. бг ски новини : Обсъжда се проект за туристическа и ски зона Трявна - 23 October 2007 - 18:26
Еколози се обявиха против проекта за ски зона над Трявна
В Община Трявна днес се провеждат консултации за проект „Туристическа и ски зона Трявна“. Проектът обхваща територия с обща площ 451 хка, разположена в югоизточната част на природен парк “Българка”.
В границите на туристическата и ски зона се предвижда да бъдат изградени само лифтови съоръжения за целогодишна достъпност, като не се предвижда изграждане на леглова база, се казва в съобщение, поместено на сайта на общината.
За алпийски ски туризъм се предвиждат две писти с обща дължина 2 909 м с едновременен капацитет 802 скиори/час, две седалкови съоръжения с дължини съответно 1 601 м и 1 479 м с общ капацитет 3000 човека/час, едно влеково съоръжение с капацитет 800 човека/час.
Планира се и реконструкция на пътната отсечка до туристически дом Българка и на пътя Плачковци - гара Кръстец и изграждане на необходимите за обслужване на зоната водопроводна, канализационна и други видове мрежи.
Съгласно предвижданията на общия устройствен план легловата и обслужваща база ще бъдат съсредоточени в четири специализирани зони - зона с. Стоевци, зона Българка, зона Виканата скала (която включва съществуващия горски дом “Българка” с 40 легла) и зона гара Кръстец (където има туристическа спалня с 40 легла).
Същевременно днес от екологичната коалиция “За да остане природа в България” се обявиха категорично против проекта, който според тях не е подходящ за развитие на 1 100 м надморска височина.
Основните причини за това са, че в района от десет години няма снегозадържане, което прави строителството на ски курорт нецелесъобразно, съществуващи проблеми с водоснабдяването поради липса на достатъчно питейна вода, които биха се влошили след реализирането на мащабно строителство на ски съоръжения и леглова база, прахово и шумово замърсяване, ерозия, обезлесяване и още по-силно засушаване на целия регион, смятат местни жители и еколози.
Те искат да се извърши икономическа оценка и проучване на пазара, които недвусмислено да докажат финансовата устойчивост на проекта, като настояват да се запази наложилия се вече на туристическия пазар имидж на Трявна като дестинация с културно-историческа стойност.
От коалицията настояват за нова екологична оценка относно наличието на ценни за опазване видове и местообитания, както и за въздействието, което проектът ще окаже върху тях.
Според тях площите, предвидени за ски зоната, попадат в границите на проекто-зона „Българка” от екомрежата Натура 2000.
investor.bg
22.10.2007 12:32
***
Ски зоната над Трявна е в разрез със закона
Планираната ски зона над Трявна нарушава драстично законодателството поради ниската надморска височина от около 900 м н.в. Това становище изрази коалиция от неправителствени организации и граждани.
То ще бъде внесено при общественото обсъждане на ОУП на ски зоната и е подкрепено от Асоциация на парковете в България, Българска асоциация за Алтернативен туризъм, Екологично сдружение „За Земята", Сдружение за дива природа Балкани, Федерация „Зелени Балкани" и физически лица.
Ще алармираме прокуратурата, европейските структури и съда за нарушенията на закона, но все пак призоваваме към здрав разум местната власт в Трявна и инвеститорите на този проект, коментира Цвета Христова от Екологично сдружение „За Земята".
Тома Белев от Асоциация на парковете в България смята, че има редица сериозни закононарушения.
Предложеният проект за Общ устройствен план на ски зоната е разработен в нарушение на Закона за устройство на територията. Проектът засяга предложената за обявяване и приета от Националният съвет за биологично разнообразие защитена зона BG 0000399 „Българка", смята той.
Освен това, според него, е нарушен и Закона за опазване на околната среда като не е разработена Екологична оценка паралелно с ОУП. Съоръженията са предвидени да се изградят при терени с голям наклон, което съчетано с тънкият почвен слой ще доведе до значителни ерозионни процеси.
Освен, че нарушава закона, този проект е нелогичен предвид глобалното затопляне, ниската надморска височина ( средна надморска височина 940 м н.в.). Освен това, няма и откъде да внесем вече чужди туристи, пазарът на ски туристите е достигнал максималните си стойности. Още повече, че няма да има и сняг. По данни на ОУП Климатични особености от средната годишна температура няма отрицателни температура.
Ски туризмът в световен мащаб загива заради глобалното затопляне и измененията в климата, това стана ясно след като утвърдени ски курорти отложиха поредица от състезания поради липсата на сняг или докарваха сняг с вертолети.
Ски зоната би унищожила в зародиш възможностите за устойчиво развитие на района и новосъздадения Природен парк Българка. Затова неправителствените организации призовават Община Трявна към развитие на природосъобразни форми на туризъм.
news.bg
23.01.2007, 13:47
***
Още един незаконен лифт се строи в Рила
В местността "Картала" край благоевградското с. Бистрица се строи лифт, без да има решение по оценката за въздействието върху околната среда (ОВОС). Това съобщиха от коалицията "За да остане природа в България" на дискусия. Те са поискали информация за проекта от екоинспекцията в Благоевград, която потвърди информацията. На дискусията бяха поканени инвеститорът "Прима инвест БГ", кметът на Благоевград и Българо-американската кредитна банка, която финансира проекта, но те не се появиха.
Това е вторият спорен случай в Рила, след като преди два месеца еколозите алармираха за строежа на лифт над Паничище. В "Картала", където има ски-писта и влек, са положени пилоните за нов лифт и пистата се удължава, засега с 200 м, обясни Катерина Раковска от организацията WWF. Подготвят се и нови просеки. Тя каза, че инвеститорът "Прима инвест БГ" е подал доклада си за ОВОС, но екоминистерството още не се е произнесло по него.Галина Манова от благоевградската екоинспекция каза, че заради запитването заедно с еколозите са направили проверка на терена и са установили, че се строи. Проверяваме цялата документация, чакаме данни и от инвеститора, за да можем да установим какви разпоредби са нарушени и как да ги санкционираме, обясни тя. Зам.-министърът на околната среда Чавдар Георгиев поясни, че в зависимост от резултатите, могат да бъдат наказани както инвеститорът, така и далите му разрешение. Често общините допускат да се започне строителство, без да са приключили одобрителните процедури, коментира той. След апорт община Благоевград е станала акционер в "Прима инвест БГ". В писмо до природозащитниците от общината обясняват, че решения за ски-база в местността има още от 90-те години. Местността "Картала" е в потенциалната зона "Рила - буфер" от "Натура 2000", така че проектът на "Прима инвест БГ" трябва да мине през специалната оценка за съвместимост с екомрежата, обясни Михаил Михайлов, началник на "Защитени територии" в екоминистерството. Той каза, че инвеститорът е уведомен за нуждата от такава оценка.
Албена РОЛАНДО
dnevnik.bg,18 октомври, 19:34