Антония Григорова е нещо като свръх-жена. Тя е първата жена, която преминава трасето от връх Ком до нос Емине за 5 дни и 23 часа. Започва спортната си кариера като състезателка по ски-бягане, участва в олимпийските игри във Ванкувър през 2010 година и Сочи 2014 година. Отказва се от зимните спортове и се насочва към бягането.
Тя е момиче, което може да ви мотивира, че никога не е късно да смениш посоката, или да направиш нещо голямо. Помолихме я да ни покаже една нейна тренировка на открито и да на зарази леко с нейната страст.
Занимавала си се професионално със ски-бягане. По какво си прилича и по какво се различава от обикновеното бягането?
Приличат си единствено по това, че и двата спорта са циклични, т.е. постоянно се изпълнява едно и също движение. Ските специално в България се практикуват само зимата, докато бягането е целогодишен спорт. За едното е нужен сняг (лятото гладък асфалт), а за другото настилката и теренът са без значение.
Също по отношение на екипировката ските изискват много материална база и дрехи подходящи за по-сурови условия, докато при бягането едни маратонки и комплект дрехи са достатъчни.
Каква подготовка е необходима, за да пробягаш една пресечена местност?
Нужно е само желание (смее се).
Какво те накара да изоставиш снега?
Решението ми беше по-скоро въпрос на приоритети, чиято подредба наложи изместването му на по-заден план. Мисля, че главната причина беше липсата на сняг в България, поради което трябваше да живея и тренирам през голяма част от годината извън страната, а това в моя случай не беше достатъчно, за да се впиша в картинката „родител".
Зимата качваш ли се на ски за удоволствие?
Винаги, когато мога, дори от скоро усъвършенствам различен вид ски (различен от "писалките" за ски-бягане).
Колко пъти в седмицата тренираш?
Всеки ден с изключение на някои възстановителни седмици. Понякога ми се случва по няколко пъти на ден, друг път по цял ден, но само понякога.
В какво се изразява тренировката ти?
Най-общо казано - упражнения, бягане, стречинг. Развиват различни качества (скорост, сила, издръжливост) в зависимост от тренировката, но целят винаги едно и също - добър резултат, добро възстановяване, да не се претоварвам и да нямам контузии
В ден преди състезание - тренировка или почивка?
Тренировка!
Спазваш ли хранителен режим?
Не. Опитвам да се храня с домашно приготвена храна. Режимът включва чести хранения.
Имало ли е момент по време на състезание, в който си искала да се откажеш?
Да, дори имам 1-2 отказвания, които обикновено са вследствие на много силни болки и се отказвам, за да предотвратя травма!
По какъв начин се мотивираш преди състезание?
След толкова години в спорта нямам нужда от мотивация. Имам силно желание да се състезавам, което за моя радост не изчезва с годините.
Футболистите се кръстят или пипат тревата на терена преди мач, ти какво правиш?
Загрявам хубаво и проверявам екипировката си.
Всеки човек ли бяга правилно?
Не. Чисто биомеханично дори смятам, че и аз не бягам правилно. Много често от грешна техника на бягане получаваме травми, затова съм на мнение, че ако бягането не причинява никакъв дискомфорт на тялото ти (физическата умора не спада към този дискомфорт) и не е причина за поява на травми, то значи бягаш правилно.
Дай съвет на начинаещите с какво трябва да внимават и с какво трябва да се съобразяват?
Бих препоръчала да се внимава само за маратонките, да са удобни и да не нараняват стъпалата. След това дрехите да са удобни, ‚дишащи' и съобразени с времето. Бягането да не става непосредствено след хранене, организма да е добре хидратиран.
Има ли някакви основни правила за бягането?
Да. Винаги започваме с леко бягане, за да подготвим тялото , след това упражнения за загряване на основните мускулни групи и после вече може да си позволим различно бягане от бавното. За финал всяка една тренировка е хубаво да завърши отново с леко бягане и упражнения за разтягане на мускулатурата. Не трябва да забравяме и да дишаме в ритъм с бягането.
Какво е мнението ти за повод спорта и младите?
Спортът е изключително важен за здравето на младите (и не само за тях). Той възпитава доста качества, които биха били от полза за развитието им и формирането на личността им. Но важно е и спортът да бъде контролиран, защото в процеса на израстване при претоварване лесно могат да се получат травми, а това често демотивира децата или може да е причина за сериозна травма.
Препоръчай на читателите една примерна тренировка?
Вариантите за тренировки са хиляди в зависимост от възрастта, условията които имаме и резултатите, които искаме да постигнем. Като пример бих дала една съвсем елементарна тренировка за начинаещи, която може да се изпълни навсякъде извън дома. Препоръчвам да се бяга на различни терени с различен наклон.
Леко бягане 5-10мин.,
След това общо развиващи упражнения 5-10мин.,
Бягане с промяна на темпото на всеки 5 мин. (бавно, бързо, бавно) и така 20-25мин. Ако нямате часовник, който измерва пулса, може да следите за скоростта дори само по честотата на дишането си.
Разпускаме с много леко бягане 5мин.
Стречинг или упражнения за разтягане 5-10мин.
Участвала си на две Олимпиади, какво е чувството?
Невероятно. Това е най-големия спортен форум, който съществува. Провежда се на 4 години. Изключително голямо и отговорно предизвикателство пред всеки един спортист е да се подготви, да се класира и да участва на Олимпиада.
Четири години, в които цялото ти съществуване, начин на живот, мисли и действия са насочени към едно състезание - Олимпиада.
Webcafe 20.07.2018, 14:34
|