Въпреки значителното повишаване на стандарта на живот в Румъния, все още голяма част от хората предпочитат по-евтини оферти за ваканциите си, което обяснява засиления интерес за прекарване на Нова година в България, Гърция и Турция, казват румънски туроператори, цитирани днес от вестник “Гъндул“. В румънските планински курорти офертата от 1000 евро на човек не е много достъпна до хората с по-скромни доходи. След като ни дадоха урок по летен туризъм, сега южните ни съседи атакуват стремглаво румънския пазар и с оферти за зимните празници, посочва румънското издание. С цени между 50-60 евро на нощ, с включена вътре храна и празнична вечеря, българските планински курорти започват да привличат все повече румънски клиенти. Засега румънските хотелиери казват, че не се чувстват застрашени от българската офанзива, защото в Румъния търсенето е по-голямо от предлагането, особено в традиционните курорти. Въпреки това обаче добрите условия и конкурентните цени в българските курорти като Боровец и Банско вече допринасят за формирането на румънска клиентела, състояща се предимно от жители на Букурещ със средни доходи.
БТА 30 ноември 2007
***
Противодействието на природозащитниците срещу скипистите е доста преувеличено
Това каза пред Агенция “Фокус” Петър Попангелов, най-известният български състезател по ски алпийски дисциплини. “В голяма част от изказванията и тезите на природозащитниците липсват факти и запознатост с проблема. Те не се стремят към диалог с представителите на зимните курорти и по този начин се къса нишката между двете страни”, смята Попангелов. По думите му скипистите в България не могат да навредят и да унищожат горите в страната. “Много по-големи поражения се нанасят с незаконната сеч и палежите, например. В сравнение само за миналата година ски пистите заемат едва 0,10-0,15% от всички унищожени горски масиви. Лесно може да се направи съпоставка каква е вредата от строителството на ски писти, в сравнение с незаконната сеч и горските пожари”, каза Попангелов. Той даде за пример Австрия, където има около 5900-6000 км ски писти, докато в България едва 150-200 км. "Тази страна има много повече километри писти от България, но нейните гори са много по-добре запазени от българските", категоричен бе Попангелов. Попангелов посочи и грешките на Боровец. “Има неписано правило, че между 50% и 60% от всички километри писти, с които разполага един зимен курорт, трябва да бъдат червени. Това се налага поради факта, че по-голямата част от туристите не са начинаещи, могат да карат на някакво приемливо ниво и не търсят толкова спортното изживяване от карането на ски. Тук идва и тъжната подробност, че Боровец е точно на противоположната страна на това правило, като неговите „черни” писти съставляват 50-60% от всички километри писти, които този курорт притежава. Това преобладаване на спортните писти в курорта Боровец не е случаен факт или грешка, породена от незнание. Това е породено от факта, че Боровец е създаден и развиван като спортен център, а не като туристически, обясни Попангелов.
News.dir.bg 07 ноември 2007
***
Апетитната Рила буфер остана извън Натура 2000
Зоната Рила-буфер, където се намират инвестиционните проекти "Супер Боровец", "Паничище" и още стотина по-малки проекта, 2206 ха от зона "Емине", 2286 ха от зона "Калиакра" и 75 ха от зона "Палакария" са били одобрени за изваждане от Натура 2000. Това съобщи Христо Николов от управителния съвет на екоорганизация "Зелени Балкани" след заседанието на Националния съвет по биологично разнообразие. Той коментира пред БНР, че явно натискът на инвеститорите е бил много силен. Съветът е одобрил днес общо 47 зони за включване в екомрежата "Натура 2000", включително и 4 нови, предложени от БАН, каза заместник-министърът на околната среда и водите Йордан Дардов. Така защитени територии в страната по "Натура 2000" вече са 34%. Очаква се министър Джевдет Чакъров да внесе в Министерския съвет предложенията. Според Христо Николов "за" отпадането на зоната "Рила Буфер" са гласували 10 от членовете на съвета, 7 са били против, а трима - включително представителите на екоорганизации, са се въздържали. На заседанието не са присъствали двама души, които са могли да повлияят на крайното решение, посочи Николов. Предложението за отпадането на зоната е било направено устно и в последния момент. Николов добави, че ще внесе отново предложение за включване на части от "Рила буфер". По думите му, от зоната е можело да бъде извадена частта със "Супер Боровец", защото тя вече е урбанизирана територия, а останалата част да бъде включена в мрежата. В част от отрязаните територии има проекти за изграждане на ветрогенератори, съобщи ръководителят на проекта за оценка и директор на Института по ботаника към БАН Димитър Пеев. Днес бяха одобрени другите отложени зони - "Централен Балкан-буфер" и още 42 зони /от които 16 за местообитания и 26 за птици/. Новите 4 зони са "Таушан тепе", Любаш", "Круше" и Изворо".
News.dir.bg 25 октомври 2007
|