Витоша ще бъде по-привлекателна за скиорите през идващия сезон. Има всички изгледи ски съоръженията й да бъдат ремонтирани и да работят с пълния си капацитет.
Освен това достъпът до тях най-после да става с единна ски карта. Това се оказа възможно, тъй като в края на август "АКБ корпорация“ продаде седалковия лифт "Романски“ и още четири влека - "Помагалски“, "Алеко“, "Платото“ и "Черни връх“, на "Ферайнигте Бергбанен България“ ООД. Мажоритарен собственик в купувача е австрийското дружество "Ферайнигте Бергбанен“ на председателя на австрийската федерация по ски Петер Шрьокснадел. То е специализирано в монтирането на лифтови съоръжения и менажира няколко ски региона в Австрия.
"Ферайнигте Бергбанен България“ стана собственик на лифтовете на "Витошко лале 1“ и "Витошко лале 2“ преди три години (виж най-долу). Оттогава датира и интересът му към "Алеко спорт 99“, което притежава около 70% от ски съоръженията на Витоша. През 2002 г. 80% от дружеството бяха продадени от Министерството на икономиката на "Ваканционен клуб Русалка“ (част от "АКБ корпорация“ на Николай Банев). То е предметът на сегашната сделка, за която представители и на двете страни потвърдиха пред "Капитал“, но независимо един от друг отрекоха цената да е 3.5 млн. евро, както се говори, без да бъдат по-конкретни.
Управителят на "Ферайнигте Бергбанен България“ Веселин Воденичаров обещава "още от тази зима
Да бъдат пуснати всички ски съоръжения
в планината и да се осигурят добре обработени писти“. Той твърди, че в оставащите 45 дни до зимния сезон ще бъде ремонтирано всичко, така че да отговаря на стандартите за сигурност. Ще бъдат доставени и четири машини за обработка на снега (при две сега).
Вече са започнали да разчистват пистите на Витоша. По думите на Воденичаров "за всеки камък“ било нужно разрешение от Държавно лесничейство - София, което ги стопанисва. От тази зима също така ще бъде организирана и финансирана планинска полиция, която да слага ред при паркирането. "Ферайнигте Бергбанен България“ иска да вземе и почистването на пътя до "Алеко“ и ще има среща с кмета Бойко Борисов по въпроса. Цялостната подмяна на остарялата техника и изграждането на система за изкуствен сняг остават за следващата година. Още сега обаче ще бъде предложена единна ски карта, като се обсъжда цената й да е 30 лева. Единственото съоръжение в ски зоната на Витоша, което засега не е в активите на "Ферайнигте Бергбанен България“, е влекът "Заека“. Той се стопанисва от Държавната агенция за младежта и спорта (ДАМС). "Воденичаров го поиска и неговото предложение ще бъде разгледано в най-скоро време“, каза Ваньо Найденов, директор на дирекция "Държавна собственост“ в ДАМС.
Интересът на "Ферайнигте Бергбанен България“ към "Заека“ също датира от три години. Той дори беше част от
Стратегията на дружеството да убеди "АКБ Форес“
да продаде съоръженията си. От "Ферайнигте Бергбанен България“ бяха подготвили алтернативен проект, който предвиждаше да се построи четириседалков лифт на мястото на влека "Заека“. Така щяха да бъдат задоволени нуждите на всички писти на "Стената“, а това би отнело клиентите от ски съоръженията на "АКБ корпорация“. Планът обаче не сработи, защото "Ферайнигте Бергбанен България“ не можа да вземе "Заека“ от тогавашното Министерство на младежта и спорта. Договорът, подписан за целта с Васил Иванов-Лучано, по някакви неясни причини не влезе в сила.
Още през 2003 г., когато взе "Витошко лале“ "Ферайнигте Бергбанен България“ ООД планираше да инвестира 3.6 млн. евро на Витоша през същата година. Проектът обаче слагаше в сметките и "Заека“, и съоръженията на "АКБ Форес“, а австрийските инвеститори не получиха контрол върху тях. Воденичаров обясни, че дружеството има и дългосрочна стратегия, без да влиза в подробности. Очевидно е, че тя е ограничена от Плана за управление на "Природен парк Витоша“, който правителството прие през миналата година. Най-общо казано, той не предвижда ново строителство и ако инвеститорът иска да се разгърне, би трябвало да мине по реда на концесия. "Трасета за писти има, но пък има и забрана за изграждането на нови. Ако това не се промени, ще изграждаме писти на съществуващите трасета. В дългосрочен план
Трябва да се реши на правителствено ниво
дали Витоша ще стане модерен курорт, или ще си остане просто парк. В първия случай трябва да се направят компромиси по отношение на разрешенията за строежи“, каза Воденичаров.
Засега поради липса на средства е замразен и проектът за изграждане на петзвезден комплекс на мястото на "Щастливеца“. Хотелът бе приватизиран още през 1995 г. от фирма "Милтън“, свързана със собствениците на "Трон“ Красимир Стойчев и Ангел Първанов, но все още е затворен. От средата на 2002 г. управител на "Милтън“ става Веселин Воденичаров, а капиталът на дружеството се поделя поравно между фирмите ЛМВ и "Кристиания ибаг“. Оттогава Воденичаров твърди, че се занимава с финансирането на проекта, който ще превърне "Щастливеца“ в петзвезден хотел.
Конкретните преговори по сегашната сделка
за лифтовете на Витоша са продължили около шест месеца, обясни Воденичаров. Продавачът постоянно увеличавал цената. Евгения Генчева, изпълнителен директор на "Русалка холидейз“ (част от "АКБ корпорация“), обясни решението за продажба така: "Преценихме, че Петер Шрьокснадел е човек с доста повече възможности да развие планината от нас.“ Тя напомни, че АКБ имаха проект, който предвиждаше да се преустрои Романският лифт от дву- на четириседалков, с идеята капацитетът му да се вдигне от 400 на 2400 души на час. Според нея имало и гарантирано финансиране, но най-малкото лихвите, които щели да плащат, били значително по-високи от тези, при които би си осигурил финансиране австрийският инвеститор. "Малко след приватизацията статутът на Витоша беше променен. Планината стана природен парк и ние трябваше да заснемем отново лифтовите съоръжения. Тези непрестанни преговори с Дирекцията за строителен контрол и управление "Архитектура и градоустройство“ разстроиха инвестиционната ни програма, добави тя. Според отчета на Агенцията за следприватизационен контрол за първото тримесечие на 2006 г. "с най-големи по размер неустойки са санкционирани купувачите по договори за приватизационна продажба на 80% от капитала на "Алеко спорт 99“ - 1.225 млн. лева. Според регистъра на агенцията дружеството не е изпълнило ангажимента за инвестиции от 250 хил. лева за 2005 г.
Хотел "Простор“ на Витоша остава собственост на "АКБ корпорация“.
---
Шрьокснадел и "Витошко лале“
"Ферайнигте Бергбанен България“ получи съоръженията на "Витошко лале 1“ и "Витошко лале 2“ по сложна схема. Първо те бяха в капитала на държавното търговско дружество "Академика 2000“. През 2003 г. Министерството на образованието и науката прехвърли собствеността им на "Ски системи“ ООД като компенсация за неуреден паричен дълг от 500 000 долара и 249 000 лева по сделка за обект в Банско. Същата година "Ски системи“, собственост на гръцкия гражданин Милтиадис Химонидис, препродаде лифтовете на "Ферайнигте Бергбанен България“. Новият собственик реално удължи сезона с около два месеца. Той монтира изкуствено осветление на "Витошко лале 1“ и изгради стационарни съоръжения за изкуствен сняг. Направи паркинг и заведение в района. На следващия сезон от фирмата обявиха, че на "Витошко лале“ се падат около 60% от приходите от ски на Витоша.
Елеонора ГУНЧЕВА, Боряна БЪЧВАРОВА в-к Капитал Брой 37, септември 2006 г.
|