"Витоша загива без развитие", пишеше на плакатите на участници в протеста, предаде БГНЕС. Надяваме се да бъдем чути и да се обърне внимание на това богатство, което имат децата на София и всички софиянци, заявиха протестиращите.
Представители на всички ски-училища на Витоша обясниха, че не са целели масовост, целта им е да бъдат чути правилно и да бъдат разбрани. Заканиха се, че това е първата стъпка, но няма да бъде последна.
Иво Рангелов от спортно-туристическо дружество "Мотен" обясни, че искат да бъдат някакъв вид медиатор между еколози, инвеститор, държава и община, за да се започне някакъв разговор от някъде.
"Не можем да стоим и да казваме: едните са лоши, че не дават да се изсичат, другите са лоши, защото са инвеститори, третите са лоши защото това не е приоритет на държавата", каза той.
А планината, според тях, със старите съоръжения е в това състояние от 33 – 34 години. Съоръженията са морално остарели – те са над 30 години, някои отиват към 50 години и няма нито едно ново.
Необходимо е обновяване на спортната инфраструктура, а най-належащият проблем са пистите и лифтовете, посочиха представители на ски-училища.
"Да се обнови нещо, което е произведено преди 30 – 40 години става много трудно, т.е. то трябва да бъде премахнато и на негово място да се изгради съвременно съоръжение, което отговаря на европейските изисквания", казва Рангелов.
В момента на Витоша работят 2 съоръжения, няколко малки влекчета и "Витошко лале", заяви и Марина Тепавичарова от ски-училище "Марина спорт".
Тя определи като много сериозен проблем това, че децата се учат на бейби влекче и след това директно отиват на "Витошко лале". Между 800 и 1000 деца на седмица се обучават в разстоянието от Офелиите – Ветровала до хижа Алеко.
На Витоша работят 9 училища. От остарялата инфраструктура страдат не само училищата, а и всички софиянци и хора, които искат да карат ски на Витоша.
Редактор: Мануел Насименто Днес.Дир.бг 20:13 | 20 февруари 2015
|