SKI.BG > SKI in Bulgaria - http://www.ski.bg

. бг ски новини : Планинската спасителна служба става самостоятелно юридическо лице - 03 November 2011 - 10:34

Планинската спасителна служба (ПСС) да стане самостоятелно юридическо лице с нестопанска цел за общественополезна дейност, предлага правителството. Това съобщиха от правителствената пресслужба. С изготвените от кабинета промени в Закона за Българския червен кръст се цели детайлна регламентация на планинското спасяване – кой може и има право да го извършва, как се финансира тази дейност, кой обучава и сертифицира спасителите и др.


Новата модерна сграда на базата на ПСС на Алеко, построена през последните 2 години на мястото на "първата планинска спасителна база Алеко", просъществувала от 1973 г. до 2008 г.

С оглед на функциите по подпомагане на държавата в извършване на превантивна и спасителна дейност, които ще бъдат възложени на ПСС, законопроектът предвижда и субсидии от държавния бюджет като един от източниците за финансиране на дейността й. ПСС в момента е дирекция към БЧК. Учредители на новото сдружение могат да бъдат изявилите воля щатни и нещатни членове на ПСС и по негово решение – БЧК. Те ще изберат управителен съвет и неговия председател.

Целта на предвидените промени е да се подобри качеството на предлаганите спасителни дейности, като по този начин се гарантира изпълнението от страна на България на задълженията й за оказване на помощ в планините и труднодостъпните места не само на българските, но и на чуждестранните граждани, гостуващи в планинските ни курорти.

Подобно законодателство съществува в други държави-членки на Европейския съюз и в Швейцария. То създава сигурност у туристите и яснота относно отговорностите и ангажиментите по отношение на планинската спасителна дейност.

С преходните и заключителните разпоредби на проекта се предлагат промени в редица други закони, които произтичат от новия статут и функции на ПСС. Предвижда се режимът, който ще се прилага по отношение на ПСС, да е аналогичен с този за БЧК, включително по отношение на данъчното облагане и възможността за прехвърляне в собственост на движими вещи – частна държавна собственост.

По предложение на Националния съвет на БЧК със законопроекта се дава възможност на организацията да създава професионални колежи и центрове за професионално обучение на парамедицински специалисти. Правилниците за устройството и дейността на колежите се издават от министъра на здравеопазването по предложение на председателя на БЧК, а държавните образователни изисквания, специалностите, учебните планове и програми и списъците за държавния план-прием в тях се утвърждават от министъра на здравеопазването, съгласувано с министъра на образованието, младежта и науката.

Законопроектът беше публикуван за обществено обсъждане в интернет страницата на МФ на 5 май т. г.

Агенция "Фокус"
02 ноември 2011 | 11:01

Планинската спасителна служба ще развива търговска дейност
Ще взема държавна субсидия, получава 27 имота в планински курорти

Планинската спасителна служба (ПСС) да стане самостоятелно юридическо лице с нестопанска цел за общественополезна дейност, предвиждат промени в Закона за Българския червен кръст, който ще бъдат одобрени от правителството в сряда. ПСС в момента е дирекция към БЧК.

Промените в закона, публикувани от финансовото министерство през май, предвиждат Планинската спасителна служба да има право да глобява до 15 000 лева фирми нарушители и да получава самостоятелна субсидия от бюджета.

Освен чрез бюджетна субсидия новата структура ще се финансира чрез приходи от глоби, такси от членски внос, дарения и завещания, пише още в промените. За неспазване на разпоредбите на закона се предвиждат санкции от 500 до 5000 лева за физически лица и от 5000 до 15 000 лева за юридически лица. В момента субсидия получава само БЧК, след което средствата се разпределят за различните дейности. За 2011 г. организацията ще получи от бюджета 3 млн. лева.

Законът предвижда още новата структура да получи като непарична вноска всички имоти, които се ползват от настоящата дирекция за планинско спасяване към БЧК. В проекта за промени е поместен и списък с 27 имота в близост до планинските ни курорти, които ще бъдат прехвърлени на новото юридическо лице. Сред тях са сградата на спасителната база “Алеко” във Витоша, базите в Банско, Боровец и Пампорово. Включени са още офиси в Благоевград, медицински център в Боровец и складове в София. “При доказване на необходимост държавата може да предоставя на Планинската спасителна служба държавни терени за изграждане на планински спасителни бази”, пише в промените.

Новата структура ще бъде създадена 6 месеца след влизане в сила на закона. В управителния й съвет ще има от 7 до 11 лица, като ще бъдат включени и представители на БЧК.

По предложение на Националния съвет на БЧК със законопроекта се дава възможност на организацията да създава професионални колежи и центрове за професионално обучение на парамедицински специалисти. Правилниците за устройството и дейността на колежите ще се издават от министъра на здравеопазването по предложение на председателя на БЧК, а държавните образователни изисквания, специалностите, учебните планове и програми и списъците за държавния план-прием в тях се утвърждават от министъра на здравеопазването, съгласувано с министъра на образованието, младежта и науката.

mediapool.bg
01.11.2011, 17:16

ПСС вън от БЧК

Планинските спасители се отделят от БЧК. Подобен е  опитът и в други евроепйски страти и в Швейцария. За първи път след 78-годишно съществуване на планинското спасяване тя ще стане самостоятелна структура.  

Въпреки  есенното слънце, днес на Витоша туристите са малцина. Инциденти за радост на спасителите няма 

БНТ: Готови ли сте вече за снега и за зимния сезон?

Райчо Тодоров-планински спасител:
- Нормално, готвим се и очакваме снега.
Промените в закона за Българския червен кръст не изненадаха спасителите. 365 дни в годината те са в готовност да помогнат на нуждащите се. През тази година бюджетът им е 680 хиляди лева, с какви средства ще разполага службата през следващата година обаче си остава грижа, макар че договорите за охрана със ски центровете вече са подписани.

Кирил Русев - директор на Планинската спасителна
служба:
- Реално, за да можем да изпълняваме това, което сме поели като ангажимент, обществен, в крайна сметка на нас ни е необходима малко или повече гъвкавост.
Обособяването на самостоятелна планинска спасителна служба се очаква да постигне точно тази гъвкавост.
Законовите промени в ПСС ще подобрят качеството на  предлаганите  спасителни дейности  и ще регламентират отговорностите на планинските спасители. Новата структура ще бъде създадена 6 месеца след приемане на закона.
Ангажиментите на спасителите обаче си остават. Затова с грижа за безопасността на скиори и туристи те напомнят да се направи планинска застраховка, да се следи прогнозата за времето и при необходимост да търси помощ на тел. 112. .

Българска Национална Телевизия
02.11.2011 / 19:41

Христо Григоров: Новият Закон за БЧК като цяло е балансиран
Председателят на БЧК в интервю за предаването "Добро утро, България" на Радио Фокус

ПСС да стане самостоятелно юридическо лице с нестопанска цел за общественополезна дейност, предлага правителството. Това не е нова идея, законопроектът беше публикуван за обществено обсъждане в още на 5 май. С изготвените от кабинета промени за БЧК се цели детайлно регламентиране на планинското спасяване. Г-н Григоров, как коментирате идеята за отделянето на ПСС от структурата на БЧК?
Христо Григоров: В това няма никаква драма. От 2 години ПСС има ново ръководство. И със стъпването си в право, това ново ръководство тръгна за отделяне от БЧК, за едно капсулиране. Което в крайна сметка, доведе до това решение на правителството. За нас е малко необяснима тази позиция, защото когато има криза, каквато в момента съществува, не само в България в целия свят, структурата обединява своя човешки потенциал, своя финансов потенциал, за да могат да устоят на тази криза. А ние в момента разделяме една работеща структура, защото ПСС е с БЧК повече от 60 години. 60 години една съвместна работа, в полза на обществото, една успешна работа. Но в крайна сметка правителството така е решило, ние приемаме това решение, ние ще го подкрепим. Така че оттук нататък ПСС ще трябва самичка да се справя със задачите, които седят пред нея. Досега ние по един или друг начин бяхме нещо като чадър, ние заедно работихме, пазихме ги, но това е животът – той продължава.

В тези месеци, които бяха предоставени за обсъждане на законопроекта, споделяха ли спасителите с вас техните опасения, притеснения, резерви или адмирации на идеята?
Христо Григоров: Различни мнения имаше при нас, но във всеки случай да споделя с всички, които ни слушат, че решението на УС на ПСС в момента не се подкрепя от всички планински спасители в страната. И ние много се страхуваме, наистина, съвсем откровено, това да не доведе до самото разпадане или разцепване на ПСС. Защото закона не е категоричен и това отделяне дава възможността за регистриране на структури, които да извършват планинско спасяване. Чуйте драги слушатели, планинско спасяване може да се раздели по 2 вида. Планинско спасяване високо в планините, където държавата има своите отговорности. Където ПСС е тази, която трябва да изпълнява своите ангажименти. И планинско спасяване по пистите. Там, където концесионера решава кой да извършва планинското спасяване. Така че нещата оттук нататък стават много деликатни и ние стискаме палци на тази нова структура, която ще се изгради, да продължи да изпълнява тази хуманитарна мисия, която заедно толкова години сме изпълнявали. Още отсега бих желал да кажа, че БЧК ще бъде отново партньор, отново ще протегне ръка и там, където има възможност да си сътрудничим, ние ще си сътрудничим. Защото това е било част от нашата обща мисия и така лесно не бихме могли да кажем – не от утре вие за нас не съществувате. Не, те ще съществуват, те ще съществуват и ще бъдат наши партньори. Разбира се, ако имаме разбиране в това ново ръководство и то желае това.

Казахте, че 60 години вървите ръка за ръка с планинското спасяване. А имало ли е трудности през този период, проблеми от гледна точка на финансирането на дейностите?
Христо Григоров: Планинското спасяване е една изключително отговорна и една професионална дейност. Планинските спасители са хора с много големи сърца, с много голям дух. И за да спасяваш човек горе, в планините, трябва да имаш много, бих казал, закваска. Това, което заедно сме правили и сме градили структурите си заедно в рамките на финансовите ни възможности. Това е една изключително скъпа дейност и винаги проблема, който е съществувал, е проблем с едно пълноценно финансиране, за да могат планинарите или планинските спасители да бъдат добре облечени, добре оборудвани, с добра комуникация. Защото България се отвори към света и е необходимо в тези нови условия да има съвсем нова визия за тази структура. И хубаво би било сега, ако с това отделяне държавата вече погледне на тях с едно по-друго око и налее малко финанси, защото те, реално, имат нужда от едно добро финансиране. Проблемите досега, ако е имало проблеми, те са били изключително от финансов характер.

Да се надяваме обаче, че сега, в началото на зимния сезон, това няма да се отрази на тяхната подготовка за работа при зимни условия в планината.
Христо Григоров: Приемането на този закон ще бъде в няколко месеца, ако евентуално, той мине, защото трябва да мине през парламента, трябва да мине през комисиите, но ние вярваме, че той ще мине. Така че те ще продължават и този сезон, заедно с нас, да продължават да изпълняват своята мисия. Така че нещата си вървят. Аз считам, че пътя, по който са тръгнали е път, който може би ще ги доведе до по-добри хоризонти, нека да стискаме палци. Хубавото е, че с промяната на Закона за БЧК, с която промяна се регламентира самостоятелността и отделянето на ПСС от БЧК, правителството взе решение и разреши на БЧК да открие т. нар. Колежи за парамедици. Това е също една крачка много напред, която дава възможността БЧК чрез подготовката на този тип специалисти да попълни, до голяма степен, този вакуум, който се създава в страната в областта на медицинските кадри. Защото знаем, че много лекари, много сестри напускат България. Така че, ако направим един анализ на този закон, като цяло, аз мисля че този закон е балансиран и ще доведе до по-добри резултати.

Съществува ли подобно разделение на дейностите в други държави-членки на ЕС и не само в ЕС?
Христо Григоров: Разбира се. Ние сме анализирали много в детайлни тази ситуация. Всяка една държава има свои виждания, няма регулатор, който да задължи отделната държава в ЕС да изпълняват определени указания. Едни структури на Червения кръст са самостоятелни, други са към общините, трети са към Червения кръст. Така че това е решение на съответните правителства. Важното е обаче, че тази структура, която се изгражда да бъде ефективна и да може да отговори на нуждите на обществото. Досега ПСС заедно с БЧК отговаряхме на нуждите на обществото, ние бяхме ефективни, ние бяхме в помощ на хората, в помощ на правителството. Защото не трябва да се забравяме, че екипите на ПСС, досега, те бяха част и от екипите за кризисна готовност. Вие си спомняте, че те са първите екипи, които отидоха в Турция на голямото земетресение да помогнат. Така че нещата са много комплексни. И аз мисля че това ново ръководство на ПСС е разумно, то няма да скъса с пъпната си връв, защото в крайна сметка, те са дете на БЧК.

Росица АНГЕЛОВА
Радио "Фокус"
03 ноември 2011 | 09:52

 [xt] ski

Return

Powered by [xt] , PHP & MySQL