05 Ноември 2013 - 13:03 Симоне Оригоне, Жералдин Фаснахт, Петер Хабелер сред гостите на Банско филм фест 2013 21-24 ноември 2013 г., гр. Банско
КИНЕМАТОГРАФИЯ. Банско филм фест 2013 наближава! За тринадесети път ще можете да се насладите на невероятни ленти от цял свят, да се срещнете с легендарни имена в алпинизма, катеренето и екстремните спортове като цяло. Какво по-хубаво от това да съчетаете планината с кино, срещи, презентации, изложби и партита?! Входът за всички събития на Банскофилмфест е свободен! Екипът на Банскофилмфест Ви очаква в Банско!
Най-бързият човек със ски на Планетата - италианецът Симоне Оригоне, ще бъде един от официалните гости на Банскофилмфест 2013
Организатори са Сдружението "Международен фестивал на планинарския филм", Община Банско и Читалище "Никола Вапцаров", съвместно с Посолството на Република Австрия, Посолството на Република Монголия, Полския Институт в София и Посолството на Словакия.
Официални гости на Банскофилмфест тази година ще бъдат:
Жури: Камен Алипиев, Александър Донев, Иван Обрейков, Дариуш Залуски (Полша), Виничио Стефанело (Италия)
За екипа на Банскофилмфест най-важно е Вие - публиката да участвате заедно с Вашите деца в специалните уъркшопве, семинари и презентации, които ще бъдат организирани Вас. Тази година очаквайте:
- Филмова програма - В конкурсната и ретроспективната филмова програма на Банскофилмфест’ 2013 ще участват над 110 филма от 27 страни и шест континента.
- Специална програма за деца BanskofilmfestKids: всеки ден филми за деца, открит урок по география изнесен от проф. д-р Румяна Мечева – „Чудесата на природата и животинския свят на Антарктида”, Фотоработилница за деца
- "Посока Монголия" - представяне на Монголия като атрактивна дестинация за търсещи приключения пътешественици панорама, изложба, презентации
- "Планинарска Академия" - семинари, лекции, срещи, workshop-ове (между тях – на Бенедикт Пурнер за съвременните тенденции в катеренето по лед на най-голямата в цялата околност катерачната стена в частен хотел в село Баня, отстоящо на 5 км от Банско). "Ретро поход в планината", демонстрация по слаклайн и др.
- Срещи с български алпинисти, пещерняци, пътешественици и търсачи на приключения през последната година - Христо Пимпирев, Методи Савов, Спас Малинов, Мария Христова, Теодор Кисимов, Алексей Жалов, Кирил Николов - Дизела, Камен Бонев, Алексей Жалов, Николай Йотов.
- Осем изложби
- Незаменимите партита - На 23 и 24 ноември в "BaseCamp" и пъб "Бъндер" музика и танци ще заключат невероятната атмосфера, която съпровожда фестивала!
Симоне Оригоне на Бъндеришка поляна в ски зона Банско
... На 20 април 2006 г. многохилядната публика край олимпийската писта в Лез Арк (Франция) със затаен дъх проследява шеметното му спускане, при което постига скорост 251,400 километра в час. Това му осигурява място в Книгата на Гинес оттогава до днес не само като най-бързия скиор*, но и като човека, постигнал най-голяма скорост на земната суша без използване на каквато и да било механична тяга.
Симоне Оригоне е роден на 8 ноември 1979 г. в Аоста. Висок е 187 см, тежи 81 кг. Той е ски-алпинист, планински водач и, без съмнение, най-успешният в историята екстремен скиор. Носител е на Световната купа по скоростни ски през 2004, 2005, 2006, 2007, 2009, 2010 и 2011 г. От 56 старта в тази надпревара има 48 подиума – 24 пъти е бил първи, 16 пъти втори и 8 пъти трети.
По четири пъти е световен шампион в същата дисциплина – на ФИС през 2005 (Брьоий-Червиня), 2007 г. (Вербие), 2009 г. (Варс), 2011 г. (отново във Вербие), и за професионалисти (2004, 2006, 2008, 2009 г.).
На 7 септември 2007 г. успява да стъпи на 20 върха над 4000 м в района на Монте Роза (4634 м), между които е и знаменитият Матерхорн (Монте Червино, Сервен, 4478 м).
На 20 април 2006 г., когато Симоне поставя смайващия си световен рекорд, неговият брат Иван Оригоне (роден на 31 март 1987 г. също в Аоста) записва най-добро постижение за младежи – 250,700 км/ час, което му осигурява второ място в списъка на най-бързите скиори (заедно с Филип Гойчел**, записал също 250, 700 км/ час през 2002 г. в Лез Арк).
--------- *Само за сравнение – на 19 ануари т. г., в класическото спускане по знаменитата писта Лауберхорн във Венген, Швейцария (кръг от Световната купа по ски алпийски дисциплини), спечелено от италианеца Кристоф Иннерхофер, френският скиор Йохан Кларе (Johan Clarey) постави рекорд за скорост в Световната купа - 161, 000064 км/ час (100.6 сухопътни мили в час).
**Филип Гойчел (род. 1962 г.) е племенник на най-големите звезди в алпийските ски за жени през 60-те години на ХХ век – Кристин (злато и сребро от зимните Олимпийски игри в Инсбрук през 1964 г.) и Мариел (злато от Игрите през 1964 и 1968 г., седем пъти световна шампионка в първенствата през 1962, 1964, 1966 и 1968 г.) Гойчел, сестри на майка му Патрисия.
Жералдин Фаснахт – звезда на Банскофилмфест’ 2013
Позната е у нас от филмите “Ръката на Фатима”* и “Една крачка отвъд – истинската история на Жералдин Фаснахт”**. Спокойно може да претендира за екстремна дама номер едно в света, ако не са вродената й скромност и благородство. Екстремна скиорка и сноубордистка, с еднакъв успех практикуваща B. A. S. E.-скокове, полети с костюм-крило, парашутизъм, скай-дайвинг и парапланеризъм. Отлична катерачка по скали и лед, но това при нея не е цел сама за себе си, а има спомагателен характер. С една дума – Жералдин Фаснахт, чиито спиращи дъха постижения вълнуват посветените близо 15 години.
Първи контакт с планините има едва на двегодишна възраст – в района на Водоаз дьо Полие-льо-Гран. Пак там няколко години по-късно стъпва за първи път на ски и сноуборд.
Има 11 победи в най-авторитетните състезания по фрийрайд (freeride, каране на ски или сноуборд по необработени терени, извън пистите и, като правило, извън районите, обслужвани от туристическата индустрия; общоприето е мнението, че при пързалянето по девствен сняг най-пълно се разкриват възможностите и качествата на скиора или сноубордиста) – в Тийон, Лез Арк, Шандолен, Ле Дьо-з-Алп (през сезона 2001-2002 г.),
Шандолен (2002-2003 г.), Енгадин (2003-2004 г.), Енгадин и Тамок (в околностите на Тромсьо, Северна Норвегия) – 2006-2007 г., Мамът (САЩ) – 2007-2008 г., Тинь и Вербие (World Tour X-treme de Verbier Suisse) – 2008-2009 г. Три пъти е триумфирала в култовата надпревара Xtreme de Verbier – в сезоните 2001-2002, 2006-2007, 2009-2010 г. В нея има и четири втори места.
Отделна глава в биографията й представляват експедициите, които в най-голяма степен я характеризират като откривателка и визионерка. През 2005 г. е в съзвездието представители на екстремните спортове, които посещават един от най-дивите и най-безводните места на земята – Дари в Мали. След изключително трудно изкачване по отвесите на скалния феномен Ръката на Фатима, Жералдин и близката й приятелка и партньорка от Норвегия – Карина Холеким, политат с костюми-крило. Тяхното въздушно приключение едва не завършва с трагедия, след като неочакван порив не позволява на Жералдин да се отдалечи от стената и да отвори парашута си навреме.
Две години по-късно е на остров Бафинова Земя от Канадския арктически архипелаг за фрийрайд, бейз-джъмпинг и полети с костюм-крило.
През ноември 2009 г. участва в експедиция, чиято цел е масивът Холтана в Земята на Кралица Мод (Арктика). В компанията на знаменитите френски екстремалисти Себастиен Колон-Гро и Сам Боже, подкрепяни от Маню Пелисие, Жералдин реализира първите B. A. S. E.-скокове и полети с костюм-крило на Белия континент.
На 30 декември 2006 г. Жералдин загубва съпруга си – известния 28-годишен гид от кантона Вале Себастиен Ге (за него знаменитият Жан Троайе казва: “Винаги, когато се окажем в трудна ситуация, Себастиен ще бъде с нас”). Той загива във Вербие по време на speedflying (комбинация от ски и хвърчило).
На 30 юли 2011 г. Жералдин се омъжва за Сам Боже***.
Зад гърба си госпожа Фаснахт има респектираща филмография. Посвещава значителна част от времето си за срещи с деца и техните родители, за да пропагандира активния начин на живот сред природата.
--------- *“Ръката на Фатима” (Германия, 2006, Йенс Хофман, 39’/ “Fatima’s hand”, Germany, 2006, Jens Hoffmann, 39”) показан на Банскофилмфест’ 2007.
**“Една крачка отвъд – истинската история на Жералдин Фаснахт” (Франция, 2012, Себастиен Монта Росе, 58’/ “One step beyond. The true story of Geraldine Fasnacht”, France, 2012, Sebastien Montaz Rosset, 58’ ) в програмата на Банскофилмфест’ 2012..
***Той пък е познат от авторския си филм “Бафинова Земя – остров на децата” (Франция, 2007, Сам Боже, 30’/ “Baffin, l’ ile aux enfants”, France, 2007, Sam Beaugey, 30’), чиято българска премиера бе на Банскофилмфест’ 2008.
Петер Хабелер – една от звездите на Банскофилмфест’ 2013
Иконата на световния алпинизъм и едно от най-големите имена в историята му – австриеца Петер Хабелер, е прочут с първото изкачване без кислород на Еверест (8 май 1978 г.) заедно с Райнхолд Меснер.
Петер е роден на 22 юли 1942 г. в Майрхофен (Цилертал), Австрия. Контактите му с планината започват, когато е шестгодишен. След безкрайните планински скитания естествено стига до идеята да премери сили със скалните отвеси. Притежавайки изключителни качества и имайки възможност да се учи от опита на най-добрите пред- и следвоенни алпинисти в Тирол и Бавария, израства като всестранен катерач с великолепна техника и забележителна бързина. Активът му от зимни и летни изкачвания и премиери в Алпите и Доломитите е направо смайващ.
От рано започва и посвещаването му в тайните на планинското водачество, където също много бързо се налага като отличен гид и инструктор по ски. Няколко сезона работи като ски-учител и инструктор в САЩ (Джексън Хоул, щата Уайоминг). Това му дава възможност да стане първият европеец, който предприема big wall-изкачвания в долината Йосемити, да запише няколко премиери в Скалистите планини и – това е изключително важен, но слабо известен факт – да стане автор на единадесетото въобще изкачване по “Salathe Wall” на Ел Капитан в Йосемити (Калифорния) заедно с друга по-сетнешна легенда на световния алпинизъм – британеца Дъг Скот. “Това бяха пет фантастични дни сред скалната пустош. Не усещахме как нощта сменя деня и обратното. За нас това нямаше значение” – пише Петер.
През 1969 г. съдбата го среща с Райнхолд Меснер и така се ражда една от най-силните свръзки с историята на световния алпинизъм. И тук не става дума само за историческото първо безкислородно изкачване на Еверест или за стигането само за три дни до Хидън пик (Гашербрум-1) през 1975 г., което се смята за начало на алпийския стил в най-високите планини. Двамата се справят в свръхлек, свръхбърз и елегантен стил с най-големите предизвикателства в Алпите. Сред тях блестят преодоляването само за 10 часа на Mordwand – Северната стена на Айгер, през лятото на 1969 г., и само за 4 часа Северната стена на Матерхорн през 1974 г. Петер е рекордьор и по най-бързо слизане от Еверест (8848 м) до Южното седло (7906 м) – само за 1 час!
Ангажиран много сериозно с професията на планинския водач, Петер Хабелер остава леко встрани от битката за изкачването на всичките 14 главни осемхилядника. Но и така в актива му са Чо Ойю (8201 м), Кангчендзьонга (8586 м), Нанга Парбат (8125 м). Бил е и на Йерупаха Чико (6089 или 6121 м) в Перуанските Анди.
Създател е на авторитетното и популярно ски-училище “Маунт Еверест” в Майрхофен, което в последните години ръководи синът му Крис.
За изключителните му постижения през есента на 1999 г. Федералното правителство на Република Австрия го удостои с почетната титла професор.
Автор е на книгите:
- “От планините на света към къщи” (“Auf den Bergen der Welt zu Hause“),
- “Самотна победа” (“Der Einsame Sieg“ Peter Habeler, 1978, Goldmann Verlag, ISBN 3-442-03740-9,
- “Най-добрите ски маршрути в Тирол” в съавторство с Венделин Вайнгартнер (Wendelin Weingartner, Peter Habeler, “Unsere schönsten Skitouren in Tirol”, Tyrolia Verlag, 1999, ISBN 370-2-2222-39,
- автобиографията “Целта е върхът” (с помощта на Карин Щайнбах/ Peter Habeler, Karin Steinbach Tarnutzer, “Das Ziel ist der Gipfel”, Tyrolia Verlag, Innsbruck, 2008, ISBN 978-3-7022-2812-5.
Неговите книги са издавани в САЩ, Канада, Япония, Великобритания, Германия, Норвегия, Швеция, Италия, Полша, Чехия, Иран и др.
Изглеждащ най-малко 20 години по-млад от възрастта на която е, Петер Хабелер и днес активно се занимава с катерене, свръхдълги преходи и трекинг в екзотични кътчета на Земята.
Кристиан Щангл – звезда на Банскофилмфест’ 2013
Официален гост на тазгодишния Банскофилмфест (20-24 ноември) ще бъде Кристиан Щангл – един от най-големите планински бегачи в света и първият човек в историята, записал в актива си Triple Seven Summits, т. е. стъпил на първите по височина върхове на всички континенти.
Приключението и предизвикателството Triple Seven Summits приключи на 23 август 2013 г., когато Щангл (роден на 10 юли 1966 г.) стъпи на Шхара (трети по височина в Кавказ след Елбрус и Дихтау).
Triple Seven Summits
Континенталните първенци (Seven Summits): Еверест (Everest, 8848 м) – 25.05.2006 г., Аконкагуа (Aconcagua, 6962 м) – 30.03.1990 г., Денали (Denali, 6194 м) – 26.05.2007 г., Кибо (Kibo, 5895 м) – 13.10.2004 г., Елбрус (Elbrus, 5642 м) – 27.04.2006 г., Винсън (Vinson, 4892 м) – 07.12.2007 г., Пунчак Джайя (Puncak Jaya, 4884 м) – 08.04.2007 г.
Вторите по височина на всички континенти [Seven Second (2.)]: К-2 (K2, 8611 м) – 31.07.2012 г., Охос дел Саладо (Ojos del Salado, 6893 м) – 10.06.1996 г., Лоугън (Logan, 5959 м) – 22.05.2010 г., Дихтау (5205 м) – 06.09.2009 г., Батиан (Batian, 5199 м) – 06.02.2009 г., Тайърий (Tyree, 4852 м) – 03.01.2012 г., Сумантри (Sumantri, 4870 м) – 15.01.2013 г.
Третите по височина на всички континенти [Seven Third (3.)]: Кангчендзьонга (Kangchenjunga, 8586 м) – 20.05.2011 г., Писис (Pissis, 6795 м) – 21.12.2008 г., Орисаба (Orizaba, 5636 м) – 16.12.2010 г., Шхара (5193 м) – 23.08.2013 г., Мавензи (Mawenzi, 5148 м) – 12.02.2009 г., Шин (Shinn, 4660 м) – 25.11.2008 г., Пунчак Мандала (Puncak Mandala, 4758 м) – 28.02.2012 г.
BanskofilmfestKIDS 2013 Специална детска програма на Банскофилмфест 2013
- Децата от Банско и региона ще участват с рисунка в конкурс „Децата на Банско рисуват Пирин“ и фотоконкур „Pirin – four seasons“
- Детска Фотоработилница 21 Ноември 13:30 часа в двора на читалище „Никола Вапцаров“ – workshop с професионални фотографи, които ще покажат на децата различни техники на снимане с професионални апарати,различни обекти, светлина и др.
- Открит урок по география за деца – „Чудесата на природата и животинския свят на Антарктида” проф. д-р Румяна Мечева 22 Ноември 12:00 часа Голяма зала на Читалище „Никола Вапцаров“
- Ретро поход в планината с участието на най-известните български алпинисти от няколко поколения в ретро екипировка 23 Ноември, събота, походът тръгва от долна лифтова станция, Банско