Марк Жирардели е един от най-великите алпийци в историята. През седмицата той се разкри като мажоритарен собственик на “Юлен”, концесионера на ски зоната над Банско.
Марк Жирардели заедно с българската състезателка по ски Мария Киркова по време на откриването на зимния сезон 2018/2019 в Банско
Но Марк има причина да се смята за нещо повече от всички. Едва 20-годишен той получава толкова тежка контузия на лявото коляно, че и до днес не може да го сгъва нормално. И официално е признат, че има 15% инвалидност с протокол от лекарска комисия по искане на застрахователя му. Но това състояние не му пречи да печели всичките си трофеи след това.
Като всеки нормален австриец Марк се качва на ските още на 5 години. Талантът му е огромен. Още на 12 печели състезанието “Тополино”, което е неофициално световно първенство за юноши. Това обаче му носи първия сериозен скандал. Баща му Хелмут, който е с италиански корени, е недоволен, че австрийците не обръщали достатъчно внимание на детето му, и го премества в Люксембург. В княжеството има федерация, въпреки че най-високата му точка е 560 метра над морското равнище.
И дебютира на олимпиада в ските на игрите в Гармиш-Партенкирхен през 1936 година, когато Раул Велбекер се пуска в комбинацията. Тогава за първи път на игрите се появяват и български скиори.
“Всичко бе случайно избрано. Можеше да е Белгия или Великобритания. Татко бе всичко - треньор, ваксмайстор. Винаги съм бил аутсайдер. Защото зад мен не е имало сериозна федерация. Правихме всичко сами”, признава Жирардели.
Дебютира в състезания на ФИС едва на 14 години. На 26 февруари 1980 г. за първи път кара в световната купа и завършва 9-и в гигантския слалом в Уотървил Вали (САЩ). И първата му победа идва година и един ден по-късно по време на слалома в Галиваре (Швеция).
Скандалът с австрийската федерация обаче му струва участие на олимпиадата в Сараево през 1984 г., когато е в невероятна форма. Оказва се, че не е приключила процедурата по издаването на люксембургския му паспорт. Тя е толкова дълга, че за следващите игри в Калгари МОК му издава специално разрешение, защото всичко приключва два месеца преди началото им, което означава, че няма право да кара и там. Чакането обаче е фатално и той се проваля. Чак в Албервил взема двата си сребърни медала, които са единствените в историята на Люксембург от зимни игри и първите след титлата в бягането на 1500 метра на Жози Бартел от 1952 г.
Жирардели е един от царете на световните първенства в ските. В момента е на второ място във вечната ранглиста с 11 отличия - 4 златни, 4 сребърни и 3 бронзови. Това е само с един медал по-малко от Кетил Андре Аамод (Норвегия). Колкото Марк има и Ласе Кюс (Норвегия). Тримата обаче още през февруари могат да се простят с лидерството си, защото тогава е световното в Оре (Швеция). А Марсел Хиршер вече има 9 медала - 6 титли и 3 втори места. И не е изключено да вземе още три в Скандинавия.
Марк обаче е член на може би най-елитния клуб в ските при мъжете. Само той, Пирмин Цурбриген (Швейцария), Гюнтер Мадер (Австрия), Кетил Андре Аамод и Боде Милър (САЩ) са печелили всяка дисциплина в световната купа. И при сегашното профилиране, което е дори само за една дисциплина друг едва ли ще успее в скоро време. При жените това са правили цели седем състезателки, като Микаела Шифрин (САЩ) успя тази година да направи и невероятното - да вземе победи във всички шест вида стартове, които съществуват днес, но не и по време на по-старото поколение скиори.
Марк е пети по победи в световната купа с 46. Трети е по качване на подиума, като го е правил 100 пъти в кариерата си. Само той, Ингемар Стенмарк (155) и Марсел Хиршер (126) имат над сто в тази класация. 212 пъти е бил сред първите 10, като пред него са само Кетил Андре Аамод - 231 и Бенямин Райх от Австрия - 227.
В ските има и суперранглиста, която определя най-добрият за всички времена, като се вземат предвид класиранията от световната купа, първенства на планетата и олимпийски игри. С 227,50 точки Жирардели е четвъртият по сила алпиец за всички времена. Пред него са Марсел Хиршер с 311, Ингемар Стенмарк с 290,1 и Херман Майер с 252,05.
Всъщност той се отказва през 1997 година, след като лекарите са категорични, че може да прекара остатъка от живота си на патерици, ако не спре да натоварва колената.
За сметка на спортната му кариера тази в бизнеса не е чак толкова успешна. Първо прави хотела си “Алпен” в любимия си курорт Бьоделе, където е тренирал като дете. Той се радва на сериозен успех, но през септември 2001 г. пожар унищожава по-голямата му част. Все пак успява да продаде мястото и остатъка от сградата през януари 2005 г.
Жирардели стартира на 3 август 2000 г. и проекта за най-голямата зала за ски в света в Ботроп, Германия. Инвестицията е планирана за около 50 милиона евро.
През юли 2004 г. обаче подава оставка като изпълнителен директор на компанията и продава дела си на една от най-големите хотелски вериги в Европа “Ван дер Валк”, която завършва екстрите на проекта.
В залата има писта за ски и сноуборд, която е дълга 640 метра и широка 30 метра. Отвън е тази за летен тобоган, която е около километър. Има терен за пейнтбол на 800 квадрата, както и трасе с въжета с 13 спирки по него. От отварянето му до миналата година през залата са минали 2,6 милиона човека.
А от август 2011 г. върху покрива е монтирана една от най-големите фотоволтаични централи в Европа с капацитет от 1,5 мегавата. 18 600 панела са монтирани на площ от 13 400 квадратни метра.
От 2015 година Жирардели прави и фирма за спортна екипировка със собствена марка. В момента той има договори с много училища и университети в Австрия и Германия. Инресното е, че екипировката се шие в България. Тук се произвежда и виното, което носи неговото име и е специална смес от шира и каберне совиньон.
Миналата година стана и писател. Заедно с Макаела Грюниг публикува криминалния роман “Път към смъртта”, който се радва на сериозен успех. Издава и списанието Alpine Actuell, което продава по 250 000 броя годишно.
Главният му бизнес обаче остава организирането на събития в различни курорти.
Легендата има четири деца от различни връзки. В момента е в процес на развод с последната си съпруга Андреа Паленов. С нея имат Иман (14 г.) и Тамина (11 г.). Александър (25 г.) и Каролине (18 .) са от предходни връзки.
Заради развода в момента Марк учи и руски, след като вече разбира доста от българския след повече от 10 години в Банско. Той дори стана почетен гражданин на курорта, преди да се окаже и собственик на зоната.
24 часа.бг 23.12.2018 12:15
|