Петте световни купи в алпийските дисциплини нареждат Марк Жирардели сред най-големите имена в историята на ски спорта. Той е роден е на 18 юли 1963 г. в Лустенау, Австрия, но всичките си 46 победи в стартове за Световната купа и 11 медала от световни първенства спечелва под националния флаг на Люксембург. Сега живее в Санкт Гален, Швейцария.
От 2004 г. Жирардели е привлечен като консултант на българския национален отбор по ски и рекламно лице на курорта Банско. Жирардели притежава 84% от "Спортен център Жирардели спорт - Банско". Фирмата има като предмет на дейност строителство на спортни терени.
Какви изненади поднася ски сезонът при мъжете до момента?
Развръзката в състезанията за Световната купа при мъжете е много интересна заради пъстрата гама от победители в отделните стартове. Австрийците дадоха шанс на останалите. Тяхната ски машина се задъха още в началото и така шансът проработи и за французите, канадците, швейцарците и т.н. Нивото тази зима не е толкова високо точно защото австрийците не са в много добра форма. Причината е, че цели десет години те бяха абсолютни фаворити, но се оставиха на летаргията, като спряха да забелязват и поправят малките си грешки. Сега много ярко настъпват младите таланти. Швейцарците разполагат със състезател като Maрк Бертод, шведите имат своя Йенс Бюгмарг - скиори на по двадесет години, които имат потенциал за бъдещи звезди. През този сезон бившият носител на Световната купа - американецът Боде Милър, кара силно в спусканията и Супер Г, но има големи проблеми в слалома, където беше традиционно много добър. Но тъкмо защото австрийците на са толкова силни, колкото в предишните сезони, той има много добри шансове в общото класиране за Световната купа.
Кой според вас ще спечели Световната купа?
Прогнозирам, че това ще бъде Аксел Лунд Свиндал от Норвегия, защото той не прави толкова грешки, колкото останалите. Може дори да стане и световен шампион в гигантския слалом и комбинацията на първенството в шведския зимен център Оре през февруари .
Какво е бъдещето в техниката и екипировката при ските?
Международната федерация по ски (ФИС) обръща поглед назад, към по-умерените скорости. Оказа се, че карвинг-техниката и промяната на автоматите доведоха да множество инциденти по време на състезания. Скорости от 144 км/ч каквито сега развиват скиорите в някой спускания, представляват голяма атракция за зрителите, но нещата стават практически неконтролируеми. Целта е да се намали рискът, защото състезателите се увличат много и реагират екстремно. Съвсем скоро ще се промени радиусът на завоя на ските, така че да стане невъзможно да се преминават завоите с такава висока скорост. Това е като във Формула 1 - скоростта зависи от това дали болидът е с тесни или широки гуми.
Печелят ли вече скиорите повече пари от наградни фондове?
Наградните фондове все още не са толкова интересни за самите скиори, колкото рекламните договори с производителите на ски екипировка. Оттам идват големите пари, защото така си продават марката. Иначе сега за едно състезание в Кицбюел например победителят може да спечели спечели 70 000 евро, докато преди петнадесет години взимахме едва около 15 000 евро за същото постижение. Очевидно е, че спортът става все по-добре платен и в това отношение. ФИС вече въведе минимален паричен награден фонд за Световната купа от 100 хил. швейцарски франка, които се разпределят между първите десет състезатели.
Кое е най-търсеното рекламно лице при скиорите?
Боде Милър е ненадминат. Той има характер и затова всички го търсят.
Как бихте описали спонсорския пазар в ските?
Най-голямата компания рекламодател в нашия спорт си остава "Ауди". Със стабилни позиции е и германската пивоварна Warsteiner. Много банки и застрахователи също се включват, макар и за по-кратки периоди, защото ски спортът в Европа е изключително популярен и има добри телевизионни квоти. Повечето рекламодатели се ръководят и от рейтинга на състезанията. Той е значително по-висок, когато победителите са непредсказуеми, както се случва в този сезон. Когато беше ясно преди състезанията, че победителят ще се казва Херман Майер, рейтингът падаше. Сега не е така.
Какви според вас са шансовете на Банско в битката на зимните курорти за организиране на кръгове от Световната купа?
При това безснежие в курортите на Европа предимството на Банско се увеличава. Бих отличил курорта и това, че вече разполага с модерна техника за изкуствен сняг - това е огромно предимство. Знам много ски курорти в Австрия и Швейцария, където има много по-малко сняг, отколкото в Банско, но там се провеждат стартове от Световната купа. Дори пистите им не са толкова стръмни, колкото е пистата "Томба" на Банско. Щастлив съм, че името на Банско въобще има шанс вече да се спряга като кандидат провеждане на кръг от Световната купа, след като вече организира състезание за Европейската купа за жени. В един сезон има 38 състезания за мъже и 35 за жени, а курортите са хиляди и само най-добрите имат шанса да получат домакинство. Разбира се, нужно е да разполагаш с лоби във ФИС и по тази причина аз лично съм безкрайно любезен с президента на световната федерация Джан-Франко Каспер.
Това ще помогне ли?
Разбира се.
Каква стратегия прилагате като консултант на българския национален отбор?
Опитвам се да променя нагласата към професионалния ски спорт. За да се гонят постижения, трябва да се тренира като австрийците, от шест до осем часа на ден. Трудно е това да стане, но само така може да се очакват резултати. Не е възможно това да се постигне за две-три години. Нивото е много високо и не трябва да се очакват чудеса.
Този сезон за България се състезава австриецът Килиан Албрехт. Това ли е тенденцията - да се привличат чужди състезатели?
Албрехт е на 33 години и има много голям опит. Задачата му е да поведе след себе си целия отбор. Да накара останалите в тима да минават собствените си граници.
Заявихте инвестиционни намерения за изграждането на ски академия в Банско. Кога ще стане това?
Проектът е вече в ход. Това ще е академия по подобие на австрийските училища, каквито има в цялата страна. В нея ще се опитаме да съберем младите спортисти, които искат да практикуват зимни спортове на професионална основа.
Интервюто взе Елеонора ГУНЧЕВА в-к Капитал, Брой 5, 02 февруари 2007
|