Според кмета на Чепеларе г-жа Славка Чакърова градът бележи ръст до 10% повече туристи с атракции през цялата година. Въпреки трите природни бедствия курортът е готов за зимния сезон.
Г-жо Чакърова, поставихте си амбициозната задача да наситите със събития Чепеларе през годината с цел привличане на туристи. Сега общината по-посещаемо място ли е през четирите сезона?
- Община Чепеларе има дългогодишни традиции в туризма и е винаги била известна целогодишна туристическа дестинация. В последните 10-15 г. се наблюдаваше отлив на туристи през останалите 3 сезона, освен зимния. И един от начините да си върнем славата на известна туристическа дестинация е създаването на повече събития, които да привличат туристите не само през зимата и уикендите, но и през останалото време.
И за миналата, и за тази година имаме ръст в посещаемост средно 5-10%.
Трайно доразвиваме и обогатяваме културния календар на общината. Националните празници вече се отбелязват по подобаващ начин не само с идеята децата да научат историята ни, но и гостите да го почувстват.
Националният конкурс за авторски вокални и инструментални произведения в такт 7/8, фестивалът за шлагерна и стара градска песен, хайдушките празници “Капитан Петко войвода” са част от програмата през пролетта и лятото. Провеждаме
уникално състезание
по планинско бягане
и колоездене
“Чепеларски търкала”. През есента е “Картоф фест”, който привлича и производители, и туристи заради интересните дегустации. Всички тези събития правят престоя тук разнообразен и изпълнен с много емоции.
Така с по-голяма палитра от мероприятия съм убедена, че може да бъде запълвана целогодишно гамата от леглова база и места за хранене в общината.
Разбира се, полагаме усилия и в подобряване на инфраструктурата. През изминалите 3 г. инвестирахме много в рехабилитиране на улици и тротоари в курорта Пампорово и в Чепеларе. Довършихме изграждането на енергоспестяващо осветление в Пампорово. Променяме и подобряваме визията на зелените площи в цялата община. Изграждаме нови детски площадки.
- Как като малцинство работите с общинския съвет, за да осъществите идеите си?
- Трудно се работи, когато кметът и екипът му предлагат решения на проблеми, които идват от гражданите, а опозицията, за да е опозиция на кмета, спъва реализирането им.
В крайна сметка всички решения и предложения не са мои лични, а са породени от желанията на хората, изразени в приемния ми ден, от жалби и сигнали. Правим анализ и планове за бюджета за следващата година. Трябва да има реален контрол на гражданите над общинските съветници, когато отказват предложения на кмета. Нека има откази, но да бъдат мотивирани, но не с партийни и корпоративни аргументи.
Гражданите трябва да проявяват по-голяма активност, да следят отблизо работата на съвета и да присъстват на заседания на комисиите.
- Какво спечели Чепеларе от обединението на ски зоната и услугите на “Мечи чал” с тези в Пампорово?
- Представя се продукт, който е новост за България като обединение на 2 ски зони. Много от скиорите, посещавали Пампорово, не бяха чували за пистата на “Мечи чал” и след обединението преоткриха нова възможност - дълги писти с различна степен на трудност. Увеличи се броят на туристите. Да не забравяме, че обединението важи не само за зимния, но и за летния сезон.
Трасета за маунтинбайк (планинско колоездене) има и в Пампорово, и на пистата на “Мечи чал” и са възможност за провеждане на повече състезания. В края на миналия сезон на “Мечи чал” се проведе интересно състезание с колелета върху снега.
А това лято се проведе кръг от национално първенство на федерацията по колоездене. Но най-вече
Чепеларе има в лицето
на “Пампорово” АД
стабилен инвеститор
и много добър партньор, защото развитието на ски спорта в Чепеларе има дълги традиции.
Без подкрепата на този стратегически за общината инвеститор нямаше да има безплатни карти за лифта за децата от спортното училище, спортните клубове и обединения детски комплекс. Осигури се и заетост на нашата ски зона. След обединението се поднови системата за изкуствен сняг на основната писта, а през тази година текат процедури по одобряване на ПУП за разширение на ски пътя.
През следващата година ще се изгради система за изкуствен сняг и на туристическата писта. Искаше ни се да се случи тази зима, но поради утежнените процедури по ЗУТ не се осъществи за този сезон.
- Какви събития на пистите предстоят тази зима?
- Освен традиционния спортен календар най-голямото събитие е провеждането на Интерски конгрес, който се прави веднъж на 4 г. в различни точки на света. Той е много престижен, наричат го
малката олимпиада,
тъй като идват ски
учители от цял свят,
правят демонстрации, разискват последните тенденции. В рамките на конгреса деца в неравностойно социално положение от Смолян и Чепеларе ще се обучават от най-добрите ски учители в света. За нас е изключителна гордост, че ще бъдем домакини на състезание от такъв ранг.
Много хора по този начин за първи път ще се запознаят с Родопите, Пампорово, Чепеларе и България.
- Чепеларе има голям потенциал за зимен туризъм. Отчитате ли инвестиционен интерес?
- Забелязва се раздвижване на пазара на имотите. През това лято се закупиха доста апартаменти от външни хора. На Пампорово има покупка на замразени обекти, има внесени искания за визи за проектиране и процедури.
Очакваме да се появяват и по-големи инвеститори, защото градът има нужда поне от още един голям хотел с категории от 4-5 звезди. Има нужда и от повече заведения, ресторанти, механи.
- Туризмът обаче не е всичко, което има Чепеларе. Какви са плановете ви за насърчаване на развитието на индустрията и обезпечението с кадри?
- Природните дадености са благоприятни за развитие на туризъм. Освен него в Чепеларе основен поминък е фабриката за ски, в която работят много хора. Тя е
най-големият
производител
на ски в света,
а от началото на годината се произвеждат и части за велосипеди от висок клас. Много голяма част от горите са частни и много хора имат доходи от гората. Младите напускат общината, но това е проблем не само за Чепеларе.
Доста трудно се намират кадри в сферата на туризма. Затова полагаме усилия за подобряване на образованието тук. След среща с бизнеса в гимназията по селско горско стопанство и туризъм вече има специалности за туризма и дуално обучение за професии с реализация във фабриката за ски.
- Как Чепеларе ще посрещне зимния сезон след толкова бедствия тази година?
- Това лято Чепеларе беше изправено пред огромни предизвикателства и 3 пъти обявявахме бедствено положение. Благодаря на гражданите и на екипите на пожарната и полицията за адекватната реакция и съдействие. Със средства на общината бяха извършени аварийни дейности, за да се осигури безпроблемно преминаване и достъп до къщите на хората.
За съжаление, тези пари все още не са ни възстановени от междуведомствената комисия. Щетите, които остойностихме, за да бъдат решени трайно, са необходими над 2 млн. лв. Чакаме намесата на държавата. Преди началото на сезона трябва да се отстрани проблем, който засяга туристическата писта. В края има откъснат участък от 100 м. Извършват се аварийни дейности за около 100 хил. лв. И въпреки всички трудности сме готови за зимния сезон.
Валентин Хаджиев 24 часа онлайн 19.10.2018 11:31
|