Кал, кран, коловоз - BG ски сезон
Зимата пак ни изненада. Този път не с обилния снеговалеж, а с липсата на сняг. Най-неприятна е изненадата за зимните курорти, които след дни откриват новия сезон и трябва да посрещнат първите български и чуждестранни запалени скиори. В събота Банско официално открива сезона. Четири дни преди тържествения ден обаче обстановката в града не е никак празнична. Освен че няма сняг, курортът все още прилича на строителна площадка - разкопани тротоари, кални улици, по които с мъка се разминават десетки бетоновози, кранове, отрудени строителни работници и полицаи, които регулират движението или дежурят. Докато пътувахме към Банско, няколко пъти колата ни попадна в дълги колони от тежкотоварни камиони, изпреварването на които си беше истинско предизвикателство. Като светъл лъч в мъчителното придвижване през 500 м рекламни билбордове ни приветстваха с прекрасни зимни пейзажи. И ни информираха, че отиваме към курортни комплекси с приказни имена на "кесъл" (замък), "парадайз" (рай), "дрийм" (мечта) и "холидей" (ваканция). Вместо сняг, слънце и замъци обаче Банско ни посрещна с неприветливи тесни улици, над които стърчат стотици кранове.
Притеснението на хотелиерите
Въпреки че са оптимисти за предстоящия сезон, хотелиерите в Банско, които след няколко дни очакват първите си гости, недоволстват от атмосферата и вида в курорта. "Презастрояването и калните улици не са приятни за никого и не носят добър имидж", обясняват хотелиерите. Броят на записванията на чуждите гости тази година бележи ръст, но с този курорт можем да привлечем само "евтините" туристи, казаха от "Глазне". "В момента курортът е претрупан, навсякъде се строи, а изграждането на инфраструктурата изостава - никъде няма място за паркиране и в разгара на сезона движението на колите ще стане непоносимо", са очакванията на мениджърите на хотел "Банско". По обещание на общината строителството трябва да спре днес. Под "спиране" обаче местната власт разбира ограничаване на достъпа на тежкотоварните камиони в централната зона на Банско - "там, където ще пречат на сезона". Кметът Александър Краваров гарантира, че тежките возила няма да минават през центъра на града, а ще пътуват по обходен маршрут. За да стигнат до курорта обаче, те ще трябва да минават по същия път, по който ще се придвижват и многобройните туристически автобуси, микробуси и автомобили.
"Кой ви каза, че има кал?"
учудено попита кметът. "Това не е вярно", заяви Краваров, но за всеки случай добави: "Ще си изчистим курорта през оставащите два дни." Помолени да посочат най-големите проблеми пред сезона, без да се замислят, хотелиерите посочиха строителството, лошата инфраструктура, опасността от недостиг на ток и вода и не на последно място - проблема с кадрите. Никой от тях обаче като че ли не се притеснява от липсата на сняг. Това може би е и причина представителите на туристическия сектор засега да не са помислили за алтернативни форми на забавления, ако снегът се забави. За сравнение, техните колеги от европейските курорти, които също изстрадаха няколко седмици безснежие, веднага предложиха на гостите си разнообразни форми на алтернативни забавления - колоездене, скално катерене, пешеходен туризъм, СПА и балнео процедури, посещение на коледни базари и дори пътувания до известните забележителности около курортите. Целта на чуждия бизнес е да убеди туристите, че макар и без сняг, зимните им курорти остават привлекателно място за почивка и забавления. В Банско туристите идват заради ските, с какво друго да ги занимаваме, казват родните представители на туристическия бизнес в курорта. Затова, ако дългоочакваният сняг закъснее, те могат да избират между три алтернативи - да си четат книжка в хотела, да поплуват в басейна - където го има, или да се поглезят със СПА процедури. В опит да спасят ски сезона, чието начало всяка година все повече се отдалечава, концесионерите на пистите в курорта са инвестирали в нови съоръжения за изкуствен сняг. Тази зима в Банско ще работят 75 съоръжения, докато миналата година бяха 50, каза мениджърът на фирмата концесионер "Юлен" Иван Обрейков. Одобрен е и терен за изграждане на втора кабинкова линия, която да улесни достъпа до пистите и да намали огромните опашки от скиори в пиковите дни.
Банско след години
Истински алтернативи за забавление на туристите в Банско може би ще има след две-три години. Тогава ще бъде готов изграждащият се голф клуб, ще има и спортен център с различни видове занимания в него. Хотелиерите се надяват до две-три години масовото строителство да спре и да започне развитието на целогодишния туризъм. Отсега обаче има сигнали, че интересът към Банско от страна на инвеститорите намалява, свива се и търсенето на апартаменти в града. По информация на дружеството "Тамплиер", което управлява пет комплекса в курорта, продажбите на апартаменти при всеки следващ обект се забавят все повече и повече. Преди продавахме всичко най-много за осем месеца, а сега за много повече от година, каза мениджърът на дружеството Илко Йоцев. На тръгване от Банско колата ни се размина с дълга колона от камиони, които с бавна скорост се тътрузеха по стръмния път към планинския курорт. Преброих ги - бяха 11.
Зорница МАРКОВА в-к Дневник, 13 декември 2006
Над 70% по-скъпи лифт-карти в Пампорово
Дневна лифт карта в Пампорово през новия зимен сезон ще струва 48 лева, съобщиха от "Пампорово" АД. Това е със 77% повече в сравнение с миналия зимен сезон. Двупосочен билет за пътническите въжени линии в курорта ще се продава по 14 лв., а за деца до 14 г. 9.50 лв. Увеличението на цените се дължи главно на поскъпването на горивата и изравняването на тарифите за български и чуждестранни клиенти. За сезонна лифт карта ще се плаща 1280 лв., а за 13 дни 530 лв. От "Пампорово" АД предвиждат 35 на сто намаление на лифт картите за постоянни клиенти и 20 на сто за ученици и студенти. Над 4,570 милиона чуждестранни туристи са посетили България от януари до август тази година. Това е с близо 6 на сто повече от същия период на миналата година, съобщи Станислав Новаков, зам.-председател на Държавната агенция по туризъм в интервю за Дарик радио. Той прогнозира, че зимните курорти тази година ще привлекат чуждестранни туристи най-вече от Гърция, Сърбия и Македония, но се очаква и увеличение от Русия, Великобритания и Дания. В Пампорово и Боровец легловата база не се е променила, но в Банско е нараснала многократно, каза още Новаков.
Валентин Георгиев в-к Монитор, Сряда, 13 Декември 2006
Строежи провалят сезона в Пампорово
Пампорово няма готовност за зимния сезон. Курортът е мръсен, а строителството продължава. Това обяви шефът на Държавната агенция по туризъм Марио Ал-Джебури по време на дискусията на "Стандарт". На път за Смолян той огледал Пампорово и останал потресен от условията там. Строителството в курорта трябва незабавно да спре, защото се разваля имиджът на курорта и се смущава спокойствието на туристите. Никой от тях не би се върнал догодина, преживявайки дискомфорта с продължаващото строителство, посочи Джебури. В момента строежите са забранени само в онази част от Пампорово, която влиза в пределите на община Смолян. Строи се в зоната, стопанисвана от Чепеларе.
в-к Стандарт, ВТОРНИК, 12 Декември 2006
Лифт свързва град Смолян с Пампорово Въжената линия ще превозва по 1000 души на час
Лифт ще свързва Смолян с Пампорово и телевизионната кула на връх Снежанка. Идеята за въжената линия съществува от години, но досега не е реализирана поради липса на средства. В скоро време обаче смолянчани и гостите на града ще пътуват до курорта по въздуха. Проектът вече предизвика сериозен интерес от страна на солидни инвеститори, заяви кметът на общината Дора Янкова. Два екипа проектанти са разработили концепции за транспортното съоръжение, което ще струва около 25 милиона лева. Въженото трасе ще бъде с обща дължина около 7 км и значително ще скъси не само разстоянието и времето за път до Пампорово, но ще облекчи и тежкия автомобилен трафик. То ще се превърне в алтернативно транспортно средство и за смолянчани, които работят в курортните ядра "Райковски ливади" и "Смолянски езера", както и на Пампорово. Идеята е първата част на лифта, която ще е дълга около 5 км, да е 100% транспортна. Тя ще тръгва от Смолян и ще поема по шест души в кабинка. Разстоянието до "Райковски ливади", където ще се намира междинната станция, ще се взема за по-малко от 10 минути. Оттам лифтът ще продължава до връх Снежанка, откъдето туристите ще се спускат по белите писти. Дължината му ще е около 2,4 км, а капацитетът на съоръжението ще бъде средно по 1000 души на час. Техническите проучвания вече са направени. Кметът на Смолян Дора Янкова се надява, че изграждането и монтирането на съоръжението ще стартира паралелно с разрастването на курортно ядро "Райковски ливади". Там общинският съвет прие решение, хотелчетата и вилите да не надхвърлят четири етажа, за да се запази природата и естественият ландшафт на терена. Какво ще е бъдещето на Смолян като туристически център и как ще се решат основните проблеми, свързани най-вече с лошите пътища в региона - тези въпроси ще бъдат поставени днес на обществената дискусия, организирана от вестник "Стандарт".
в-к Стандарт, ПОНЕДЕЛНИК, 11 Декември 2006
Ремонтират пътя от Пловдив до Смолян Трета лента ще спаси шофьорите от задръствания в Родопите
Европейски път ще свързва Пловдив и Смолян. Шосето между двата областни града ще бъде изцяло обновено догодина. Добрата новина дойде от дискусията, организирана от "Стандарт", за бъдещето на Смолян като туристически център. С това успешно завърши тазгодишната националната кампания на вестника в страната. Предвидено е да се изгради трета лента в участъците, където е възможно да има такова разширение. Така ще се избегнат задръстванията между Чепеларе, Пампорово и Смолян, които са предизвикани от строителната инвазия в района и нарасналия туристически поток. Едва след две години обаче ще започне проектиране на модерно магистрално трасе. Държавата ще финансира и рехабилитацията на пътя от Смолян през селата Смилян, Могилица и Арда, които развиват селски, еко и пещерен туризъм.На дискусията стана ясно още, че са предвидени и средства, с които догодина ще бъде подобрен изворът, който захранва с питейна вода смолянския квартал "Устово". От 15 години хората там пият мътилка при всеки дъжд или авария. За 2007 г. са предвидени и 6 млн. лв. за доизграждане на водоснабдителната система за курорта Пампорово. Част от нея ще захранва и Смолян. Заделени са и средства в размер на повече от 7 млн. евро, с които ще се обучават предприемачи и сдружения как да бъдат създавани проекти за финансиране по европейски фондове.
Щиляна Чакърова в-к Стандарт, ВТОРНИК, 12 Декември 2006
Ски-полиция пази туристите в Пампорово
Ски-полиция ще пази туристите в Пампорово от опасни скиори и моторни шейни, които са забранени в курорта от година. Охранителите обаче няма да са полицаи, а ски-учители, обясни шефът на ски-училището в Пампорово Любомир Санкийски вчера. "Това са най-добрите скиори и учители. Те владеят перфектно поне по 2 два чужди езика и могат веднага да подадат сигнал при нужда", каза още Санкийски. Трябва да се следи за реда по пистите, защото минали години имаше доста инциденти със скиори заради бързо каране. Моторните шейни пък нарушават качеството на трасетата, коментира Санкийски. След като ски-полицаите изведат безразсъдните скиори от пистите, с тях ще се заемат гардовете от охранителната фирма, която се грижи за реда и контрола на лифтовете. Освен с опасните спускачи, те трябва да се справят и с хитри чужденци, които се опитват да се качат на съоръженията с детска лифт-карта. Хотелиерите в Пампорово откриха официално сезона вчера. По пистите на курорта все още няма сняг, а първите туристи пристигат още тази събота. До тогава ски-трасетата ще бъдат покрити с изкуствен сняг. Очаква се най-големият наплив на туристи да е около Коледа. 150 ски-учители ще бъдат назначени на трудов договор от днес. Те ще поемат и първите групи още от следващия ден, за да ги обучават на изкуствения сняг. С лев поскъпна цената на лифт картата за ден спрямо миналата година и вече е 49 лв. Целогодишната карта пък излиза 1300 лв., докато миналия сезон тя бе 1280 лв. Тези, които обаче си я купят до 31 декември ще ползват 20% отстъпка. Постоянните клиенти пък са с 35% преференция. Пакетите за 3, 9 и 13 дни пък излизат съответно по 140 лв., 389 и 539 лв. За децата под 14 години картата е 28 лв. за ден.
Анета Кисьова в-к Монитор, Петък, 15 Декември 2006
Лъскат Банско за първите скиори
Банско е в трескава подготовка за откриването на зимния сезон в събота. Кметството и местните жителите усилено лъскат града, за да не се изложат пред гостите. Вече е пуснато движението по шосето за Гоце Делчев. От 5 декември пък са спрени всички изкопни работи на територията на града. В момента се строи само в зоните, които са извън курорта. От 15 декември там също ще бъде наложена забрана за извършване на груби строителни дейности. "Банско няма да бъде в прах и мръсотия, както им се иска на някои. За съжаление има хора, които непрекъснато ни атакуват. Щеше им се и на студентския празник да няма вода, да има режим на тока, студентите да се бунтуват. Но се справихме със ситуацията", каза кметът Александър Краваров. Дори 1 милион туристи от страната и чужбина да дойдат да карат ски през зимния сезон, няма да допуснем проблеми във водоснабдяването и електроснабдяването, допълни градоначалникът.
Владимир Симеонов в-к Стандарт, ВТОРНИК, 12 Декември 2006
Снегът идва на Коледа Януари ще е сух и студен, през март ще вали дъжд
Скиорите да не скубят коси, скоро ще има сняг. Астрономическата зима всe още не е дошла, тя настъпва на 22 декември. Така че все още сме есен и няма нищо необичайно в температурите. Статистиката през годините показва, че в това отношение има определена закономерност. На всеки 3-4 години се случва една да бъде по-топла от обикновеното. Негативни последици от човешката дейност върху глобалния климат има. Но те не бива да се преувеличават, както и да се спекулира са тях. Става въпрос за едно затопляне с 0,2 градуса по Целзий годишно. А не с 2 градуса, както често се пише. Тоест климатичен апокалипсис няма да има в близките десетилетия. А ако има такъв, то той ще бъде по-скоро към един малък ледников период. Така че тогава софийските кметове няма да има нужда да мислят за дупките, защото хората ще се движат с моторни шейни върху дебел сняг. Всички любители на зимните спортове и хотелиерите могат да бъдат спокойни. В периода от 19 до 22 декември се очакват по-сериозни валежи и застудявания. Ще имаме бяла Коледа. А по новогодишните празници ще бъде студено, но сухо. Януари ще бъде относително студен и сух. За февруари и март се очаква да бъдат по-топли и с повече валежи. Но това, разбира се, са дългосрочни прогнози, а при тях вероятността от грешки е по-голяма.
Петър ЯНКОВ синоптик, ТВ-МЕТ в-к Стандарт, ЧЕТВЪРТЪК, 14 Декември 2006
Пролетта ще закъснее, чакат късни виелици
Арктика изчезва, крайбрежието на цели континенти ще бъде залято от водата, цунами и циклони ще сеят смърт и разрушения. Апокалиптични картини вещаят световните медии през последните дни. Защото времето в северното полукълбо е доста по-топло за сезона, отколкото други години. Дори Сибир и канадският север вече се сочат като бъдещите житници на света. Причината: парниковият ефект. Климатът подлежи на промени, но не толкова драстични и резки, категорични са обаче специалистите. Статистиките показват, че топли и сухи зими като сегашната е имало неведнъж. Включително, разбира се, и в България. И то много преди да се заговори за парников ефект. Достатъчно е човек да чете историческите справки на страниците за времето. Още се помни например зимата на 1982-1983 г., когато не капна капка дъжд, да не говорим за сняг. И обратното - закъснели виелици и студ през май също не са необичайно явление. На базата на хилядолетен опит народът си е създал свои критерии, по които да прогнозира времето. Популярна например е формулата, че късен цъфтеж на различни дървета и храсти през есента вещае сурова зима. Учените отдавна са разгадали този феномен, който хем потвърждава, хем коригира народното поверие. Става дума по-скоро за закъсняване на пролетта, обясняват специалистите. Другото поверие за зимата е свързано с гадаене на 13 септември (св. Симеон Стълпник по Юлианския календар). Каквото е времето на този ден, такава ще е и зимата. Справката за тази година показва, че денят е бил слънчев и топъл за сезона. С незначителни мъгли в утринните часове.
Константин СЪБЧЕВ в-к Стандарт, ЧЕТВЪРТЪК, 14 Декември 2006
|