. бг ски новини : Над 2000 жители протестираха за хляба си пред еко министерството - 12 March 2011 - 08:13
Срещу тях се изправиха 15 платени `зелени` активисти
Над 2000 души от Пиринско се събраха вчера на мирен протестен митинг пред сградата на Министерството на околната среда и водите в столицата в подкрепа на проект “Пирин”. Само от община Разлог в акцията са се включили повече от 600 души. Над 200 са участвали от Банско и Добринище. Протестния митинг са подкрепили и жители на Белица, Якоруда, Самоков, Сапарева баня и столичния район “Витоша”, които са изразили позицията си за развитието на туризма в региона.
Протестът, организиран от инициативен комитет “Сдружение за развитие на региона - проект “Пирин - Банско, Разлог, Добринище”, започна точно в 11.00 ч. Изготвена от инициативния комитет декларация бе депозирана в Екоминистерството, Министерски съвет, а в 12.00 ч. бе връчена лично на председателя на Народното събрание Цецка Цачева, съобщи председателят на инициативния комитет Захари Беличенов.
Основните искания, залегнали в декларацията, са промяна на плана за управление на Национален парк “Пирин”, както и държавни гаранции и подкрепа от правителството за създаване на курортно-туристическа локация "Банско " Разлог " Предел " Добринище", която да спомогне за развитието на региона и осигуряването на нови работни места.
Успоредно с протестния митинг на жители от Югозапада, своя акция пред сградата на екоминистерството вчера организираха и природозащитни сдружения, която обаче събра едва около 15 души, каза Беличенов. Според него действията на екоорганизациите могат да се нарекат единствено популизъм.
На 21 февруари ръководствата и администрациите на общините в Банско и Разлог поставиха началото на съвместни действия в името на развитието на туризма в региона на първата по рода си обща сесия на двата парламента. С пълно единодушие общинските съветници от Разлог и Банско приеха първите стъпки в тази посока да бъдат създаване на целево сдружение на общините Банско, Разлог, Симитли, Кресна и Якоруда, приемане на обща концепция за развитие на туризма и промяна в плана за управление на НП "Пирин”.
Със своето решение парламентаристите възложиха на двамата градоначалници - инж. Красимир Герчев и Александър Краваров, да предявят искане пред министъра на околната среда и водите Нона Караджова за стартиране на процедура за промяна на плана съгласно Закона за защитените територии.
Еколозите се опасяват, че поради инвестиционни интереси от "Натура 2000" могат да бъдат изключени части от Рила-буфер, Пирин-буфер и др. След като националният съвет излезе със становище, решението ще бъде на екоминистъра Нона Караджова, като тя ще прецени дали да се съобрази с предложението, или не.
Отдавна е известно, че както родните, така и световните представители на екоорганизациите саботират развитието на местния бизнес с цел облагодетелстването на чуждите зимни курорти. Те се финансират, като изпълняват и защитават интересите на големите ски дестинации по света и имат за цел да спират развитието на българската зимна столица Банско, като обричат хората от Пиринско на глад.
Представителите на общините в област Благоевград наброяваха 700 души, превозени с автобуси за сметка на еколозите, които бяха около 15 души.
Междувременно стана ясно, че Националният съвет за биологично разнообразие е отложил разглеждането на защитена зона “Рила-буфер” за включването й в "Натура 2000" , съобщи заместник-министърът на околната среда и водите Евдокия Манева.
По този начин засега остава неясно бъдещето на инвестиционните проекти за изграждане на ски писти и лифтови съоръжения в ниската част на планината Рила, сред които са “Супер Боровец” и “Супер Паничище”. С отлагането на разглеждането неясен остава и въпросът дали от зоната ще бъдат изключени Трещеник и Семково.
По думите на заместник-министъра Е. Манева разглеждането се отлага, докато в съвета не се внесе консенсусно и балансирано предложение, което да осигури максимално съвпадение на границите за защита на птиците и границите за защита на местообитанията.
Не трябва да ни притеснява, че еколозите протестират. Това заяви кметът на Банско Александър Краваров във връзка с протестите на еколози от организацията “За да остане природа в България? срещу изграждането на втора кабинкова линия и писта “Църна могила” за нуждите на значително увеличения поток туристи. Повод за изразената от градоначалника на Банско позиция е и протестът на еколози срещу ски зона “Пирин” като цяло.
Връщаме се през 1999 година, когато същите тези еколози се възпротивиха на изграждането на ски зони в Банско. С кмета на Разлог Красимир Герчев ще внесем предложение до министър Караджова, одобрено от общинските съвети на двете общини, за промяна плана на управление на парк "Пирин", в което няма никакво нарушение на законите. Промяната е разрешена с подписаните конвенции за биологичното разнообразие. Ски зона Банско е проверявана 18 пъти, аз също не помня колко пъти съм проверяван, каза още кметът на зимния курорт.
Да работим като австрийците, призова градоначалникът на курортния град. Тяхното мото е "Да стопанисваме планината, като я ползваме".
Александър Краваров коментира и развитието на района като цяло, необходимостта от инвестиции в инфраструктурата и работата по европейски проекти.
Необходимо е да се разработи концепция за зимен и летен туризъм на цялата котловина, за да има работа за населението на 5-6 общини, категоричен е кметът на Банско. Според него трябва да се работи активно за привличането на външни инвестиции, за да се финансират с външни средства проекти, за които няма бюджетни пари. В най-близко бъдеще районът се нуждае от развитие на инфраструктурата като гарант за нови инвестиции.
в-к Струма
12 март 2011