. бг ски новини : Румен Драганов: Състоянието на Витоша е срам за нацията - 12 January 2012 - 22:22
Сегашното състояние на Витоша е срам за нас, като нация, заяви за Sport1.bg Румен Драганов, директор на Института за анализи и оценки в туризма. Драганов, който е и член на Управителния съвет на българската асоциация за алтернативен туризъм, е убеден, че предлаганите от Правителството законови промени ще отворят нови възможности за използването на планините за зимни спортове и туризъм, като става въпрос не само за Витоша, но и за Централния Балкан и други наши масиви.
Нуждаем се от спешни действия за да може ресурсът в това отношение да бъде използван и достъпен до възможно повече българи. Спомням си какво бе Витоша преди години не само за София, но и за цяла България и за това не мога да приема сегашното състояние на една от най-красивите ни планини. - продължава Драганов. Според него причините за сегашното състояние са основно две: липсата на дефиниран собственик и самата законова уредба, която създава предпоставки за бездействие и безотговорност.
За цялото ни общество следва да е приоритет скоростната промяна на сегашната срамна картина на Витоша, смята Драганов, който е и председател на контролния съвет Националния борд по туризъм.
Sport1.bg
Сря, 2012-01-11 16:56
Румен Драганов: Нелепо е да се откажем от зимен туризъм
Истински срам за София, а и за България, е да има такава планина като Витоша и тя да стои затворена за ски, за туристи. Да е недостъпна заради неработещите съоръжения поради законови неуредици. Отдавна е ясно, че зимният туризъм и зимните спортове у нас са изключително изостанали по отношение на нормативната база в сравнение с конкуренцията. Което пък води и до значително изоставане в инвестициите по отношение на зимните спортове. Освен познатите ни три сравнително развити ски курорта Банско, Пампорово и Боровец, всички останали наши планини с отлични дадености са много назад – Витоша, Централен Балкан, Западна Стара планина и на много други места.
Голямото изоставане на Витоша го виждаме всички. На практика половината, че и повече от софиянци, не знаят планината Витоша, не я използват като свой ресурс. И трябва да се върнем много назад, за да си спомним по какъв интензивен начин се ползваше всичко там преди да се занемари. А сега, когато има вече кой да го стопанисва, се наложи отново всичко да спре, което е недопустимо.
Именно затова оценявам законопроекта за промени в Закона за горите. Очаквам с измененията да се въведе един нормален регламент за изграждане и стопанисване на планинската инфраструктура. Оценявам, че въжените линии са най-екологичният транспорт и те трябва да се развиват така, че колкото се може повече туристи от София, от страната, от света да имат достъп. И нещо много важно: Да могат в планината да имат лесен достъп и малки деца, и възрастни хора и такива в неравностойно положение – освен всички здрави и силни, които могат да се възползват от планината и във вида, в който е тя в момента.
От края на миналата година обаче по измененията в закона, с които ще се даде възможност за развитието на ски зоните в планините на България, възникна напрежение. В момента, за радост, вече се води градивен диалог в държавата по темата – за запазването на околната среда, за корпоративната социална отговорност на бизнеса по отношение на защита на природата, но в същото време и за защита интересите на гражданите с цел опазване на тяхното здрав и удължаване на живота. Който ресурс те могат да получат с достъпността до планините ни.
Убеден съм, че не трябва да се води спор и нещата да се изместват в посока на елементарни интереси. Нека дискусията по Закона за горите да приключи така, че да имаме съвършения закон, който да уреди доброто взаимоотношение бизнес-околна среда.
Като се погледне картата на Витоша, като най-близката планина до София, виждаме че използването й е далеч под 1 %. Спекулации са, че ще се увредят останалите 99 %. Няма как да няма възможност гражданите на София и България да се възползват от възможностите на планината.
Неприемливи, направо нелепи са всякакви инсинуации, че България не е страна за зимни спортове и че в България не трябва да се развиват ските и останалите снежни спортове за хората. А най-нелепо е тъкмо представители на туристическия ни бранш да са против тези ползи. Макар че, от 86 регистрирани неправителствени организации в туризма в България, много малко са против промените в закона за горите.
vsekiden.com
четвъртък, 12 януари 2012 в 16:36