СКИ ИНДУСТРИЯ. През седмицата насред изтичащия срок за деклариране на действителните собственици на компаниите в България беше обявен и изненадващ действителен собственик на "Витоша ски". Това е Ерик Гумерер, управляващият съдружник в един от световните лидери в производството на системи за изкуствен сняг - италианската TechnoAlpin.
Около оператора на лифтове, влекове и писти в планината до София винаги са витаели спекулации ......... Натрупаният еконегативизъм към него постоянно носи репутационни щети на "Витоша ски". Компанията отдавна заявява намерения за мащабни инвестиции, които обаче така и не се случват, защото според нея ръцете й са вързани от рестриктивни текстове в плана за управление на парк "Витоша". В резултат повечето лифтове не работят, а оборудването на останалите лифтовете и влекове е остаряло и дори потенциално опасно.
Капитал" потърси през пресцентъра на TechnoAlpin официално декларирания собственик с въпроси за сделката по придобиване на компанията и плановете му.
Кога придобихте "Витоша ски" и кой беше продавачът?
Работим с "Витоша ски" от 2008 г., когато те поръчаха няколко оръдия за технически сняг. Място като Витоша, което два пъти е кандидат за зимни олимпийски игри и сега е такъв за младежка олимпиада, създава добра бизнес възможност. Знам, че има много спекулации, слухове и лоша репутация около Витоша. Осъзнавам и че е рисков ход, но ние си имаме собствен бизнес план.
За съжаление нямах шанса да се срещна със собственика, тъй като той не живее в България. Познавам директора на компанията, който се свърза с мен заедно с адвокати, упълномощени да сключат сделка. След като направихме due diligence, подписахме договор тази година. За нас това не беше проблем, тъй като ние си следваме дългосрочна стратегия.
Каква беше платената цена за актива?
В цената има няколко фактора: настоящото оборудване (лифтовете) е много амортизирано и по оценка на одиторите ни е годно единствено за музей. Вторият фактор са задълженията на компанията - тя има 16 млн. лв. дълг. Ние ги покрихме, така че цената за нас е сумата, която платихме, плюс 16 млн. лв. дълг. Ние обаче вярваме в бъдещото развитие на ски зоната на Витоша и дори при тази цена ни се струва подценена.
Защо не сте сменили мениджмънта или поне не сте излъчили свой представител в борда след придобиването?
Отговорът е прост: в момента не можем да пристъпим към инвестиции, така че няма смисъл да се сложи нов екип. Готови сме за това, но така няма да можем да постигнем по-добър финансов резултат към момента, тъй като разходите биха били по-високи.
Защо не обявихте инвестицията си публично?
Какво имате предвид? Инвестицията е публична. Вижда се в официалните регистри. За мен да придобия ски зона в България беше възможност, но същевременно тя е и рискована заради административните пречки. Въпреки това фокусът ми е основно в потенциала на проекта, защото от опит мога да кажа, че Витоша е много красива планина.
Наясно ли сте с противоречията около "Витоша ски" в България?
Много добър въпрос. Напълно наясно сме с всички спорове около Витоша. Знаем за репутацията на ски зоната, много неистини са били изричани. Знаем и за административните препятствия пред нас. Но от моя гледна точка това е добра бизнес възможност и е срамота тази красива планина да се държи в толкова лошо състояние.
Какви са плановете ви за инвестиции и развитие на ски зоната?
Щом преодолеем административните пречки, предвиждаме да изработим нов концептуален проект, който ще презентираме пред всички институции и пред хората. След като бъде одобрен и преминем всички законови процедури, планираме да инвестираме в инфраструктура за целогодишно ползване, която покрива най-новите стандарти.
Интервюто взе Николай Стоянов capital.bg 1 юни 2019, 10:22
|