Кметът на Община Банско Георги Икономов пред Агенция „Фокус” относно предстоящия зимен сезон, както и проектите, по които Община Банско работи. Фокус: Г-н Икономов, наближава началото на зимния сезон за тази година, какви са очакванията Ви за него? Георги Икономов: Очаквам един добър зимен сезон с много сняг в планината и дано да завали навреме, защото това е изключително важно за сезона. Това са очакванията ни.
Предвиждате ли да има по-голям туристически ръст спрямо миналата година? - През последните години, това вече е тенденция и с всяка изминала година все повече туристи посещават Банско. В тази насока работим през последните години. Посещаваме борсите, които са в съседните страни и най-вече обръщаме внимание и на Турция, защото се оказва, че Турция е един огромен пазар, който е съвсем близо до нас. Действително туристите от Турция са едни добри туристи на, които трябва да се обърне внимание. Определено очаквам висок туристически ръст тази година. Не знам дали за добро, или лошо, но през сезон 2013-2014 година в Банско няма да имаме стартове от Световната купа, което означава по-малко реклама. Но, за сметка на това всички писти ще работят, което е добре дошло за всички туристи, тоест няма да се затварят писти, заради състезанията. Единственото, което би довело до неудобство за туристите е, че в началото на сезона ще продължи копаенето по водния цикъл, който сме започнали в Банско, но ще се стараем това да се случва в страничните улици, където не е основният туристически поток. Това е едно малко неудобство, което все пак ще трябва да се изтърпи.
Кога се очаква да завършат дейностите по водния цикъл? - До края на 2014 година, но най-късно до първите няколко месеца на 2015 година.
Тъй като правителството застана зад проекта за строеж на втори кабинков лифт над Банско, кога се очаква да започне строежът? Работи ли се в тази посока? - Не знам дали се действа в тази насока, защото ние сме направили всички действия и сме предприели всичко, което е необходимо от наша страна. Сега вече решението е в ръцете на правителството. Вицепремиерът Даниела Бобева беше при нас, когато каза, че това за нея ще бъде приоритет и моят отговор беше, че доказателство ще бъде приключването на процедурата по актуализация на плана за управление на Национален парк „Пирин”, което вече ще ни даде възможност за действителни проектирания, различни обществени обсъждания, екологични оценки. Ако това нещо стане в скоро време, след година и половина, ще имаме възможност да започнем да строим.
Какви други промени трябва да бъдат актуализирани в плана за управление на Национален парк „Пирин”? - Най-важното е свързано с туризма, с нормите, които искаме да се променят, за да дадат възможност за ново строителство на нови съоръжения и писти в съществуващата вече ски зона. Друго нещо, което спешно трябва да се промени е пак в този раздел на плана за управление на парк „Пирин”, именно площите, които са свързани с пасищата, защото когато е правен планът, преди 12 години, тогава животновъдството не беше толкова добре развито. Докато в момента в нашия регион има много, които искат да пашуват животните в парк „Пирин”. Да се увеличат площите за пасища е другото нещо, което спешно трябва да се промени. Това нещо се постави съвсем скоро пред представители на министерството, Национален парк „Пирин”, и те проявиха разбиране, така че ще чакаме действия в тази насока.
Най-много туристи от кои държави очаквате да посетят Банско тази година? - Традиционно най-много чуждестранни туристи, които посещават Банско са от Гърция. Банско стана един курорт, който е изключително посещаван през уикенда от гръцки туристи. Напоследък и румънските туристи, които посещават Банско са много, както и туристи от Македония и Сърбия, също. Има доста руснаци, които са си закупили апартаменти в Банско и живеят по повече месеци в Банско. С всяка изминала година руските туристи в Банско се увеличават все повече и повече. Радващо за нас е, че и турските туристи, все повече и повече увеличават своя брой. Това са основните туристи, които посещават Банско. Има по-малко англичани и французи, но те по разбираеми причини посещават курортите в Алпите. Банско е малко по-далечна дестинация, макар че не отстъпваме на условията, които предлагаме, а и цените ни са значително по-ниски.
Предвиждат ли се някакви нови атракции в Банско, които да изненадат туристите през предстоящия зимен сезон? - Туристическите атракции са дело на бизнеса и на туристическия бранш. Не сме достигнали капацитета си в ски зоната и това е основното, което трябва да направим-втора кабинка, още малко лифтове, още малко писти. Това е важно, за да може хората като идват в Банско да не чакат на опашка за лифтове, писти и т.н. Това е един изключително голям недостатък, който се отразява много негативно на мнението на чуждестранните туристи, защото те повече чакат, отколкото да карат ски в натоварените дни. Това е приоритетът за мен, а каквито и други атракции да правим те ще са второстепенни за сметка на ските. Хората идват в Банско, за да карат ски и това е основното, както на морето е ходи, заради плажа. Второстепенните атракции са: разходки със шейни, които са много популярни и с тях се стига до сърцето на планината, имаме зимни кънки, риболов на лед. Има и други атракции, които да забавляват туристите, ако не са скиори, но за мен ските са основна атракция и трябва да се действа в тази насока.
Кои са най-важните проекти, по които община Банско работи в момента, споменахте за проекта за Водния цикъл на Банско? - Проектът за Водния цикъл е най-важният, защото е свързан с водоснабдителната и канализационната система на Банско и изграждане на пречиствателна станция. Освен че проектът е важен от тази гледна точка, той е и огромен за мащабите на община Банско. Проектът е на финансова стойност от близо 90 милионна лева, срока за завършването му е изключително кратък, така че това е едно огромно предизвикателство за нас. Първо, неговото изработване, сключването на договора и сега управлението на този проект и неговото успешно приключване, е трудна задача. Част от другите проекти на община Банско са наскоро завършилите пътища до село Осеново и до село Кремен. Винаги съм казвал, че ако нямаме базовата инфраструктура, като водопровод, канали, пътища, не може да искаме да имаме читав, туризъм и бизнес, и да привличаме инвеститори. Приключихме два проекта, които са по отношение да безопасността от наводнения в Банско, продължаване на стените на река Глазне. Направихме допълнително около 400 метра подпорни стени нагоре в посока планината, укрепване на прагове. В момента се работи по един проект за туристическите атракции, диверсификация на туристическия продукт. В него се включва-обновяване на музеи, изграждаме посетителски център, достъпност до разкопки и тяхното облагородяване. Този проект трябва да завърши в края на октомври и началото на ноември. Работим по проект за рекламата и маркетинга в туризма, който е съвместен проект с община Разлог и община Кресна, община Банско е водеща община в проекта. В момента тече избор на изпълнител по друг проект, който е за обновяване на градския парк в Добринище и централната улица на едно от селата през, което минава маршрута на гръцките туристи. Има и два-три други, по-дребни проекта. Кандидатствахме сега по програмите за селските райони, по мярка 321 и 322, за ремонти на читалища, улици из Банско, площи на детски градини. Ще чакаме да видим какво ще се случи.
Срещате ли проблеми при съфинансирането на европейски проекти, както и с корекциите, които се налагат от управляващите органи по оперативните програми? - Не срещаме засега трудности със съфинансирането, но тепърва ще започнем да срещаме, защото проекта за Водния цикъл на Банско, съфинансирането на общината е около 3 милиона лева, което е сериозна сума. Досега не сме имали нито една финансова корекции по проектите ни. Знам какъв бич са финансовите корекции за общините и за по-малки и за по-големи общини, когато се наложи такава корекция, ако трябва да се мисли в тази връзка. Има по-малки общини, в които такива финансови корекции изправят общините пред фалит.
Емили ВАСИЛЕВА 16 Октомври 2013 | 14:34 | Агенция "Фокус"
|