Планинските спасители най-после разполагат с хеликоптери. Частен инвеститор предостави на Планинската спасителна служба 4 вертолета с пилоти и наземен екип. Те ще бъдат разположени в различни точки на България. Въпреки благородния жест, България остава единствената държава в Европейския съюз извън системата ХЕМС, която осигурява медицинско спасяване от въздуха.
Този хеликоптер е сбъдната мечта за планинските спасители. И това наистина не е преувеличено. Отговор е и на молитвите на близките на бедствалите в планината.
Този хеликоптер може да се издигне на 4 хиляди метра височина. Така реално позволява на планинските спасители да имат видимост над всяка една планина в България и да намират пострадалите.
Вертолетът е оборудван с носилка и раздуващ се матрак. В него има място за двама спасители с материали за първа помощ.
Петър Терзийски - началник на Планинската спасителнна служба - Боровец: - С хеликоптерите, които вече идват на помощ, ще бъде много по-различно, много по-бързо, смислено и човекът, на който ще бъде оказана помощ - тоя транспорт, който ние по някой път го правим по 7-8 до 10 часа сега ще бъде ликвидиран за половин час.
Мариян Боновски - инвеститор: - В момента сме предоставили на двата курорта - на Боровец. И на Пампорово има един, в Горна Оряховица е стациониран трети хеликоптер, който ще обслужва Стара планина и в района на София евентуално ще има четвърти.
Новината за хеликоптера сигурно ще е особено добра за Нели. Тя загуби сина си при преход в Пирин през лятото. Оттогава се бори това да не се случи на други.
Нели Ганева - майка на загинал турист: - Надявах се на хеликоптер, надявах се да дойде, защото това беше и моята надежда, и нашият шанс - на него и моят. БНТ: - Какво искахте да чуете в този момент? Нели Ганева - майка на загинал турист: - Шума на хеликопер, нищо друго, само това се молeх.
Този хеликоптер може да извози пострадалия до медицински пункт. Не може обаче да кацне на площадка в болница или да реанимира пациент във въздуха. С две думи - далеч e от хеликоптерите за медицинско спасяване от въздуха - ХЕМС. Именно те са следващата цел на инвеститорите.
В Европа медицинските хеликоптери се финансират от застраховките на туристите. Инициативата за въвеждането на ХЕМС у нас е подкрепена от над 2 хиляди души във Фейсбук. Другата им цел е да се увеличи разрешеното време за летене, което през лятото е до 19 часа - така че човешкият живот да не зависи от часовника.
Автор: Цвета Младенова БНТ 28.12.2012 / 19:56
|