SKI.BG > SKI in Bulgaria - http://www.ski.bg

. OUTDOOR : Откриха първия по рода си в България и региона въжен парк - 30 September 2011 - 14:07

Кандидат-кметът на Симитли, издигнат от коалиция „Бъдеще за община Симитли”, Апостол Апостолов откри първия по рода си в България и региона въжен парк, изграден извън горски масив, предаде репортер на Радио ‘‘Фокус’’ - Пирин.


Местоположението на парка е една от изходните бази за рафтинг, като по този начин се допълва базата

„Основната ни цел и основното нещо, към което се стремим, е да покажем на децата, че е важно да се спортува. Те трябва да разберат, че спортът може да се превърне в начин на живот и начин на препитание. Като се започне от рафтинга - тези нови съоръжения”, каза Апостолов и допълни, че целта е базата да се доизгражда.

Уникалният атракцион край Симитли се състои от 24 елемента с различно ниво на трудност, разположени на две нива – първият е за деца, а вторият е с височина над 5 метра.

Откриването на новата площадка бе направено от кандидат-кмета, който се изкачи на върха на съоръжението. Множество деца от Симитли се възползваха от новия развлекателен комплекс и с удоволствие изпробваха съоръженията. Едно от децата каза, че днешното изживяване ще му остане спомен за цял живот.

Йорданка БАКАЛСКА
Агенция "Фокус"
30 септември 2011 г.

Станимир Станимиров: Със собствени средства изградихме първия изкуствен въжен парк в България

Със собствени средства изградихме на река Струма първия изкуствен въжен атракцион в България. Това каза пред Агенция „Фокус” председателят на Х-клуб за екстремни спортове Станимир Станимиров.

„Първо идеята беше да имаме терен, защото от години правим рафтинг по река Струма и в случая кметът на Община Симитли Апостол Апостолов, ни съдейства. Така купихме терен до реката и решихме, че на него няма да се провеждат само рафтинг и каяк инструктажи, но и да може да се практикува стрелба с лък, да се играе пейнтбол и стрелба с въздушни пушки”, посочи Станимиров.

След това е дошла идеята и за въжена градина. Заради липсата на достатъчно горски масив в региона, тя е изградена на метални стълбове.

„Като всичко хубаво, тази идея взехме от установените на запад практики”, призна инструкторът.

Той отбеляза, че навсякъде по света са направени такива неща в училища, в национални паркове, в планини, както и в градовете. Финансирането на запад обаче е по-лесно, според него. Станимиров добави, че там съществуват програми за спорт, за които се отпускат средства от различни фондове.

„В България обаче процедурите са много тромави и сигурно трябваше да чакаме 5-10 години за финансиране и затова го направихме със собствени средства”, допълни председателят на клуба за екстремни спортове.

15 000 лева е струвало само изграждането на въжения парк, като в цената не влиза човешкия труд и закупения терен.

Христина ДОБРЕВА
Агенция "Фокус"
30 септември 2011 | 13:56

 [xt] ski

Return

Powered by [xt] , PHP & MySQL