Иван Обрейков е маркетинг директор на дружеството "ЮЛЕН" АД, което е концесионер на ски зона Банско. Пред "Стандарт" той разказа за ситуацията в курорта, кръглата маса за развитието на ски зоната и как ще повлияе оставката на правителството на бъдещето на процедурата по искането на община Банско на промяна в плана за управление на парк Пирин.
Г-н Обрейков, има ли туристи в курорта? - Пълно е. Тази сутрин ранобудните чакаха на опашка на лифта само един час (смее се). По изключение. Иначе е двойно.
На 19 февруари Висшият експертен екологичен съвет при МОСВ подкрепи почти единодушно намеренията за развитие на ски зона Банско. Оставката на кабинета как ще повлияе на процедурата? - Решението на ВЕЕС беше логично, защото искането на община Банско за промяна в плана за управление на парка Пирин отговаря както на законодателството, така и на потребностите на хората и държавата. Едва след принципната промяна на Териториалния устройствен план на парк Пирин ще започне същинската работа по проекта с инвестиционното предложение. То ще съдържа цялата конкретика на допълнителната инфраструктура, която трябва да бъде изградена. Естествено е ние да сме първите, които искаме да минем успешно през всички законови и екологични процедури, на първо място ОВОС, съгласуване с НАТУРА 2000 и всичко необходимо. Едва след това ще се предприемат конкретни действия.
На какъв етап е спорът ви с МОСВ за разминаванията в площта на концесията? - Последната кръгла маса го обсъди и приключи. Този "параграф 22", както го нарече министър Караджова, се появи заради разминавания между текст и графична част на договора. Няма незаконно действие, няма умисъл или злодеяние. Наскоро това потвърди и ВАС. Безспорно е, че приложението към концесионния договор не е точно копие на приетия и утвърден устройствен план, в което се коренят разминаванията. Важното е, че не е нарушена външната граница, че всички изградени обекти са предвидени в ТУП и преди изграждането им са разрешени от държавата. Още повече плащанията на концесията в Банско не зависят от площта, тоест - дори да би имало разминаване, държавата не би била ощетена от него. Защото ние плащаме не на ползвана площ, а на процент от оборота и по методика, наложена от държавните органи. Както еднозначно заявиха и от МРРБ на този етап в ски зона Банско няма установени нарушения от гледна точка на Закона за устройство на територията.
Едно от обвиненията на зелените е, че с решението на ВЕЕС екоминистерството е нарушило куп закони и процедурата не е минала през оценка за въздействие на околната среда (ОВОС)? - Това твърдение е некомпетентно, да не говорим, че е манипулативно. Подобни празноти в образованието на смятащи се видни еколози са срамни. Както казах и по-горе: на първия етап, на който сме в момента, съветът разглежда искането на общината за промяна на плана за управление, един вид допуска тази промяна по принцип. Тук няма логика да има ОВОС, затова и законът не го предвижда. Тази оценка ще се направи едва когато община Банско внесе предложения за конкретни инвестиционни намерения, но това е следващ етап. Между другото през ОВОС ще минат и всички бъдещи съоръжения.
Защо не обяснявате така разбираемо и другите си тези? Въобще нямате ли чувството, че зелените се чуват повече? - От гледна точка на популизма ние имаме два големи минуса: не лъжем и не търсим скандала. Веднага погледнете в зеления ъгъл - няма едно тяхно твърдение, което да не е манипулативно. В България човекът, спазващ законите, е безсилен срещу лъжата и манипулацията! Крайните зелени се чуват не защото са много - последните им опити за протести пред Министерския съвет едва събраха стотина души. Чуват се, защото са кресливи и си позволяват да изопачават нещата безскрупулно. Като кажеш, че планината била бетонирана, че се изсичали стотици хиляди дървета, че официалната власт престъпвала закона - това се харчи, въпреки че е пълна измислица.
Между другото, последно от зелените се чу обвинение, че за развитието на ски зоната ще се изсекат 800 000 вековни дървета? - Поредната лъжа. 800 000 дървета са над 2 милиона куб. метра дървесина, което е 50% от всичкия добив у нас. Нали не си представяте, че това е възможно да стане върху 2,5% от територията на парк Пирин - толкова голяма е зоната, предвидена по план за спорт и туризъм?!
Те твърдят, че Банско приличало на Слънчев бряг. Презастрояване, слаба инфраструктура, оттам и опашките по лифтовете? - Град Банско не е идентично със ски зона Банско. Да, градът се презастрои преди 5-6 години, но какво общо има това със ски курорта? Концесионерът на ски зоната последен може да бъде обвиняван за презастрояването. В планината няма хотели, стаи за гости - няма и да има. Горе е единствено съпътстващата спортна инфраструктура. Горе Слънчев бряг няма. Колкото до опашките по лифтовете, те са породени не от наличието на много хотели в града, а от огромното и увеличаващо се търсене на нашите гости, на което отговаряме качествено, но със задъхване. Наличният брой писти, влекове и лифтове отдавна не отговаря на капацитета на курорта, затова е време за развитие.
Оставката на кабинета и очакваното служебно правителство заплашват ли да блокират процеса по развитието на ски зоната? - Не виждам причина. Нещата вече се движат на чисто експертна основа, като етапът на разглеждането в МОСВ мина успешно и без особени възражения. Едно експертно правителство е в пълно право да придвижи едно експертно решение като това за Банско.
в-к Стандарт СРЯДА, 27 Февруари 2013
|