SKI.BG > SKI in Bulgaria - http://www.ski.bg

. бг ски новини : Венцислав Удев, БТС: Без участието на държавата e невъзможно да реновираме хижите - 28 August 2011 - 10:27

ТУРИЗЪМ. Изпълнителният секретар на Българския туристически съюз Венцислав Удев в интервю за Агенция Фокус

Фокус: Г-н Удев, тази година ще бъдат отбелязани 116 години от организираното туристическо движение у нас по инициатива на Алеко Константинов. Колко души ще се качат на Черни връх тази година?
Венцислав Удев: Още преди две седмици заявка за участие да изкачат Черни връх бяха дали 2800 души. Към днешна дата около 3000 души са се записали в похода. Сред тях има членове на македонски и сръбски туристически съюзи.
Както е известно първото организирано изкачване на Черни връх става през далечната 1895 г. с 297 участника. То е по инициатива на писателя Алеко Константинов и двама горски служители. Страстта към природата на Алеко се появява от неговите пътувания в Европа, където вижда, че има организирано туристическо движение. Като се прибира в България, вижда, че у нас също има природа, която заслужава да се види. От там идва неговата инициатива и той е направил всичко възможно, за да я осъществи. Така че можем само да се гордеем с нашия патрон.

Фокус: Има ли увеличаване на туристите по маршрутите на организираните туристически походи?
Венцислав Удев: За съжаление, няма увеличаване поради понятните причини – икономическата обстановка и кризата, която ни засяга сериозно. Все пак се поддържа едно ниво, което се запазва и с което традициите се съхраняват. Доволни сме, че успяваме да организираме хората с желание и те да участват в такива прояви.

Фокус: Привличат ли се хора към организирания туризъм от по-младото поколение? Известно е, че по-възрастното население е по-активно.
Венцислав Удев: Според мен се забелязва едно сериозно движение сред младите хора за походи в планината. Не се води статистика, защото те не са организирани в туристически дружества, каквато е нашата структура, поради факта, че не сме намерили правилния път към тях. По нашата инициатива 100-те национални туристически обекта, 80 % от всички включени 490 000 участници, са млади хора и са притежатели на книжката. Те обикалят родната и поставят печати от посетените места. Така че според мен за младите хора интерес към националното движение, към туризма има и ние сме доволни от това.

Фокус: Какви са проблемите пред Българския туристически съюз?
Венцислав Удев: Според политическата и икономическата обстановка на страната се развива както даден спорт, така и туристическото движение в България. Всичко зависи от възможностите, които хората имат да излизат в страната. А ние предлагаме най-достъпни цени за всички участници в походите по планините на България. Една нощувка струва вече 10 лв., което е достъпно за всички български гражданин. Семейство в рамките на 70 – 80 лв. може да изкара един прекрасен уикенд в планината. Независимо от всичко този процес се регулира от финансовите възможности на населението. Най-скъпо например е на хижа „Трещеник” на южния склон на Източна Рила – там нощувката е 20 лв., но стаите са хотелски. Увеличение на нощувките не може да направим, защото нашият туризъм е социален и е за хората. Ние не сме организация, която да печели пари.

Фокус: Колко хижи стопанисва Българският туристически съюз?
Венцислав Удев: Към днешна дата стопанисваме 276 хижи. Частните и общинските хижи са около 76 – 78 на брой. Не работят заради ремонт само две наши хижи в България. Едната е „Планински извор”, която се намира на билото на Стара планина, над село Антон, а другата е хижа „Богдан”, която се намира в Средна гора над град Копривщица. Те в момента са в ремонти и очакваме по-сериозни средства, за да може да ги реновираме и да ги пуснем в експлоатация. Но имаме недостиг на средства. Основните ни средства идват от приходите, но само като сметнете, че една хижа средно работи на пълен капацитет само 12 дни през годината, можете да си направите извода какви приходи получаваме от хижите и как може обратно да инвестираме в тяхното реновиране и поддържане.

Фокус: Тоест сте на минус с бюджета?
Венцислав Удев: Да. Без участието на държавата просто е невъзможно да се реновират хижите поради факта, че се изискват доста сериозни целеви средства за това. От 2005 до 2009 г. сме получавали целеви средства за хижите в рамките на 500 000 лв. и сме заделяли по 10 000 – 15 000 лв. за подмяна на покриви, дограми, подмяна на отоплителни инсталации, инвентар. Но поради стечение на обстоятелствата сега държавата не може да ни осигурява тези средства, така че чакаме по-благоприятни времена. От нас сега се иска да съхраним и да запазим хижите.

Фокус: Съюзът не е ли бенефициент по някакви европейски програми?
Венцислав Удев: Много от дружествата участват в програми, печелят проекти. Имаме трансгранични проекти по границата на България. Сега в момента подготвяме един голям проект по Оперативна програма „Регионално развитие” за туристически атракции за билото на Стара планина. Става дума за международен европейски туристически маршрут, който преминава по билото на Стара планина и в българската част е от връх Ком до нос Емине. По този маршрут има 36 хижи, които попадат в този проект и се надяваме той да бъде одобрен, за да може да направим инвестиции. Бюджетът е от 10 млн. лв. и се надяваме да ги спечелим.

Фокус: В кои хижи има спешна нужда от ремонти?
Венцислав Удев: Има хижи, които много дълго не са ремонтирани. Имат нужда от поправка на покриви, изолация, саниране. Да речем хижата на комплекс „Бунтовна” в Средна гора е необитаема и още не може да я стегнем и да я пуснем в експлоатация. Имаме доста хижи и в Родопите, в които също ще трябва да инвестираме. Същото е и с хижа „Орфей” и още други. Има доста обекти за обновяване.

Фокус: Коя е най-старата хижа у нас, която все още действа?
Венцислав Удев: Най-старата хижа, строена през 1921-1922 г., в момента е „Скакавица” на Седемте рилски езера. Стопанисва се от туристическо дружество „Дупница”. Тя е в добро състояние и посреща туристи. Стара е, но се поддържа, има предвидливи и амбицирани стопани, посрещат гости, няма оплаквания. Но ако има средства, бихме инвестирали също и в нея.

Фокус: Колко средства горе-долу са ви нужни, за да ремонтирате всички хижи?
Венцислав Удев: За период от пет години ни трябват поне по 1 млн. лв. годишно. Тези средства биха стигнали за пълното реновиране на хижите. В закона за спорта има много точни клаузи за предоставянето на държавни средства за хижите. Но времето е такова сега, че да даваме акъл на държавата, не върви.

Фокус: Има ли нужда у нас от нови хижи на места, към които има интерес?
Венцислав Удев: По Стара планина бяха приватизирани няколко хижи като „Лясковец”, на Своге две хижи, които бяха приватизирани от общината и продадени на частни лица. По самото било на Стара планина имаме нужда от възстановяване на хижи, които бяха необходими за извършване на тези преходи от хижа на хижа. С изключение на Централен Балкан, в останалите планини инфраструктурата е запазена в хижите. Ние смятаме, че има достатъчно планински домове у нас, защото като направим една съпоставка между България и страните от Балканския полуостров, у нас има повече хижи, отколкото във всички страни, взети заедно. Имаме прекрасна инфраструктура, но трябва да се поддържа, хижите да се обновяват и да се предлагат много по-добри условия. Това е нашата цел и нашата политика.

Фокус: Какви обучения провежда съюзът?
Венцислав Удев: Българският туристически съюз има лиценз за провеждането на обучения за планински водачи, хотелиери, инструктори по туризъм. Така че ние постоянно имаме един учебен процес, в който обучаваме кадри и обръщаме особено внимание на хижарите и на учителите по физическо възпитание и спорт към училищата. С тях имаме много квалификационни курсове, които организираме. Тази година през нашата школа са минали над 450 учителя по физическо възпитание, които сме обучавали по модул „Туризъм”, като инструктори, планински водачи, преквалификация.

Фокус: Какви са годишните приходи на съюза?
Венцислав Удев: Тази година очакваме приходи от около 450 000 лв. само на централата на съюза. 2 – 2,5 млн. лв. са приходите от цялата база на съюза на територията на България. Разходите ни обаче са повече. Компенсираме с помощта на нашия актив. Много неща, като маркировка, като частични ремонти на хижи се извършват от самия актив на туристическите дружества. Благодарение на този ентусиазъм, поддържаме материалната база.

Фокус: Колко са туристическите пътеки в България, които са маркирани?
Венцислав Удев: 38 000 км. Всичко, което се прави през последните години с изготвянето на екопътеки и други атракции, се нанася върху стари туристически пътеки и така се заблуждава обществеността, че се правят нови маршрути. България има много сериозна инфраструктура на туристическата маркировка и на туристическите пътеки и ако тя се поддържа и всяка година се опресняват стрелките, коловете, зимна маркировка, няма да никакъв проблем. България е достатъчно и много добре маркирана.

Фокус: Идват ли все повече чужденци на туризъм в планините у нас?
Венцислав Удев: Повече не идват, но идват. Чужденците представляват 10 % от потока. Идват французи, испанци, руснаци, чехи, германци. Имаме туроператори, които предлагат планински туризъм и малки групи участват в тези маршрути.

Галина ДИМОВА
28 август 2011 | 06:00 | Агенция "Фокус"

 [xt] ski

Return

Powered by [xt] , PHP & MySQL