. бг ски новини : Берковица - градът под Ком, се родее по природни дадености с прочутия чешки курорт Карлови вари - 04 January 2010 - 08:57
Амбицията на местната власт е да го превърне в национален и европейски зимен център
Търсачите на непознат зимен курорт могат да изберат Берковица. В града и в хижите под близкия връх Ком липсва комфортът на Банско и Пампорово, но пък не е скъпо. От града до върха има 16-километров път, който общината поддържа чист и в най-лютите зими. Ако се пътува от София и се мине през прохода Петрохан, до града има само 90 км. От Враца разстоянието е 60 км, от Видин - 120 км. До града може да се стигне с автобуси през Петрохан, има и влак, който минава през доста живописни местности от Монтана до Берковица. Пътуването с него е допълнителна атракция.
Берковица е един уникален град по отношение на лечебно-климатичните свойства на мястото, където е построен преди много векове. Лятото е прохладно, а зимата - студена, но тиха, защото градът е защитен от северни ветрове. Честотата на вятъра е 20%. За сравнение в Котел, също планински курорт, е 40%. Средногодишната температура в града е 11.2 градуса, като за сравнение в Банско например е 10. Снегът се задържа по пет месеца в годината, а средногодишната влажност е 60-70 процента, колкото е и на световноизвестния курорт Карлови вари в Чехия. Под връх Ком има чудесни условия за ски.
Градът е не по-малко интересен от природата на района. Той е от малкото селища у нас, които през вековете са останали там, където са възникнали. Данни за живот на същото място има още от третото хилядолетие преди новата ера. Много от улиците и кварталите са със средновековна планировка. 3000 от къщите са строени преди век-век и половина. Сред тях има и няколко архитектурни ценности - Вазовата къща, строена преди 200 години, и Кръстевата къща - изградена малко след Освобождението. В повечето от старите къщи и досега живеят хора, наследници на първите им собственици. Само за строежа на съвременния център са съборени намиращи се на мястото му стари къщи. Останалите са оцелели до днес.
През 70-те години на миналия век градът е обявен за национален курорт, но не е получил развитие като лечебен център. Влажността на въздуха е подходяща за лечение на белодробни болести, има свеж въздух и минерална вода. Едва през последните години започнаха да се строят хотели и къщи за гости.
Берковица предлага скромни възможности за зимен отдих на възрастни, но има и център за деца. Нарича се туристически комплекс „Ашиклар“ и се намира на 2 км от града. В него има детска ски писта и писта за начинаещи скиори. Съоръжението е осветено и децата могат да се пързалят и по тъмно. Комплексът се предпочита за зимни, зелени и други подобни училища.
Туристите, дошли в Берковица, не бива да пропускат да се качат до Горната кория, която се намира под връх Ком, висок 2016 м. Въръхт е леснодостъпен лете, не е по-труден и зиме, ако походът до него е добре подготвен. Затова е предпочитан от любители на планината. През лятото под върха зеленеят огромни пасища, а зимата го покрива с дълбока снежна покривка. Напролет от северния му склон, обрасъл с иглолистни гори, се откъсват лавини и тогава е опасен.
На върха е побит мраморен камък, на който е изваян образът на Иван Вазов и са изписани негови стихове: „Оттук окото волно прегради не намира,/ вселената пред мен покорно се простира./ Душата гордо диша./ От тия планини умът към нещо светло, голямо се стреми“. Поетичните слова са създадени от младия поет на това място през 1880 година, когато той е бил председател на окръжния съд в Берковица.
Южният склон на Ком е подходящ за ски. Под върха сега е изградена една писта с дължина 800 метра, има и два ски влека. Те са достатъчни да осигурят на посетителите няколко прекрасни дни в ски спускания и приятни вечери в намиращата се до пистата хижа „Ком“. На върха работи и ски училище, дежурят и планински спасители. В топлите стаи на хижата могат да нощуват 150 души. Има и ресторант, до пистите работи чайна.
До Ком може да се стигне и през Петрохан. Пътят е удобен и лек и се изминава за три часа. Повечето от скиорите предпочитат да отсядат в хотелите и къщите за гости, които приемат туристи денонощно. Броят на местата във всяка от тях е от 10 до 30. Любителите на планината винаги могат да намерят свободни легла, а в повечето от къщите се предлага и храна. В Берковица подслон осигурява и учебният център на икономическото министерство, бивша икономическа школа. База за отдих има и учебният център на Лесотехническия университет. Тя се намира в учебното горско стопанство на ВУЗ-а в село Бързия и в нея се допускат и посетители, които не са свързани с учебното заведение.
Перспективите за развитие на района са свързани в голяма степен и с проекта на „Главболгарстрой“ за спортно-туристически комплекс под Ком. Както е известно, разработката носи името „Берковски балкан“. Проектът предвижда до 2013 година да бъдат изградени ски писти с обща дължина 13.4 км, 6 въжени лифта, зимен стадион, писта за биатлон. Планира се и строителство на хотели с 4700 места, ресторанти, кафенета и т.н. Общината създаде съвместно акционерно дружество с фирмата за реализиране на проекта, чиято стойност е 96.4 млн. евро. Стартът на инициативата бе успешен, но за съжаление кризата отказа от участие големи европейски инвеститори, което забави строителството.
Информацията за проекта обаче доведе големи български инвеститори в града. Те първи високо оцениха бъдещето му като зимен курорт. Компанията „Елаците мед“ е закупила три терена, включително и минералната баня. Тя има проект за изграждане на национален оздравителен комплекс. Фирма „Етап адрес“ е купила минералната баня в близкото село Бързия, която ще превърне в SPA комплекс. „Нафтимекс“ също е купила терен и в момента строи мол. Ще изгражда и туристическо селище. Други фирми чакат края на кризата, за да започнат реализацията на проекти за малки туристически обекти. Броят на къщите за гости също нараства, а общината реализира собствени проекти за подмяна на водопроводи, асфалтиране на улици, ново осветление и т.н. За подобряване на инфраструктурата през последните две години са вложени близо 20 млн. лв. Заради търсенето на терени общината е включила в регулационния план 350 дка терени в местността Алчов баир.
През 2008 година е регистриран бум в търсенето на имоти в града. Българи и чужденци купуват старите къщи и ги преустройват, като най-предпочитани са имотите в района на пътя към Ком и около пистите.
Кризата забави реализирането на поне 25 проекта, но в Берковица продължават да работят за постигане на голямата цел градът под Ком да стане национален и европейски зимен курорт.
Поли ВАСИЛЕВА
в-к "Строителство имоти"
04.01.2010 г. 08:40