. БФСки новини : Председателят на БФСки г-н Цеко Минев: Световната купа показа най-доброто от България - 07 March 2009 - 14:37
Председателят на Българската федерация по ски г-н Цеко Минев е основният виновник България да стане домакин за първи път на стартове от Световната купа по ски за жени. Неговата упоритост и желание да покажат на света, че страната ни може да се справи със състезания от най-високия ранг докараха в Банско елита при дамите.
Над 200 милиона по цял свят гледаха трите старта на живо. На финала на писта “Бъндерица” в трите дни на състезанията се събраха около 30 000 зрители, което е рекорд за състезание от Световната купа за жени през сезона. Ден след последното състезание г-н Минев даде интервю за вестник “Стандарт” и агенция “Стандарт нюз”.
- Лесно ли мечтата Световна купа в Банско стана реалност в българската действителност?
- Не беше лесно, но точно заради това Международната федерация по ски тества курорта ни през последните 2 години. За това време организирахме 2 състезания от Европейската купа за жени и мъже и то в скоростните дисциплини. С тяхното провеждане ние показахме, че сме дораснали за да правим състезания от Световната купа. Не е тайна, че организацията на стартовете за Световната купа е коренно различна от всичко останало.
- Според победителката от второто спускане Андреа Фишбахер организацията е била такава все едно за поредна година Банско прави Световна купа. Ласкае ли ви това?
- Естествено че ме радва, след като такъв комплимент ни прави не кой да е, а световно известна скиорка като Андреа Фишбахер. Това е признание за целия труд на хората, които работиха, за да се случи Световната купа.
- Колко човека работиха, за да минат трите старта и тренировките без проблеми. Разбрах, че машинист на една от снегоутъпкващите машини е работил по собствено желание 30 часа?
- Над 800 човека бяха пряко ангажирани с провеждането на тези стартове. Последните 2 седмици преди състезанията в Банско беше като на война. 300 души на пистата не спаха над 36 часа, за да избутат от трасето новия сняг, който беше над 1,30 м. Помагаха им и 12 машини. За това време всички мрежи, които бяха сложени, трябваше да се свалят. Да се избута снегът навън и отново трасето да се обезопаси. Директорът на Световната купа при жените Атле Скаардал и екипът му останаха като гръмнати, че успяхме да се оправим за толкова кратко време. Чрез вас искам да благодаря безкрайно на всички тези хора, които безрезервно повярваха, бяха изключително дисциплинирани и сплотени, за да реализират мечтата Световна купа. Всички те знаеха, че до момента в България не е правено такова събитие като Световна купа, и то по спускане, в организацията на което да са участвали 800 човека и то изненеси високо в планината. Това е наистина колосален труд и отговорност, за което им свалям шапка. Те написаха историята на ските в България. Целият свят видя за какво става дума и разбра, че ние не сме по-лоши.
- Бяхте постоянно с водещите хора от ФИС, които няма как да не са ви казали какво е тяхното мнение и какви са препоръките им?
- Обобщеното им мнение, е че сме се справили блестящо. За да ни направят такъв комплимент, и то най-важните хора във ФИС, значи наистина сме си свършили професионално работата. Колкото до препоръките, получихме такива да направим малки корекции по трасето и ще се съобразим с тях.
- Не съжалявате ли, че от отговорниците за състезанието от ФИС направиха трасето така, че скоростта да е по-малка?
- В света на ските тези неща не зависят от нас, а се решават от определени хора, които са супер професионално подготвени за това нещо. Те казват с каква скорост трябва да се кара, за да е най-безопасно за състезателките. Важното бе да се вдигне адреналинът на състезателките и да има атракция за зрителите, като в същото време се избегнат всякакви рискове. Пример за професионализма на екипа от ФИС, подготвил спусканията, е че те бяха направили два 90-градусови завоя, които се минаваха със скорост над 100 км/ч. Общото мнение е че тази писта е много по-подходяща за мъжки старт.
- Какво според вас видя светът от България чрез Световната купа?
- Светът видя лицето на България в изключително позитивен вариант. От дълги години не се беше случвало страната ни да е в устата на целия свят с нещо позитивно и то три дни поред и без да има и капка отрицателна нотка за каквото и да е. Това нещо само показва какво нещо сме успели да направим за нашата държава, защото не мисля, че има нещо друго, което може да донесе такъв положителен имидж на България. С това което успяхме да организираме и да направим, показахме най-добрите страни на България, а именно прекрасна природа, прекрасна атмосфера и прекрасно отношение на хората към планината. Всички видяха, че в България има страшно много хора, които обичат ските и никой не ги е карал да идват насила да гледат стартовете за Световната купа. Ползата за имиджа на България трудно може да бъде оценена, защото всяко едно от състезанията бе налбюдавано в цял свят от над 60 млн. зрители и часове репортажи във водещите световни телевизии като CNN, Euronews, Eurosport. Такова нещо не е правено от никой досега. Показахме точно това, с което може да се гордеем, а именно природата, планините ни и че сме на световно ниво като организация.
- През май миналата година по време на конгреса на ФИС в Кейптаун ни дадоха официално Световната купа. Веднага след това ходихте до нос Добра надежда, защо?
- Ходихме до там от сеуверие, за да се помолим за добро време за Световната купа в Банско и мисля, че молбите ни бяха чути. Това е нещото, за което Господ този път наистина ни помогна. Колкото и трудно да беше в седмицата преди състезанието, с този нов сняг от над 1,30 м и къртовския труд от всички хора, Господ ни се отблагодари с прекрасното време и през трите състезателни дни.
- 100-процентовата заетост на хотелите в Банско по време на стартовете и рекламата по света ще гарантират ли на курорта още по-голям приток на туристи за напред?
- Световната индустрия, наречена ски, е изключително свързана с туризма. Няма друг професионален спорт, който по този начин да е свързан с масовия туризъм. Наистина мисля, че това което показахме на света, ще донесе страхотно положителни ефекти в следващите години, както на Банско като курорт, така и на България. Истината е че трябва да се правят такива добри неща, за да се представим пред света както трябва и все повече туристи да усетят атмосферата на България.
- Стартовете при жените бяха тест за това дали Банско ще може да организира и Световна купа за мъже. Може ли да сме сигурни, че стартовете при силния пол, които са в предварителния календар на ФИС за сезон 2010/11 ще бъдат потвърдени и кога се очаква да стане това?
- Потвърждениета на супергигантския слалом и суперкомбинация за мъже трябва да станат след доклада на Атле Скаардал за тази световна купа за жени. Това трябва да стане до конференцията на ФИС в Дубровник през май, където трябва окончателно да бъде приет календарът за 2011 г. Надявам се, че сме си свършили прекрасно работата и ще получим това потвърждение.
- Колко хора според вас бяха извозени с кабинката за дните на състезанията от Световната купа?
- По разчетите на фирмата Инфронтспорт, които обезпечаваха телевизионното отразяване на състезанието, на ден зрителите, дошли да гледат стартовете, са били между 8000 и 12 000. Зрителският интерес беше много голям. Още на втората тренировка едната трибуна беше пълна. Самите състезателки признаха, че за първи път им се случва да се радват на такъв зрителски интерес от тренировките та чак до церемониите по награждаването.
- Как ще решите проблема с големите опашки на начална станция на кабинката, защото след 2 г. - при стартове за мъжете тук, те ще са още по-големи?
- Знам, че фирма ЮЛЕН, която е концесионер на ски зоната над Банско, има готов проект за разширяване на цялата зона, защото е антилогично да се мисли, че само с изграждането на втората кабина нещата ще се решат. Трябва да се направят разширения на писта Църна могила. Една втора кабина ще качва по 3000 души на час и когато нейното изграждане завърши, трябва да се помисли и за разширяването на трасетата горе, защото ще има много хора горе, а няма да има къде да карат. В момента има готов предварителен проект на това нещо и се чака промяна на плана за управление на Национален парк "Пирин". След като се промени този план, а това е от компетенциите на Министерството на екологията и водите, ще се направят съответните екологични оценки. Когато и те се приемат, ще се съгласува всичко с Натура 2000 и когато всичко е готово, концесионерът ще има възможност да стартира работа по направата на новите съоръжения.
- Не ви ли е мъчно, че само една българска скиорка участва на състезание от този ранг?
- Мъчно ми е, но какво да направим, като заварихме нещата преди 4 години като на 8-я етажа под земята. Сега вече мисля, че излязохме на повърхността и целият свят видя, че не сме лоши. В същото време се опитваме да работим много добре с децата и за това стартирахме програмата “Научи се да караш ски” съвместно с ДАМС. Няма как да нямаме още добри скиорки, но за това трябва време и правилно отношение. Всички тези наши амбиции ще дадат тласък за развитието на българските ски. Всичко обаче опира и до инфраструктурата. Като стигнем обема на пистите и броя на лифтовете в Австрия, тогава ще имаме и 11 състезателки на световно ниво.
- Какви са в крайна сметка ползите за Банско и България от тази световна купа?
- За тези три дни 200 милиона зрители са гледали България, и то по 90 минути всеки ден, и са видели страната ни от най-положителната й страна. Нека някой друг спорт или събитие се похвали, че може да направи нещо подобно и то в България.
Пламен Вълков
в-к Стандарт
вторник, 03 март 2009