Най-добрата ни сноубордистка Александра Жекова се готви на пълни обороти за Олимпиадата в Сочи през февруари. Софиянката в момента тренира на Белмекен, където подобрява лични постижения на всички тестове, които прави, за да провери докъде е стигнала в подготовката си. Целите на чаровната спортистка за Сочи са минимум финал в дисциплината й - сноубордкрос, но като всеки уважаващ себе си спортист винаги гони победата. Сани призна, че вече е по-малко суеверна от преди, тъй като е осъзнала, че дори лошите неща в живота са добри, защото те учат на нещо, а и каквото е писано да се случи, то става. За "7 дни спорт" Жекова разказа как върви подготовката й, какви са новите й бордове и кой е човекът до нея, който й дава сили и спокойствие.
Алекс Жекова на SUP в язовир Белмекен, фото: А.Жекова
Как върви подготовката ти за Олимпиадата в Сочи? - Подготовката ми започна веднага след кратката почивка между сезоните през април. Първо бяха вработващите тренировки, а след това и активните - с колоездене, силови упражнения и т.н. Чувствам се много добре и мога да кажа, че в сравнение с предишни години съм по-добра, по-силна и по-издръжлива, което е много радостно. След Белмекен ще имам лагер в Нова Зеландия, който ще е първият ми на сняг и ще продължи около 3 седмици. Там ще тренирам съвместно с отборите на Австралия и САЩ. Ще ни осигурят специално трасе, което ще е като тези в световните купи. След това до декември ще се готвя в България и Австрия. У нас ще тренирам основно с колоездене и фитнес. Аз по принцип избягвам занимания в зала, защото те не ми вършат особена работа. Карам шосеен велосипед, като правя най-различни тренировки с него. В подготвителния период пък ми се е случвало да въртя и 4 часа колело.
Алекс Жекова тренира активно на Белмекен, фото: А.Жекова
Как определяш колко по-силна и по-издръжлива си станала? - Правим тестове на няколко бегови отсечки – на 100, 200, 250, 300, 400 м и дори по-дълги. Освен това имаме тестове на подскоци и такива с преодоляване на препятствия за определено време. В силовата зала пък много лесно може да се види градацията, като се сравнят резултатите от клек с щанга, вдигане на определени килограми и др. от предишни години и сега. Тази година съм в много по-добра форма, т.е. работили сме повече и сме постигнали по-добри резултати, което е чудесно. В момента съм още в някакъв много начален етап - това ни е първи по-сериозен лагер, но до последно, до олимпиадата в Сочи, аз ще продължавам да изграждам своите качества, разбира се, съобразявайки се и със състезанията, които ще започнат през декември. До игрите трябва да направим 2 или 3 старта в Европа в зависимост от метеорологичните условия. Надявам се да има сняг.
Включи ли нещо ново в подготовката си за Сочи? - Не, не съм променила тренировъчния си режим, просто сме увеличили малко натоварванията. Добрата новина е, че тази година имахме финансовата възможност да си купим по-добра измервателна уредба, каквато преди нямахме. Стремим се да подобряваме резултатите и като прецизираме храненето и възстановяването, защото те са една много важна част от състезателния режим. Допитваме се и до някои треньори от другите спортове за да сме максимално информирани и да работим по-добре.
Какви промени направи в хранителния си режим? - Гледам да се ограничавам от някои неща и да ям по-качествени храни. Имам лична цел да намаля мазнините в тялото си, но това е един много бавен процес, ако се случва здравословно, както се опитвам. Храня се по-прецизно спрямо тренировките си. Когато работя за сила, ям повече въглехидрати (макаронени изделия, плодове, картофи, ориз и т.н.). След това, когато се възстановявам след тренировка, ям повече белтъци и протеини (месо, риба, мляко, яйца и т.н.).
Ще имаш ли нови бордове за този сезон? - Да, всяка година баща ми прави дизайна на бордовете ми и го праща за изработка в швейцарска фирма. Сега също ще имам нови дъски, които са в процес на изработка. Те ще имат по-голям радиус, което ще ги направи по-стабилни при по-високи скорости. От новите дъски ще имам 3, а от миналата година съм запазила още 4, така че общо ще разчитам на 7 борда. Ще мога да тествам екипировката си и в Сочи, където ни увериха, че ще има трасе за тестове на структури, вакси и всичко необходимо. Заради това планираме да отидем по-рано - около 6 дни преди стартовете ми и да пробваме коя ще е най-добрата екипировка, която ще използваме.
Мислила ли си как ще са изрисувани новите бордове? - Честно казано, не ми е останало време да мисля за това. По принцип се интересувам от дизайн и винаги се стремя бордът ми да е по-различен, но сега гледам да съм концентрирана в тренировките и не съм мислила дали върху тях ще има нещо, свързано със Сочи, или не. Опитвам се да гледам на Олимпиадата като на един от всичките 8 старта, които имам през сезона. Разглеждам я като Световна купа, не толкова като Олимпийски игри и не бих искала да се натоварвам психически с някакви предварителни прогнози за резултати. Както видяхме миналия сезон, дори когато човек е изключително добре подготвен и всеки ден е работил за усъвършенстването си, нещата могат да се объркат и да не се получат така, както са били планувани. Така че за мен Сочи ще е просто поредният ми старт.
Как видя олимпийското трасе по време на състезанието там тази година и то допадна ли ти? - Да, определено ми допада. Имах възможност да направя много добри тренировки на олимпийския тест-ивент, но на самото състезание допуснах грешки и отпаднах много рано. Трасето е по-дълго и доста по-натоварващо физически. Организаторите са се постарали да ни затруднят максимално. Това е едно от нещата, поради което увеличихме натоварването по време на подготовката ми за този сезон. Другото е програмата на олимпиадата – имаме 2 дни за тренировка, които са доста интензивни, а самото състезание се провежда в един ден – и квалификации, и елиминации, което значи много на брой спускания и огромно натоварване. На световни купи например се състезаваме в 2 дни и имаш време за всичко.
Има ли промени в екипа ти, или си оставате ти и твоят баща и треньор Виктор Жеков? - Екипът си остава същият - аз и баща ми. В момента се готвя заедно с Радослав Янков, който се състезава в паралелния слалом в сноуборда, но е един много добър спаринг партньор за мен, защото го гоня в тренировките. Хубавото е, че тази година имаме отпуснати малко повече средства от Министерството на спорта и от Българската федерация по ски. Така, ако се наложи, ще можем да ползваме физиотерапевт, но той ще бъде отново от някой от чуждите отбори, защото на този етап не можем да си позволим човек, който да е с нас непрекъснато.
Някои от звездите ни в спорта – Силвия Митева и Ивет Лалова се омъжиха или предстои да го направят, при теб има ли такива планове? - Живи и здрави. Това е прекрасно и аз много се радвам, че двете така са подредили живота си. При мен е още рано да мисля за брак, но имам нов приятел, който е българин и с когото се разбираме прекрасно засега. И двамата имаме ясни цели, които сме си поставили в професионално отношение и които са доста по-напреден план от сватба.
Спортист ли е и как приема твоите отсъствия, лагери и т.н.? - Не, не е спортист, просто спортува за удоволствие. Ние сме заедно от скоро, но засега той ме подкрепя напълно, вижда, че имам сериозни цели за предстоящия сезон и приема жертвите, които трябва да направим, за което съм му много благодарна и се надявам така да продължим за в бъдеще.
Продължава ли да те преследва травмата от олимпиадата във Ванкувър? - Не, тези моменти отдавна съм ги преживяла. Вече съм по-голяма, по-опитна, по-зряла, така че разглеждам участието си в последните 2 олимпиади като едно училище. В България нещата стават малко по-бавно и ако в другите страни един шампион става за 8 г., то у нас трябва повече време, но това се обяснява с пропуските в цялата система. Така че в последните години доста съм видяла, научила, преживяла, взела съм си поуки, работила съм по-усърдно и психически травмата от Ванкувър не ми влияе вече. Чувствам се отлично в момента и се надявам да остана спокойна, да си събера главата и да успея да си свърша работата в Сочи, така че да бъда удовлетворена от себе си и хората около мен - също.
Анна Стоилкова в-к 7 дни спорт Понеделник, 29 Юли 2013 г.
|