SKI.BG > SKI in Bulgaria - http://www.ski.bg

. бг ски новини : БАКБ ще бъде банка на бизнеса - 25 May 2011 - 13:18

Цветелина Бориславова в интервю за вестник Банкеръ: "Тази година отново ще похарчим немалко пари за основен ремонт на лифтовете в Пампорово".

Г-жо Бориславова, защо решихте да се върнете в банковия сектор с покупката на БАКБ, след като го напуснахте в края на 2010-а, продавайки на "Кей Би Си Банк" останалия ви пакет акции в СИБАНК?

- Нали казват, че когато човек работи една професия с любов, тя става негово призвание. А аз винаги съм обичала да работя по финансови проекти. Може би затова се върнах в банковия сектор?

Продажбата на дела ви в СИБАНК ли бе ключът, който отвори вратата на преговорите за покупката на дела на ирландската "Алайд Айриш Банк" в БАКБ?

- Да. Защото докато бях акционер в СИБАНК аз не бих могла да вляза в конкурентна банка. Това щеше да е в разрез с договора, който имах с "Кей Би Си", а аз съм научена да спазвам споразуменията, под които се подписвам.

От "Алайд Айриш Банк" ли се свързаха с вас, или вие ги потърсихте?

- Преди повече от половин година с мен се свърза компания посредник, наета от "Алайд Айриш Банк" да търси инвеститори за дела им в БАКБ. Тогава обаче аз казах, че не се интересувам. За втори път този посредник ми се обади в началото на тази година, когато вече бях продала дела си в СИБАНК. Тогава реших, че мога да се включа. Успях, с екип от професионалисти, да направим много бързо подробен анализ на правното и финансово състояние на БАКБ и реших, че си заслужава да направя оферта за покупката й. За радост тя бе приета и моя фонд "Си Ес Ай Фи" подписа с "Алайд Айриш Банк" договор за придобиването на 49.99% от акциите на БАКБ.

Имате ли някакво споразумение с американския фонд "Грамърси", който притежава 30% от акциите на БАКБ? Питам ви, защото знам, че според устава на банката някои важни решения за управлението й могат да се вземат само с мнозинство от две трети, а без "Грамърси" вие не можете да имате толкова гласове в общото събрание на кредитната институция?

- Да, има такава клауза в устава. За момента с "Грамърси" нямаме подписано споразумение. Разбира се, аз съм им направила предложение, което е отворено за обсъждане. Те могат да избират да останат в банката, като се договорим за единно гласуване по ключови въпроси за развитието й, или да продадат дела си. Не мога обаче да кажа, че три дни след приключването на сделката съм наясно какво решение ще вземе "Грамърси". Не забравяйте, че те също бяха един от кандидатите за покупката на дела на "Алайд Айриш Банк". Важното е, че водим разговори с "Грамърси" и се надявам в скоро време те да вземат някакво решение по въпроса.

"Грамърси" себе си ли представляват в банката или зад тях има други интереси?

- "Грамърси" е дружество, което управлява значителен обем средства и активи на американски пенсионни фондове. Те стоят зад "Грамърси" и никой друг.

Ще остане ли БАКБ публично дружество, чиито акции се търгуват на българска фондова борса?

- Не съм мислила по въпроса. Но задължително преди да се вземе каквото и да е решение, трябва да се говори с останалите акционери, които притежават общо 20% от акциите на БАКБ. Сред тях има някои влиятелни структури - като например фондацията "Америка за България", която притежава над 4% от акциите на банката. Знаете, че това на практика са създателите на БАКБ, към които аз се отнасям с особено уважение и респект.

Говорили ли сте с някои от другите кандидати за дела на ирландците в БАКБ, защото някои от тях като "Експат Капитал" имат намерение да купуват акции на българската кредитна институция?

- Не. Не съм говорила с останалите кандидат-купувачи за бъдещето на БАКБ.

Как е структурирана сделката?

- Като всяка сделка за банка, чиито акции се продават на фондовата борса. Ако ме питате за финансовата част, не мога в момента да ви кажа числа, защото съм подписала договор за конфиденциалност. С "Алайд Айриш Банк" сме се разбрали да обявим подробности по сделката едва след като тя бъде одобрена от БНБ и Комисията по защита на конкуренцията. Мога обаче да кажа, че съм поела ангажименти да осигуря стенд-бай финансиране за БАКБ. Това са пари, които тя може да ползва при необходимост. Освен това имам договорка с "Алайд Айриш Банк" да върна финансирането, което тя е предоставила на БАКБ. Всъщност точно това са важните точки от сделката, а не самото прехвърляне на акциите.

Ще се нуждае ли БАКБ от увеличение на капитала? Защото е общоизвестно, че от средата на миналата година банката излезе на доста голяма загуба.

- Тези загуби се появиха в счетоводните отчети заради специфичното отчитане на ипотечните кредити. Не е тайна, че по-голямата част от портфейла на банката е съставен точно от заеми, обезпечени с ипотека, и сривът на пазара на имоти доведе до по-големи разходи за провизии. Това обаче не означава, че тези заеми са несъбираеми. Банката се нуждае от известно финансиране и от преструктуриране на дейността си, но аз съм сигурна, че ще успеем доста бързо да възстановим добрите й финансови резултати. Разбира се, БАКБ се нуждае и от нов бизнес, за да можем по-добре да разпределим риска при операциите. Не е нормално за която и да е институция да съсредоточава бизнеса си в ограничен брой сектори.

Точно тук е моментът да ми разкажете за визията си за банката. Смятате ли тя да се превърне в типично универсална кредитна институция, която развива в еднаква степен корпоративното банкиране и услугите за гражданите, или БАКБ ще бъде банка на бизнеса?

- Ще продължим да развиваме ипотечния бизнес. Той е наследен и няма логика да го изоставим. Но ще развиваме банката най-вече в областта на корпоративно-проектното финансиране. Не забравяйте, че това не е голяма институция и тя не притежава широката клонова мрежа, големия персонал и софтуера, необходими за предлагане на целия спектър от услуги за гражданите, които изисква банкирането на дребно.

Как ще се отрази придобиването на БАКБ на останалия ви бизнес?

- Няма да има проблем...

Да, освен че ще отделите пари от него, за да финансирате покупката на БАКБ.

- Е, това е неминуемо. Но останалият ми бизнес е достатъчно добре структуриран и се ръководи от компетентни и проверени мениджърски екипи, така че моето намаляващо директно участие в управлението му няма да се почувства. Пък и аз винаги съм работила по дългосрочни и устойчиви проекти така, че сега в различните сектори на бизнеса ми няма пожарни ситуации. Надяваме се, че и занапред ще е така. Пък и аз няма да го оставя съвсем без надзор. Просто няма да му отделям толкова голямо внимание.

Доколкото знам, бизнесът ви, който се ръководи през "Си Ес Ай Еф", е разделен на няколко части - енергетика, земеделие и поземлени имоти и туризъм...

- Забравихте финансовия ми бизнес.

Какъв е той, освен банката, разбира се?

- От доста време се занимавам с финансовото преструктуриране на различни фирми, които имат добър потенциал, но заради обременеността си със страничен и ненужен бизнес и с активи, които носят само разходи, имат незадоволително представяне на пазара. Такава фирма например бе моята "Деспред", където се наложи да продадем някои имоти и да съсредоточим дейността й в строго определени сектори на спедицията.

Исках да попитам как се отрази кризата на бизнеса, който управлявате. Например понесохте ли загуби в енергетиката, ако въобще там може да се губи?

- Този сектор е доста интересен и рентабилен. Освен това управлението му е улеснено заради малкия брой персонал, който е необходим.

А и сигурно защото пазарът на енергия е гарантиран от държавата?

- Да, въпреки че гарантираният от държавата срок за изкупуване на енергия от възобновяеми енерийни източници бе съкратен. Но този сектор е изключително перспективен не само заради добрата възвръщаемост, а и заради екологичния ефект. В света все повече се обръща внимание на този елемент в енергетиката и затова възобновяемите енергийни източници са обект на особено внимание както от страна на държавата, така и на инвеститорите, банките и т.н.

А не излиза ли тази еконергетика твърде скъпо на потребителите?

- А замърсяванията от традиционната енергетика не излизат ли твърде скъпо? В момента цената на енергията от възобновяеми източници не е ниска, но технологиите за вятърни генератори и фотосоларните панели постоянно се усъвършенстват и постепенно свалят цените за добиваната от тях енергия. И това е процес, който ще продължи. Затова и моя холдинг е съсредоточил част от ресурсите си в тази област. Например имаме завод за биомаса, който произвежда специални пелети, от чието изгаряне може да се добива както топлинна, така и електрическа енергия. В тази връзка години наред се занимаваме със засаждането на дървесни масиви, които да ползваме за биомаса. Тази година пък започнахме в Северозападна България един проект за засаждане на полета с мискантос - така наречена слонска трева, която е много добър продукт за производството на биомаса. Така се създава и поминък за населението. Освен това самото растение обогатява почвата, в смисъл че повишава нейното качество.

С това ли е свързан бизнесът ви за закупуване на земеделски земи?

- С това и с други проекти. Имам интереси и в овощарството. Притежавам около 1000 декара черешови и вишневи градини.

Като слушам земеделците как се оплакват, този бизнес с овощните градини, като че ли не е много печеливш?

- Аз пък съм сигурна, че екоземеделието е изключително перспективен сектор. Дори смятам в БАКБ да създадем специален финансов продукт за подпомагане на стопани, занимаващи се с екоземеделие. Мога да ви кажа, че много страни в Европа проявяват голям интерес към продукцията на овощните градини. Все още не съм изнасяла, защото дръвчетата са много млади, но имам договори с фирми от Германия, Австрия и дори Русия, които ми гарантират 100% изкупуване на продукцията.

А туризмът? Там кризата нанесе ли ви загуби? Пампорово носи ли приходи, или само гълта пари?

- Туризмът винаги ще бъде приоритет за България, защото този бизнес формира голяма част от брутния вътрешен продукт на страната. Може да звуча банално, но според мен приоритет трябва да станат елитарният туризъм, туризмът, свързан с културни забележителности, екотуризмът.

Що се отнася до Пампорово, моята цел е да го направим целогодишна, а не само зимна дестинация. Защото курортът е прекрасно място за почивка и през лятото.

Нека между другото да изясним какво притежавате вие в Пампорово?

- "Пампорово" АД - фирмата, която е притежание на "Си Ес Ай Еф" АД, е собственик на цялата инфраструктура в курорта - писти, лифотве и други ски съоръжения. Освен това имаме два хотела - стария "Перелик" и новия "Орловец", както и една реновирана вила "Арфа", която предлага услуги на равнище над пет звезди.

И пак питам този бизнес не изисква ли много разходи?

- Да, разходите са много, но ако той не бъде поддържан на много високо ниво - имам предвид инфраструктурата, всички хотели в курорта просто ще загинат. Защото те се пълнят от скиорите. Все пак на годишна база тази инфраструктура носи печалба, но пак казвам - постоянно изисква инвестиции. Преди година например вложихме над 30 млн. евро в нов лифт и в заснежаването на повечето ски писти. Тази година отново ще похарчим немалко пари за основен ремонт на друг лифт, но това е необходимо, защото получихме правото да организираме състезания за европейската купа по ски алпийски дисциплини - събитие, каквото отдавна не е имало в Пампорово.

Така като ви слушам, не мога да не ви попитам, вие ли сте най-богата жена в България?

- Не се вълнувам от този въпрос. За мен човек е богат, когато е щастлив от това, което прави и когато има истински приятели. За мен парите са средство за осъществяване на идеите. Точно такъв е и случая с БАКБ. За мен тя е един от инструментите да направя нещо полезно за България и за обществото...

Звучи добре, но нали знаете, че обществото може да ви създаде доста неприятности заради покупката на БАКБ? Знаете че банкерите не са сред любимците на българите.

- За съжаление това е така. Но за мен е странно, тъй като това отношение го няма в другите държави. Дори и в страни, където банките причиниха огромни загуби както на икономиките, така и на гражданите. А у нас банките не само че не са нанесли щети, а са един от малкото сектори, които поддържат стабилността на икономиката. И въпреки това към тях има негативно отношение. Хората явно не си дават сметка, че без банките бизнесът не може да функционира. А у нас, за разлика от други страни, кредитните институции, първо, не са водили рискова и безотговорна политика спрямо своите вложители и, второ, контролът от страна на БНБ е изключително стриктен. Впрочем аз мисля, че повечето българи вярват на банките, защото иначе нямаше да сме свидетели на постоянно нарастване на депозитите на граждани в тях.

А как ще преодолеете неминуемите спекулации, че БАКБ ще е банката на Бойко Борисов?

- Ох! Все си мислех, че хората вече са надживели тези спекулации. Какво мога да направя срещу тях? Аз не мога да спра който й да е да си мисли каквото и да е. Негово право е. Аз мога категорично да декларирам, че в нито една от банките, в които съм участвала, и в нито един от бизнесите ми Бойко Борисов не е участвал. Изключвам, разбира се, старата ни обща фирма "Ипон", която е създадена преди много години. Но оттогава нататък ние не сме имали общ бизнес. В това число той не е имал и средства в банките, в които аз съм управлявала. Така че нека си говорят, аз като че ли вече съм превъзмогнала тези неприятни моменти.

Разговора води Петър Илиев
в-к Банкеръ
брой 20, 20.05.2011 г.
* Поради различното време на публикуване е възможно да има редакционни разлики в текстовете на електронното и печатното издание.

 [xt] ski

Return

Powered by [xt] , PHP & MySQL