ТУРИЗЪМ. След успешното тридневно изложение "Планински туризъм в четири сезона" в Пампорово столичен ежедневник зашумя, че зимните хотели от ниския ценови сегмент щели да вдигат цените заради скока на енергоносителите, а "луксозните" щели да ги запазят на миналогодишното равнище, "лишавайки се" от печалба. Добре, че паралелно е публикувано и каренце за ски ваканциите на българи в Австрия, та скептичният читател-скиор да се успокои колко си вярват и самите автори. Защото родопски писател казваше "Едно е да искаш, друго е да можеш, трето е да успееш". В условията на кризата БГ-новобогаташите, които или трудно планират зимния си отдих, или нелеко се справят с латиницата в Алпите, безспорно ще си останат при досегашните престижни хотелиери (често и приятели по бизнес) по нашенските ски курорти. Пакетните нискобюджетни западняци бездруго биват настанявани в ски хотели, които минават за "луксозни". Видимо намаляващите консумацията алкохол/цигари "новие руские" вече ясно поставят изискване за съотношение качество/цена и не дават масов пример за курортно разсипничество, тъй като имат опцията да си купят собствено ваканционно жилище (300 000 вече са го сторили в България), от което дори могат да печелят, предоставяйки го на сънародници. Председателят на Родопската туристическа асоциация Пантелей Мемцов заяви пред смолянския в."Отзвук", че отминалото жежко лято докарало от големите равнини повече летовници на хлад в 7-те работещи през юли и август хотела в курорта Пампорово, където впрочем никой не знае бройката на построените, но пустеещи легла.
Дано писането за "поскъпване" в ски курортите да не доведе до "ценова жега" за обеднялата средна класа, която тази зима ще има много приоритети, преди да помисли за ски ваканция у нас, камо ли да шофира до Австрия, макар ски ваканцията там да е на съвсем конкурентни цени. В крайна сметка може да си остане по балконите да гледа дали обещанията на правителството и софийската община за Витоша ще им отпуснат 2-3 часа радост на ски. На форума в Пампорово се чу недоволство от работата на летище Пловдив, лансирано като "южната порта на България". Колкото и да са евтини полетите до Пловдив, колкото скоро да се направят гаранционните ремонти на летището, шосейният достъп до Чепеларе, Пампорово и Боровец не носи окуражителни емоции на новодошлите чуждестранни скиори. Миналата зима в Чепеларе и Пампорово точно за старокалендарната Коледа (когато празнуват руснаци, молдовци, украинци, сърби, гърци) монополистът "ЕВН" по 4-5 дни държа без лифт, ток и вода стотици "ранно записани" скиори. Дали тези търпеливи "източноевропейци" ще се върнат за новия ски сезон в Родопите, или ще отидат при австрийските бабки-наемодателки, парите на чийто пенсионен фонд върти през нашите електромери чуждестранният електроразпределител?
Дребните хотелиери в Чепеларе, Стойките, Широка лъка, Гела са с отопление на местни дърва, но при дълги прекъсвания в електроподаването и акумулаторите на техните помпи за отопление падат, а агрегатите на луксозните хотели нямат достатъчна мощност.
Преди първото очаквано замръзване, "ЕВН" трескаво копае в Стойките (оттам тръгва новият лифт до Снежанка), за да скрие грозните бетонови стълбове, върху които падали прекъсващите тока дървета. Шосето към ски лифта дочака изкърпени дупки. Говори се за еднопосочно движение, та да могат скиорите да се разминават с колите си. Пампорово се газифицира и дано разкопаните улици не дочакат първия сняг в този си вид. Назидателно съборен незаконен хотел-ресторант така май ще си остане с неизвозени отломки и дори дебел сняг ще го покрие само отчасти.
Мажоритарният собственик на "Пампорово" АД Цветелина Бориславова обяви, че за предстоящия ски сезон дружеството е инвестирало над 2,5 млн. лв., в това число 600 хил. само за резервоара с вода за снежните оръдия. Всички деца безплатно щели да карат ски по коледните празници. Като че ли такъв пиар повече печели интерес дори към "ранни записвания".
Приказките за увеличени пристигания на турски туристи през зимата може да излязат леко преувеличени, освен ако и в Истанбул не им е писнало от техните си телевизионни сериали. Изглежда най-реалистичен си остава неизменно усмихнатият оптимист-мечтател Благой Рагин - председател на БХРА, с очаквания за 4-5% ръст на ски пристигания на английско и рускоговорящи туристи. Затова да призовем за повече реализъм и умереност в предсезонните медийни "помпи" и нека туристите бъдат примамени не от друго, а от непроменени цени при повишено качество. Когато хотелите се напълнят, лесно ще им вдигнат поне кафето, бирата и паркинга. Стига доверието им в БГ-туризма да е достатъчно високо.
Илия Тодоорв - РТТК infotourism.net 13.10.2012 18:50
|