Когато скиорът Никола Чонгаров обяви целта си да стане първият български олимпиец в историята на ски кроса, Пьончан изглеждаше много далеч. Бившият национал по ски алпийски дисциплини беше извън професионалния спорт в продължение на две години и се насочи към изцяло ново дисциплина, в която имаше само три състезания в цялата си кариера. Освен това направлението ски крос в ски федерацията беше ново и съответно финансиране нямаше.
За да успее да събере средства за подготовка и състезания, Чонгаров стартира краудфъндинг кампанията #GoChongi. В замяна на дарените средства той предлагаше всичко, което умее - от ръчно изработени картички, през ски уроци до специално написана от него песен. Въпреки първоначалния скептицизъм сред приятелите заради липсата на подобна култура в България, 27-годишният пловдивчанин събра 8000 от необходимите му 18 000 долара.
С помощта на приятели и няколко лични спонсора той успя да допълни финансирането си и започна преследването на олимпийската мечта. Той заминава за Швеция - сам с автомобила си, подготвя се самостоятелно, за да спести разходи, а на първото състезание не се представя добре. Бързо обаче напипва верния и резултатите не закъсняват.
"Благодарение на вашата подкрепа тази зима участвах в десет състезания и записах три подиума в Швеция. Тези резултати ми донесоха място в Световната купа през новия сезон. И изведнъж се оказа, че участието на олимпийските игри в тази нова дисциплина вече не изгледа толкова луда идея", обяви Чонгаров, който започва втората фаза в преследването на олимпийска квота.
В предстоящия олимпийски сезон българският скиор ще участва в десет състезания от Световната купа. За да спечели квота за Пьончан, той трябва да завърши сред първите 32-а в крайното класиране. Преди това обаче му предстои много тежка подготовка.
Благодарение на резултатите си миналия сезон Чонгаров получи държавна подкрепа. Той ще получи 30 000 от необходимите му 55 000 лева от ски федерацията, а за останалите отново ще разчита на своите умения и желанието на хората да го подкрепят олимпийската му мечта. Тази седмица скиорът даде начало на втора кампания в Indiegogo - #GoChongi Vol.2.
"Подкрепете моята кампания и нека докажем заедно, че с упорита работа и отдаденост нито една идея не е твърде луда", призовава Чонгаров, който вече е изпълнил 10% от целта. Както и в предишната кампания, той е представил разчет на средствата, които са му необходими за подготовка.
Той има нужда от 10 260 долара за участие в стартовете от Световната купа, 9092 долара за треньорски разходи, 7866 долара за тренировъчни лагери, 2280 долара за екипировка и 2500 долара за такси. Ако успее да събере допълнителни 3000 долара (5000 лева), Чонгаров ще може да си позволи физиотерапевт, който да пътува с него през целия сезон. "Няма нужда да казвам колко голяма ще бъде разликата с физотерапевт."
Подготовката му ще започне през август в България, а през септември заминава за първия си лагер - в Италия. През ноември и декември е планирал още два лагера - в Швейцария и Австрия, а през декември и януари са стартовете за Световната купа. "Хората, които ме подкрепиха, ми дадоха сила да продължавам напред и да усещам, че изобщо не съм сам в това, което правя", заяви Чонгаров.
Кой е Никола Чонгаров
Чонгаров е един от най-успешните български скиори през последното десетилетие. Между 2005 и 2014 г., когато беше част от националния отбор, той успя да запише няколко влизания в топ 20 на световната купа по ски алпийски дисциплини. На световното първенство през 2013 г. се класира 17-и в суперкомбинацията.
Преди две години пловдивчанинът завърши на 23-о място в алпийската комбинация на олимпиадата в Сочи, а след това получи честта да бъде знаменосец на българската делегация на церемонията по закриването на игрите.
След Сочи Чонгаров решава да се оттегли от професионалния спорт. "Имах нужда от почивка след цял живот тренировки в един и същ режим с едни и същи хора. В известна степен ми беше дошло до гуша. Имах нужда от нови цели и предизвикателства", разказа той пред "Дневник".
През тези две години и половина скиорът завършва университет и да сбъдне друга своя мечта - да основе пънк рок група. Споделя, че музиката винаги е била в кръвта му, още откакто като дете посещава уроци по класическа китара. През последните две години той редовно правеше концерти с бандата, в която той е китарист и вокалист. Чонгаров обаче не зарязва тотално ските. Без да се подготвя в предишния тежък режим, той зае трето място в слаломите на държавните първенства през 2015 и 2016 г. и дори успя да спечели няколко състезания от по-ниската категория на FIS.
Чонги, както го наричат всички познати, изрази увереност, че ще успее да спечели квота за олимпийските игри в Пьончан въпреи липсата на опит в ски кроса. За пръв път той се пробва в тази дисциплина, когато е 14-годишен. Тогава участва на състезание в Швейцария и успя да изненада всички, като първо печели квалификацията, а след това завършва на второ място в крайното класиране.
Защо решава да се завърне към професионалния спорт? "Ските са нещото, което умея да най-добре. Още откакто бяха на годинка и половина, съм свързан с тях. А си кросът е дисциплина, която мисля, че много пасва на моята пънк рок натура."
Александър Иванов Dnevnik.bg 14:01, 24 юни 2017
|