. бг ски новини : Да изпревариш вятъра с хвърчило - 28 September 2007 - 16:17
Фенове на екстремния спорт се събраха на Витоша
Любителите на сноукайта скачат от главозамайваща височина
Петър ПЕТРОВ
в-к Стандарт, ЧЕТВЪРТЪК, 9 Август 2007
Една от най-нашумелите новости в света на екстремните спортове е сноукайтът. Той съчетава класически сноуборд или ски с кайт - или както го наричат маниаците крило (на английски думата означава хвърчило).
Крилото може да варира значително както на размер, така и на дължина и брой на въжета. Получава се много красива комбинация, която позволява скокове с главозамайваща височина и разнообразни трикове. За разлика от обикновените ски изживявания не са необходими лифт и писта а голяма равнина с достатъчно сняг и, разбира се, вятър. Eкипировката, както за всеки един екстремен спорт, е скъпа. Първоначално крилото се използва за кайтсърф, който по принцип е воден спорт, където отново в зависимост от уменията, вятъра и стила размерите на крилата варират.
При необмислена височина на скока съществува опасност от много тежки инциденти. Но при последователност в обучението този спорт може да бъде напълно безопасен. Съществуват няколко вида крила.
Пауъркайтс са модели, при които предната част представляват въздушни канали, които в зависимост от силата на вятъра се надуват и увеличават. Те не са подходящи за кайтсърф, тъй като при падане във водата потъват. За вода се използват крила с твърд корпус, който се помпа с въздух (поради това маниаците освен всичко останало трябва да носят със себе си и помпа). Освен че при падане във водата крилото не потъва, този корпус държи неговата парабола. Така, ако се изпусне посоката на вятъра, крилото не се прегъва и може да бъде върнато в зоната, където вятърът има подемна сила. Съвременните крила имат четириточково управление - 4 въжета стигат до "бара", който е в ръцете на спортиста. "Барът" се захваща за голям колан и когато вятърът те издърпа и се отделиш от земята, не натоварваш ръцете си, а тежестта на тялото ти осигурява необходимия отпор.
Подборът на сноуборд или ски също е от голямо значение. Красотата и спокойствието на планинските местности, предлагащи възможност за подобно занимание, допринасят значително за удоволствието и красотата на изживяването.
Напоследък набира популярност и поредната разновидност на спорта в комбинация с бъги, изработено специално за теглене с хвърчило. За целта се
избира някоя пуста и ветровита поляна на която има необходими условия за каране.
Кайтборд пък представлява дъска с колела - подобно на скейтборд. Използват се надуваеми гуми с приблизително 20 см диаметър и 5 см широчина. Тяхното предназначение е да са максимално проходими, за да няма неприятни падания, предизвикани от спирането на борда в някоя неравност. Спортистът, който управлява този уред, закрепва краката си за борда по същия начин, по който сърфистите закрепват своите за сърфа. Разбира се, това удоволствие има своята цена и тя не е никак малка, но пък изживяването си заслужава.
Независимо от финансовите пречки всички кайт приложения набират популярност в България много бързо, хората проявяват креативност и новаторство, опитват се да изработват по-добри модели и да проектират концепции. Първото състезание по сноукайт бе на Витоша. Макар и малко по размер това събитие показва, че този спорт има огромно бъдеще у нас.