С шефа на “Витошки ски и сноуборд училища” Аспарух Мачирски разговаря ГЕОРГИ БАНОВ:
- Г-н Мачирски, помните ли точно откога сте на Витоша?
- Откакто се помня. Все пак баща ми е строил хижа “Сълзица”. Тя е наречена така заради вятъра. Войниците, които са я правили, постоянно били насълзени от него. За съжаление татко не го помня, защото той е загинал при първата трагедия с родни алпинисти в чужбина.
Сестра ми е кръстена на хижата.
Може би от бебе съм в планината. Там изкарах казармата, след това следването.
- А защо се захванахте с този бизнес на ски учител?
- Защото ме заблудиха. Работех в МВР. Никога не съм крил, че бях във Второ главно управление на ДС. И напуснах година преди да се пенсионирам. Генерал Атанасов още не може да повярва. Аз съм шаран, който се хвана на бастун. Имаше един Фьодор Александров-Федята, който пое “Алеко”, и той ме покани. След това забрави какво ми е обещал. И се захванах сам. Заради това винаги съм казвал, че едно е да си карал ски, друго е да ги работиш. Няма нищо общо.
- Пет години водихте битка с “Витоша ски”. Каква е развръзката?
- Вече няма проблем. Всичко изгладихме. Просто трябваше да минем през този период на противостояние. Да се докажем един на друг. Доста бързо решихме всичко и вече мога да кажа, че работим заедно. Запознаха ни с плановете на новата зона, ние направихме своите предложения. Смятам, че в тази битка няма победители и победени.
Важното е да продължим да работим в името на целта, която сме си поставили. Аз не съм човек, който дълго помни това, което този или онзи е казал или направил. Започвам да работя в мига, в който разбера, че имаме съгласие.
- Има ли проблеми от екологична гледна точка за реализирането на този проект?
- Според мен няма. Аз винаги съм бил привърженик на тезата, че от природата с минимум усилия може да се извлекат максимум резултати. Планината трябва да работи за хората и те за нея. Готов съм да тръгна и да убеждавам човек по човек, че този план трябва да се реализира. За да може Витоша да стане №1, както винаги е била. Защото това е уникална планина. И най-вече, ще привлечем децата на София. Това е главната цел. Да се върнат горе при идеални условия и да спортуват.
- Вие запознахте ли се с проекта?
- Да. И направихме своите предложения, които дори бяха приети. На първо място преместихме детските писти на по-закътано място,за да не брули вятърът децата. Горе за три месеца 69 дни духа здраво. И сега няма къде да ги скриеш. След това показах, че може да се направи писта около 12 километра, която от Черни връх да стига до центъра на Драгалевци. В момента там има скипът.
Това всичко е възможно. Но има да се мине през доста тежки процедури. Но безспорното е едно - на Витоша и трябва спешно нов облик. И смятам, че всички са съгласни с това. Бил съм в много курорти, но подобно нещо няма никъде. Инвеститорският интерес може да се съчетае с природата. Три бури например изкопаха всички пътеки. Това също може да бъде съчетано по някакъв начин. Има стотици възможности планината да придобие модерен вид.
- Защо се стигна до тази съсипия?
- Съсипията започна при Николай Банев, който взе концесията. И тогава всичко рухна. Назначи един полковник Китов, който нищо не разбираше. Спомням си, че на “Романски” се счупи един лагер и трябваше да се дадат 220 лева. Сложиха такъв за 20. Пропуснаха всички срокове. Тогава имаше проект за подновяването му, имаше издаден ОВОС. И всичко това пропадна заради него. И от този момент не можем да наваксаме изоставането от останалите.
- Вие бяхте на Пампорово на световното първенство за ски учители? Как ви се видя там?
- Справихме се отлично. Карах по пистите, много са добри. Най-важното бе, че показахме, че по нищо не изоставаме от водещите страни. Дори спечелихме два медала. А имаше една швейцарка, на която на 26 години й казали, че не е перспективна. А даде най-добрите времена от всички, включително и при мъжете. Аз се докопах до 16-ото място при сеньорите.
- А какво ще кажете за останалите ни курорти? Има ли възможност за развитие?
- Аз не мога да се бъркам на всички. Винаги съм казвал, че местните най-добре знаят. След като трябва да се направи втора кабинка на Банско, нека се направи. Ако някой иска да направи Берковица или нещо друго, то си е за негова сметка. Ските са уникален спорт. Носи много здраве. Инвеститорът винаги си прави сметката така, че да му излезе.
- Но се говори за бетонизация.
- Това е малко пресилено. В планината това просто липсва. Другото е отговорност на местната власт. Тя прави плановете, тя дава разрешения за строеж. В момента на Алеко имаме право да ползваме 500 квадратни метра, които дори не са оползотворени. За какво застрояване става въпрос? Така е и в повечето зони в България.
- Виждате ли промяна в близко бъдеще за Витоша?
- Силно се надявам да го доживея. Наистина доста време бе пропуснато, но може да се навакса. Сега, когато всички сме заедно - инвеститор, експерти, специалисти. Всички сме естествени съюзници.
Защото децата няма да ни простят. Трябва да ги върнем в планината. Защото тя е тяхна.
Останалите курорти могат да разчитат на чужденци.
София не може. Трябва да разчита на собствения си ресурс. Аз съм правил опити в миналото да привличам чужденци, но не става. Те идват по бизнес, работят по цял ден и след това си отиват. А Витоша е уникално богатство. Обожавам тази планина.
През последните години липсва тотална концепция за развитието на туризма. И той живее благодарение на инвеститори и хора, които искат да оправят нещата.
- А може ли да се говори за развитие в посока “Княжево”? Като например да се възстанови лифтът там?
- Това е някакъв следващ етап. Аз лично съм песимист. След като го затвориха, там вече има 10-20-годишни дървета. Трябва огромна работа, за да се възстанови положението. И много средства.
Гeорги Банов в-к 24 Часа 02.02.2013 16:02
|