SKI.BG > SKI in Bulgaria - http://www.ski.bg

. бг ски новини : Витоша - парк, ски зона или нещо като нищо - 08 June 2011 - 17:49

Скоростни лифтове, луксозни кабинки, нови писти, езеро за изкуствен сняг... Това са щрихи от мащабния проект за нова туристическа зона на Витоша край хижа “Алеко”. Инвеститорът “Витоша ски” представи идеята си за първи път през далечната 2007 г. Досега от съоръженията няма и помен. Вървят си старите лифтове и има само една писта, отговаряща на изискванията на Международната федерация по ски - “Витошко лале”.


Старинният двуседалков лифт "Романски"

Вече трети месец екоминистерството не излиза с решение дали специализираният подробен устройствен план на “Туристическа и ски зона “Алеко” трябва да се промени. Губи се време, а съществуващите съоръжения, които компанията е принудена да поддържа, вече са 50-годишни, предупреждават от “Витоша ски”. Според инвеститорите едно добро начинание се проваля заради бюрокрация на общинско и държавно ниво.

Управителят на Природен парк “Витоша” Тома Белев обаче смята, че инвеститорът е избрал неправилен път за реализация на своите намерения - тихомълком и в нарушение на правилата.

“И до ден днешен никой не е видял техния специализиран подробен устройствен план на “Туристическа и ски зона “Алеко”, казва Белев. Ако искаха да спазват закона, можеха да предложат промяна на съществуващия план за управление на парка и да не влизат в противоречие с него, е категоричен той.

Цялата територия на Витоша е в екомрежата “Натура 2000”. Строителството в тези зони не е забранено, но трябва да бъде премерено, каза Белев.

Против строителството в планината са от Световния фонд за дива природа (WWF-България). Природозащитниците протестират срещу прокарването на писти в зони от “Натура” и твърдят, че инвестиционният проект на “Витоша ски” противоречи на плана за управление на парка и на устройствения план на Столична община.

А софиянци искат и двете. Според проведено неотдавна допитване сред столичани 80% от анкетираните искат лифтовете да се модернизират и планината да се превърне в съвременно място за отдих и туризъм, но без да се нарушават природните дадености.

През 2007 г. Столичната общинска агенция за приватизация (СОАП) определя “Витоша ски” за победител в конкурса за продажбата на “Въжени линии” ЕАД. Сделката е за 8,3 млн. лв., срещу които купувачът придобива три лифта: строената през 1956 г. седалкова линия “Драгалевци - Голи връх”, известна сред планинарите като “Бай Кръстьо”, спряната кабинкова линия “Княжево - Копитото” и лифта от Симеоново до “Алеко”, производство на австрийската фирма “Допелмайер” от 1983 г.

Наскоро след сделката купувачите обявяват намеренията си за инвестиции в планината, които ще се реализират на два етапа. Първият, на стойност около 70 млн. евро, е за зоната около “Алеко”, където ще бъдат подменени всички лифтове и ще се прокарат нови писти.

Вторият етап предвижда съживяване на лифта на “Княжево” и удължаването му до Черни връх през станции на Княжево, Копитото, Ветровала и Конярника. Така човек ще може да се качи на Витоша от западните покрайнини на София и да слезе в “Младост”. В момента капацитетът на съоръженията на Витоша е около 6000 души, а се предвижда да достигне 20 000.

Препъни камъкът се оказва подробният устройствен план на “Туристическа и ски зона “Алеко”. През 2009 г. той получи положителна екооценка от РИОСВ-София, но тя бе отменена от екоминистър Нона Караджова на 16 октомври 2009 г. след жалби на Държавната агенция по горите, директора на Природен парк “Витоша”, сдружение “Витошки ски и сноуборд училища” и WWF Дунавско-Карпатска програма.

“Витоша ски” обжалва решението на МОСВ и две инстанции на ВАС се произнесоха в негова полза през февруари т. г. Само че съдът отхвърли решението на министърката не по същество, а по формални причини.

Сега Караджова трябва да реши дали проектът може да се реализира в сегашния му вид или трябва да се коригира. Наскоро тя даде да се разбере, че на Витоша има място и за скиорите, и за пешеходците. “Знаем как е и в Австрия, в Италия - как може да има модерен туризъм и едновременно с това планината да бъде чиста и красива. Но трябва да се спазват процедурите”, каза екоминистърката.

Според източници от министерството консултациите по казуса не са завършили и все още няма окончателно становище дали подробният устройствен план на “Алеко” отговаря на екологичното законодателство. Експертите напомниха, че този план е само рамка. За всяко инвестиционно решение ще се иска доклад за оценка на въздействието върху околната среда (ОВОС).Така че нямало опасност природата да бъде увредена.

Лифтовете ще бъдат удължени с 2,6 км
Лифтовете, собственост на “Витоша ски”, са с дължина 18,5 км. Предвидено е увеличението им с 2,6 км.

Драгалевският лифт, известен като “Бай Кръстьо”, който сега е седалков, ще стане кабинков и бъде удължен от Голи Връх до 1865 м надморска височина.

Оттам седалков лифт “Боби - Учебен плац Алеко”, който ще стане четириместен, ще ви отвежда на 2025 м надморска височина.

Симеоновският лифт, който сега е кабинков и стига до хижа “Алеко”, ще остане кабинков до 1533 метра височина. Оттам ще тръгва нов четириседалков “Лале - Учебен плац” с крайна станция на 1830 м надморска височина.

Ще се подменят и седалковите лифтове “Лале 1” и “Лале 2”, лифт “Романски”, както и лифтът “Алеко - Малък Резен”.

Инвеститорите планират и изгражданена на 8 нови писти върху 142 хектара и микроязовир за изкуствен сняг от 9 дка до резервата “Бистришко бранище”.

Георги Бобев, член на Съвета на директорите на "Витоша ски": Губим ценно време в съдебни спорове

Г-н Бобев, готови ли сте за нови съдебни дела, ако МОСВ поиска промени в специализирания подробен устройствен план за туристическа зона “Алеко”?

- Принципно да, но не това е важното. Прекалено много време се загуби в подобни административни хватки. Жалкото е, че ситуацията на Витоша се влошава. Съоръженията стават все по-стари. В същото време обществото има по-големи изисквания към тях. Така че губим ценно време в съдебни битки. Отсъства истинският дебат. А той е искаме ли планината да се промени и как?

Природозащитниците се страхуват, че строителството ще нанесе щети на природата. Колко гора ще бъде изсечена?

- Именно тук са големите спекулации. В съществуващия план за управление на Витоша, който има статут на закон за тази територия, има определена зона за спорт и отдих в района на хижа “Алеко”. Тя възлиза на около 200 хектара. Ние третираме територия в размер на около 160 хектара. С други думи не излизаме от плана за управление на парка. Даже нашият план е минималистичен с оглед на възможностите, които предоставя планината, но се съобразяваме със законовата рамка.

Второ, говори се за ски зона, което е неправилно. Подемните съоръжения се ползват целогодишно от всички любители на планината. Обновяването им ще разшири достъпа на много повече хора за туризъм и други развлечения.

Разполагате ли с необходимия паричен ресурс? Говори се за инвестиции от 70 млн. евро, а това са много пари по време на криза.

- Тези средства ще се уточнят, когато започне проектирането на самите съоръжения. В момента се защитава една концепция. Ако тя бъде одобрена, ще се започне работно проектиране на съответните съоръжения.

Какви са следващите етапи?

- Следващите стъпки са планът да получи одобрение от Държавната агенция по горите, след това цялата документация отива в дирекция “Архитектура и градоустройство” на столичната община и след това в общинския съвет. Ако той каже “да” , ще започне т. нар. работно проектиране и издаване на съответните строителни разрешителни.

Бихте ли хвърлили светлина върху дружеството “Витоша ски”? Свързват го с концесионера на ски зона “Банско” - фирма “Юлен” и Първа инвестиционна банка.

- Това е търговско дружество, което е създадено с цел да реализира този план. Не е нужно да се правят каквито и да било паралели, защото бизнесът е нещо много динамично. Зад едно дружество на определени етапи могат да стоят различни компании и лица.

“Кремиковци” също бе купен от напълно неизвестна фирма, но по-късно се разбра, че тя се финансира от Първа инвестиционна банка.

- Когато нашият проект получи одобрение, начинът за финансиране ще стане прозрачен. И много инвеститори ще имат готовност да се включат в него. Затова нека оставим настрана кухнята на нещата и да мислим по-глобално.

Леонора Лекова
в-к Труд
Сряда, 8 юни 2011

 [xt] ski

Return

Powered by [xt] , PHP & MySQL