SKI.BG > SKI in Bulgaria - http://www.ski.bg

. бг ски новини : Министър Свилен Нейков: 14 спорта ще са приоритет на държавата - 16 October 2010 - 10:44
Създаваме орден за заслужилите треньори, елитните състезатели ще бъдат осигурени подобаващо, казва спортният министър

Малко повече от година след като „Новинар” ви запозна с идеите на министъра на спорта Свилен Нейков за реформи в неговата сфера, бившият треньор на олимпийската шампионка от Пекин Румяна Нейкова разкри какво е успял да свърши през този период, с какво се гордее и какви промени предстоят оттук нататък. Доцентът в спортната академия разказа за приоритетите в следващите 2 години и инвестирането в елитните спортисти, както и за идеите си за учредяване на пенсии за заслужилите треньори. Освен това министър Нейков говори за контрола, който ще наложи на шефовете на спортни федерации по отношение на изразходваните средства, както и за акредитацията на бъдещия ни антидопинг център.

- От следващата година МФВС ще наложи нова схема за финансиране и контрол на спортните федерации. Какви ще са критериите, по които ще се кандидатства за държавна субсидия?

- От 2011 г. приоритет ще са федерациите, чиито състезатели имат шансове да донесат олимпийски квоти за игрите в Лондон през 2012 г. и да се наредят сред първите 8 в дисциплините си на олимпиадата, което пък ще донесе точки на държавата. Така че ние ще се фокусираме именно към тази група от 54 елитни спортисти, които по новата схема попадат в първо ниво, за да ги осигурим по най-добрия начин. Спортовете бяха редуцирани според резултатите им от последните 3 олимпиади (Сидни, Атина и Пекин) и тези, които са донесли медали или точки с класирането си в осмицата в дисциплините си, ще получат доверието ни и за следващите игри. Вече сме изнесли таблицата с „отличниците” на видно място в Министерството на спорта и всеки може да прецени какви успехи са постигнати. Останалите федерации – на неолимпийските спортове или тези, които са по-скоро хоби – дартс, билярд и т.н., ще бъдат подкрепени от нас морално, но ще се наложи да кандидатстват за финансиране с изготвени от тях проекти, които ще бъдат разглеждани от специална комисия в министерството и ако получат одобрение, тогава ще им бъдат отпуснати субсидии. Това означава, че без тези проекти те няма да бъдат финансирани от държавата. Ние няма да им създаваме спънки, ще им даваме лиценз при изрядни документи, но те ще трябва да си поемат издръжката. Знам, че това ще бъде много неприятно за тях, но в следващите 2 г. приоритет ще са ни олимпийските федерации.

- Колко са спортовете, които ще бъдат финансирани приоритетно?

- При изготвянето на таблицата стана ясно, че в Сидни имаме 13 медала и 85 т., в Атина отличията са 12 и 84 т., а в Пекин вече сме само с 5 медала и 32 т. Това е явна тенденция на понижаване, като причините са много – изваждането на спортните училища от структурата на МФВС, закриването на детските спортни школи и т.н. Надявам се в бъдеще да поправим тези неща. Ето, вече се преборихме за спортните училища, започнахме ремонти и реновиране на базите, за да ги направим по европейски стандарти. Според таблицата, която изготвихме обаче, приоритет ще са ни около 14 федерации – спортна стрелба, вдигане на тежести – ако успеят да получат лиценз, гребане, борба – класически и свободен стил, лека атлетика, кану каяк, спортна гимнастика, художествена гимнастика, бокс, волейбол, джудо, бадминтон и плуване. Последните три обаче са ни донесли само точки от трите олимпиади, взети за критерий, така че за тях може би ще имаме и допълнителни изисквания. Ще заложим и на някои масови спортове, които имат социално значение - като ски и баскетбол например. Разпределението на средствата пък ще стане ясно, след като бъде определен бюджетът на МФВС за 2011 г.

- Как ще се реши проблемът с контрола на изразходваните средства, особено във федерации, където има конфликт между известен спортист и ръководството на централата, като в стрелбата и леката атлетика например?

- Там, където има такива неразбирателства, ще се наложи да се намесим, за да направим така, че тези наши състезатели да си получат парите и да бъдат спокойни. За съжаление има случаи, в които, за да се докажат някои шефове, забавят финансирането на даден състезател, поставят изисквания, които изнервят атлета и респективно резултатите му спадат. Затова от 2011 г. въвеждаме и персонални договори между федерацията и дадения спортист и неговия щаб – треньор, лекар, масажист и т.н. Така МФВС ще може да превежда пари целево за атлета и щаба му, които на базата на този документ да не могат да бъдат изразходвани за други дейности или спортисти на дадената федерация. Останалите средства, които централите ще получават, ще могат да бъдат разпределяне според решенията на управителните съвети и другите ръководни структури. Парите за спортисти като Мария Гроздева, Таню Киряков, Ваня Стамболова и др. обаче няма да бъдат пипани. За тази цел вече ще имаме и изискване треньорите на тези състезатели да пишат пълни отчети за парите, които са им отпуснати през годината, за лагерите, състезанията и постигнатите резултати. Те ще съпътстват финансовите отчети, които всяка федерация ни дава в края на годината, и така ще можем да следим дали има ощетени елитни спортисти.

- Какви наказания бихте могли да налагате при нерегламентирани харчове на държавни средства?

- Най-тежкото наказание е да прекратим финансирането на дадената федерация и да потърсим отговорност за неплатени сметки към определени институции от председателя й. Първата санкция обаче е забележка и привикване на разговор, следва предупреждения за прекратяване на финансирането и накрая предприемане на последната крачка. За тази малко повече от 1 г. вече има случаи на временно спиране на финансиране заради различни нередности. Има и такива федерации, които са успели да погасят задълженията си и да продължат да се развиват, за което ние сме ги подкрепили. В други спортове като борбата например пък сме отпуснали и допълнителни средства над определения им бюджет, тъй като са ни донесли най-много медали тази година, за което са получили и допълнителния стимул. Мисля, че това е правилният път и така ще се действа в следващите години.

- Какво стана с идеята ви да направите професията треньор в България престижна или най-малкото - желана?

- Имаме нова система за финансиране на треньорите, както и на масажисти, доктори и помощен персонал във федерациите. За всяка централа сме предвидили по един главен и няколко помощник-треньори, които ще получават доста прилични заплати, за да се съсредоточат в работата си. За старши треньора са предвидени 100% от премията на най-добрия спортист на федерацията, но не по-малко от 1500 лв., което ще рече, че тази сума му е гарантирана, дори и да няма медалист от световно и европейско първенство и олимпиада. Ако пък изведе състезател до медал, то заплатата му може да достигне и 2000 лв. За всеки от помощниците пък са предвидени 70% от тези пари или около 1000 лв. Тези треньори ще бъдат подавани от федерациите, но ще бъдат одобрявани от специализирана комисия в МФВС.
Освен това значително повишихме наградите за призово класиране на олимпийски и световни първенства, с което респективно скочиха и премиите на треньорския щаб и помощния персонал. Така че във всяко едно отношение сме помислили за подсигуряването на тренировъчния процес на един състезател. На тази база смея да твърдя дори, че ако спортистът си изпълнява плана и води съвестна подготовка, която да му донесе планирания резултат, то той ще получи такива средства, които не биха могли да се изкарат в която и да е друга сфера в България.

- Ще съдействате ли за пенсии на спортисти и треньори?

- Някои спортисти – олимпийските медалисти и световните шампиони, прекратили активна спортна дейност, вече получават пенсии. Колкото до наставниците - идеята ми е да учредя орден за заслужили треньори, който да върви със съответната пенсия. Тези хора не са чак толкова много, но са вдигали на крака цял свят и са карали милиарди да слушат българския химн, така че смятам, че няма да ощетим държавата, ако получат подобаваща пенсия. Проектът за орден го изработваме съвместно с министъра на културата и той ще е за изключителни заслуги към родината.

- Има ли идея годините на активна спортна дейност на един състезател да бъдат зачитани за трудов стаж?

- За момента това е невъзможно за нас като министерство. Знаете каква е ситуацията с държавната администрация, така че ние не можем да определяме щатове. За това как ще подсигурят състезателите си би трябвало да помислят федерациите. За съжаление има много спортисти, за които годините в спорта са „нулеви”. Ние обаче ще се опитаме поне учителските кадри в спортните училища, които тръгват от следващата есен, да са щатни служители.

- Има ли вече ясното по дейността на спортните училища и какви ще са критериите по приема на ученици в тях?

- Ще има изцяло спортни училища, но в някои учреждения ще бъдат откривани само по няколко спортни паралелки. Подготвяме детски спортни школи, които да вадят кадри за тези училища и паралелки. Готова е наредбата и критериите за прием в тях, но в края на месеца ни предстоят срещи с директорите на тези училища, на които да им обясним регламента и да получим техните мнения и идеи. Едва след това, някъде в началото на ноември, ще направим и официална презентация. Най-вероятно ще се наложи да се сключват договори с някои клубове за ползване на спортната им база, тъй като училищата не разполагат със своя.

- За тази малко повече от 1 г., откакто сте министър, какво бихте отличили като свое постижение?

- Най-много се гордея с обновяването на някои ключови спортни бази като Белмекен, която вече е по последна мода. Също така искам да отбележа и строежът на многофункционалната зала, който върви в срок. Последната ми идея за там е да бъде включена и инсталация за зимна пързалка, която ще струва 1,5 млн. лв., но в момента се проучват възможностите за целта да бъдат отделени средствата от непотърсените печалби от тотото. Освен това искаме да направим подобрения на лекоатлетическата писта на националния стадион „Васил Левски”, както и някои ремонти на спортната база в Правец. Мога да се похваля и с нарастване на постъпленията в двоен и троен размер от спортните обекти на Академиките например, което говори за размера на злоупотребите в тези дружества. Например за басейните не са били издавани карти за влизане и са били прибирани безотчетни средства. Затова и след като поставихме системите за задължителна регистрация, много деца останаха извън басейна, тъй като нямаха карти, а си бяха платили. В Зимния дворец пък има служители, които са си купили 20 чифта кънки, дават ги под наем и си прибират парите, вместо да се ползват кънките на пързалката, и средствата да отиват в касата. Въобще имаше страшно много нарушения, но нещата вече са в съда и очакваме подобаващи наказания за виновниците.

- Докъде стигнаха нещата с допинг лабораторията и кога най-рано бихме могли да получим акредитация?

- За допинг лабораторията нищо не беше предприемано, преди аз да се заема с въпроса. Дори сградата в „Дианабад”, където ще се позиционира, нямаше акт 16 и минахме през какво ли не, за да го осигурим. Сега ще се пуснат обществени поръчки за ремонт на сградата и доставка на апаратурата. Има проект, одобрен от Министерския съвет. Осигурено е и финансиране, което за тази година е 5 млн. лв., а за следващата са предвидени още 3 млн. лв. Изключително ползотворна бе и работата ни с главния мениджър на Международната антидопинг агенция (WADA) Емилиано Симонели, с когото работихме по синхронизацията на правилниците на WADA с българското законодателство. Това бе изключително тежка задача, тъй като от ръководството на WADA не пожелаха да внасяме каквито и да било корекции в наредбите им, а това щеше да е в противоречие с българското законодателство. Нашите адвокати и господин Симонели обаче успяха да се справят, като замениха някои думи в наредбите на международната централа и така туширахме проблемите и направихме и вълка сит, и агнето цяло. Нашият антидопингов център ще е самостоятелна единица, но на пряко подчинение на министъра на спорта. Затова и ни трябват 19 щатни служители, които ще обслужват центъра. Акредитирането на нашата лаборатория ще премине в 2 стъпки – оборудване и разпределение на апаратурата в стаите, което трябва да стане по стриктни изисквания и условия, както и обучаване на персонала. Втората стъпка вече е тестово обработване на резултати от международни състезания, което ще се смята и за частична акредитация. Трябва обаче преди това да достигнем едно число от около 3000 проби на наши спортисти на година, преди да получим лиценз. Както виждам нещата, до олимпиадата в Лондон бихме могли да получим акредитация.

- Как обаче ще се изготвят биологичните паспорти на спортистите ни, докато получим акредитацията?

- Ние при всички случаи ще закъснеем, но пък програмата на WADA за биологичните паспорти стартира първо в големите държави, а междувременно ние ще се опитаме да закупим апаратурата и да обучим персонала за работа с нея. Така ще можем да изготвим тези документи и да ги предложим за одобрение от WADA и без да имаме лиценз на допинг лабораторията.

Интервю на Анна Стоилкова
в-к Новинар
07-10-2010, 15:34

 [xt] ski

Return

Powered by [xt] , PHP & MySQL