SKI.BG > SKI in Bulgaria - http://www.ski.bg

. бг ски новини : Писмо-становище на гражданско сдружение "Природата за хората" - 07 March 2009 - 19:12
по повод освобождаването на директори на природни паркове

Миналата седмица държавните институции освободиха трима директора на природни паркове.Става дума за държавни служители, назначени от държавата, които години наред се разпореждаха с природата в големи региони. Природата,  която е на всички българи, но  която те  идентифицираха като  своя. Под  претекста, че я защитават,  не правеха нищо обществено значимо, но пък  прогонваха всеки, дръзнал да прояви интерес към развитието на инфраструктурата и туризма в  планините. Че не са правели нищо обществено значимо и полезно, ще разбере всеки, който надникне   в заглавията на проектите, развивани от служителите на природен парк  Витоша, например: Възстановяване на балканската дива коза в  Природен парк Витоша, възстановяване находищата на алпийския повет, проучване на редки и консревционно значими видове мъхове, проучване на състоянието и подпомагане на популацията на мушмуловидната скоруша...

Странно е, че в защита на тези малко популярни държавни служители със странни научни интереси  се вдигнаха някои еколози. Същите  природозащитници, които не са организирали поне едно значимо екологично събиране на тоновете боклуци, в които е потънала Витоша и останалите планини. Еколозите, от които софиянци очакват конкретни действия  да бъдат възстановени  Симеоновските езера или Боянското езеро /превърнати по времето на управлението на уволнения директор в смесица между сметища, блата и тресавища/ . Еколозите, които заедно с уволнения директор спокойно наблюдават как короядът методично унищожава дърветата на Витоша. Еколозите, които в крайна сметка трябва да са градивна опозиция на  държавната власт именно в лицето на директорите на Природни паркове. Съмнителна изглежда тази защита на фона на занемареността и негостоприемността на нашите планини към туристите, към онези, които искат да спортуват сред природата, да се възползват от чистотата и уредеността й. Но явно еколози и държавни служители имат общи интереси, в които не са включени туристите, скиорите, обикновените хора.

В трудните икономически времена туризмът в планините може да има огромно значение за оцеляването и просперитета на страната. Защото създава работни места, защото носи национален доход, защото върши работата на няколко здравни реформи. Точно сега, в условията на финансова криза никоя държава не може да си позволи лукса да се отказва от работни места, здраве  и приходи. Затова е недопустимо и неприемливо каузата на еколозите да бъде  съботиране на проекти за стотици милиони евро, а още по-немеслимо е държавата да става съучастник в този съботаж.

С почти всички свои  лозунги  протестиращите еколози, съвместно с уволнените държавни чиновници  манипулират  общественото мнение. Твърди се например, че за поставяне на нов лифт или за изграждане на нова писта, се изсичат хиляди дървета. Фактите обаче са категорични : за  20 години само 0,002% от общия обем на сечта в страната се дължи на  прокарването на просеки за ски писти и лифтове. Еколозите вероятно не знаят тези данни и затова досега не са  правили кампании срещу най-големия бич за българската природа – бракониерската сеч и безогледния износ на дървен материал. И още едно невярно твърдение – директорът на парк Витоша “отчита”, че 4 милиона туристи са се качили на Витоша за миналата година. Доста смело твърдение, дори и за отчет на държавен чиновник. Няма как  80 хиляди човека да се качат на Витоша седмично, защото няма транспорт, който да ги превози от града. Старият кабинков лифт няма този капацитет, а раздрънканите и ръждясали автобуси съвсем не стават. Ако все пак отчетните цифри не са измислени, къде са приходите от тези 4 милиона туристи?

Възниква въпросът дали в Австрия, Франция, Италия, Швейцария не милеят за природата си и нямат еколози. В Австрия, която има население колкото България, има 260 ваканционни селища, 22 500 км ски писти и 3 313 лифтови съоръжения, които годишно приемат 50 млн. туристи и осигуряват 1/3 от националния доход на страната, равна на 20 милиарда евро. За Швейцария, страна далеч по-малка от България, цифрите са следните: 240 курорта, 28 млн. туристи,  2 284 съоръжения и 16 милиарда приходи. Най вероятно в тези страни, известни както с природата си, така и с възможностите за туризъм, парковете и планините се управляват от истински мениджъри и държавници, а не от лесовъди и озеленители, които флиртуват с еколозите.

Столицата ни е разположена в полите на уникалния феномен  Природен парк Витоша. Над 10 години той се  управлява от един и същ директор. За това време “белите дробове на столицата” потънаха в разруха, мръсотия, порутени заслони, унищожени бяха 30 хил. декара иглолистни гори, Освен дълбокомислени научни разработки, не личи да се прави нещо друго за Витоша. Все повече хора се чудят, за кого е планината – за тях самите или за мъховете и  мушмуловидната скоруша...

Националното  гражданско сдружение „Природата за хората” настоява контролните органи  да  извършат незабавно финансова ревизия на 10-годишното управление на Парк Витоша и резултатите да се обявят публично. Същото ще поискаме и за другите природни паркове в страната.

За да не продължи безотговорното спекулиране с голямата тема за защитата на природата, настояваме на освободените места да бъдат назначени компетентни специалисти, които знаят как да  съхраняват планините и които ще успеят да върнат на българските граждани природното богатство, полагащо им се по Конституция. Настояваме също темата за управлението на Витоша, Рила и Пирин да не се използва от различни депутати за предизборна кампания. Защото навсякъде в планините безстопанствеността и безхаберието могат да се пипнат и видят. Но видимостта от жълтите павета дотам е слаба и избирателите го знаят.

Сдружение „Природата за хората”
Филип Цанов, Вежди Рашидов
4 март 2009 г.

 [xt] ski

Return

Powered by [xt] , PHP & MySQL