ОЛИМПИАДА СОЧИ 214. СНОУБОРД. Българинът Радослав Янков отпадна в квалификациите на паралелния гигантски слалом и не можа да се вреди в топ 16 на дисциплината в Сочи 2014, като отпадна преди 1/8 финалите по-късно днес.
Radoslav Yankov of Bulgaria competes in the Snowboard Men's Parallel Giant Slalom Qualification on day twelve of the 2014 Winter Olympics at Rosa Khutor Extreme Park on February 19, 2014 in Sochi, Russia. (Photo by Mike Ehrmann/Getty Images)
Янков така и не можа да премине границата от 50 секунди в някое от двете си спускания по трудната писта в Екстремен парк „Роза Хутор“.
Радослав даде време 51.26 секунди в първия манш, след което спря хронометрите на 50.62 и с общо време 1:42.08 минути се нареди на 25-то място от 32-ма участници (само 28 завършили).
Ukraine's Yosyf Penyak, left, competes against Bulgaria's Radoslav Yankov during men's snowboard parallel giant slalom qualifying at the Rosa Khutor Extreme Park, at the 2014 Winter Olympics, Wednesday, Feb. 19, 2014, in Krasnaya Polyana, Russia. (AP Photo/Andy Wong)
Това е изравнен рекорд за предно класиране на българин в дисциплината, като в Торино 2006 Сани Жекова също завършва 25-та. При мъжете обаче това е върхово постижение в историята на българския сноуборд на Олимпийски игри, след като Иван Ранчев във Ванкувър 2010 остана 26-ти.
Само 16 състезатели от квалификациите продължават напред към осминафиналите, които са следващата стъпка към медалите, които ще бъдат раздадени днес.
С най-добро време след първите два манша за деня е руснакът Андрей Саболев с време 1:35.62 миунти, следван от сънародника си Вик Вилд и германеца Патрик Буслер.
На 22-ри февруари сутринта от 7:42 българско време е първият манш от квалификациите на паралелния слалом, където Янков също ще участва.
от Даниел Любомиров Sporta.bg 19 февруари 2014 | 09:54
Радослав Янков: „Второто ми спускане бе много по-добро”
Радослав Янков: „Първото ми спускане бе малко по-слабо, може би защото за първи път стартирам на олимпиада. Втория манш обаче се представих по-добре. Трасето бе твърдо, през нощта бе паднал нов сняг и температурата бе под нулата. Сега вече съм по-спокоен и очаквам с нетърпение слалома в събота.”
БОК 19 февруари 2014 г.
Треньорът Георги Атанасов: „Браво на Радослав Янков”
Треньорът Георги Атанасов също отбеляза прогреса на своя състезател: „Самото спечелване на квота и това да си сред 32-амата топбордисти на планетата е невероятен успех за нас и по-специално за Радослав. А той тук изпревари 7 от най-силните в света. За мен това е важно. Радослав изпълни перфектно указанията и се справи много добре. Бих казал, че днес постигна максимума, или поне 90 порцента от него. Той е млад състезател и ако продължава така, би могъл да постигне много. Нека подкрепим този наш талант, нека не го смачкваме със свръх очаквания и негативни коментари за 25-ото място. ”
БОК 19 февруари 2014 г.
Виктор Жеков: „Държавата и курортите да помогнат за да имаме повече като Сани
„Радослав Янков направи нещо изключително – заяви веднага след приключването на паралелния гигантски слалом Виктор Жеков. – Това момче първо заслужава похвала, че се класира на олимпиада, където стартират само най-добрите. Освен това за кратко време той съкрати разликата с елитните бордисти с повече от секунда. Това е огромен прогрес, който трябва да бъде оценен.
Не гледайте само 25-ото място, гледайте потенциала на този наш състезател. Та той е тук, наравно с великите сили в нашия спорт, които разполагат с огромни щабове, с лаборатории, с вакс-камиони, с милионни бюджети, с цели изследователски центрове. А ние в България сме трима човека на кръст в сноуборда и се чудим как да вържем двата края.
Искам да поздравя Радослав, както и треньорът му Георги Атанасов, тъй като те са свършили огромна работа. Радослав бе един от младите ни таланти, които за малко да бъдат загубени за спорта. Вижте и друго – сноубордът е ощетен като участие на олимпиадата. Само 32-ама бордисти имат правото да пристигнат в Сочи, докато днес на старт в гигантския слалом на ските например застанаха 109... Е, направете си сами изводите. Тъй че да поздравим Радослав и да го подкрепим, защото той е талант и има огромен потенциал. За да се развие обаче, за да можем да открием и изградим повече като него и те да отидат още по-напред в световни сноуборд, е нужно тотална промяна в системата.
Нужна ни е помощ от държавата, от общините. Те трябва да обърнат повече внимание на тренорите, да подобрят статута, заплащането и условията в които работят. Ски-курортите също следва да са съпричастни със задачата да подготвяме елитни бордисти, като ни подпомагат с по-достъпни ски-пасове и с осигуряване на трасета за тренировки. Няма как от нищо да стане нещо. Всеки успех е базиран на основни принципи и ако не ги спазваме, няма как да имаме елитни състезатели от ранга на Сани.”
БОК 19 февруари 2014 г.
|