Щателна проверка подхванаха полиция и прокуратура на Драгалевския лифт. В неделя три деца пострадаха при инцидент там, след като седалка се приплъзнала и се блъснала в предната. При инцидента пострадаха три деца, едното от които е със счупен крак. Прокуратурата води разследване срещу неизвестен извършител за причиняване на средна телесна повреда поради немарливост или незнание. Това съобщи за "Стандарт" говорителят на Софийската районна прокуратура Руси Алексиев. Законът предвижда наказание до две години лишаване от свобода или пробация. Две са версиите, по които се работи - саботаж или техническа неизправност.
В неделя около 15,45 часа група ученици слизат с Драгалевския лифт от Голи връх надолу към междинната станция "Бай Кръстьо". В този момент едно от столчетата, което е било с разхлабен хващач, се плъзга по въжето и се блъска в предното. При удара 13-годишното момиче от втората седалка е счупило подбедрицата си и е откарано в "Пирогов". Ударени са и други две тийнейджърки, на 14 г и 15 г. Те са получили леки контузии и са били освободени за домашно лечение. Вчера е бил наместен и гипсиран кракът на най-тежко пострадалото девойче, заявиха за "Стандарт" от здравното заведение. Веднага след инцидента служителите от фирма "Витоша ски", които стопанисват лифта, са се обадили на тел. 112. Повикали са и екип на Планинската спасителна служба. Спасителите са оказали и първа помощ на детето, като са шинирали крака му. От "Витоша ски" са категорични, че съоръжението е минало задължителния технически преглед, който се прави на всеки шест месеца от Главна дирекция "Инспекция за държавен технически надзор" (ГД "ИДТН"). Според служители на фирмата седалките от лифта се проверяват сутрин и по обед преди пускане на съоръжението. Криминалистите са иззели тетрадката, в която е описано подробно техническото състояние на лифта и часовете, в които е извършвана всяка проверка. Според запознати самият хващач пък бил иззет за експертиза от разследващите още в неделя вечер. Експертите трябва да установят има ли външна намеса. Твърди се, че по него имало следи от ремонтна техника каквато дружеството не притежава. От фирмата - собственик на съоръженията, обаче се съмняват, че някой умишлено е разхлабил болта, който държи хващача на седалката. "Не може един хващач с контра гайка да се разхлаби от само себе си. Това е просто недопустимо, не може да се случи случайно. Смятаме, че това е посегателство върху нашия лифт, тъй като той и всички останали минават задължителните прегледи от технически надзор, както е по закон", твърди Радослав Пеев, началник на сектор "Ски-писти и съоръжения" във "Витоша ски". Според него всеки с елементарни технически познания би могъл да разхлаби гайката или болта. "За шест години, откакто стопанисваме съоръженията, това е първият подобен инцидент", допълни той. В понеделник следобед криминална полиция извърши пореден оглед на мястото. Горната станция на Драгалевския лифт от "Бай Кръстьо" до "Голи връх" е била запечатана. Оглед са направили и от Главна дирекция "Инспекция за държавен технически надзор". Според запознати те са констатирали, че причина за аварията е разхлабването на съединението на хващача. В цената на билетите, който е 8 лв. в едната посока и 10 лв. - в двете, е включена и застраховка "Злополука". Тоест, би трябвало застрахователят да покрие лечението на пострадалите. Драгалевският лифт е от 60-те години на миналия век. Горе-долу от това време е и емблематичният Романски, който бе спрян преди години заради предписание от ГДИНСТ. Според запознати поддръжката им е изключително сложна и скъпоструваща на собствениците.
от Антония Кюмюрджиева Агенция Стандарт нюз 10.06.2013, 22:10
Инцидентът провокира нов дебат за лифтовете на Витоша
Министерството на околната среда и водите е готово да даде предписания за обновяване на съоръженията на Витоша. Това стана ясно от думите на екоминистърката Искра Михайлова, която коментира инцидента с три деца на Драгалевския лифт.
Произшествието се случи към 16,30 часа в неделя на междинна станция "Бай Кръстьо". Момичетата, на възраст между 13 и 15 години, пострадаха, докато се возели на лифта и пейка зад тях се откъснала и ги ударила.
"МОСВ няма пряка отговорност за съоръженията, но това е типичен пример за необходимостта да се опази околната среда и същевременно да има съоръжения, които да бъдат сигурни за гражданите. Много съм притеснена, че са пострадали деца. Това би трябвало да смути всички и би трябвало да бъде сигнал да се направи проверка за състоянието на всички съоръжения на Витоша, доколко са сигурни. В министерството са готови, ако концесионерите искат да ги променят или ремонтират, да им кажем при какви условия може да се направи, без да се наруши околната среда", каза Михайлова пред БНТ.
"Абсолютно сме съгласни с министърката. Поне веднъж годишно се прави проверка за техническа изправност на съоръженията, така че те са проверявани. Но те са 60-годишни - все едно имате едно 60-годишно такси. Как да очаквате от него да е на 100% изрядно?
Затова Столична община, Агенцията по горите и всички държавни структури трябва да приемат специализиран подробен устройствен план и най-накрая да се позволи подмяна на съоръженията на Витоша, защото тази дейност по своята същност е ново строителство, а в момента на Витоша нищо не може да се пипне", коментира пред "Труд" Георги Бобев, председател на управителния съвет на "Витоша ски".
Той припомни, че Законът за горите позволява да се подменят съоръженията само в стъпките на съществуващите лифтове, но това било технически абсурд и невъзможно. От дружеството не пожелаха да коментират инцидента, защото тече проверка на МВР.
От "Пирогов" съобщиха вчера, че на лечение е оставено само едно от трите пострадали момичета. Става дума за една от двете 15-годишни тийнейджърки, която има счупване на левия крак. Лекарите ще преценят какво да е по-нататъшното лечение, дали се налага операция или друга интервенция. Останалите две момичета - на 13 и 15 г., са освободени, защото направените изследвания не са показали счупвания, а само контузии, казаха още от "Пирогов".
Пак проверки на Банско
Проверка на 4-седалковия лифт в местността Платото в Пирин ще назначи екоминистърката Искра Михайлова, стана ясно вчера. Неотдавна Върховният административен съд се произнесе, че съоръжението е строено в нарушение на Закона за опазване на околната среда, Закона за защитените територии и Плана за управление на Национален парк Пирин.
Министърката припомни, че съдът е отменил решението на бившия екоминистър, според което не е било нужно да се прави оценка за въздействие върху околната среда.
Тя бе категорична, че има нужда от още информация, за да прецени дали решението е било правилно, но при всички случаи ще назначи проверка и ще се съобрази с предложенията на експертите и на екоорганизациите.
Михайлова припомни, че Комитетът за световно наследство през 2011 г. също е направил международна оценка по казуса и е стигнал до извода, че няма значително увреждане на околната среда и на местообитанията. Михайлова беше категорична, че за всички проекти в бъдеще няма да се заобикаля правенето на ОВОС.
Драгомир Николов в-к Труд 10.06.2013 20:19
|