SKI.BG > SKI in Bulgaria - http://www.ski.bg

. бг ски новини : Свилен Нейков пред в-к Дневник: Ще финансираме всяко домакинство на голямо състезание - 30 March 2010 - 22:11

Завършилите наскоро зимни олимпийски игри във Ванкувър потвърдиха отстъплението на България на ниво елитен спорт. Това повдигна въпросите какъв модел на развитие на спорта ще избере спортното министерство при все по-ограничени възможности за финансиране и лошо състояние на базите. МФВС наскоро получи и възможността да управлява част от базите, които бяха на подчинение на други ведомства, но остана открит въпроса какво ще прави с тях.

Какъв точно спорт иска да прави държавата и как ще го прави?
- Спортът ще продължава да се развива в две направления - елитен спорт и масов спорт.

Има ли вече конкретни параметри за схемата на финансиране и отчетността на федерациите и ще има ли приоритетни спортове?
- Приоритетни са всичките 31олимпийски спортове пред неолимпийските. Бюджетните рамки на федерациите също се определят в зависимост от успехите. Оптимизирахме системата за олимпийска подготовка, като намалихме дните за лагери. Състезателите също са разделени в три групи според постиженията.

Олимпийски шампион ще получава 2500 лв. месечно възнаграждение, сребърен медалист 2000 лв. и така надолу. Намалихме и парите на храноден по време на лагерите, които бяха раздути - от 70 на 50 лв. на първа група, на втора беше 50, сега е 45 лв. Увеличихме сумите за премии за олимпийска титла от 140 на 200 хиляди лева, за да има стимул за постигнати резултати.

Отпусканите суми за олимпийска подготовка ще се коригират на тримесечие след контрол за изразходваните средства и резултатите. Ако има добри резултати, финансирането продължава. Дните за лагери ще се увеличават, колкото повече наближава олимпиадата.

Решихме да добавим и 500 хиляди лева за дейност на клубовете. Ще подхождаме индивидуално към личности, които могат да донесат слава на България през следващите две-три години. Защото съм наясно, че резултатите на министерството са свързани с медали от големи първенства и олимпиади и на второ - от състоянието на спортната база.

Преди няколко месеца обещахте два милиона лева на неолимпийската федерация по мотоциклетизъм, която обяви фалит. Защо?
- На федерацията по мотоциклетизъм им дадохме приблизително 3 млн. лв. преди два месеца, с които ще покрият такси и разходи за провеждане на определени състезания. Ако не платим, няма да ни дадат домакинството на тези първенства.

След като в миналото си казал "да", сега не може да кажеш "не". Когато България е домакин, трябва да се отнася много отговорно, защото трябва да пазим имиджа на българския спортист и държавата. Или трябва много преди това да се отказваме и да заявим, че нямаме възможност. Ако си поел ангажимента, че ще се финансира и не го направиш, следва глоба.

Не мислите ли, че с тази сума можеше да се финансират други спортни събития, които биха могли да донесат много по-голяма полза за по-популярни спортове?
- Не мога да кажа кое е от по-голяма полза. Когато светът ни е одобрил за домакин на голям международен форум, ние нямаме право да откажем, защото никога повече няма да ни се даде такава възможност и България ще бъде забравена.

България има полза, а не само загуба от тези домакинства. Ще спечелим от туристите, които ще дойдат да гледат тези състезания, а изградените спортни обекти ще останат след това за ползване. Говоря като цяло, а не само за шампионатите по мотоциклетизъм.

Тава значи ли, че всяка федерация може спокойно да кандидатства за световни и европейски първенства и ако спечели, министерството ще покрива разходите?
- Да. Когато ни дадат събитие, ще търсим начин за финансиране. Сега са ни дали за мотоциклетизма, дадохме пари и за световното по шорттрек, за европейското по скокове на батут, за боксов турнир "Странджа", за кръга от световния рали шампионат през юли и т.н.

За мача на Веселин Топалов с Вишванатан Ананд за световната титла по шахмат отново ли министерството ще плати двата милиона награден фонд?
- Министерството ще участва, но не с пълната сума. Не е ясно колко, защото там ще има спонсорски средства.

Защо министерството взе двете търговски дружества "Академика 2000" и "Академика спорт", като няма пари да оправи спортните бази в тях?
- Защото досега там са предлагали лоши обекти, а са искали да получим дивиденти от таксите на обикновените хора, т.е. на студентите и учещите. Това е недопустимо в съвременния тренировъчен процес и управление на базите. Трябва да предлагаш добра услуга, за да бъде тя добре платена.

Как ще го направите?
- С финансов план и обосновка. Ръководствата трябва да ми представят бизнес план в рамките на два месеца. След което ще търсим средства чрез кредит или пък финансирането ще стане поетапно. Защото, ако ги оставим така, тези бази ще се разрушат.

Поставили сме камери на различните обекти, продаваме карти и контролът е завишен. Вече имаме голям приход от 100 000 лв. в "Академика 2000" от доброто менажиране. Направихме козметичен ремонт в Зимния дворец за световното първенство по шорттрек. Имаме обаче стадиони, на които трябва да им поправим козирките.

За кои стадиони става въпрос?
- Комисията на Столичната община, която мина на проверки на стадионите, ни представи протоколи за състоянието им, което не е никак добро. Това са "Локомотив", "Българска армия", след това "Славия". Най-добре е стадионът на "Левски". Има нужда от спешни ремонти, които трябва да се извършат. Не се е стигнало до затваряне, тъй като това е само предложение на комисията, но документите се разглеждат в дирекция "Държавни имоти" на МФВС и още в регионалното министерство и МВР с искане за становища.

Някъде клубовете са пуснали жалби с какво не са съгласни, като "Левски" например. От ЦСКА са съгласни. В този случай и ние се чудим какво да правим, тъй като пари няма. Празно е всичко. Тепърва трябва да се предложат модели за финансиране, да се съберат някакви инвестиции и започваме да влагаме постепенно и приоритетно.

Какъв е интересът на федерации и клубове да наемат бази за управление?
- Има интерес от федерациите, но повечето от тях осъзнават, че не могат да се справят с менажирането на обектите и искат да ползват съоръженията, без да поемат отговорност за тях. Апетитите са към печелившите бази.  Има молба от федерацията по тенис да вземат тенис комплекс "Академик".

Уговорката с президента на "Тенис Европа" и вицепрезидент на Международната федерация по тенис Жак Дюпре е да помогнат тези кортове да станат европейски център за подготовка на тенисисти. И оттук нататък, след като федерацията го вземе, те ще помогнат с преки инвестиции и ще подобрят условията. Дори сега чакаме да ни кажат оценителите какъв наем да поискаме.

Ще дадем базата за управление с клаузи нещата вътре да се направят в срок. Целта е да може да налеем европейски средства. От друга страна, търговските дружества искат да запазят печелившите обекти, защото, ако се извадят, няма откъде да идват пари за останалите.

Ще спре ли прехвърлянето на суми от бюджета в сметките на федерациите за наем в търговските дружества? Става така, че плащате на федерациите, които "забравят"да си внесат наема.
- Абсолютно така се получава. Само че сега, който не си плати наема навреме, няма да получи пари следващия месец.

Каква е концепцията за базата на военното министерство на 4-ти километър, която вече сте договорили да получите?
- Концепцията е да свържем целия комплекс с новата многофункционална зала, която се строи. Искаме да го кръстим "Олимпийски надежди".

Има ли за там пари за ремонт?
- Пари казахме, че няма.

Докъде стигна планът за модернизиране на тотализатора? Бяхте обявили, че водите разговори с финансовия министър за 18-20 млн. лв.?
- Още търсим начин за намиране на пари. Пътищата са два - или кредит, или заем от държавата.

Толкова ли е важно сега да се прави допинг лаборатория?
- Без допинг лаборатория няма да може да продължи нашата дейност в спорта като цяло. Антидопинговият център също е от изключителна важност в две посоки. На първо място, моралните устои на хората, които се занимават със спорт.

Трябва да изчистим дрогата. Не сме сигурни, че децата, които тренират, не употребяват допинг, и трябва да изчистим първо спортните училища. Едно от изискванията тази лаборатория да бъде лицензирана от WADA е да прави 3000 проби годишно, защото WADA иска да закрие малките допинг лаборатории. Наскоро в Кьолн се срещнах с д-р Ханс Гайер от местната лаборатория, който даде своята подкрепа, и начертахме стъпките. На първо място, и от най-голямо значение е концепцията на България за антидопинга.

Ние трябва да създадем съответните центрове по региони по подбие на бившите спортни диспансери. Те да водят образователна политика сред младежта. На второ място - да се минава по училища по съответната програма, за да се вземат проби от различни спортисти. Спортните диспансери ще вземат пробите, които ще се обработват в допинг лаборатория. В момента изграждаме тази концепция и ще я изпратим до WADA. След като направим сградата и закупим машините, тогава ще дойдат специалисти от Кьолн да ни обучават екипа.

Осигурено ли е финансирането?
- Парите са предвидени и ще ги получим в края на годината, защото не сме готови с конкурсите за оборудване. В процедура сме и до юни ще имаме яснота. В момента узаконяваме земята, защото там ("Дианабад") нямахме дори акт 16.

Какви са възможностите на спорта да използва финансиране от оперативните фондове?
- Имаме отпуснати 620 000 лв. по две програми от ОПАК - за електронно обслужване на едно гише и за популяризиране на тази добра практика. Това е засега.

Какво работят 154-те служители в министерството, при положение че няма спорт. По времето на Цвятко Барчовски бяха 54 човека и имаше спорт.
- Тогава българският спорт имаше успехи и вървяха по инерция. Сега сме оптимизирали бройките във всички дирекции.

Елеонора Тарандова
в-к Дневник
21:11 на 30 мар 2010 г.

 [xt] ski

Return

Powered by [xt] , PHP & MySQL