"Новото строителство в Банско е замразено", споделя в интервю за вестник Монитор кметът на Банско г-н Георги Икономов.
Г-н Икономов, готова ли е община Банско за зимния сезон?
- Да, готови сме за зимния сезон. Предстои все пак да се проведе една процедура, вече е ясна субсидията, която държавният бюджет ще ни отпусне за снегопочистването. Процедурата е за избор на изпълнител, който да почиства четвъртокласната пътна мрежа. Друг възможен проблем това е с водоснабдяването. Имах среща с директора на ВиК - Благоевград и началника на местния клон на ВиК , с кметовете по селата, с ресорния зам.-кмет по строителството, за да уточним проблемите, които има по места с водохващанията, с цел да се минимизират загубите на вода. Миналата година точно в разгара на сезона водата в града спря и един квартал остана на сухо. Подобно нещо се случи в Добринище и в част от селата.
Понеже в Банско ще идват и много туристи през сезона, в какво състояние е инфраструктурата?
- Състоянието на инфраструктурата ще зависи много и от количеството сняг, който ще натрупа. В момента изкърпваме всичко, асфалтираме няколко улици, където е копано за водопровод. Надяваме се до края на октомври да бъде асфалтирана цялата пътна мрежа, доколкото ни позволяват финансите. Направили сме маркировките и сме очертали пешеходни пътеки.
За първи път тази година ще въведем платеното паркиране и синя зона. Плащането ще бъде с есемеси. Ако не се развали времето, до края на октомври ще бъде асфалтирано всичко, което е предвидено, изкърпихме и пътя до ски зоната, като го разширихме.
Как стои въпросът с презастрояването на Банско? В момента има ли ново строителство?
- Не, съвсем минимално е строителството в Банско. Преобладават исканията за строителство на някои обществени съоръжения като паркинги, детски площадки, плувни басейни. Опитваме се да ограничим строителството на търговски обекти или пък апартаментни комплекси. Инфраструктурата в новата туристическа зона е в тежко състояние. Там ще бъде малко по-бавен процесът. Започнали сме, но това изисква време, защото на много места не е приложена уличната регулация.
Кога Банско ще има своя пречиствателна станция?
- На 1 август подписахме договор с МОСВ за изграждане на пречиствателна станция и рехабилитация на ВиК мрежата в голяма част от града. В момента текат процедури по избор на изпълнител и съгласувателни процедури в различни институции. И разбира се, основната процедура за строителството. Силно се надявам до края на годината те да са минали. Трябва да се обяви конкурс за изпълнител и много отговорно да започне строителството, така че за две години да го осъществим. Съзнавам, че това ще бъде голямо неудобство за гражданите, туристите и гостите на Банско, но просто няма как, защото срокът е много малък и трябва да се работи максимално бързо, включително и през туристическия сезон като избираме по-крайни улици, разбира се. Искам да използвам точно този период, когато е разкопано, за да се опитаме да вкараме другата инфраструктура – силнотокови мрежи, електрото, интернет доставчиците, газоснабдяването под земята. Голям успех ще е, ако успеем да вкараме под земята по-голямата част от тези трасета.
Банско не е само туристически център, какво може да се развива в града извън туризма?
- Животновъдството много се позасили през последните години. Стадата от крави, от овце и кози постоянно се увеличават. Тук да се прави животновъдство е тежко, защото все пак сме планински район, а освен трева, се иска и зърно. Имаме доста запустели села с изоставени стопанства и много ми се иска да привлечем млади хора в тях. Това ще съживи района. Отглеждат се предимно картофи, такава е традицията тук. Имаме доста земи, които трябва да се обработват.
Има ли много пусти села?
- Ами, те не са запустели на 100 процента, но са със застаряло население.
Ще строите ли още ски писти?
- Това не зависи само от нас, за съжаление. Нашето желание е категорично „да”, искаме да строим. Не безразборно, разбира се, защото има определена концесионна зона, тя си има гравити. На връх Църна могила има съоръжения от преди 30 години, но всичко е запуснато отдавна. Въпросът е сега да ни разрешат да се подмени. Да се сложи още една кабинка, сигурен съм, че това ще даде голям тласък на туризма и изобщо няма да се отрази на природата така, както някои се опитват да докажат.
Имате ли пак проблеми с еколозите?
- Засега нямаме, защото не сме предприели конкретни действия. Убеден съм, че когато заявим твърда позиция и изискаме от правителството да каже „да”, хайде да направим тези писти, сигурен съм , че ще има отпор. Ако трябва ще правим подписки и събрания, за да докажем ясното си желание да има нови писти. Но пък желанието на хората в общината е също да има повече писти, така че нещата са в равновесие. Преди 2-3 седмици се върнах от Австрия, където посетих един от най-известните им зимни курорти Шладминг. Може би трябва да започнем мащабна рекламна кампания, вие, журналистите, също да се включите в нея, за да се види, че Алпите са една напълно урбанизирана територия. Навсякъде се виждат поляни, крави, къщи, огради, писти, хижички. Ние тук нямаме и една стотна от това, което те имат, пък в същото време там никой не говори, че природата е увредена.
Банско развива и културен туризъм, има ли нови неща?
- Ние имаме една сериозно развита музейна мрежа, която трябва да се ремонтира. В тази връзка има специален проект, който е за регионално развитие – реконструкция, ремонт, достъпни среди, обновяване на няколко културни обекта. Тук гостите могат да видят богата иконна изложба. Текат разкопките в местността Свети Никола, между Банско и Добринище, където археолозите откриват все нови и нови неща. Преди около една седмица приключихме с изграждането на една туристическа велоалея, пак по проект на трансгранично сътрудничество. Църквата ни, която е може би една от най-красивите не само в България, но е втората по големина след „Александър Невски”, в момента се раставрира, стенописите се почистват, предстои изографисването на нови. Мисля, че има какво да се види и извън традиционния ски туризъм. Имаме идея да изградим и музей на планинските народи. Но за целта трябва да търсим финансиране.
Стартовете за световната купа дават ли тласък на зимния туризъм?
- Те са и огромна реклама за Банско и ни нареждат сред най-добрите световни и европейски ски курорти. Много по-известни имена не успяха да вземат такива стартове, това е все пак някакво признание.
в-к Монитор 22.10.2012
Визитка Георги Икономов, кмет на Банско Завършил е техникум по горско стопанство в Банско. Има икономическо образование като магистър - счетоводство и контрол През 2007 г. става председател на общинския съвет През 2009 г. е избран за депутат от ГЕРБ
|