SKI.BG > SKI in Bulgaria - http://www.ski.bg

. бг ски новини : Има ли инвеститор, `еколози` идват за рекет - 27 May 2011 - 10:04
Интервю на в.Стандарт с Филип Цанов, председател на Национално гражданско сдружение `Природа за хората и регионите`

Г-н Цанов, има ли конфликт между човека и природата?
- Да, още с появата си човекът е ловувал, ползвал е плодовете, оцелявал е. Днес говорим за управление на природните ресурси, свързани с просперитета на нациите. Отделните държави са намерили баланса между природата и развитието на обществата. На територията на България 40% са гори, има 120 върхове с над 2000 м височина и не се използват възможностите за развитие на зимен туризъм, за разлика от Австрия, Швейцария, Германия, Чехия, Румъния, Турция. Не може общините и регионите да се развиват само със зимен спорт. Заетостта на хотелската база, ресторанти, клиентите трябва да идват тук и през лятото. Затова са екопътеките, трасета за бягане и велотуризъм, изнасят се в планините атракции стил дисниленд, но направени от дърво, в хармония с природата.

Защо не сме развили тези възможности за туризъм през лятото?
- Основна пречка е законодателството. През годините под влияние на различни лобита се пускат различни забрани. В планините трябва да се развиват ски зони, туристически пътеки, лифтове. Там не трябва да има голямо строителство - само няколко заведения за хранене и ски гардероби. Хотелите да са само в населените места. Пример е Банско - интернационален курорт, където идват 5-6 хиляди гърци, македонци и сърби всеки петък, събота и неделя. Нека градът се разширява, в него има място за всеки, независимо от доходите. Развивайки града, ти развиваш и целия регион. Изостава много Сапарева баня, която е на 12 км от планината, с уникални природни дадености. Римски легиони след сраженията са се лекували там, където е единственият гейзер - 103 градуса, в Европа. И това не се използва.
Пречи тежката администрация. Изключително голям проблем е меркантилното отношение на различни екологични организации през последните 15 години. Протестите им са винаги там, където има инвестиционен интерес. За да се случи една инвестиция, трябва да се направи екологична оценка. Ако инвеститорът не попадне на точната фирма, зад която стои определена природозащитна организация, тръгват проблеми. В зимните туристически центрове няма проекти, които да нямат ОВОС или оценка за съответствие...

Неправителствените организации твърдят точно обратното.
- От всички наказателни процедури, започнати от ЕС в областта на околната среда, няма едно евро санкция срещу България. Всички процедури и предупреждения от ЕК почиват на доноси, клевети. От Брюксел правят проверка и дават становище. Но през това време се манипулира обществото, че нещо страшно се прави в планините. Срещу 50 лева държавна такса за завеждане на дело всяка една неправителствена организация може да спре проект за десетки, стотици милиони евро. Делото продължава минимум две и половина, даже три години - обжалвания, експертизи, неявявания. И проектът се обезсмисля. А ако е с кредити, той се проваля. Над 100 са само делата, заведени от Коалиция "За да остане природа в България". Казват, че в нея участват 30, 50 организации. Аз съм изброил 17. Досега не съм намерил информация за съдебната й регистрация. Тези организации са винаги там, където има инвестиционен интерес.

Вярно ли е, че сте подали сигнал до ОЛАФ да разследва дейността на коалицията и европейските пари, които са получили, правилно ли са изразходвани?
- Да. Подадохме сигнал на 17-18 май до ОЛАФ, да разследва цялостната дейност на коалицията на базата на изявление, че са усвоили 30 млн. евро европейски пари. Има ли отчети какво са направили с тях? Разселени лешояди, закупени земи 1000 дка. Предлогът за закупуване на парцелите е, че това са места, където каца червеногушата гъска. Ние сме правили проверки и не сме установили такова нещо. Питаме законно ли е организация с идеална цел да изкупува терени с дарени пари?

Те обясняват, че изкупуват тези земи, за да не бъдат застроени и унищожени.
- Земите, купени от "Зелени Балкани", са на сдружението, частна собственост. Искани са и замени, промени в предназначението. Точно там е колизията. Значи всеки инвеститор, който закупи земя и иска да развие спа или друг туризъм, е лош. А каквото правят те, е хубаво.
Сега отново излезе темата за мечките - т.нар. еколози искат да се спре строителството на автомагистрала "Тракия", защото мечките не можели да преминават и трябва да се проектират тунели за тях. Проверете колко мечки са минали през тунела на "Илинденци" към Гърция, но с две години се забави проектът. Природозащитниците могат да поискат всичко, дори въжени мостове над София. Въпрос на управленско решение е какво ще се случи.
Чрез Банско ние присъстваме на зимната карта на Европа. Но Австрия има 260 ски курорта, Франция - 360, Италия - 260, Швейцария - 240.  А България - само 4. Ние като организация сме диаметрално противоположни по възгледи с организациите, които искат да превърнат България в резерват, където нищо не се случва, както в Африка. Знаете ли за какви числа става въпрос? Ски зоната, която се предлага да се развие на  Витоша, е 173 ха. А общата площ на природен парк Витоша е 27 360 ха. 0,2% от територията на парка да се ползват за ски. В медиите написаха, че 33 000 дървета ще бъдат изсечени за реализиране на проекта. Числата са 10 пъти по-малки - 3000 дървета.
Възмущава ме популистката теза, че ако се карат ски, се нарушава природата, че ако се изградят лифтове, се руши природата.
В средата на април на среща с министър Мирослав Найденов в присъствието на кметовете на Смолян, Сапарева баня, Банско, Разлог поискахме с официално писмо оставката на зам.-министър Георги Костов, заради поправка в Закона за горите, която блокира всякаква дейност в горите. Зам.-министърът не е защитил проекта, одобрен от Министерски съвет, което противоречи на политиката на кабинета за развитие на регионите. На обсъждането на промените в закона не са били поканени всички неправителствени организации, нито кметовете на засегнатите общини. Вкаран е текст, който казва, че за ски писти и лифтови съоръжения се иска промяна в статута на земята и те да отговарят на областните устройствени планове. Термин областен устройствен план още няма, това са планове, които тепърва ще се правят. Тоест спира се всякакво развитие в зимните планински курорти в следващите 5-6 години.

Таня Киркова
в-к Стандарт
ПЕТЪК, 27 Май 2011

 [xt] ski

Return

Powered by [xt] , PHP & MySQL