КАНУ-КАЯК. Около 200 участници в 57-ото издание на международната гребна регата по Дунав - ТИД, домакин на която тази година е България, пристигнаха миналата седмица в Русе.
Фотография: Искра Георгиева / Дарик Русе
Около 170 българи гребаха само в нашата част на реката, предаде БТА.
Основната група, която ще измине цялото разстояние от 2000 км от германския град Инголщадт до Сулина, наброява 80 души. Най-много са германците - 47. В групата има още австрийци, унгарци, сърби, румънци, чехи, холандци и израелци. Българите които ще изминат пътя до устието на реката в Румъния са осем.
Фотография: Искра Георгиева / Дарик Русе
Най-малкият участник в ТИД тази година е двегодишният Момчил Видев от София. Той, заедно с родителите си и деветгодишния си брат са се включили в регатата само в участъка от Видин до Свищов. Най-възрастният участник в ТИД 2012 е 76-годишният Клеменс Шелте от Германия.
Фотография: Искра Георгиева / Дарик Русе
В Русе лагерът беше построен на крайбрежната алея. Останалите спирки в последния етап на регатата бяха при селата Пожарево и Ветрен, миналата събота голяма част от гребците завършиха похода в Силистра. Водните туристи плават вече близо 3 месеца.
по материал на rousse.dir.bg / Редактор Лилия Чалева
Запои, скандали и гратисчии на регатата ТИД
rousse.dir.bg / 28 август 2012 / Редактор Таня Тодорова
Главният секретар на МВР Калин Георгиев ще бъде запознат с многобройните проблеми по време на провеждането на международната регата ТИД в българския й участък. Това съобщи секретарят на Българската федерация по туризъм Делка Кавръкова пред вестник "Бряг", председател на тазгодишната регата, чийто символичен домакин бе България.
При акостирането на водния керван в село Ветрен тя сподели притесненията си от завършилата международна проява. Липсата на дисциплина и нарушаване на реда от страна на неорганизирани по линия на ТИД български гребци предизвикали всеобщото възмущение от страна на чуждестранните участници. Без да заплатят таксата от 40 лева за българския участък, около 40-50 българи се присламчили към основната група и тръгнали с нея от Видин. Някои от тях заявили, че участват в т.нар. ТЕД – „Туристическа екскурзия по Дунав”.
Новата „структура” ползвала организираните биваци и инфраструктура заедно с другите участници. Те се ползвали от всички облаги, за които българските организатори изразходвали средствата от таксите.
Основният проблем обаче бил, че след изнурителните преходи в горещините младежите до ранни зори буйствали след солидни количества алкохол и не давали покой на останалите. На места се стигало и до саморазправи. Повиканите в тези случаи органи на реда не вземали отношение по проблемите, което създавало още по-голямо изумление у чужденците.
Преди България регатата преминава през 6 европейски държави, където подобни прояви са немислими. Затова, след анализ на провелата се регата и съответните доклади на ръководителите на групи, за нормалното провеждане на следващите водни походи ще се търси намесата на най-високопоставения полицай в страната. Очаква се той да вземе отношение по случая и да даде необходимите указания на своите подчинени, сподели Делка Кавръкова.
Липсата на къмпингова инфраструктура по българското поречие е другият проблем, който предстои да бъдат сериозно разискван след края на регатата, допълни Делка Кавръкова.
Фотография: Искра Георгиева / Дарик Русе
|