Строителният бум преди няколко години насели хубаво морето с хотели, апартаменти, ваканционни селища и заведения. От Дуранкулак до Резово няма опасност човек да остане без подслон, нито гладен или жаден.
Но по време на бума, а и сега в условията на икономическа криза, желаещите да изграждат атракциони или просто места за прекарване на свободното време не са никак много. Все пак напоследък все повече инвеститори разбират, че летовниците не могат само да спят, да се хранят и да да се напиват с евтин алкохол.
Тюлени в компанията
Безспорно една от най-известните атракции по морето е делфинариумът във Варна, който съществува от времето на социализма. Неговият собственик - “Феста Делфинариум Варна”, има план за разширяването му. Става въпрос за допълнително съоръжение - Аквацентър, извън досегашната сграда, но свързано с нея. Вече е готов идейният проект и е избран подходящият терен. В строителството ще бъдат вложени над 2 млн. евро. Новата част ще бъде изградена върху 2700 кв. м. В проекта са включени два открити и два закрити (санитарно-родилен и резервен) басейна. Предвидено е помещение за трима нови актьори - тюлени, които ще бъдат доставени от чужбина. Ще има специална сцена за изяви на морските бозайници, музей и зала за прожекции на филми.
Докато Аквацентърът бъде изграден, делфинариумът ще продължи да приема гости по обичайния си график. До 7 юли ще бъдат изнасяни по 3 представления дневно, а след това ще бъдат увеличени с още едно до началото на септември. Билетите за възрастни са 20 лв., за децата от 2 до 12 години се плаща 12 лв., а най-малките влизат безплатно. Гъвкавата входна система на атракциона позволява различни намаления, които варират от 15 до 50 процента, като например близнаци и тризнаци влизат с един билет. От миналата година “Феста Делфинариум Варна” предлага и изживяването “плуване с делфини”, което е насочено за всички над 12-годишна възраст и струва 100 лв.
Още по-стара атракция във Варна е “Аквариумът”. За разлика от онова, което сме свикнали да виждаме по други морски градове, той обаче е доста скромен, а и не е обновяван от доста време. Намира се в Морската градина и живата експозиция дава възможност да се видят представители на всички групи, които съставят фауната на Черно море. Цените за посещение на възрастни са 4 лв., а за деца 2 лв.
Ако нещата вървят по план, след 6 години Бургас ще конкурира успешно Варна с подобни атракциони. Наскоро общинският съвет прие предложението на руската строителна фирма “Мостовик” да изгради на концесия “Парк Океанариум”. Досега фирмата е строила едно такова съоръжение в Русия. У нас тя е известна с безуспешните си засега опити да спечели поръчка за изграждане на магистрала. Размерът на инвестицията е 50 млн. евро, като финансирането ще стане със средства на компанията и заем.
Проектът се състои от няколко части, като освен Океанариум, т.е. огромен аквариум с риби и морски бозайници, ще има хотел, ресторант, делфинариум и аквапарк. Атракцията ще бъде първата инвестиция на компанията в държава от Европейския съюз.
По-екстремно
Преди десетина години инвеститорите все пак си дадоха сметка, че по Черноморието липсват водни развлечения, ако се изключи самото море. Тогава започна строителството на аквапаркове. Ако за аквапарк се приемат само парковете, специално изградени за тази цел, в които има поне три-четири водни атракции, значи по Българското Черноморие има само пет такива.
Най-старият е откритият преди 10 години “Акваполис” на територията на Златни пясъци. През този сезон водният парк отваря врати на 24 май. Разположен е на площ от 40 000 квадратни метра и в него могат едновременно да пребивават до 3000 посетители. На входа на парка е изградена скала за катерене с възможни седем маршрута. Към водния парк е изграден и паркинг за 100 автомобила и 10 автобуса. Цените не са според възрастта на ползвателите, а съобразно ръста им. Децата, високи до 90 см влизат безплатно, а тези от 90 см до 120 см трябва да платят 16 лв. за вход. Всички над 120 см трябва да се бръкнат с 33 лв., за да се забавляват в аквапарка. Евентуалните посетители трябва да знаят, че в тази цена са включени водните атракции, душове и тоалетни, но всичко останало се плаща. Паркингът струва 5 лв., а шезлонг и чадър - още толкова. Тъй като на територията на аквапарка е забранено внасянето на храни и напитки, който огладнее или ожаднее трябва да купува от заведенията на територията на атракциона.
Горе-долу по време на изграждането на “Акваполис” край Слънчев бряг бе построен “Екшън Аквапарк”. Той е разположен на територия от 30 000 кв.метра и е изграден по проект на испанската “Екшън Парк Мултиформа Групо”. Входът за възрастни тук е цели 70 лева, като се продават и полудневни билети по 40 лева. Но в тази цена влиза ползването на чадър и шезлонг. В парка има към 40 атракции, като всяка от тях е пригодена за малки деца.
Съвсем наблизо - в Несебър, се намира друг голям воден атракцион: “Аква Парадайз”. След последното му разширение през 2009 г. той вече има 46 000 квадрата площ и общо към 20 атракциона. Входът за възрастни е 38 лева. По морето има и няколко по-малки атракционни съоръжения, също строени в последните години. На юг от Бургас - в Приморско, се намира “Аква Планет”, в който освен водните атракции има и закрита спортна зала с 1000 седящи места. На територията на хотел “Кубан” в Слънчев бряг също има аквапарк, но с миниатюрни размери в сравнение с останалите.
Инвестицията се връща за 5-7 години
Експерти по аквапаркове твърдят, че инвестициите във всички подобни съоръжения у нас са от порядъка на 5-10 млн. лв., включително стойността на терена. Това е по-малко от средната инвестиция в подобни съоръжения в Западна Европа, която е между 20 млн. и 30 млн. евро. Пълната възвръщаемост на инвестицията в България обаче е налице след около 5-7 години, докато другаде това става за 7-10 години.
Към екстремните развлечения трябва да причислим и картинга на писта “Варна”, най-голямата в България. Нейната площ е 29 дка, а самата писта е с дължина от 1050 метра. Тук цените са съобразно конските сили на превозното средство, което ще бъде предпочетено. За 200-кубиковите машини с мощност 6,5 конски сили се плаща 2,50 лв. на обиколка. Един тур с най-мощните машини от 28 конски сили струва 3,90 лв.
Развлечения в проект
В двата големи морски града - Варна и Бургас, поне не липсват добри намерения за изграждане на атракционни съоръжения.
През 2007 г. например варненският кмет Кирил Йорданов обяви, че в местността Боровец над квартал “Аспарухово” ще има ски писта с изкуствено покритие за целогодишно ползване. Прогнозната стойност беше 5 млн. лв., а освен това бе обещан и закрит стадион за зимни спортове. До момента реализацията е на етап първа копка.
В Бургас има два проекта за инвестиции в места за прекарване на свободното време, които напредват. Единият е превръщането на остров Света Анастасия в Бургаския залив в място за разходки, с 5,5 млн. лв. по оперативна програма “Регионално развитие”. За целта до края на юли ще е готов и лъснат Бургаският мостик. На една от платформите му ще акостира хидробус, който ще отвежда туристите до острова. Там те ще бъдат посрещани с печени миди, защото островът е естествена мидена ферма. В ресторант на късчето земя ще се сервират ястия по старинни бургаски рецепти, които служителите от общината вече са събрали след допитване до жителите на града.
На Света Анастасия ще има и “лекарна” - там ще се продават отвари от билки за чайове, лекове и козметика. Няколко стаи от бившия метох на острова ще бъдат преобразени в хотелски и в бившите монашески килии желаещите ще могат да пренощуват. От кметството в Бургас са замислили и специални зони за релакс - с шезлонги и тиха музика до вълните, както и сцена, на която ще се представят разнообразни културни събития.
Другият проект в Бургас е за превръщането на занемареното бивше бомбоубежище в Морската градина в подземен град. В бъдещия низ от зали туристите ще могат да видят русалки, морски чудовища, разбира се, с помощта на специални ефекти. Летовниците дори ще могат да поседнат и да пият кафе в зала, в която ще се прожектират филми за Стария Бургас и видни бургазлии. Навън те ще се потапят обратно в зеленината на парка, където пък предстои да бъде изграден паметник на Георги Калоянчев. Вече е определено мястото, където ще бъде поставен - срещу монумента на друг велик бургазлия - Апостол Карамитев.
в-к Труд 21.05.2013 08:00
|