. бг ски новини : 200 метра опашка за лифта в Банско - 03 March 2010 - 17:53
Въпреки кризата и високите цени в курорта има и много българи
200 метра разклонена на две опашка се вие пред кабинковия лифт в Банско не само в почивните, но и в делничните дни. Местните казват, че през седмицата даже има повече туристи. Желаещите да се качат на пистите под връх Тодорка са толкова много, че тротоарите около станцията не могат да поберат всички.
Напливът започва още от около 9 часа сутринта,
а три часа по-късно непрекъснато прииждащите скиори, попълват веднага дължината на опашката.
Само две хубави неща има в случая. Едното, че гърци, македонци, сърби, англичани и българи така са се измешали, че не знаят на какъв език да се скарат, кой кого е прередил. Другото положително е, че макар и безнадеждно дълга, опашката върви бързо, тъй като кабинковият лифт е пуснат на максимални обороти, а служителите създават стройна организация, за да няма блъсканица. За около 45 минути чакане, човек може да се качи на кабинката. Въпреки наплива на лифтовете по пистите не стават големи опашки, защото туристите се пръскат по многобройните съоръжения.
Нито лифт картата, струваща 50 лв. на ден, нито кебапчето, което въпреки умалените си размери е с цена 4 лв.,
успяват да откажат скиорите
от километричните писти над Банско. Даже желаещите да дадат 3 лв. за едно кафе или 4 лв. за голяма бира също успяват да попълнят масите в заведенията край пистите.
"Уж е криза, подготвихме се за слаб сезон, а то точно обратното", коментират местните хотелиери. Част от тях са понамалили цените, с надеждата, че поне половината от базата им ще се запълни. Оказало се обаче, че резервациите били повече от очакванията и дори някои от тях успели да изкарат повече от минали години.
Тази година се наблюдава доста по-усилено търсене на апартаментите, защото туристите ползват кухнята и барбекюто, вместо да излизат по кръчмите, разказаха още хотелиерите. В повечето от битовите заведения в градчето
цените гонят европейските
което излиза малко солено за средностатистическия българин, сърбин или македонец.
Тълпи от гърци обаче всяка вечер заливат заведенията. Туристите от южната ни съседка правят як купон и не жалят средства.
Вдигат много шум, ама си плащат, обяснява собственик на една от култовите кръчми в курорта. Той допълва, че макар и в криза и тази година има български туристи.
"Имам желание да им направя намаление от сметката, но проверките са сериозни и могат да ме санкционират", допълва още собственикът на заведението, в което голямата наливна бира е 4 лв., а порцията около 15-20 лв.
Този сезон англичани има доста по-малко от други години, радват се местните. Те негодуваха, че туристите от Острова идвали с
предплатени пакети от по 400 паунда
в което освен самолетните билети и нощувките са включени и лифт картите. Не стига, че така им излиза в пъти по евтино, отколкото на българите, ами и купуват суха храна от магазините и така в курорта никакви пари не остават, обясняват още хотелиерите.
Хит са домашното мляко и плетените чорапи
От ранни зори местните баби от Банско излизат по улиците и пресрещат туристите с домашно мляко и плетени чорапи. Чужденците са полудели по вкуса на нашето мляко, казва забрадена баба, които е подредила шишетата направо на тротоара. Нейни съседки пък запълват времето си с плетене на вълнени чорапи и елеци, който са станали хит сред чужденците.
Недостроени сгради загрозяват пейзажа
Наполовина построени хотели, изоставени скелета и недоизмазани сгради загрозяват пейзажа в зимния курорт. Изненаданите от кризата строители се опитали поне половината от хотела да пригодят за живеене, но и това не се получило. Друга част от предприемачите успели да измажат постройките та поне външно да изглеждат прилично, но парите за обзавеждане и вътрешен ремонт не стигнали. Така от стотиците хотели в Банско, съществена част всъщност са само построени, но остават пусти.
Хората си мислят, че има много леглова база в курорта, но всъщност тези хотели, които са напълно завършени функционират и имат доста резервации, разказват местните.
Милена Орозова
в-к Монитор
03.03.2010