Въпреки безснежната зима големите ски курорти в страната - Пампорово, Боровец и Банско, приключват сезона с 10% ръст в броя на туристите спрямо миналата година.
Най-голямо увеличение има при гостите от Турция, отбелязват от браншовите организации в туризма.
В по-малките ски курорти като Чепеларе например отчитат 25% спад в броя на почиващите този сезон. Причината е именно липсата на сняг. Според специалистите тази зима е доказала, че всеки лев, вложен в оръдия за изкуствен сняг, си заслужава.
Турци пълнят Пампорово
“Благодарение на предварителното договаряне и подготовката на ски зоната още от ноември, Пампорово приключва с 10% ръст на туристите”, отчете изпълнителният директор на “Пампорово” АД Мариян Беляков, стопанин на лифтовете и пистите в родопския курорт. Според него напливът на гости от Турция и Гърция е резултат от отварянето на българо-гръцката граница при Маказа.
“Турските туристи в региона бележат ръст от над 300% за изминалите три години. За това помогнаха договорените облекчения за визовия режим на турските граждани. Принос за договарянето освен представители на държавата, има и екипът на “Пампорово” АД, който беше домакин на редица срещи с местната и държавната власт от българска и турска страна”, подчерта Беляков.
Палитрата от нации в родопския курорт тази зима се запълва от туристи от Англия, Русия, Сърбия, Македония, Румъния, Ирландия, Гърция и Украйна. За първа година се е работело и с нов туроператор от Дания.
80% от туристите в курорта са идвали организирано чрез туроператори, а 20% - индивидуално, като са резервирали своята ваканция чрез онлайн портали. Около 30 000 души пристигнали в Пампорово през летище Пловдив.
“Нямаме информация за провалени почивки на турски и руски туристи заради визовия режим. Резултатите показват обратното - ръст и от двете страни. Пампорово ще стартира следващия сезон 2014-2015 с връщането на чартърната програма на най-големия британски туроператор ТУИ на летище Пловдив.
Приоритет за догодина ще е развитието на пазари като Украйна, Русия, Дания и близки държави. Традиционно като най-голям приоритет за курорта се запазва българският пазар”, похвали се Беляков.
По традиция чуждестранните туристи предпочитат да планират ваканцията си предварително. Те се възползват от отстъпките за ранни записвания и допълнителните екстри, включени в пакетите за предварително плащане до началото на октомври. За разлика от тях българите решават за своята зимна почивка в последния момент. Пампорово е сред предпочитаните курорти от българите, отчита Беляков.
Според него родопският курорт може да се похвали, че е единственият у нас със средно 90% заснеженост от началото на сезона до сега и безупречно поддържана ски зона.
Освен това той е и с най-дълъг сезон - откриването му беше на 7 декември, а официалното закриване ще е на 20 април. За сравнение - в останалите курорти сезонът бе открит на 14 декември, а закриването беше на 6 април.
Хотелите в Пампорово също “уцелиха десетката” с атрактивни промоционални пакети, отстъпки и бонус програми - с включени обяди на пистите за удобство на клиентите, или с включени лифт карти, ски оборудване, спа услуги за свободното време - т.е. пълен пакет от услуги. Според статистиката в курорт, българите са имали почивки със средно по три нощувки.
Организираните туристи от чужбина предпочитали едноседмичните почивки, заради чартърните програми, а инвидидуалните гости от други държави са правили средно по 5 нощувки. И тази зима туристите са предпочитали пакети с всичко включено в цената - настаняване, изхранване, лифт карти, трансфери до пистите, ски оборудване.
Най-силни в Пампорово са били дните около Нова година и началото на февруари, когато е ученическата ваканция в Турция. “Точната статистика още не е готова, но в най-пиковите моменти може да кажем, че в ски зоната е имало около 8000-9000 души”, посочи Беляков.
Затова дружеството е доволно от сезона, въпреки големите разходи за производство на изкуствен сняг. “Започнаха да правят изкуствен сняг още от края на есента, с което пистите имаха добра основа целия сезон”, каза и шефът на Регионалната туристическа асоциация “Родопи” Пантелей Мемцов. Средната натовареност на легловата база е 70%, което означава успешен сезон.
Не такава е равносметката в “Чепеларе курорт”. Отчитаме 25% отлив на туристи заради топлото време, каза Васил Попов, изпълнителен директор на фирмата, която поддържа лифта и пистите в “Мечи чал”. “Едва си покрихме разходите, печалба няма. Почти през 90% от сезона лифт картите бяха с намалени цени”, посочи той.
Еднодневната карта в Чепеларе беше 30 лв., вместо 40 лв., а в един интервал падна и до 25 лв. Причината е, че 24-те оръдия за сняг покриват едва 4 км от общо 18 км писти на “Мечи чал”. В Чепеларе пистите са разположени по-ниско от Пампорово и топлото време се отрази зле, обясни и шефът на Регионалната туристическа асоциация “Родопи” Пантелей Мемцов. Легловата база в Чепеларе е била пълна до 40%.
Повече скандинавци избрали Банско за ски почивка
Добър сезон с ръст от 10% в сравнение с миналата зима отчете и ски зона Банско. Сезонът на практика стана успешен благодарение на десетте студени дни в началото на зимата, които позволиха на работещите в ски зоната да произведат изкуствен сняг.
Той стана добро покритие за пистите и туристите можеха без проблем да ползват всички съоръжения. Технологията е такава, че дори и да има истински сняг, пак се прави основа от изкуствен за по-добро качество на пистите. Снегът, произведен от оръдия, е издръжлив до +12 градуса. Затова и скиорите тази зима изпитаха удоволствието хем да карат ски, хем да си правят слънчеви бани и да се радват на хубаво време.
През този сезон ските в Банско опитаха и някои от най-известните банкери в Европа, които дадоха висока оценка на курорта. Около 70 финансисти от цяла Европа дайдоха по покана на БНБ.
Засилен беше потокът от скандинавски туристи, които дойдоха по частен път, без да ползват туроператорски услуги. Чрез реклама те научили за Банско и за първи път се появиха скиори от Норвегия, Дания и Швеция.
В предходни сезони Банско се пълнеше основно от гърци, руснаци и англичани, но тази година пристигнаха и туристи от Франция, Германия, Италия и Австрия.
Любопитното е, че за първи път чужденци се опитаха да правят незаконен алъш-вериш в зоната. Няколко англичани си пуснали сайт, че дават уроци по ски, което е нелегално ски училище.
И в зоната хващали англоговорящи, които подбивали цените на останалите инструктори. А като ги питали какво правят, се измъквали: “Ами помагаме си взаимно да караме ски.” Така че измамите не са само български патент, коментираха българските ски учители по този повод.
Зимният сезон в Банско официално беше закрит на 6 април, но от ски зоната заявиха, че за Великден кабинковият лифт ще работи, както и за празничните дни от 1 до 6 май. Догодина се очаква курортът да бъде домакин на световната купа за жени и европейската купа за мъже - престижни състезания, които ще доведат туристи отвсякъде, а медиите ще популяризират и България.
Летният сезон в Пиринско не е силен като зимния, въпреки че общината полага усилия да привлича туристи с интересни програми. 50 хотела в Банско вече затвориха, а персоналът се прехвърли на морето.
Боровец - пълен на 60%
“За Боровец изминалият зимен сезон беше добър, особено като се имат предвид неблагоприятните метеорологични условия, липсата на естествен сняг и високите температури.
Независимо от това направихме изкуствен сняг навреме и нямахме повече от обичайните за всеки нормален сезон анулирания на резервации.” Това заявиха за “Труд” от управата на курорта Боровец по повод приключването на зимния сезон.
Отлив на чуждестранни туристи не е имало, запазено е нивото от миналата година. Само броят на българските скиори е бил с лек спад спрямо миналия сезон, допълниха от комплекса. Добрата новина е, че тази зима има увеличение на средния престой на туристите.
С най-голямо увеличение на престоя са гостите от Русия. Такава тенденция е имало и при българските и английските туристи. Основната част от англичаните идват у нас с фиксирани 7-дневни почивки, но не са малко и тези, които сами организират ваканцията си. Увеличението на средния престой на британците се дължи именно на неорганизираните туристи.
От ски курорта още не могат да дадат точен брой на туристите в Боровец през този сезон, но средната заетост на легловата база в комплекса е била около 60%. Значителен ръст на туристите от съседните държави отчитат от курорта. Почти тройно е увеличението на македонците, а двойно - на гостите от Турция, Гърция и Сърбия.
Има ръст и на израелски туристи. Нощувките на украински граждани обаче са със спад от около 25%. Незначително намаление се отбелязва и на английския пазар като брой, въпреки че в Боровец туристите от Великобритания традиционно са най-много, следвани от руснаците.
На въпрос дали големите разходи за ток тази зима (заради оръдията за изкуствен сняг - б.р.), ще се отразят на цените на почивките през следващия сезон, от управата на Боровец отговориха, че още е рано да се говори за това. “Следвайки духа от предходните години, не се очакват значителни промени в цените на пакетите”, допълниха от курорта.
Петя Гайдарова Светлана Василева Милена Илиева в-к Труд 06.04.2014 20:47
|