ТУРИЗЪМ ИНДУСТРИЯ. Липсата на добра пътна инфраструктура, отвеждаща до зимните курорти, липсата на законови промени, облекчаващи изграждането на ски инфраструктурата, качеството на медицинското обслужване в курортите. Това са основните спънки пред зимния сезон само месец преди старата му. Това е и посланието, което отправиха към държавата представители на туристическия бранш в рамките на заседание на Комисията по икономическа политика и туризъм, на което бяха дебатирани проблемите и готовността за предстоящия зимен сезон.
Според бранша всички усилия на туристическото министерство, както и тези на Министерството на външните работи по отношение на облекчаването на визовия режим за чужди туристи у нас, може да се неутрализират и да не дадат очаквания положителен ефект върху туризма и икономиката като цяло, ако не се решат старите проблеми.
Въпреки всичко от „Пампорово“ АД очакват по-добър зимен сезон от миналия, стана ясно от думите на изпълнителния директор Мариян Беляков. По думите му подготовката върви по план. В коментара си той подчерта, че са нужни редица промени в закони, които да дадат път на новите инвестиции в зимните ни курорти, защото „Македония, Сърбия, Турция в момента не стоят със скръстени ръце, а изграждат сериозни зимни курорти“. Той обърна внимание на проблем с прохода Маказа, а именно липсата на разрешение да преминават автобуси, което затруднява курорта при привличането на гости от Турция и от Гърция.
Беляков отвори и въпроса за промените в облагането с ДДС за зимния туристически продукт, като посочи, че преференцията за 9% ДДС е само за настанявания, докато в планински условия туристическият продукт включвал и много други неща. В коментар председателят на комисията Петър Кънев отбеляза, че е скептик относно каквито и да е данъчни промени.
Промяна в законодателството, така че инвеститорите да са по-гъвкави и да имат силни системи за сняг, писти, лифтове, поиска Беляков, защото по думите му развитието на планинския зимен туризъм не може без това. „Без законодателни промени в тази посока ръцете са ни вързани и освен да губим позиции, които трудно набираме, няма какво друго да се случи“, каза той.
От външно министерство обобщиха и мерките за визовите облекчения за турски граждани, желаещи да почиват в страната ни. Обсъдено е да бъдат предоставяни краткосрочни многократни визи с валидност три месеца, което ще става след представяне на документ за резервация в български хотел и курорт. Ще има възможност и за предоставяне на краткосрочни многократни визи за 130 дни за турски граждани. В ход е и системата за е-визи от дипломатическите ни представителства, която се прилага за трета поредна година. Ползватели са всички туроператорски фирми, акредитирани към дипломатическите ни представителства. Системата позволява по електронен път да се подават заявления с цел бързо да бъдат обработени и да се облекчат фирмите и туристите.
За пореден път Ангелкова подчерта позицията на туристическото министерство да се изгражда ски инфраструктура, лифтове, писти и съоръжения за изкуствен сняг, така че нашите курорти да разширят потенциала си. По думите й няма различия в бранша в това отношение.
Според Ангелкова миналия зимен сезон е бил успешен и като приходи, и като брой туристи. Туристите, посетили страната ни с цел зимен туризъм, са били с 8,2% повече, а приходите са били 426 млн. евро, или ръст от 4,5%.
„Надявам се този сезон да бъде по-добър от предишния“, заяви Ангелкова. България е в Топ 6 в зимните дестинации, което е доста добро постижение, коментира още министърът на туризма.
От ръководството на Боровец също обявиха, че имат сериозна подготовка и очакват много добър зимен сезон. Недялка Сандалска от ръководството на зимния курорт каза, че ранните записвания сочат 25% ръст на пазара от Великобритания. Тя също подчерта проблема с лошата инфраструктура, но и този с качеството на медицинското обслужване по курортите, което да гарантира сигурността на туристите. За нея решението е да има туристическа полиция, каквито са практиките по света. По мнението на Сандалска е крайно време контролът да мине в ръцете на Министерството на туризма, защото сега е в Комисията по защита на потребителите, която няма възможност законово да прави проверки на нерегистрирани оператори.
Заместник-председателят на комисията Полина Карастоянова обобщи, че развитието на зимния ни туризъм не може да бъде успешно без стратегически документ, който да гарантира дългосрочна рамка на залаганите промени в планинския туризъм. Иначе се обезсмисля всяко усилие на държавата, ако в мига, в който дойде инвеститор, се появят поредните 50 будни граждани, които стопират това намерение, каза тя.
Заседанието на комисията приключи с уговорката, че ще бъде инициирано специално заседание на кабинета, на което в отделна точка от дневния ред да се обсъди междуведомствено мерките за предстоящия зимен сезон, след което МС да излезе с конкретни решения и разпределение на задачите по ведомства.
По статията работиха: автор Евгения Маринова редактор Бойчо Попов Investor.bg 8.10.2015 16:54
|