. OUTDOOR : Няколко хиляди души изкачиха Черни връх - 30 August 2015 - 19:08
ТУРИЗЪМ. 270 отличия и награди раздаде Българският туристически съюз на планинари, покорили 10-те най-високи планински върха на България. През миналата година те са били 100, каза за "Хоризонт" изпълнителният секретар на Съюза Венцислав Удев. Днес се състоя 120-ото юбилейно изкачване на Черни връх по призива на Алеко Константинов, като на върха се изкачиха около 5 000 организирани туристи, столичани и гости на София.
По тази причина пътеките към Витоша тази сутрин бяха по-оживени от всякога. Участници в изкачването бяха поели маршрути според силите и възможностите си. За част от тях да бъдеш планинар означава да уважаваш природата, да се съобразяваш с нея и да я обичаш.
За някои ходенето в планината е ежедневие, а други не пропускат почивните дни. Млади и възрастни се опитват да запалят с това занимание и децата:
"Всяка събота и неделя цял живот съм ходила. Познавам цялата Витоша, Рила, Пирин. На 80 години съм и не пия никакви лекарства."
Друг планинар разказва:
"7-8 години активно се занимавам с алпинизъм и планината е като дом. Обичаме да сме тук и да чувстваме, че сме свободни да дишаме по-чистия въздух."
Организаторите увериха, че след изкачването всички отпадъци са събрани в контейнерите за смет и планината ще бъде чиста.
БНР
30 Август 2015, 18:03 ч.
Венцислав Удев, БТС: От 120 години не е била прекъсвана традицията в края на месец август Черни връх да бъде групово изкачван
Изпълнителният директор на Българския туристически съюз Венцислав Удев в интервю за Агенция “Фокус” във връзка с 120-годишнината от първото организирано изкачване на Черни връх по инициатива на Алеко Константинов на 27 август 1895 г., което се счита за рождена дата на организирания туризъм и на Българския туристически съюз. По традиция в последната неделя на август БТС организира национален туристически събор на Черни връх, на който кани всички любители на българската природа.
Фокус: Г-н Удев, в последната неделя от месец август в България отбелязваме деня на туризма в чест на първото масово туристическо изкачване на Черни връх на 27 август 1895 г., след публикуването на фейлетона – покана „До софийските любители на българската природа” на Алеко Константинов. Какво сте планирали за 120-годишнината от това събитие?
Венцислав Удев: Тази годишнина за нас е сериозен юбилей, тъй като 120 години не са малко. От както Алеко е организирал тези първи туристи да се изкачат на Черни връх до ден днешен тази проява никога не е прекъсвала през този 120-годишен период. Туристите на България спазват тази традиция и много уважават това мероприятие, тъй като действително сме навлезли в Европа с развитието на туристическото движение. Затова това е много важно събитие и ние сме направили много сериозна подготовка за него. Тази година има юбилей и очакваме около 5 000 души от 96 туристически дружества в страната, които са заявили участие в изкачването на Черни връх. Но нашите дружества не са толкова. Имаме много мероприятия и на Ботев връх, на хижа „Плевен”, в Родопите, на хижа „Тумба” в Беласица. Там ще имаме съвместни прояви, които също са свързани със 120-годишнината и там на място туристическите дружества организират тържества. Чакаме много гости. Надявам се министърът на туризма да ни посети. Поканили сме и председателят на европейското движение по пешеходен туризъм госпожа Лис Нилсен, която потвърди участието си и каза, че ще присъства. Ще дойдат и колегите от почти всички балкански страни. Знаете, че членуваме в една организация, която се казва Балкански планинарски съюз, с която имаме много съвместни прояви, така че те също ще ни дойдат на гости. Направили сме една сериозна разгласа и към всички софиянци, поканили сме ги официално, има много афиши, така че организацията е на ниво.
Фокус: Защо, именно груповото изкачване на Черни връх през 1895 година се смята за началото туризма у нас? С какво е интересно това събитие?
Венцислав Удев: Защото е било за първи път. Тогава Алеко Константинов и Иван Вазов решават да учредят Българско туристическо дружество след изкачване на върха. Прави се съответния протокол, който за наша радост е запазен в държавен архив и след учредяването на това туристическо дружество масово в страната се организират много клонове, които членуват в него. През 1926 година то вече става Български туристически съюз и самите туристически дружества вече носят своите съответни наименования, в зависимост от географското разположение и най-популярното има на дадена долина, връх, планина, местност и т.н.
Фокус: Имате ли наблюдения как се е променил българският турист през годините?
Венцислав Удев: Имаме. Мога да ви кажа на пример за нашите членове. Те са около 38 хиляди души. Членуват в 162 туристически дружества в страната. Имаме и една федерация на туристите ветерани. При нас членува и федерацията по ориентиране, Асоциацията по спелеология. Нашите туристи, които членуват при нас, благодарение на дългогодишния опит в природата, вече са образец на поведение в планината. Те никога не замърсяват, пазят много гората от пожари, те са и първи помощници за всички възможни възникнали ситуации в планината. Така че, ако някой иска да се научи как да се държи в планината, трябва непременно да поконтактува с нашите планинари, които са много добре подготвени.
Фокус: С какви проблеми и предизвикателства се сблъсква българският туризъм днес?
Венцислав Удев: Основният проблем е, че масово хората вече не могат да посещават планините, поради финансови затруднения. Това е главната и основна причина. По назад в годините имаше много сериозно екскурзионно летуване в България, което е уникално за света. Само в България се практикува такъв вид туризъм. Сега тези групи са сведени до минимум, имаме пак такова посещение, но то е много, много слабо, в сравнение с предишни години. Освен работници и служители в планината ходиха и много деца, чрез целево финансиране от Министерството на просветата. В тези времена всеки обикновен българин имаше възможност и доходи и достъп до всяка една планина, която пожелае, за да я обиколи, да се запознае с нея. Сега това става за собствена сметка и много затруднява българските туристи, всички сме наясно какви са доходите на българите днес. Туристите в планината в сравнение с предишни години са много по-малко, в пъти по-малко дори. Както по други места, така и в планината, това се забелязва за съжаление. Въпреки това има ръст в последните 1-2 години и се надяваме планинарството да се развива добре. Всички отзиви от морето, които слушам и наблюдавам говорят, че туристите в най-близко време ще се насочват предимно към планината и там ще прекарват много по-добре времето си, от колкото в бетонните бастиони, които изградихме по Черноморието и с, които станахме за смях пред цяла Европа.
Фокус: Какви усилия още са необходими да бъдат положени, за да се развива планинският туризъм в страната и България да се превърне във водеща туристическа дестинация в това направление?
Венцислав Удев: Нашата най-добра традиция, която спазваме през годините, е хижестроитестловото. Миналата година отбелязахме 80 години, от както сме изградили първата туристическа хижа в Рила планина. Надяваме се държавата да обърне повече внимание на тяхното поддържане и обновяване, за да се подобрят условията и те да са адекватни на сегашното време. Едно време туристът не се нуждаеше от нищо, взимаше раница и постелка и отиваше в планината. Сега, особено младите хора искат всякакви екстри, като тоалетен възел във всяка стая, телевизор и др. Колкото и да се стараем със собствени средства и сили, това нещо не можем да го променим и да обновим хижите, за това търсим помощ от държавата и правим всякакви опити тя да се обърне към нас. Кандидатстваме разбира се и за проекти, търсим публично-частни партньорства, отдаване по наем на някои сериозни обекти, които се нуждаят от инвестиции. Ако базата се развива добре и предлага добри условия и туризмът ще се развие, защото тя се саморекламира. Всяка година тези, които вече са посетили една планина, отиват на друга, после на друга, разказват и привличат свои близки и така става един непрекъснат процес, чрез който се увеличава потокът.
Фокус:С какви думи бихте призовали жителите и гостите на София да изберат планината в неделя? Какво дава тя на туриста?
Венцислав Удев: Каним ги на Черни връх, защото това действително ще бъде едно много хубаво мероприятие с голям брой участници от цялата страна. Честването ще започне в 12 часа на обяд с поздравления от председателя на Българския туристически съюз, от наши сродни организации от страната и чужбина и от министър Ангелкова. След като слезем от Черни връх, на хижа „Алеко” ще има една концертна програма с изява на наши туристически хорове, с народна музика и млади таланти. Така че до 6-7 часа ще има едно сериозно веселие в двора на хижата. Приканвам столичани да посетят тази прекрасна проява.
Весела ПЕТРОВА
30 Август 2015 | 06:00 | Агенция “Фокус”