SKI.BG > SKI in Bulgaria - http://www.ski.bg

. БФСки новини : ТРЕНЬОРСКА ШКОЛА 2004 БАНСКО - 16 April 2004 - 09:21

С общо 37 участници от различни български ски клубове и ски училища в страната, успешно завърши Треньорската Школа/Семинар състояла се в гр. Банско на 6 и 7 Април 2004г..

Семинарът беше организиран със съдействието на БФСки и БГ Ски Пул.

Програмата на Треньорската Школа/Семинар стриктно се ръководеше от предварителния план. В първия ден се състояха практическите демонстрации и лекции на писта Платото и Писта 5 над Банско. Участниците бяха разделени на две групи. Първата група треньори беше водена от Г-н Щефан Скробар (АКСУ) и Г-н Светльо Веселинов (БФСки), а втората от Г-н Петър Янков (СБСУ) и Г-н Кръстьо Сгуровски (НСА). Групите треньори размениха местата си при водещите след обяд. Времето беше ясно и слънчево, а пистите бяха в перфектно състояние.

ФОТОГАЛЕРИЯ 1 от ТРЕНЬОРСКА ШКОЛА 2004 БАНСКО
ФОТОГАЛЕРИЯ 2 от ТРЕНЬОРСКА ШКОЛА 2004 БАНСКО

Основните теми на практическите демонстрации бяха >

"Въведение в 4-те основни двигателни ски умения и демонстрации върху тях за 11-14 годишните състезатели. Прогресия на завоя основни двигателни умения, специфични упражнения"
"Техника на карвинга в 3-те фази на завоя"

От 18 часа в заседателната зала на гостоприемния хотел "Пирин" в Банско се проведе дискусия по темите от практическите демонстрации през деня.

На 7 април отново в заседателната зала на хотел "Пирин" продължи вторият ден от Треньорската Школа/Семинар с темите >

"Нагласа на обувките, Ски конструкции и профили, Подготовка на ските, Ски терминология"
"Информацията основен фактор в ски индустрията и ски спорта.
Маркетинг, Реклама и Менаджмент на информационните потоци в ски спорта. Представяне на www.skibg.com .Функции на раздела Алпийски ски дисциплини."

Общата оценка на Треньорската Школа/Семинар 2004 в Банско е много висока, както от водещите семинара така и от участниците. Това е доказателство за крайната необходимост от разширяването на дейността на БФСки и ангажираните със ски индустията и спорта организации и институции в процеса на обучение на треньорския и менажерския състав на Българските ски клубове.

Един от главните водещи на Семинара беше Г-н Щефан Скробар (Австрия), демонстрациите и лекциите, които той изнесе бяха в рамките на неговото първо посещение в България. Щефан Скробар е изпитващ експерт в комисиите на ски инструкторите в Австрия, Франция, Австралия и Япония.
БФСки любезно предоставя на читателите на www.skibg.com неговите лични впечатления от проведения треньорски семинар и българската ски индустрия.

Треньорска Школа, Банско - 6/7 Април 2004 г.

Преглед и впечатления от Щефан Скробар, Австрия
www.idfreeride.com
Април 2004 г.

А. Структура на Българската ски индустрия

Влияние върху българската ски индустрия и ски спорт основно имат три институции, на първо място е Българската Федерация Ски с председател Г-н Цеко Минев, следвана от Сдружението на Българските Ски Училища с председател Г-н Петър Янков и Националната Спортна Академия. Доколкото разбрах от посещението си в България, тези три институции се занимават с организацията на основните мероприятия в ски спорта, треньорската квалификация и обучение, както и отговарят за връзките с обществеността на ски индустрията. Очевидно сферата на влияние на всяка от тези институции е променлива и зависи от различни фактори в ски бизнеса, като разпределение на отговорностите и задълженията, финансова мощ и др. С оглед на наблюденията ми върху ски индустрията в страните, в които ски спорта е по-добре развит, бих желал също да обърна внимание на ролята на Българската асоциация по екстремни спортове (БАСЕСС/BEFSA), която несъмнено се разраства и може да бъде изключително важна за привличане на ски туристи. Председателят и Г-н Андрей Балевски е един компетентен партньор в тази област.

В разговорите си с Г-н Минев и Г-н Янков забелязах подчертан ентусиазъм и готовност за съдействие за развитието на ски индустрията, както количествено, така и качествено. И двете институции са много амбицирани да подобрят нивото на ски средата, от една страна с помощта на финансови инвестиции в инфраструктурата (например инвестициите в курорта Банско) и от друга страна в човешкия фактор,  като привличат чуждестранни лектори и консултанти (например "ноу-хау" или да се черпи от опита на треньори от страните с високо развит алпийски ски спорт). Смятам, че и двата вида инвестиции са важни и необходими средства за бъдещо развитие на ски индустрията в България.

На базата на първите си впечатления, бих дал две напътствия за дългосрочното развитие на ски индустрията в България:

1. Да бъдат установени необходимите начини на общуване между основните институции, т.е. между Г-н Минев и Г-н Янков и техните подчинени. Общите цели се постигат винаги много по-лесно, когато се работи съвместно. Наблюдавайки как Г-н Свет Костадинов и Г-н Янков работеха заедно по време на треньорската школа в Банско може да заключим, че положението е много обнадеждаващо. Между БФСки и Българските ски училища съществуват много общи цели и интереси.

2. Да се фокусира по-силно върху връзките с обществеността за да се създаде положително отношение на публиката към зимните спортове и за да бъдат привлечени повече спонсори! Порталът www.skibg.com е едно много добро начало, но само малка част от необходимата маркетингова мрежа.

Б. Треньорската школа

Ниво на ски каране> Като цяло нивото на каране беше задоволително. Карвинг уменията на треньорите са добри, но се наблюдава липса на основни ски умения, особено на тези треньори работещи в подготвителните нива. За да се премине в по-високи нива на каране е необходимо фундаменталните елементи в ски карането да бъдат перфектното овладявани.
За съжаление, в някои случаи се забелязваше липса на мотивация за усъвършенстване на основните скиорски умения и задоволяване с настоящото ниво. От личен опит за себе си мога да твърдя, че колкото повече скиорските ми умения се подобряват, толкова повече се изпитва желание и необходимост да се усъвършенстват.

Този момент доказва аргументите ми, че БФСки и Сдружението на Българските Ски Училища, до някъде и BEFSA могат да работят заедно, т.е. да обучават млади треньори и ски учители на основни ски умения след което да ги изпитват и оценяват периодично.

Ниво на треньорите> Като цяло наблюдавах едно средно добро ниво на разбиране на механизмите на карвинг техниката.  Забелязах ентусиазъм за научаване на повече подробности в съвремената карвинг техника. Това което липсваше до някаква степен, беше разбиране на  базовите механизми в ски карането или така наречената - "цялостна картина". Този семинар постави добро начало за събиране на необходимите знания и опит. Лично аз бих препоръчал теоретични лекции във връзка с отделните фази и моменти на ски карането и за това как те са свързани помежду си (и на по-следващо ниво - на всички зимни спортове и на спортовете, развиващи на-вече постигане на добро равновесие).

Според мен този семинар беше сигурна крачка в правилната посока и добър начин за подчертаване необходимостта от подобен вид обучение сред треньорите. Броят на участниците в следващите семинари на сняг, разбира се съобразно с финансовите средства и времето, трябва да бъде по-малък със цел постигане на по-добра ефективност и продуктивност. В заниманията на сняг, освен демонстрациите, които бяха направени, е добре да бъдат включени и специфични упражнения за усъвършенстване на ски уменията и тренировки на врати. И не на последно място е добре да бъдат давани напътствия на участниците за самоподготовка. С по-малък брой участници в рамките на 2 дена, такъв семинар би бил много по-ефективен. Според наблюденията ми, за подобряване на семинара в бъдеще, участниците трябва да обърнат внимание най-вече на дисциплината, а именно - да се концентрират върху лекциите на сняг и на закрито, да изключват мобилните си телефони и да бъдат навреме при започване на заниманията.

Темите в семинара на сняг и на закрито бяха много добре подбрани от Спортно-техническият директор към БФСки Г-н Светльо Костадинов. Смятам, че този семинар е голям успех за него, имайки в предвид големия брой участници общо 37, които бяха на различна възраст и скиорско ниво! Това безспорно доказва високото му ниво на компетентност и организационни умения.

За мен беше огромна чест да бъда поканен да участвам в това мероприятие и се надявам в бъдеще да имаме повече възможности да работим заедно с институциите в Българският ски спорт и индустрия. Благодарение на забележителното гостоприемство на българският народ, успях да прекарам великолепно времето си в Банско. След посещението си горещо  препоръчам България като ски дестинация. 

Моля да се вземе под внимание, че забележките, идеите и съветите в този документ са следствие от личните ми наблюдения.

Щефан Скробар
www.idfreeride.com
Април 2004 г.

 [xt] ski

Return

Powered by [xt] , PHP & MySQL