Страхил Христов, директор на Дирекция биоразнообразие, планове, програми и проекти към Национален парк “Пирин”, ръководител на проекта за изграждане на система против лавини на територията на Национален парк „Пирин” в интервю за Агенция „Фокус”
Фокус: Господин Христов, какво представлява новата система против лавини, разположена на територията на Национален парк „Пирин”? Страхил Христов:Новата система, против лавини на територията на Национален парк „Пирин”, представлява една система за превантивен лавинен контрол. Съоръжението, което е изградено, извършва превенцията чрез контролирано газово взривяване на територията на, която е поставено. Това съоръжение е изградено, за да може да бъдат защитени както хора, така и съоръжения, инфраструктура и системата за биоразнообразие на територията на парка. Тази противолавинна система е изградена на Западния склон на връх Тодорка, над улеите, намиращи се там. Това е едно от най-лавино опасните места в Пирин. Като освен този довод за изграждането на системата там се извежда и като предпоставка и улеите, които са лесно достъпни и често се използват от сноубордисти. Определено има опасност от предизвикване на лавини и последвали инциденти с хора, които са решили на своя глава да карат извън обозначените и обработени писти в ски зона Банско. Ако трябва да се изразя по-образно начинът, по който действа системата е чрез радиоконтрол, който осигурява физическа и оперативна информация, като например дебелината на снежната покривка и на снежните улеи. Те измерват показатели като температура и влажност. Когато се установява, че има опасност от натрупване на повече сняг, който да предизвиква лавина, нашата цел е да предизвикваме малко по- рано тази лавина в по-малки размери. С това се цели тази лавина да бъде осъществена, когато няма хора и е безопасно. Системата е най-модерната в света и както вече казах, използва контролирано газово взривяване. Образно казано се осъществява един взрив, който издухва тази снежна покривка. Той предизвиква мини лавина и по този начин всъщност премахва условията за създаване на по-голяма и неконтролируема лавина на територията на природен парк „Пирин”. Това е територия, която е от една страна Национален парк, а от друга страна част от природното и световно наследство на ЮНЕСКО. Нашият стремеж е да осъществяваме това газово взривяване без никакви вреди за околната среда. Всички опасности са изключени при тази тема. Това е система е за наземен контрол.
Фокус: С какви средства е изградена новата система против лавини? Страхил Христов: Съоръжението е изградено в изпълнение на един голям проект по ОП „Околна среда”, който се осъществява от Национален парк „Пирин”. Това е проект за система за превантивен лавинен контрол, която е една от 60-те дейности, които се изпълняват по този проект.
Фокус:Кои са другите опасни места от лавини в Пирин? Страхил Христов:Има доста опасни места. Това са долните две реки, разположени на територията на парка. Въпреки, че е опасно в крайна сметка заради недостъпността им не се получават големи произшествия, при които да се нанасят поражения на инфраструктура на природа и за това не се знае чак толкова за тази лавинна опасност.
Фокус:Коя е най-голямата лавина, която се е случила на територията на природния парк? Страхил Христов:Най-голямата лавина, която е паднала на територията на Природен парк „Пирин”, до сега ,е тази през 1984 година в долината на Влахинска река. Поне от времето, през което наблюдаваме лавините дейности, тя е най-голямата. Размерът на тази лавина е била с дължина 600 метра и широчина над 182 метра, като при навлизането в долината височината на предния фронт е била над 25 метра. От тези размери хората могат да си представят какви опасности крие това явление.
Фокус: Какви са вашите препоръки за хората в планината? Страхил Христов: Като препоръка мога да спомена за хората, които излизат през зимата в планината това, че трябва да бъдат много добре екипирани и с топли дрехи. Другото задължително условие е да имат много добре зареден мобилен апарат. Хората, които решават да карат сноуборд в пистите, които не са маркирани, задължително трябва да карат в група.
Росен ГЕОРГИЕВ Информационна агенция "Фокус" 9 Януари 2015 | 06:01
|