отбор за юноши! Още по – тревожно е положението при момичета старша възраст, където изоставането на международно ниво е повече от 20 секунди, което на практика прави изключително трудно включването им в националния отбор жени.

Направлението в лицето на г-н Каневчев, ще направи всичко по силите си за предизвикване на дискусия относно работата на треньорите по клубовете, както и методиката на преподаване на материята - ски и кондиционна подготовка. В последните години се забелязва сериозно повишаване на контузиите в националните ни гарнитури, което по анализите на екипа на направлението е тясно свързано с подготовката на състезателите в детско-юношеска възраст. Те идват в нациналния обор, без основна физическа подготовка, без основни базисни умения в кооординация, баланс, стречинг. По същия начин стоят нещата и с техническата им подготовка в ските, където им липсват основни умения. Времето, което им е необходимо, след това за наваксване на тези пропуски трае 2, 3 и повече години, в същото време връстниците им напредват и настигането им става под въпрос.

Трябва да променим коренно концепцията и начина на работа по места. Това може да се постигне с помоща на председателите на клубове, методисти,треньори, родители, специалисти от НСА и федерация, така че да излезем от тази криза. В противен случаи в близко бъдеще, ще се окажем с няколко състезателя, останали назад във времето без никаква переспектива за резултати.

Държавен спортен календар

Състезанията от Държавния спортен календар за 2014/2015г за всички възрастови групи бяха проведени на отлично ниво от направление „Организация на състезания” към БФСки.

СКИ БЯГАНЕ

След всеки сезон се наблюдава все по-професионално обслужване на водещите спортисти в ски бягането. Високите технологии, използвани в производството на разнообразени вакси, различни по форма, допринасят за максимален ефект при обработката на ските. Това е грижа на голям щаб от специалисти, прикрепени към всеки състезател от националните отбори на различните нации.

Независимо от ограничените възможности, с които разполагаме, считам, че успяхме да обезпечим необходимата качествена екипировка на нашите състезатели от „А” отбор мъже през сезона, което помогна да постигнем добри резултати. Класиране между 30-то и 50-то място на Световна купа и Световно първенство са реалните позиции за момента.

Подготовка

През месец май стартира подготовката на националните гарнитури. Въпреки финансовите трудности, заложените в програмата тренировъчни дни в България и чужбина бяха изпълнени, както и плануваните 10020 км при мъжете и 7950 км. при жените. Основните цели през сезона бяха свързани с участието в максимален брой състезания за Световната купа, успешно представяне на най-важното за сезона състезание - Световното първенство в Лахти и Тур дьо ски, където за първи път имаше българско участие.

След месец декември състезателите Андрей Гридин и Йордан Чучуганов не успяха да се включат пълноценно поради травми и заболявания.

Международен спортен календар

В първия етап бяха планувани 9 състезания за СК и единствен Веселин Цинзов успя да ги завърши. В следващите такива, нашите състезатели не взеха участие. Веселин Цинзов и през този сезон отново бе най-успешният състезател по ски бягане. Той стартира в 26 международни старта - дистанционни и спринтови дисциплини, като 15 от тях са за Световна купа. Най-добро класиране постигна в първия състезателен ден от Тур дьо ски - 29-то място. При мъжете участниците бяха 93-ма, а до края успяха да достигнат едва 46 състезатели. Веселин Цинзов зае 38-мо място в крайното подреждане - един безспорен успех. Добре се представи и на Св. купа в Швеция 31-ви на 15 км свободен стил. На Световното първенство северни дисциплини във Фалун - Швеция, което се проведе през март, Цинзов участва в три старта и зае 39-то място в двете дисциплини - скиатлон (15 км. класически стил и 15 км. свободен стил) и 15 км. свободен стил. Малко не му достигна за да изпълни плануваното 30-то място. През месец март на Световното военно първенство в Боден - Швеция, той завоюва бронзов медал на 15 км. свободен стил.

Йордан Чучуганов - благодарение на отлично проведена подготовка и висока мотивация през целия подготвителен период, до декември той постигаше добри резултати. Чучуганов има желание да бяга на нивото на мъжете, но е твърде млад и му трябва време.

Андрей Гридин – При възходящо проведена подготовка, не са изненада неговите добри резултати постигнати във функционалните изследвания, тестирания и представяне в Световните купи през месец декември. След първия състезателен етап стана ясно, че взаимоотношенията между треньора Пламен Недялков и състезателя са влошени, а проблемите насложени във времето са довели до невъзможност за съвместна работа. Видно бе, че от психологическа гледна точка, Гридин има необходимост от активна почивка, а в този период можеше да се намери път за отстраняване на проблемите възникнали между тях. Поради тези причини, Гридин не взе участие в Тур дьо ски. В тази връзка бяха проведени няколко срещи, но не беше постигнат резултат. За неучастието си в СП Гридин изтъкна непълното си възстановяване от тежък грип.

Антония Григорова - несъмнено най-добрата българска ски бегачка в последните години. Състезател с висока мотивация и професионално отношение към подготовката. Травма в коляното през лятото и лични проблеми доведоха до непълната и реализация. Резултатите на Световното първенство отговарят на моментното и състояние.

Юноши и Девойки

През подготвителния период състезателите бяха на децентрализирана подготовка. Първият лагер на нац. отбор бе през месец август, а следващия след ДЛП на Белмекен. Ноември и декември проведоха и тренировъчен лагер на сняг с участие в състезания във Финландия и Австрия. Акцентът в подготовката бе насочен върху работата за техниката и физическото изграждане на състезателите. Основните цели бяха свързани с добро представяне в ЗМЕОФ и купа „Тополино”.

През летните месеци с помощта на клубове и родители, бяха подсигурени средства за учебно-тренировъчната работа. При юношите и девойките, които се намират в период на обучение, трябва да има баланс между натоварване и техническо израстване, с което треньорите се съобразяват. В последните години не е закупувана екипировка за тях, което е сериозен проблем. Може да се отбележи, че са използвани всички възможности за учебно - тренировъчна работа на подрастващите, която да се доближи до подготовката на „А”отбора.

На купа „Тополино” в Италия - 17-18.01.2015 г.участвахме с шест състезатели, които показаха следните много добри резултати:

Момичета до 16 години, 5 км кл. стил от 117 състезатели – Нанси Окоро се класира на 5-то място, Ванеса Емилова зае 7-мо място и Христина Митева 17-то.

Симеон Огнянов от 138 участници е 20-ти, а Любомир Папарков и Николай Вячев, съответно на 3-то и 4-то място.

Зимен Европейски младежки олимпийски фестивал (26-30.01.2015) в Стег, Лихтенщайн

Участвахме с четири момчета и едно момиче и резултатите от състезанията, показват значително изоставяне на нашите спортисти във възрастта 17-18 гододини. Представиха се незадоволително, като се класираха между 50-то и 70-то място!

Беше трудно да се направи подбор за участие в това състезание. В тази възтрастова група тренират и участват малък брой клубни състезатели.

Плануваното МТО беше насочено към състезателите от „А” националния отбор. За подрастващите състезатели то не достига.

Медицинско осигуряване, възстановяване и тестирания.

През 2014 година по план състезателите преминаха през четири КФИ. Резултатите отговаряха на извършената тренировъчна работа, а в края на годината при някои спортисти се наблюдаваше икономичност на сърдечно- съдовата дейност по стъпала. За медицинското обезпечаване използваме д-р Първанов.

За „А” и „Б” отборите проведохме тестирания в рамките на 13 седмици с апаратура Ski erg – Concept 2. Първото изследване бе в края на общо-подготвителния етап, а второто в края специално-подготвителния етап. Тестиранията на Ski erg – Concept 2 проведохме след КФИ до отказ на тредбан, а методиката на тестирането е стъпаловиден тест до отказ , 1”30 мин е времевото стъпало, изходна ватова мощност за мъже 50W, а за жени 30W. Всяко следващо стъпало е през 20W.

Държавен спортен календар

През сезон 2014/2015, в календара бяха заложени 11 състезания - 4 (четири) летнии7(седем)зимни. През летния период всички планувани стартове се проведоха. За първи път като организатори се включиха новоприетият клуб СК „Тритон Екстрийм” съвместно със „СКБС Мартели” и Община Асеновград.

Държавно лятно първенство Белмекен-Юндола 19-21.09.2014

В състезанието взеха участие 122 състезателя от 8 клуба и водещи състезатели от Русия и Казахстан, които бяха на подготовка в България.
Държавно първенство Банско 04-06.02.2015.

В началото на месец февруари поради недостатъчна снежна покривка в местността Узана - Габрово състезанието беше преместено на Бъндеришка поляна в Банско. Участие в Държавното първенството взеха 130 състезатели от 11 клуба, в 5 (пет) възрастови групи от двата пола.

Държавно първенство Боровец 13-15.03.2015

През март снежните условия бяха значително по-добри. В провелото се ДП за мъже, жени, юноши и девойки старша възраст взеха участие 75 ски бегачи от 10 клуба. Благодарим на „Бороспорт” АД за оказаното съдействие по време на състезанията.

Маратон „Пампорово” - валиден за ДП

Организатори на състезанието бяха „Пампорово” АД и 45 километровата дистанция беше подготвена отлично.

Работата в клубовете в голяма степен е предпоставка за високи спортни резултати и развитието на ски бягането, като цяло. Тежкото финансово състояние на много от клубове не им дава възможност да работят при съвременни условия. За сезон 2013/2014 бяха картотекирани 266 състезателя от 14 клуба, в 6 възрастови групи, в двата пола. С тези състезатели работят треньори, повечето от тях без трудово възнаграждение, на доброволни начала, в изключително тежки условия. В последните години се забелязва отлив на спортисти в по-горните възрастови групи - от 18г. и нагоре. След тази възраст те търсят реализация в други поприща. Основни причини за това са изключително тежките натоварвания, липсата на ски бази, стимули, трудови възнаграждения и марериално-техническо оборудване.

Прави впечатление, че при участието си в състезания от ДСК, за клубовете основна цел е събирането на максимален брой точки, необходими за финансиране и оцеляването им през следващия сезон.

Организиране на семинари 2014

На Общото събрание на Българска федерация по ски през май 2014 година бяха информирани клубовете по ски бягане за провеждане на семинар по ски бягане в началото на месец юни. Поканата бе към всички треньори. Лектори на проявата бяха световно известни имена постигнали сериозни успехи, както като състезатели, така и като треньори на едни от най-добрите ски бегачи в света. За голямо съжаление не беше проявен интерес.

За поредна година съвместно с отдел „Организация на състезания” бяха проведени и съдииски семинари. Прави впечатление, че броят на съдиите в ски бягането се запазва, както и проявената заинтересованост и знания в почти всички съдииски колегии. На терен също има значителен напредък.

Плануваният семинар и обучение на Технически делегати по ски бягане се проведе, като присъстваха всички.

СКИ СКОК

През изминалия спортно-състезателен сезон 2014-15, Владимир Зографски показа, че има място в световния елит и отново постигна добри резултати. Бих искал да отбележа, че ние сме единственните, които започнаха подготовката (физическа и техническа) в началото на месец септември и разполагаме с най-малкия бюджет от всички отбори, състезаващи се за Континентална и Световна купа. След неуспешния Олимпийски сезон, Влади беше много мотивиран да покаже истинските си възможности и да докаже, че причините за слабите резултати бяха следствие на лоша екипировка. През лятото беше пропусната възможността да се участва в много от стартовете за „Гранд При”. Закъсняхме с поръчката за ски, която обикновенно се прави в края на юли. След много усилия за зименя състезателен период беше осигурена добра екипировка за Зографски.
Истинската подготовка започна от септември в Щампс. Владимир участва в Континентална купа. Въпреки малкото скокове и стара екипировка, той направи впечатление с много силни скокове на тренировачните и пробни опити, като се клсираше между 2-ро и 6-то място. За жалост не успя да ги повтори и в състезанието. Една седмица по-късно Зографски спечели и двата международни старта в Ражнов (Румъния), след което взе участие в - 2 старта за ФИС и Континентална купа, 3 квалификации и 3 старта за Гранд При. Качествен подготвителен летен лагер беше осъществен в Ражнов ( Румъния), като условията бяха много добри и шанцата работеше само за нашите състезатели. На този лагер взеха участие Мартин Зографски и Виктор Христов. Тези две първи места и добрите скокове в тренировките подобриха самочувствието на Владимир за предстоящия зимен сезон.

Зимният период започна по предварително начертания план от Емил Зографски. Поради липса на сняг в централна Европа бяха пропуснати първите три старта от Световната купа. Първият старт за сезона беше успешен и Владимир зае 27-мо и 32-ро място, като остана на 1,2 точки от влизане в първите 30. Той взе участие в стартове за Континентална купа и се представи отново добре, като се класира на 14-то и 26-то място. За жалост преди тези стартове Владимир се почувства доста уморен, впоследствие се оказа, че има и засегнат нерв на кръста. Започна лечение и процедури. Във Висла направи най-добрата си квалификация, като зае 3-то място. На самото състезание малка грешка му попречи да повтори скока и той остана 32-ри.

Най-силният резултат на Зографски беше постигнат на Универсиадата в Щръбско Плесо. След добри тренировъчни скокове на състезанието с нов гащеризон той не остави шансове на свойте конкуренти и заслужено спечели 1-то място. Интересното в случая е, че победи състезатели, до които на Световна купа трудно се доближаваше. Това доказа, че когато разполагаш с качествена екипировка, шансовете за добър резултат се увеличават многократно.

На Световното първенство в Швеция, Влади се класира 30-ти на малката шанца.

В последния етап на Световната купа нашият състезател показа доста добри скокове, въпреки проблемите с кръста и появилите се болки в коляното. Той се класира 27-ми в Лахти, на тренировките и квалификацията в Трондхаим направи отлични скокове, като най-слабия му резултат беше 130 м. На самото състезание грешка на журито го лиши от добро представяне. В Осло отново показа класа и бе 26- от първия скок, но при втория беше пуснат при много лоши атмосферни условия и остана 31-ви.

Така през този не лек сезон, Владимир Зографски се класира три пъти в топ 30, два пъти 31-ви и 32-ри и стана Световен студентски шампион. С 11 точки за Световната купа, той е 70-ти в крайното класиране и 86-ти в ранглистата. За сравнение - миналата година е 108-ми.

Медикаментозното възстановяване беше направено от д-р Първанов. Периодично беше използван и физиотерапевт.

Състезателите от „Б” националният отбор изпълниха тренировъчните натоварвания предвидени в програмата им.

Красимир Симитчийски стартира в състезания от ФИС и Карпати куп. През месец март взе участие в КОК, където беше най-младия състезател. Като се има вземе предвид предстоящата Младежка Олимпиада, за слвдващия сезон, трима състезатели ще се насочат за участие в добре планиран МСК.

Държавен спортен календар

Поради липса на шанци в България, традиционно проведахме Държавните първенства извън страната и те бяха предшествани от тренировъчни лагери.

През летния период, беше проведено Държавно лятно първенство (23.08.2014г.), първи кръг в Планица /Словения. В състезанието участваха 3 клуба във възрастови групи - юноши младша, старша и деца старша възраст. На 27.09.2014г. беше проведен втори кръг в Разнов /Румъния/.
През зимния период на 15.02.2015 проведохме Държавно Зимно Първенство, отново в Планица/Словения/ за момчета старша, юноши младша и старша възраст. В първенството взеха участие два клуба, с организирано съдийство от г-н Лудвик Копривчек.

Георги Жарков, завърши успешно теоритическия и практически изпит, като съдя-оценител и за следващия сезон ще бъде пълноправен международен отценител от ФИС.

ОРГАНИЗАЦИОННО СЪСТОЯНИЕ И МЕЖДУНАРОДНО СЪТРУДНИЧЕСТВО

Tози сезон беше забележителен с организирането и провеждането на кръг от Световната купа по ски алпийски дисциплини, жени в Банско. Нестабилното време наложи доста промени в програмата, но в крайна сметка бяха проведени планираните 2 старта по първоначалната програма.

Дадена беше поредната отлична оценка от представителите на Международната федерация по ски.

Огромна организация и сериозни екипи от хора над 1200 човека, които бяха ангажирани професионално да извършват своята работа по различните дейности. Над 45 телевизионни канала отразяваха пряко състезанията, като общата телевизионна аудитория беше около 100 милиона на старт, по целия свят. Бяха отразявани от 300 акредитирани журналисти, от които 100 чуждестранни!

Международната федерация по ски предостави и финансира за направление „Ски бягане” два двуседмични лагера, през месеците септември и декември 2014г., за двама спортисти и един треньор. Също така бяха предоставени два безплатни лагера и за ски скока.

Традиционно Българският олимпийски комитет подпомага нашите спортове, като тази година ни предостави възможност да се включим в Програма „Олимпийска солидарност” на МОК с два проекта. Финансирани за подготовка бяха нашите спортисти участници в Зимния младежки олимпийски фестивал на обща стойност 10 455 USD. По програма „Предолимпийска подготовка на спортисти” е отпусната стипендия за две години от 01.08.20114 до 31.10.2016г. за състезателя по сноуборд Радослав Янков. Администрацията изготви необходимите документи и периодично предоставя финансов и съдържателен отчет след всеки транш, за да продължи финансирането му.

Световният ден на снега беше отбелязан с организирани различни прояви в София, Пампорово, Банско и Боровец.

Изготвихме Държавен спортен календар 2014/2015 с прилежащите към него наредби и изпратен до Вас клубовете. Подготвени и подписани бяха договори с курортите домакини на Държавните първенства, където ясно бяха разписани отговорностите.

Непосредствено преди сезона бяха проведени по места семинари за съдиите и за български технически делегати.

В Парадайс център, на 28 април 2015г. организирахме тържествено закриване на състезателния сезон. Наградихме призьорите за купа “България” и купа “Надежди” в различните спортове, отличихме заслужили деятели, колеги и спонсори.

В краят на месец септември 2014 се състоя Есенната конференция в Цюрих, в която взехме участие.

За седма поредна година бе реализиран проекта на Българска федерация ски "Научи се да караш ски". Тук трябва да отбележим голямата подкрепа на министър Красен Кралев и Министерството на младежта и спорта, както и на МТел и съдействието на районните инспекторати по образование. Успешно се включи нов ски център, а именно Беклемето, гр.Троян. В шест области бяха обучени безплатно 3500 деца - това е едно чудесно начинание.

Техническите делегати към ФИС – през изтеклата година всички те взеха участие в опреснителните семинари организирани от Международната федерация. Този процес е изцяло финансиран от федерацията.

В заключение искам да припомня, какво си казахме на предишното ОС и това, че решихме да бъде проведена „Кръгла маса” по проблемите на спорта ни. Това не се случи поради няколко причини:

Рязко спадане на интереса на СК - пример за това е непосредствената възможност за участие в семинар/събеседване по ски бягане, където не се отзова никой от клубовете, изкл. Петакова от СК Банско.

Неколкократно се обърнахме към вас с имейли за предложения за теми, но се отзоваха само 3 клуба - Ком, Славия и Бояна. Ето защо решихме, че ще бъде по подходящо да се организират по спортове работни срещи и семинари, където да се обсъждат в дълбочина проблеми и методически въпроси.

С радост ви информирам, че от 1 до 6 юни БФСки ще бъде домакин на пролетната Календарна конференция на Международната федерация по ски.

Там ще си дадат среща всички специалисти включени в различните комисии и подкомитети, както и Съвета на ФИС.Това е голямо признание към федерацията.

В заключение бих искал да благодаря на целия УС, на всички ски клубове, треньори и служители на федерацията, на всички спонсори, на управите на зимните ски центрове и на ръководството на ММС за подкрепата, която ни оказаха.

Цеко Минев
Председател на БФСки

 [xt] ski

Return

Powered by [xt] , PHP & MySQL