. бг ски новини : Наред със санитарната сеч на Витоша падат и здрави дървета - 09 September 2010 - 15:44
Тежките машини на бракониерите разбиха пътищата
На около двеста метра над втората станция на Драгалевския лифт започва мъртвата зона на парк "Витоша". Дървени трупи покриват канавките край пътя, а просеките в гората в местността "Бай Кръстьо" са затрупани от обрулени клони.
Двама мъжаги размахват здраво брадвите и секат наред. Извозването на повалените дървета става с помощта на кон. "Кой допусна да посегнат и на тази гора", роптаят минаващи туристи.
Според Държавното горско стопанство сечта е законна. Имаме разрешително, казват и двамата мъже, които заварваме на сечището навръх празника на Съединението. Задачата им е да прочистят болните дървета и тези, които запречват пътеките.
Двамата секачи имали задача да повалят около 800 или 1000 кубика дърва. След това ще ги превозят и вероятно ще ги продадат за мебели или за огрев.
"Разправят, че секат болните, но каква е гаранцията, че наистина подбират какво ще падне под брадвите", клати със съмнение глава 67-годишният планинар Стоян Бъчваров. Твърди, че редовно кръстосва Витоша и винаги, като види мъже със секири, го заболява сърцето. Проблемът е, че покрай сухото често гори и суровото.
Тактиката на дървените бракониери била отработена от години. Намират места, където се сече с разрешително, и на 20-ина метра от тях започват да режат дървета наред. Извозват ги обикновено нощем с тежки камиони, които бучат и смущават съня на хората от кварталите край планината. Освен че унищожават гората и не оставят хората да спят, камионите с трупи разбиват пътищата, по които минават. Те не спазват изискванията за максимално количество товар. Тъпчат каросерията с трупи, колкото може да побере, за да може възможно най-бързо да се изнесат, докато не са ги усетили лесничеите. Сигурно всеки, който е минавал по пътя от Драгалевци към Витоша, е забелязал разбитите улици. Общината обаче не желае да се занимава с поправката им.
Лесничеите имат право да поискат възстановяване на пътищата, ако се докаже, че те са разбити по вина на фирмата, на която е възложена сечта. Но все още не е измислен начин да се поиска компенсация от бракониерите.
в-к "Стандарт"
ВТОРНИК, 7 Септември 2010